Formula 1 | 2010

F1 2010 Şampiyonu Pilot ve Takım Hangisi Olur?

• F.Alonso

Oy: 0 0.0%
  • M.Schummaher

• S.Vettel

• Diğer

• Ferrari

• Redbull

• Kullanılan toplam oy
    18
Michael Schumacher için ısınma niteliğinde bir yarış oldu onca aradan sonra.Sıralama turlarında kendinden beklediği dereceyi,sırayı gerçekleştiremediğinden dolayı yarışa tam anlamı ile konsantre olamadı bence.Zaten sırala turları sonrasındada sişniri belli olmuştu.Bidahaki yarışa daha iddialı girebilmek adına motorunu yıpmadı çok kasmayarak.Önümüzdeki yarışta ilk yarışta ilk 4 e giren sürücülere ek olarak o mücadelede Michael Schumacher'ide izleyebiliriz.

Tugay Aktepe' Alıntı:
McLaren ve Juan Pablo Montoya geri dönsün...

geçen bio & cı kanalında biyografisi vardı pablo'nun..
tahmin edildiği üzere yarı deli bir adam..
son gördüğümde nascar'daydı..
F1 ona göre değil.. taktik, strateji falan..
ona en hızlı arabayı ver, çölde kapışsın..

Emre Yuksel' Alıntı:
[quote="Tugay Aktepe":ewz73eso]McLaren ve Juan Pablo Montoya geri dönsün...

geçen bio & cı kanalında biyografisi vardı pablo'nun..
tahmin edildiği üzere yarı deli bir adam..
son gördüğümde nascar'daydı..
F1 ona göre değil.. taktik, strateji falan..
ona en hızlı arabayı ver, çölde kapışsın..[/quote:ewz73eso]

Aynen söylediğin gibi abi, hatta ben tam deli olduğunu düşünüyorum.
F1'de yarışacak kadar sakin değil, her an terör estirmeye müsait... Ama olsa renk katardı.
Nascar'da bir tane birinciliği var Pablo'nun ve vatandaşı Mondi ile olan muhabbeti de ayrı bir güzellik...

3. ve 7. sırayı aldık. İlk yarış için , daha doğrusu bu derece rezalet bir otomobil için güzel bir başlangıç oldu. Yere tutunma sorununu aşınca yeterince hızlanırız gibi. 1-2 yarış böyle devam etsek de sonra toparlarız gibime geliyor. Şu an ne kadar puan toplasak kar...

Yine Vettel!
Formula 1'de sezonun ikinci yarışı Avustralya Grand Prix'sine, Red Bull'un Alman pilotu Sebastian Vettel ilk sırada (pole position) başlayacak. Melbourne'deki Albert Park Pisti'nde yapılan sıralama turlarında, ilk 2 sırayı Red Bull pilotları aldı.
Sıralama turlarını birinci olarak tamamlayan Vettel, yarınki yarışa ilk cepte başlama hakkını elde etti. Red Bull'un Avustralyalı pilotu Mark Webber ikinci sırada yer alırken, Ferrari'nin İspanyol pilotu Fernando Alonso üçüncü sırada kaldı.

Mercedes GP'nin, 7 kez dünya şampiyonu olan efsane Alman pilot Michael Schumacher de sıralama turlarında 7. oldu.

Sebastian Vettel, sezonun ilk yarışı olan Bahreyn Grand Prix'sinde de sıralama turlarında pole position hakkı kazanmış, ancak yarışı 4. bitirmişti.

Sıralama turlarının ardından Avustralya Grand Prix'sinde pilotların pistte dizilişi şöyle oluştu:

1. Sebastian Vettel Red Bull

2. Mark Webber Red Bull

3. Fernando Alonso Ferrari

4. Jenson Button McLaren

5. Felipe Massa Ferrari

6. Nico Rosberg Mercedes

7. Michael Schumacher Mercedes

8. Rubens Barrichello Williams

9. Robert Kubica Renault

10. Adrian Sutil Force India

11. Lewis Hamilton McLaren

12. Sebastien Buemi Toro Rosso

13. Vitantonio Liuzzi Force India

14. Pedro de la Rosa BMW Sauber

15. Nico Huelkenberg Williams

16. Kamui Kobayashi BMW Sauber

17. Jaime Alguersuar Toro Rosso

18. Vitaly Petrov Renault

19. Heikki Kovalainen Lotus

20. Jarno Trulli Lotus

21. Timo Glock Virgin

22. Lucas Di Grassi Virgin

23. Bruno Senna HRT

24. Karun Chandhok HRT

Alanso sıralama turlarında 3. olsa bile ben ilk 2 ye gireceğini düşünüyorum.
Massa`nın ise kürsüye çıkacağını düşünüyorum.

Haydi Kırmızılar..!

Avustralya'da zafer Button'ın
Formula 1'de sezonun ikinci yarışı olan Avustralya GP'sinde zafer McLaren pilotu Jenson Button'ın oldu.
Renault ile Robert Kubica ikinci olurken, Ferrari'den Felipe Massa üçüncü ve Fernando Alonso dördüncü oldu.
Button'ın 58 tur sonunda zafere uzandığı Avustralya'da, beşincilik Ferrarilerin arkasından gelen Mercedes GP pilotu Nico Rosberg'in oldu. McLaren'den Button'ın takım arkadaşı Lewis Hamilton ise 6'ıncı sırayı elde etti.
Force India ile Luizzi 7'inci olurken, Williams ile Rubens Barrichello 8, RBR Renault ile Mark Webber 9, Mercedes GP ile Michael Schumacher 10'uncu oldu.

F.Alanso yarışın başında Button`ın lastiğine takılarak spin attı ve 15.sıraya kadar geriledi.Wetter uzun süre 1. götürdüğü yarışı arıza nedeniyle tamamlayamdı.

Ferrari yine sağlam ilerliyor. Yarışın başında sorun çıkmasa Alonso birinci bitirecekti sanırım. Ben açıkçası bu seneyi erken bitirdim. Ferrari ve Alonso ipi göğüsler.

Yeni saat uygulamasının ilk kurbanı ben oldum galiba, yarışın ilk 15 turu kaçtı bu yüzden. Alonso kargaşanın ortasında kalmış sanırım, gene de liderliği koruyarak diğer yarışa gidiyor. Weber müthiş bir kasap hamlesiyle Hamilton'a "burası benim çöplüğüm" dedi sanki.

Şumi'ye oy verenler sanırım duygusal davranmışlar, gerçekçi görünmüyor gidişata göre...

güzel bir birincilik kazandık. Vettel'e de üzüldüm. 4-5 sene önce Kimi'nin bizdeki haline benziyor. Yarış tamamlasa her yarış banko podyumda ama her yarış bi sorun yüzünden hakettiği dereceyi alamıyor.
Schumacher'e de bi Mclaren'li olarak inanıyorum ki eski günlerdeki gibi ambargo koymasa da iyi sonuçlar alacak. Keşke Hakinen de dönse geri. Özledim len eski günleri :)

Halil İbrahim' Alıntı:
Yeni saat uygulamasının ilk kurbanı ben oldum galiba, yarışın ilk 15 turu kaçtı bu yüzden. Alonso kargaşanın ortasında kalmış sanırım, gene de liderliği koruyarak diğer yarışa gidiyor. Weber müthiş bir kasap hamlesiyle Hamilton'a "burası benim çöplüğüm" dedi sanki.

Şumi'ye oy verenler sanırım duygusal davranmışlar, gerçekçi görünmüyor gidişata göre...

weber'in hamilton'a arkadan vurduğu virajda acayip frenlemeler oldu..
hamilton önündekini geçmek için frene çok geç bastı, ortalık karıştı..

schumacher'in arabası iyi değil herhalde.. daha tam bir şey anlamadık ama görüntü o yönde.. yoksa araba gidiyor da sürücü beceremiyor gibi bir şey görünmüyor..

ayrıca sürücülük yeteneğinin sadece gaz, fren, direksiyon olmadığu apaçık ortada.. lastik seçimi ve takıma teknik konularda verilen raporun önemi ortaya çıktı.. button herkesten önce lastik değiştirdi ve herkes yağmur lastikleriyle giderken o kuru lastiklere döndü.. burada aldığı avansla da yarışı kazandı. ben zaten formula 1 in bu stratejilerini takip etmeyi seviyorum. artık geçiş falan kalmadı.. nerdesin jos verstappen..

Malezya GP

1 Sebastian Vettel Red Bull 1:33:48.412
2 Mark Webber Red Bull + 4.849
3 Nico Rosberg Mercedes GP + 13.504
4 Robert Kubica Renault
5 Adrian Sutil Force India
6 Lewis Hamilton McLaren
7 Felipe Massa Ferrari
8 Jenson Button McLaren
9 Jaime Alguersuari Toro Rosso
10 Nico Hülkenberg Williams
11 Sebastien Buemi Toro Rosso
12 Rubens Barrichello Williams
13 Fernando Alonso Ferrari
14 Lucas Di Grassi Virgin
15 Karun Chandhok Hispania
16 Bruno Senna Hispania
17 Jarno Trulli Lotus
18 Heikki Kovalainen Lotus
19 Vitaly Petrov Renault
20 Vitantonio Liuzzi Force India
21 Michael Schumacher Mercedes GP
22 Kamui Kobayashi Sauber
23 Timo Glock Virgin
24 Pedro de la Rosa Sauber

Alonso'ya motoru dayanabilse son iki tur müthiş heyecan izleyebilirdik. Debriyaj kullanmadan o araçla son ana kadar devam etmek büyük başarı olsa gerek. Yarıştan sonra Alonso'nun cümleleri:

"Starttan itibaren işler yolunda gitmemeye başladı. Formasyon turunda vites kutusunda sorun oldu ve yarış içerisinde debriyajım yoktu bu yüzden garip bir şekilde freni kullanıyordum."

"Önce vitesi düşürüp ardından gaza çok sert basmak zorundaydım böylece o virajda doğru vitese geçirebiliyordum."

"Bu yüzden sürüş açısından büyük ihtimalle kariyerimin en zor yarışı oldu çünkü her virajda doğaçlama hareket ediyordum. Tüm bunlara rağmen bir kaç puan alacaktım ancak sonunda motor yüzünden bu mümkün olmadı."

"Ancak eğer motor iflas edecekse bunun liderken ve 25 puan kazanmaya doğru ilerlemektense 9. giderken olması daha iyi."

"Zor bir hafta sonuydu. Bazen biz zorlanıyoruz, bazen diğerledi. Fırsatları değerlendirmek lazım."

Alonso müthiş bir yarış geçirdi gerçekten. Virajlara girerken motordan çıkan sesler hiç iyi değildi. Ama buna rağmen hep zorladı. Son atak; artık ne olacaksa olsun atağıydı.