Home / Erkek Takımı / Euroleague | Galatasaray Liv Hospital – Olympiacos Piraeus

Euroleague | Galatasaray Liv Hospital – Olympiacos Piraeus

Bir sene ara verdikten sonra geri döndüğümüz Euroleague’de, “dejavu”lar yaşamaya ikinci haftada da devam ediyoruz. Rakibimiz ise son iki senenin Euroleague şampiyonu; Olympiacos Piraeus.

2011-2012 THY Euroleague Sezonu’nda TOP 16’da gruplardan çıkıp, son sekiz takımın arasına adımızı yazdırmak için en önemli rakibimiz Olympiacos’tu. CSKA’nın ardından bir üst tura çıkmak için verilen mücadelede işler son maça kalmıştı, ancak grubun son maçında Pire’den istediğimiz sonucu alamamış, 88-81 mağlup olmuştuk. Ancak ardından Olympiacos, bir peri masalına benzeyen hikayesiyle, Vassilis Spanoulis önderliğinde Avrupa’nın en büyüğü oluyordu.

2011-2012’de yaşanan en güzel atmosferlerden biri de kuşkusuz, Abdi İpekçi Spor Salonu’nda uzatmalar sonucu galip geldiğimiz Olympiacos maçıydı. Sloukas’ın üçlüğüyle uzatmaya giden maç, uzatmada Jamon Gordon’ın performansı ile bizim lehimize bitmişti.

Bu güne geldiğimizde ise ilk hafta maçlarını kazanan iki takım, grubun zirvesini şekillendirecek bir maçta yine Abdi İpekçi’de karşı karşıya geliyorlar. Son iki seneyi Euroleague’de şampiyon olarak bitiren Olympiacos’un kadrosunda bu sene önemli değişimler yaşansa da, “general” değişmedi; Vassilis Spanoulis. Yunanistan ile EuroBasket’i pek istediği geçiremeyen Spanoulis’ın bu sene de en önemli hedefi yine zirve. Ancak Olympiacos, Ivkovic’in kurduğu anahtar iskeletten değerli parçalarını kaybetti. Kostas Papanikolaou, Kyle Hines ve Pero Antic gibi sistemin yapı taşları takımdan ayrıldı. Ancak yine de bir sistem takımı olan Olympiacos düzenini devam ettiriyor, sezona da Panathinaikos ve Unicaja Malaga galibiyetleri ile başladılar. Spanoulis üzerinden dönen ve onun liderliğini üstlendiği sistemde, yeni faktörler de var ki, bunlardan biri Matt Lojeski. Belçika’da gösterdiği performans ile dikkat çeken Lojeski, Olympiacos’un da Spanoulis’in ardından en önemli skor opsiyonu haline geldi.

Olympiacos’un yine en önemli silahlarından biri Georgios Printezis de sezona iyi başlayan oyunculardan biri. Uzun forvet pozisyonunu paylaştığı Brent Petway ile birlikte takımın skoruna önemli katkıda bulunuyorlar. Petway‘in yay gerisinde sık sık şut denediğini görüyoruz, Malaga maçında, 3/4 ile üçlük isabeti buldu. Panathinaikos karşısında ise 6 üçlük denemesi vardı. Bizim adımıza en dikkat edilmesi gereken noktalardan biri uzun forvetten gelecek sayılar, gerek Petway’in şutları ile gerek Printezis’in enerjisi ve oyun bilgisi ile. Pivot pozisyonunda ise Mirza Begic’i henüz kullanamıyorlar, Dunston&Simmons ikilisi süreleri paylaşıyor. İki oyuncu da şu ana kadar skor anlamında çok etkili değiller, henüz tam takıma adapte olamadılar, ancak özellikle Dunston önemli potansiyel. Zaten Olympiacos karakter olarak genelde düşük tempo ve iyi savunma üzerine kurulu bir takım olduğundan, bizim adımıza önemli olan nokta yarı saha hücumuna kaldığımızda set tempomuz ve hücum akışkanlığımız. İşin savunma kısmında ise tabi öncelik Spanoulis’e yönelik olacaktır. Ancak yine de genelde çift guard oynayan ve Spanoulis’i top getirmekle pek uğraştırmayan Olympiacos’ta diğer guarda yapılacak baskı da onların tercih hataları yapmasına sebebiyet verecektir.

Bizim adımıza ise yine en önemli isimler; Carlos Arroyo ve Jamont Gordon. Özellikle Gordon’ın savunmada Spanoulis’i alması muhtemel, oyunun iki tarafında da yine fark yaratması gerekiyor. Hücumda o güçlü içeri dalışları ile rakibin dengesini bozmamızda etken olacaktır. Domercant ve Erceg’in ritm bulması bizim adımıza bir başka önemli artı. İşin savunma tarafında Cenk ve Markoishvili’nin savunma katkıları da oldukça önemli olacak, çünkü Lojeski, Olmpiacos’un Spanoulis’ten sonra en önemli skor opsiyonu konumunda. Ayrıca Perperoglou da, “X Faktör” olmaya çok yatkın bir oyuncu olduğundan o da dikkat edilmesi gerekenler listesinde.

Maçın bir başka enteresan yanı ise sezon başında ciddi biçimde ilgilendiğimiz ve transfer olasılığı konuşulan Vassilis Spanoulis, nam-ı diğer “Kabasakal” ile bizim takımımızın “general”i ve büyük oyuncu Carlos Arroyo‘nun karşılaşması olacak. İki oyuncu da bu tarz rekabetleri ve meydan okumaları sever bir yapıya sahipler, ikisi de çok değerli oyuncular. Onların mücadelesini izlemek, belki de “düello”suna şahit olmak da bir başka önemli heyecan kaynağı. Bir tarafta Euroleague Tarihi’nin en önemli oyuncularından, son iki senenin MVP’si “Kabasakal”; diğer tarafta ise kariyerinin son döneminde Avrupa’ya geri dönen, büyük fark yaratan ve zor anlarda sorumluluk almak için yaşayan “#calling” Arroyo..

Tarih: 24 Ekim 2013 – Perşembe – 21:45
Yer: Abdi İpekçi Spor Salonu
Bilet: http://www.biletix.com/etkinlik/PGS52/TURKIYE/tr

About GSbasket.Org

GSbasket.Org
Son topa kadar!

Check Also

Oyuncu Listesi

Oktay Mahmuti’yi zor bir yaz dönemi bekliyor çünkü Galatasaray basketbolu büyük bir itibar kaybı yaşıyor. …