Ömer Aşık

Hocamız bence Ömer asık in gelmesini istiyor. Ama milli oyuncumuz oynamak istediğini belirtmiş. Bence üstüne gidilmesi gereken bir konu. Para sorununu kastetti hocamız ve eğer dengeleri bozmayacak ve takıma katkı verecek herkese kapımızın açık olduğunu belirtti. Ömer asık parçalı formamızı giyerse çok güçlü bir pota altına sahip oluruz. Kanter'in takımımıza fayda sağlayacağına inanmıyorum.

Benim anlamadığım şu,Oktay hoca Ömer'in durumunu öyle bir söyledi ki,sanki Pekovic zamanında teklif götürmüşüz de kabul etmemiş gibi..Buna açıklık getirmek lazım..Şu an bahsedilen transfer dedikodusu ile mi ilgiliydi bu durum..Çünkü önceden ilgileniyorduk diye hatırlıyorum ben..

Benim anlamadığım şu,Oktay hoca Ömer'in durumunu öyle bir söyledi ki,sanki Pekovic zamanında teklif götürmüşüz de kabul etmemiş gibi..Buna açıklık getirmek lazım..Şu an bahsedilen transfer dedikodusu ile mi ilgiliydi bu durum..Çünkü önceden ilgileniyorduk diye hatırlıyorum ben..

Banada lokavtın başlangıcında teklif götürdüğümüzü söyler gibi geldi. Çünkü cümleye lokavt başladıktan sonra diye giriş yaptı.

Ömer'de Enes'te savunması kuvvetli,ribaundları güçlü iki oyuncu. Şu takımımızda hangisini koysak iş yapar.
Ancak özellikle Efes,fb,bjk maçlarında pota altındaki savunma kadar oradaki bitiricilikte çok önemli hal alacakki geçen seneki fb maçları ve Andric buna en iyi örnek.Bu yüzden sorulacak olursa benim ilk tercihim Enes Kanter olur.

Ancak dediğim gibi kim gelirse büyük transfer olur.

büyüksün mahmuti...bahsedilen programı izleme imkanım olmadı...açıkçası şaşırırdım ömer aşık ya da başka bir uzunu şu aşamada isteseydi...evet şahsıma ömer aşık'ı bu takımda istemiyorum dedigimde fenerbahçeli diye yaftalayanlar koçun bu tavrı konusunda ne derler merak ettim açıkçası!! bu tarz provokatif mesajlardan hoşlanmıyorum ama üzgünüm yazmak zorunda kaldım bunu...en dogru karar şu aşamada rotasyonu korumak ve ekleme yapmamak...

büyüksün mahmuti...bahsedilen programı izleme imkanım olmadı...açıkçası şaşırırdım ömer aşık ya da başka bir uzunu şu aşamada isteseydi...evet şahsıma ömer aşık'ı bu takımda istemiyorum dedigimde fenerbahçeli diye yaftalayanlar koçun bu tavrı konusunda ne derler merak ettim açıkçası!! bu tarz provokatif mesajlardan hoşlanmıyorum ama üzgünüm yazmak zorunda kaldım bunu...en dogru karar şu aşamada rotasyonu korumak ve ekleme yapmamak...

Hocanın bu tavrından kastın ne? Ortada bi tavır yok çünkü,programı izlemediğin için şu an yanlış yorum yapıyorsun.

Programı izlemeden yorum yapman son derece yalnış.Oktay hoca "biz Ömer Aşık'a teklifte bulunduk fakat kendisi Avrupa'da oynamak istemediğini söyledi" dedi.Ayrıca bize faydalı olacak herkese kapımız açık dedi.Neye dayanarak Oktay hoca istemiyorum demiş diye burada beyan etmen ilginç.Neyse kendini okadar odaklamışsınki gelmemesi için kendince yorumlamışsın.Eğer Ömer Aşık bize gelirse oynadığı maçlarda blokları ve smaçları patlattığında maçın adamı seçildiğinde seni hatırlarız :)

Enes Kanter'in savunmasi iyi gibi bir seyler okudum.

Degerli arkadaslar,

Enes'in ozellikle ikili oyun savunmasi cok kotu. Bizim dusundugumuz pozisyondaki uzun oyuncularimizin hepsi tepeye kadar show-up'a cikiyorlar ve basta Andric olmak uzere ayak cabukluklari ile tekrar pozisyonlarini koruyabilliyorlar.

Enes ise malesef bu tarz pozisyonlarda ya zamanlama hatasi yapiyor, ya faul yapiyor, ya pozisyon alamiyor... Kisacasi su anki durumu cok da iyi degil savunma acisindan.

Savunmaya yapabilecegi tek katki fiziki savas ve bir nebze olsun cember etrafini karartmaktan oteye gidemez.

Yalniz koc ile parildayabilme ihtimalinin oldukca yuksek oldugu gercegi de var... Malum takima bonservis odeyecek olmamiz gibi...

Bir noktaya değinmekte oldukça fayda görüyorum..Oktay hoca ''lokavtın başında ömere teklif yaptık avrupada oynamak istemediğini söyledi'' dedi..Bugünkü tavırlarından da anladığım ömerle görüşülüyor eğer faydalı olacaksa ve takımdaki maddi dengeler bozulmayacaksa bence hoca gelmesini istiyor..En azından hocanın konuşmalarından benim anladığım bu..

Bir noktaya değinmekte oldukça fayda görüyorum..Oktay hoca ''lokavtın başında ömere teklif yaptık avrupada oynamak istemediğini söyledi'' dedi..Bugünkü tavırlarından da anladığım ömerle görüşülüyor eğer faydalı olacaksa ve takımdaki maddi dengeler bozulmayacaksa bence hoca gelmesini istiyor..En azından hocanın konuşmalarından benim anladığım bu..

Bu arada sen Enes'i daha çok istiyorsun biliyorum :) Ama bir de şöyle düşün..

Şimdi Ernoyan'ın bahsettiği gibi Enes'in özellikle ikili savunması çok kötü..Hücumda belki arkası dönük oynayabiliyor olması bizdeki eksiği kapatacak bi durum ama bence herkes şunu unutuyor..Bizim takım olarak hiç hücumda kötü olduğumuz için yenildiğimizi gören var mı? En yakın örnekler şu 3 maç işte,tekrar bakın..Bizim savunmamız ne zaman delinirse o zaman kötü oynuyoruz..Savunma iyi olduğunda hücumda zaten takım bünyemizde barındırdığımız hücum opsiyonlarıyla sayı bulmayı başarıyoruz..

Sertaç beklentilerimizin olduğu bir oyuncu.Bence bize uzun seneler hizmet edecektir..Ama Furkan bile hala gelişme aşamasında...Sadece ligde oynasaydık uzun alınmasını istemezdim ama EL seviyesine geldiysek,kazanırız-kaybederiz,sürünürüz-süpürürüz farketmez ama ona göre hazırlıklı olmalıyız ve tepedeki takımlar ile aynı dengeye ulaşmaya çalışmalıyız..Bu yüzden de bu sene Furkan ve Sertaç'ı aynı anda olgunlaştırmaya çalışmak bence doğru olmaz..En azından benim düşüncelerime göre..O yüzden Sertaç bir sene ilk 5 başlayacağı bir takıma kiralanmalı ve Ömer gibi birini ucuza alabiliyorsak almalıyız..Savunmayı maksimum düzeye getirebildiğimizde bizim için herşey daha kolay olacak..

Ya da şu var,Sertaç gitsin veya kalsın,sadece sağlam bir savunma yapan kalın ya da sadece arkası dönük oynayabilen bir uzun almalıyız..Böylece Furkan'ın sürelerini de çalmamış olur..Yani Dikembe Mutombo tarzı Fatih Solak tarzı uzunları dinlendirecek,savunmada sıkıntı çektiğimizde sadece savunma direncini yukarı çekmek için oyuna girecek bir oyuncu alabiliriz..Veya Prkacin tarzı sırtı dönük oynayabilen zeki bir uzun..İkisini aynı anda yapabilen yaşlı uzun kalmıyor pek,genç olanları da zaten pahalı..

Bu arada son bir not.Hala Enes ya da Ömer ihtimalimiz varsa,oyun olarak Ömer'i istiyorum tabi ki ama hangisi daha uzun süre kalacaksa,yani uzun süreli kontrat yapılacaksa o olsun.Öncelik oyunları değil sözleşme uzunluğu..

Daha önce de söylediğim gibi Enes ve Ömer çok farklı tarzda iki uzun. Ömer an itibariyle dünya üzerinde en iyi savunmacı uzunlardan biri, Enes ise artık pek fazla çıkmayan nitelikte çok özel ama genelde hücum odaklı bir oyuncu. Bizim aslında her ikisini de yapan bir oyuncuya ihtiyacımız var gibi, hem savunma sıkıntısı çekmeyecek hem de hücumda etkinliği fazla olan bir oyuncu. Ancak bu pek mümkün gözükmüyor. Gündemde olanlardan bizim savunma direncimizi daha da arttıracak bir Ömer hamlesi daha uygun olur. Euroleague savunması dediğimiz işi daha da üst seviyede yapabilmemizi mümkün kılar. Yeri geldiğinde Jaka, Shumpert, tutku gibi savunması çok da üst düzey olmayan oyuncular ile oynadığımızda bize bir rahatlık ve savunmada öz güven sağlar. Hücumda da etkili olduğu pozisyonlarda pasları alabileceği isimlerimiz de mevcut.

Enes ise benim ilk başlarda pek sıcak bakmadığım, ama yeteneğine ve yaşına rağmen oyun olgunluğuna hayran kalmamanın mümkün olmadığı bir adam. Normalde Enes'i Ömer'e tercih ederim, ama şu aşamada bize Ömer daha uygun kaçar. Bununla birlikte Enes gibi bir pota altı silahı eksikliğimiz de var. Durum biraz karışık yani.

Önemli olan Oktay Hoca'nın kafasındakiler, planlamalar..

Şimdi bu konu hakkındaki fikirlerimi daha önce de belirttim..Ömer gibi bir oyuncuya hayır demek mümkün mü öncelikle bunun altını çizeyim..Ömere tabi ki karşı değilim ama naçizane olarak ihtiyacımız olan oyuncu tarzının Enes'e daha yakın olduğunu düşünüyorum..Enesin ikili oyun savunması çok iyi değil evet,koçun elinde bu özelliğini geliştirebilir..ama geliştiremese bile elimizde o tarz iki uzun var zaten..Bizim enesin birebirlerine post up oyununa zaman zaman savunmada ciddi işler yapmasına kalın uzunlarla boğuşmasına ihtiyacımız var..

Ömer aşık tabi ki çok önemli oyuncu dibine kadar katılırım bu görüşe..gelirse de hayır demem..ama fırsat verilirse ömerin yaptığı bir çok şeyi furkan yapabilir..Oyun yapısı buna uygun..ama elimizde enes tipinde bir uzun hiç yok..enes gerçekten dominant bir oyuncu..çok daha iyi olabilir..O yüzden de benim birinci tercihim enes olur ve mümkünse 2 yıllık kontratla..

Diğer taraftan benim açımdan asıl önemli konu kontrat süreleri..Ömer de olsa Eneste olsa bence 1 senelik kontrat kovalayalım..1 senelik kontrata daha sıcak bakan oyuncu gelsin..Enesin henüz Nbade sözleşmesi olmaması da bu durumu bir nebze de olsun kolaylaştırabilir..Eğer şartlar oluşursa enes 1-2 sene Avrupada devam edebilir..

Şu aşamada bu gelsin o gelsinden çok 5 numaranın alınacağı ihtimali beni düşündürüyor,kadronun gayet başarılı ve yeterli olduğunu düşünmekle beraber alınacak bir 5 numaranın bize katacağı faydayı söylemem gereksiz sanırım,benim için en önemli soru şu : " Transfer kesin olur mu ? "

Oktay Hoca dün son noktayı koydu. Kesinlikle transfer yapılmayacak. Bu arada Ömer teklifimizi geri çevirmiş...

Programı izlemeden bu yorumu yapıyorsanız yanlış,izleyip de yapıyorsanız daha da yanlış..Oktay hoca öyle bir şey söylemedi..Takıma fayda sağlayacak herkese kapımız açık dedi..Sadece uzun almış olmak için oyuncu almak istemiyoruz,istediğimiz özellikte ve paraya oyuncu bulamazsak yolumuza böyle devam edeceğiz dedi.

Şimdi bu konu hakkındaki fikirlerimi daha önce de belirttim..Ömer gibi bir oyuncuya hayır demek mümkün mü öncelikle bunun altını çizeyim..Ömere tabi ki karşı değilim ama naçizane olarak ihtiyacımız olan oyuncu tarzının Enes'e daha yakın olduğunu düşünüyorum..Enesin ikili oyun savunması çok iyi değil evet,koçun elinde bu özelliğini geliştirebilir..ama geliştiremese bile elimizde o tarz iki uzun var zaten..Bizim enesin birebirlerine post up oyununa zaman zaman savunmada ciddi işler yapmasına kalın uzunlarla boğuşmasına ihtiyacımız var..

Ömer aşık tabi ki çok önemli oyuncu dibine kadar katılırım bu görüşe..gelirse de hayır demem..ama fırsat verilirse ömerin yaptığı bir çok şeyi furkan yapabilir..Oyun yapısı buna uygun..ama elimizde enes tipinde bir uzun hiç yok..enes gerçekten dominant bir oyuncu..çok daha iyi olabilir..O yüzden de benim birinci tercihim enes olur ve mümkünse 2 yıllık kontratla..

Diğer taraftan benim açımdan asıl önemli konu kontrat süreleri..Ömer de olsa Eneste olsa bence 1 senelik kontrat kovalayalım..1 senelik kontrata daha sıcak bakan oyuncu gelsin..Enesin henüz Nbade sözleşmesi olmaması da bu durumu bir nebze de olsun kolaylaştırabilir..Eğer şartlar oluşursa enes 1-2 sene Avrupada devam edebilir..
Ömer'in 1 yıllık kontrat imzalama şansı yok.Enes imzalayabilir ama oda bunu tercih etmez,1 yıllık imzalamaya karar verse bile Çin'e falan gider muhtemelen.Zaten Çin hakkında birşeyler söylemişti geçen aylarda.