Bu sezon hem Euroelague hem de Türkiye Basketbol Lig’inde üst sıraları hedefleyen Galatasaray Odeabank özellikle uzun rotasyonunu geniş tutmak istiyor. Geçen sene Dorsey’in takımdan erken ayrılmasıyla tek 5 numaranın Lasme olması boyalı alanda verim verebilecek oyuncu sayısının azalmasına sebep oldu. AlexTyus ve NenadKrstic transferleriyle uzun rotasyonuna hareket getiren YenilmezArmada’nın belki de bu bölgedeki son yabancı transferi DeonThompson oldu. Oyuncunun detaylı analizine geçmeden önce kariyerine bir göz atalım.

DEON THOMPSON’IN NCAA VE AVRUPA KARİYERİ

Deon Thompson, basketbola Torrance Lisei’nde başladı. Kolej kariyerini ise North Carolina’da sürdüren Thompson, burada beş maçta 30 sayı ya da 30 sayıdan daha fazla skor üretirken altı karşılaşmada da 20 ya da 20 ribaunddan daha fazla ribaund yaptı. 2006 yılında Division 2-A ’da takımıyla final oynarken 2005 yılında ise çeyrek finale yükselme başarısı gösterdi. Kolej kariyerinin son senesinde ortalama 21.5 sayı, 13.8 ribaund ve 4.6 blok ile oynadı.

Deon Thompson ilk profesyonel basketbol kariyerine ise 2010’da Minnesota Timberwolves ile NBA Yaz Ligi’nde başladı. Ardından, Yunanistan Ligi takımlarından Ikaros’a transfer olarak ilk Avrupa kariyerine başlamış oldu. 2011-12 yılında Slovenya’nın Unijon Olimpia takımına geçen 2.04 metre boyundaki Thompson Adriyatik Ligi’nde 25 maçta 12.0 sayı, 5.2 ribaund ve 0.8 blok; ilk Euroleague sezonunda ise 10 maçta 8.8 sayı, 4.1 ribaund ve 0.2 blok ortalamalarıyla oynadı.

2012-13 yılı için Alba Berlin ile anlaşan DeonThompson, Almanya Ligi’nde 37 maçta 13.4 sayı, 5.7 ribaund ve 0.4 blok; Euroleague’de ise 23 maçta 12 sayı, 5.4 ribaund ve 0.6 blok ortalamalarıyla mücadele etti. O sezon Alba Berlin Almanya Ligi’nde Play-Off Çeyrek Finali’nde Bayern Münih’e elenirken Deon Thompson da bir sonraki sezon Bayern Münih’e transfer oldu.

Bayern Münih’te başarılı bir sezonu geride bırakan Thompson Almanya Ligi’nde şampiyonluk sevinci yaşarken Euroleague’de de Top 16’ya çıkan Bayern Münih’in en önemli oyuncuları arasında yer aldı. 26 Ağustos 2014’te Çinin Liaoning Flying Leopards takımına transfer olan Thompson, 23 Mart’ta ise İsrail’in Hapoel Jerusalem takımına transfer oldu. Burada 7 maça çıkan uzun forvet bir sonraki sezon yeniden Bayern Münih’e döndü. Euroleague normal sezon aşamasında elenen Bayern Münih, aynı sezon Galatasaray Odeabank’ın da yer aldığı Eurocup’ta mücadele etti. İki takım ise çeyrek final aşamasında karşı karşıya gelirken ilk maçı 99-89 kaybeden Galatasaray Odeabank ikinci maçı evinde 72-59 kazanarak adını yarı finale yazdırma başarısı göstermişti. Deon Thompson ise iki maçta 17 sayı ve 6.5ribaund ortalamalarıyla mücadele etmişti. Amerikalı forvet, Almanya Ligi’nde 36 maçta 10.3 sayı, 4.0 ribaund ve 0.6 asist ortalamalarıyla oynadı.

 

HÜCUMDA DEON THOMPSON

DeonThompson hücumda çok yönlü oyunlarıyla sayı bulabilecek hem 4 hem de 5 numarada da oynayabilecek fizikli, atlet ve güçlü bir oyuncudur. Bu güçlü fiziği ile gerek guard ve forvet oyuncularına alan açabilir gerek de perdelemeler ile ikili oyun oynayarak sayı üretebilir. DeonThompson hücumdaki varyasyonları çok fazla çeşitlilik gösteriyor. Ayrıntılı olarak bakalım.

1-İKİLİ OYUNLAR SONRASI DEVRİLMEDeon için hücumda set çizmek gerekirse bir numarada kullanacağımız sözcük öbeği  ‘ikili oyun’ olmak zorunda. Pick and pop’ı Avrupa’da  iyi kullanan uzun oyuncularından bir tanesi durumunda. Perdelemeye geldikten saliseler sonra dışarıya açılarak kendisine orta mesafe şut şansı yaratabilir. Daha çok bu ikili oyunlar sonucunda potaya drive etmek yerine orta mesafeden şutları tercih eden bir isim. Doğru açılarla devrildiği ve savunmadaki oyuncuları ekarte ettiği zaman bu orta mesafeli şutlardan çok başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

İkili oyunlarda devrilmesi sadece kendisine sayı opsiyonu yaratmaz ayrıca guard ve forvet oyuncularına boş alan açabilir böylece onlara topsuz cutlar ile hücumdaki hareketliliği sağlayabilecek imkanları sağlayabilir.

2- BİREBİRLERDeon’un ikili oyundaki meziyetleri sonrası hücumda başvurduğu ikinci bir hücum anlayışı da birebirlerdir. Güçlü fiziği ve atletizmi ile topu doğru yerde aldığında sırtı dönük oyunları ile gerek hook shot ile gerekse orta mesafe şutlarından dolayı eğer savunmadaki isim kendisinden daha ağır ise fadeaway şutları ile etkili olabiliyor. Lakin şöyle bir dezavantajı var Thompson’ın; Potadan uzaklaştıkça birebir oyunlarındaki yüzdeleri düşüyor. Bunun sebebini ise ayaklarının çabuk olmamasına bağlayabiliriz.

3-HÜCUM RİBAUNDLARI: DeonThompson, oyuncu profili olarak savaşan bir kimliğe sahip. Özellikle geçen sene Eurocup çeyrek final serisinde Münih’teki maçta attığı sayıların yarısının hücum ribaundu kaynaklı olduğunu görebiliyoruz. Bu özelliği özellikle oyunun sıkıştığı ve üretken olamadığımız dakikalarda ekstra ilaç görevi görecektir.

4-SAHA GÖRÜŞÜ: DeonThompson pozisyonuna göre saha görüşü de iyi olan oyunculardan birisi –bir Chuck Davis değil tabi ki-. Özellikle ikili oyunlar sonrası kendi 5 numara oyuncusunu ekarte ettiği zaman kendisine alan açtığında köşelerde şut için bekleyebilecek olan Diebler ve Micov’a boş şut şansı yaratabilir.

Deon Thompson’ın hücum perspektiflerini sizlere açıkladım. Bize aslında Ersin Dağlı ve Chuck Davis’ten de yakın olduğumuz bir oyun sitiline sahip ancak onlar kadar etkili bir hücum oyuncusu olmadığını belirtebiliriz. Ancak Euroleague tecrübesi olduğunu ve Ergin Ataman’ın böyle oyuncularla nasıl oynaması gerektiğini düşünerek Thompson çok iyi bir boyalı alan tehditi oluşturabilecek bir hücum silahı haline gelebilir.

 

SAVUNMADA DEON THOMPSON

Deon Thompson’ın savunmadaki özellikleri hem olumlu hem de olumsuz sonuçlar doğurabilir. Fiziksel olarak çok güçlü ve kalıplı yapıda olması özellikle kendinden de fizikli oyunculara karşı birebirde kolay yenilmemesine sebep olur. Biraz daha düşündüğümüz zaman Thompson’ın savunmada alkışlanacak tek özelliğinin bu olduğu kanaatine varıyoruz. Thompson’ın önceki sezonlara göre kilosunda aşırı fazlalıklar olduğunu görüyoruz. Bu, onu ikili oyun savunmalarında zaten yavaş olan Thompson’ın savunmadaki gücünü bir kat daha da aşağıya götürüyor. Bu yavaş hareketleri onu, özellikle switch sonrası karşı karşıya kalacağı guardlarda çok kolay yenilmesine ve foul almasına neden yaratıyor. Geçen seneki çeyrek final serisinin İpekçi ayağında bu olumsuz yönlerini kolay bir şekilde görebildik. Bu uzun rotasyonunda net savunmacı diyeceğimiz tek oyuncu sadece AlexTyus ve Euroleague sezonunu da göz önüne alırsak boyalı alandaki eksikliklerimiz çok kolay bir şekilde ön plana çıkacak gibi gözüküyor.

DeonThompson transferi genelinden uzun rotasyonumuzun savunma konusunda neler yapması gerektiği ile ilgili de hazır boyalı alan rotasyonu tamamlanmışken birkaç cümle ile açıklayalım. Özellikle ikili oyun savunması bizi baya yoracak gibi gözüküyor. Bu pozisyonda Thompson, Krstic gibi uzunlarımız sahada olduğunda Göksenin veya  eklenebilecek savunması iyi yabancı kısa gibi savunması orta seviyenin üzerinde ve ileride baskı yapabilecek, onların hücum setine yerleşmesini geciktirecek oyuncularımız ile oynamamız bu dezavantajı lehimize döndürebileceğimiz birkaç çözüm yollarından biri olabilir. Bir diğeri de ikili oyun zaafına düşmemek için sürekli olarak switch yapıp yardım savunmasına yönelebiliriz. Fakat burada da uzunlarımızın ağır olması itibariyle miss match’lerde sorun yaşamamız kuvvetle muhtemel.

 

GALATASARAY VE DEON THOMPSON

Deon Thompson, bu yılki rotasyonla Galatasaray’ın ihtiyaç olduğu bir uzun mu ? Tartışılır ancak maksimum verimi alabilmek adına neler yapmamız gerektiğini buraya birkaç cümle ile özetledim. Ataman, özellikle oyunun sıkıştığı, kısır geçen dakikalarda geçen sene Chuck Davis’e verdiği rolü bu yıl Deon Thompson’a verebilir. Orta mesafe şutu ve ikili oyunlar sonrası kendine alan açabilme yeteneği bunun en büyük göstergesi. İkili oyunlardaki meziyeti üst seviye ve top dağıtımını iyi gerçekleştirecek bir guard ile Thompson’ın oyundaki aktif dakikaları çift haneleri bulacaktır. Thompson’ın oyun görüşü ve alan açabilme yeteneğinden bahsettik bu ölçüde özellikle hareketli forvetlerle birlikte oynadığı dakikalarda (Diebler,Göksenin) gerek bu oyuncuların topsuz cutları gerekse de köşede Diebler gibi keskin şutörün boş kalması, Thompson’ın boyalı alandaki tek bir pasıyla bizi sayıya götürebilecek en önemli hücum varyasyonlarından biri olacaktır.

Geçen sezon Pesic (Bayern Münih koçu) özellikle Savanovic ile oynadığı dakikalarda Thompson’ı da hücumda verimli kılabilmek adına 4-5 paslaşmaları ile sayılar bulabilmek için doğru hamleler yaptı. Burada Savanovic’in oyundaki akışı net görebilmesi, pas yeteneği ve oyuncuları kendine çekebilmesi Thompson’a net bir şekilde sayı imkanı yaratabildi. Bu bağlamda gerek Daye ile gerekse de Krstic ile bu 4-5 paslaşmaları (özellikle boyalı alanda) tehdit oluşturabilecek bir unsur olabilir.

Euroleague seviyesinde çok fazla maça çıkmış ve tecrübesiyle takımımıza faydalı olabileceğini düşündüğüm DeonThompson’ın olumlu- olumsuz yönlerini ve Galatasaray sisteminde neler yapabileceğini sizlere anlatmaya çalıştım. Çok iyi bir sezon geçirmesi dileğiyle…

Umut Kaan Arslan

 

 

Yoruma kapalı.

İlginizi Çekebilir

Taraftarın Gözünden-Brooklyn Nets

1) Oğuzcan röportaj teklifimi kabul ettiğin için çok teşekkür ederim. Röportaja Brooklyn N…