Baş Antrenörümüz Orhun Ene

Orhun Ene sizce "Milli Takım Baş Antrenörlüğü" için yeterli mi?

• Kullanılan toplam oy
    54
Keşke "Şu an için yeterli değil." gibi bir şık da dahil edilseydi ankete.

Şahsen Orhun Ene'yi severim.Ama Milli Takım koçu olmak bambaşka bir şey.Bu konuda şu an tecrübesiz.O da gelişim gösterecek.Ayrıca Orhun Ene'nin bir şanssızlığı da Dünya 2.si olan takımın başına geçmiş olması.Şu bir gerçek ki sıralamada gerçek Dünya 2.si değiliz biz ve gereksiz yere şişirilmiş bir takımın başına geldi.Tamam kalbur üstü bir takımız ama Dünya 2.si de değiliz.Şanssızlıklarından biri buydu.Zaten sanırım bu mevzularda kimsenin farklı bir düşüncesi yok.

Ancak gelgelim problem kadro seçiminde.Üst seviye takımlar diye tabir edilen İspanya, Litvanya gibi takımlara karşı hiç bir şekilde kullanamayacağın ve kullanmadığın İzzet'in şu kadroda işi ne?Ya da kullansan da artık verim vermeyeceği aşikar olan Cenk'in orda olmasının amacı ne?Hatta ben biraz ileri gidiyorum, ameliyat geçirmiş ve şu an kesinlikle hazır olmayan Sinan Güler'in bile şu haliyle kadroda olmaması gerektiğini düşünüyorum.

2 guardla şampiyonaya gidiyoruz.Kerem sakatlık geçirdi, diyelim ki toparlayamadı.Ne olacaktı?Turnuvanın geri kalanı sadece Ender'le geçer mi?Açıkçası kadro seçimi garipliklerle dolu.Performansa göre seçilmediği belli, yoksa tartışmasız sezonu en iyi geçiren guard Tutku şu an Vilnius'ta Fransa'ya hazırlanıyor olurdu.Ya da sezon boyunca 6 dakika oynamış, Banvit'te bile oynatmadığın İzzet kadroda olmazdı.Benim İzzet'in oyunculuğuna sözüm yok, çok da iyi bir kumaşı olduğuna inanıyorum ama İzzet'i almak şu an için mantıklı değil.Bu bir şampiyona ve 12 kişi seçiyorsun, bu 12 oyuncu da rotasyonunda kullanacağın oyuncular olmalı.

Bana kalırsa sorunlar tamamen kadro seçimiyle alakalı.Dediğim gibi eğer "Şu an için yeterli değil" şıkkı olsaydı onu işaretlerdim.Umarım bu şampiyona Ene için eksiklerini kapatma ve kendini geliştirme açısından hayırlı olur.Sonuçta hiç birimiz Ay-Yıldız'ın başarısız olmasını istemeyiz elbet.

Keşke "Şu an için yeterli değil." gibi bir şık da dahil edilseydi ankete.

Şahsen Orhun Ene'yi severim.Ama Milli Takım koçu olmak bambaşka bir şey.Bu konuda şu an tecrübesiz.O da gelişim gösterecek.Ayrıca Orhun Ene'nin bir şanssızlığı da Dünya 2.si olan takımın başına geçmiş olması.Şu bir gerçek ki sıralamada gerçek Dünya 2.si değiliz biz ve gereksiz yere şişirilmiş bir takımın başına geldi.Tamam kalbur üstü bir takımız ama Dünya 2.si de değiliz.Şanssızlıklarından biri buydu.Zaten sanırım bu mevzularda kimsenin farklı bir düşüncesi yok.

Ancak gelgelim problem kadro seçiminde.Üst seviye takımlar diye tabir edilen İspanya, Litvanya gibi takımlara karşı hiç bir şekilde kullanamayacağın ve kullanmadığın İzzet'in şu kadroda işi ne?Ya da kullansan da artık verim vermeyeceği aşikar olan Cenk'in orda olmasının amacı ne?Hatta ben biraz ileri gidiyorum, ameliyat geçirmiş ve şu an kesinlikle hazır olmayan Sinan Güler'in bile şu haliyle kadroda olmaması gerektiğini düşünüyorum.

2 guardla şampiyonaya gidiyoruz.Kerem sakatlık geçirdi, diyelim ki toparlayamadı.Ne olacaktı?Turnuvanın geri kalanı sadece Ender'le geçer mi?Açıkçası kadro seçimi garipliklerle dolu.Performansa göre seçilmediği belli, yoksa tartışmasız sezonu en iyi geçiren guard Tutku şu an Vilnius'ta Fransa'ya hazırlanıyor olurdu.Ya da sezon boyunca 6 dakika oynamış, Banvit'te bile oynatmadığın İzzet kadroda olmazdı.Benim İzzet'in oyunculuğuna sözüm yok, çok da iyi bir kumaşı olduğuna inanıyorum ama İzzet'i almak şu an için mantıklı değil.Bu bir şampiyona ve 12 kişi seçiyorsun, bu 12 oyuncu da rotasyonunda kullanacağın oyuncular olmalı.

Bana kalırsa sorunlar tamamen kadro seçimiyle alakalı.Dediğim gibi eğer "Şu an için yeterli değil" şıkkı olsaydı onu işaretlerdim.Umarım bu şampiyona Ene için eksiklerini kapatma ve kendini geliştirme açısından hayırlı olur.Sonuçta hiç birimiz Ay-Yıldız'ın başarısız olmasını istemeyiz elbet.

İzzet - Sinan hakkındaki yazılarına tamamen katılıyorum.

Özellikle Sinan'ın daha çok savunmadaki agresifliği arttırmakta önemli bir rol aldığını düşünürsek Doğuş bu turnuvada Sinan'dan daha çok süre alabilir ve yine aynı görevi rahatlıkla üstlenebilirdi.

Bunun yanında hazırlık turnuvalarında şimdiki performansının altında kalan Enes ile sakatlıktan dönen Ömer'i düşündüğümüzde İzzet'in yerine Furkan'ı almak daha mantıklıydı. Furkan - İzzet ikilisinden biri seçilecekse bu %99,9 Furkan olur yani.

Yeterli olmak için ne yaptı? Milli takımda yardımcı antrenörlük yapıp,rakipleri analiz edip,maç içinde levhayı Tanjevice vererek mi haketti bu seviyeyi?Banvitte 2 sene içinde içinde federasyon arkasında olmasına rağmen hangi galibiyetle Banvit'i seviye atlattı?Ben söyleyeyim bu sene kötü Efesi içeride yendiler başka da bişe yok zaten,Banvit takımı kapasitesi kadar mücadele etti.Bu mudur kriter şimdi? Her koç bunları yapıp federasyonun adamı olursa Milli takım koçu mu oluyor ? Bu mudur vizyon? Yeterli mi sorusu bile kendisinin yetersizliğidir.

Biz bu adamı geldiğinden beri eleştiriyoruz,iki kaybettiğinde çıkıp havlamıyoruz,mağlup olurken de galipken de hatalarını söylüyoruz.(Ünal özüakçılık oynamıyoruz)

Kadro seçimi ----> Sevmediğimiz Tanjevic'in izinden yürüdüğü çok net,bench ısıtan oyuncular yerine performanslarıyla her zaman savaşmaya hazır oyuncuları almadı
Kenardaki duruşu ----> Ödevimi yapmadığım zaman korkmayacağım bi hoca duruşu,ayrıca güven de vermiyor
Oyun içindeki hamleler ---> Şu ana kadar rakiplerin silahlarına bi çözüm getirdi mi? ya da rakip koçun hamlesine karşı bir hamle yaptı mı ?yaptıysa başarılı oldu mu?

Hala takım diyemiyorum,bu oyuncu grubuna ve teknik ekibe çünkü hale takım olgusu üzerine pek bir şey yapmadılar.Bir başarı sağlanırsa ya bu Orhun Eneye rağmen olacaktır,ya da gerçekten bir mucize oluşur..
Eğer olursa o gün biz Orhun Ene'ye sizin kadar minnet duyamayız fakat büyük bir af dileriz.

Not:Evladımız olmadığını Banvit serisinde hareketleriyle ispatlamıştır.

ya benim çözemedeğim tek turnuvayla adamı asıyoruz,bazı hataları olmuştur olacaktır zaten..Hatalarından ders çıkararak bir Oktay Mahmudi olur yada Erman Kunter olur..Bence Polonya maçı dışında çokta kötü oyun oynamıyoruz..Kerem Tunçeri eleştirileri var şu anda kim ne derse desin 1.oyun kurucu herkes turnuva başında onu seçerdi..Bazı oyuncularımız inanılmaz formsuz turnuva geçiriyor,dış atıcılarımız boş atışları kaçırıyor..Valla benim en büyük isteklerimden biri Orhun Ene'yi takımın başında görmek üstünde Mahmudi olursa daha güzel olur..İnsanları bir turnuvada asmayalım.

Kendi adıma cevap vermem gerekirse; tek turnuvadan dolayı asmıyorum.

Milli Takım'ın başına geçmeden önce de hiç beğenmediğim ve yetersiz bulduğum bir koçtu zaten. Evet, belki hatalarından ders çıkarır, 40 fırın ekmek yer, bir Mahmuti ya da Kunter olur ama bu deneme ve staj sürecini Milli Takım'ın başında geçirip Türk Halkı'nı üzmeye hakkı yok. Hele ki Avrupalıların Türkler sadece kendi evinde başarılı olan bir takım görüşünün yaygınlaşmaya başladığı bir ortamda maalesef bu görüşü sayesinde haklı çıkartıyoruz ve Türk Basketbolu'nun imajı da inanılmaz zedeleniyor.

Dünkü maçta Fransa'nın en zayıf karnı alan savunmasını sadece son periyot kullanmamızı, kenardan oyuna top sokamamızı filan geçtim de, maç sonu Preldzic üçlüğü yolladıktan sonra Orhun Ene'ye dönüp ısrarla mola al diye işaret yapması ve Orhun Ene'nin de "Merak etme, alacağım" işareti benim koptuğum nokta oldu. Bizim takımdan bir oyuncumuzun Mahmuti'ye bunu yaptığını düşünüyorum da, çok korkunç şeyler olabilirdi sonraki molada :)

Polonya maçı dışında kötü oynamıyoruz demişsiniz de kaybettiğimiz maçları boş atışlar yüzünden mi kaybettik, yoksa taktik hatalarla mı? Kaybettiğimiz hatta kazandığımız İspanya maçında bile kenardaki tercihler takıma zarar verdi. Aslında bunları düşünürken unuttuğumuz en önemli şey bu kadronun Avrupa'nın en iyi kadrolarından biri olduğu. Yani bu kadro Litvanya'yı zaten yenmeli, Fransa ve Almanya'yı geçmeli, İspanya ve Sırbistan'la korakor oynamalı. Sonuç olarak madalya almamız gereken bir turnuvadan muhtemelen elimiz boş dönüyoruz.

Kadro seçiminde ve oyuncuları saha içinde maçın gidişatına göre kullanmasında hataları olsa da ben Orhun Ene' ye şu an için güveniyorum. Bu kadar acımasızca eleştirileri haketmiyor. Sabırlı olmak lazım biraz.

Evet sabırlı olalım bizim sahamızdaki Ollimpiyatlar'a hazırlanıyor bu takım, orada da yarı finale kadar çıkarız alın size başarı işte. Tanjevic dönemindeki süreç olacak zaten, evimizdeki Dünya Basketbol Şampiyonası'na kadar bir başarımız yoktu gene hakemler,şanssızlık denir durur Olimpiyatlar'a kadar da şu süper kadro başarı elde edemez. Ben Milli takımda artık bu süreci görmek istemiyorum, kadroda da her sene yedekte boşa oturan 2 adam görmek istemiyorum. Bu arada Sırp koç İvkovic para almadan çalıştırıyormuş Milli takımı saygım bir kat daha arttı. Maddi-Manevi değil yani onlarda durum.

Takımın potansiyelini göremeyenlere gelsin bu yazı:

http://www.hoopsworld.com/nba-pm-spain-turkey-top-us-threats-at-2012-london-olympics/

Adamlar sadece İspanya ve Türkiye hakkında çok ayrıntılı açıklama yazmışlar bizim baş rakiplerimiz diye, yazan da Amerika! İşte bundan diyorum Tanjevic döneminde de uyutulduk yıllarca diye oysa bu takımın başarısı o dönemde sadece 1 kez final olmamalı, diğer turnuvalarda yarı finalimiz bile yok. Orhun Ene döneminde de aynısı olacak eğer elenirsek, yazık yani.

Ne ortada sabır edilecek bir durum var, ne de erken asıp kesmek gibi bir şey. Oynanan oyunun hepimiz farkında değil miyiz? Bu takım yarın Almanya'yı da yener, ertesinde Sırbistan'ı da yenip çeyrek finale kendini atabilir, bunlar gayet olabilecek şeyler ama bu oluşacak başarıda Orhun Ene'nin nasıl bir katkısı olacak? Bunu hangimiz açıklayabilir? Oluşan bu tablonun baş sorumlusu Orhun ene ve ekibidir. Dünkü Fransa maçında hangimiz çıldırmadı? Reçetenin bu kadar net ortada olduğu bir maçta 3 çeyrek oynadığımız oyunun sorumlusu biz değiliz sanırım.

Ben milli takım başında, takımı daima ileriye taşıyan, geleceğe umutla baktıracak, oyunda yaptığı müdaheler ile maçın gidişatına etki edecek, kısacası ne yaptığını bilen bir koç istiyorum. Bunların hiç biri Orhun Ene'de yok ve çok geçmeden bu gidişata müdahele edilmelidir.

Hiç umudum yok ama, bu şampiyona sonunda hangi başarıyı elde edersek edelim, Orhun Ene ismi bu takımın koçu olmamalı, başka hiç bir açıklaması yok bunun.

Bütün sene iyi oynayıp, takıma direk katkısı bulunacak oyuncuların ülkede bırakılmasını istemiyorum, önemli turnuvalarda sadece 8 kişi ile değil, 12 oyuncusuyla da sahada yer alan bir takım istiyorum, yeter artık yıllardır aynı şey.

Bu duruma ses çıkarılmadığı sürece başarısızlıklar bizimle beraber gelmeye devam edecektir, evimizde başka bir organizasyon düzenleye kadar.

bir şampiyonaya giderken o ülkenin o andaki en iyi,en kaliteli 12 oyuncusunu götürmek zorundasın yani İzzet ve Cenk,benim evden televizyon karşısında maç izlediğim gibi bu oyuncularda izleyecekse,niye götürdün be hocam bu cocuklara madem bu kadar güveniyordun niye bu riski aldın,Furkanı nasıl götürmezsin veya Tutkuyu,onlarıda gectim valla billa Nedim dal,Ümit sonkol veya Nedim yücel daha cok iş yaparlardı.....

Yeni buluşun türk basketboluna armağının süper star izzettin ile beraber sana başarılar diliyorum..suçu sende değil sana milli takım antrenörlüğü vererek bitaraflarını kaldıranlarda hatta ve hatta antrenör diploması verenlerde buluyorum...

Takım sensiz çıksın bundan daha farklı oynamazdı ve daha farklı bir sonuç olmazdı..sen ha varmışsın ha yokmuşsun..

Şu kadroyu çağırmak zor olamazdı.
PG:Tutku-Ender-Kerem
SG:Ömer-Sinan
SF:Hidayet-Emir
PF:Ersan-Furkan
C:Ömer-Enes-Oğuz
İzzet ve Cenke hiç gerek yoktu.Ama biz burda yazıyoruz ama seneye yine ayn şeyler olacak.Şimdi yine çıkacaklar ve geçiş dönemi deyip çekilecekler istikrar diyecekler.Önümüzdeki sene gelecek yine Cenkler,İzzetler çağıralacak ve hakedenler olmayacak.:(

Haddimi aşarak çok bilmişlik yapmayacağım ama görünen köy kılavuz istemez. Savunma bir kültürdür , bu kültür 3 turnuvadır güzel bir şekilde devam ettiriliyor ama bu takım niye hücum edemiyor , edemedikçe önemli hücum silahlarımız en basit şutu kullanmada dahi niçin tereddüt ediyor Orhun Ene'ye sormak lazım. İzzet için üzülüyorum insanların dalga konusu oldu çocuk. Şu kadroda Semih ve Kerem'in olmadığı bir ortamda Furkan kesin olmalıydı. Hadi Tutku'yu çağırmadın bari Banvitli Barış'ı çağırsaydın da turnuvada guardsız oynamasaydık.

4. periyoda kadar Enes takımın en skoreriydi ve nedense 4. periyot hatırladığım kadarıyla hiç oynamadı. Ersan kötüydü işte neden Enes ile devam etmiyorsun hoca. Tamam defansta biraz sıkıntı yaşadı Enes ama bizim sıkıntımız hücumdu zaten.

sıcağı sıcağına olduğunu düşündüğümden çok ağır eleştiriler yapılıyor Orhun hocaya karşı. Ama haklı olunan noktalar var. Bence de kadro böyle olmamalıydı ve maçlarda çok büyük hatalar yapıyor. İşin özeti sınıfta kaldı Orhun hoca. Bu turnuva kısa soluklu oldu napalım.

Takımın en kötüsü Orhun Ene oldu. Bu da iyi oyuncular iyi teknik sorumlu olmayı beceremiyorlar. Ben bir Larry Bird'ün İndiana'da başarılı olduğunu hatılıyorum.