16 Nisan 1985, Belgrad doğumlu Sırp kısa forvet Vladimir Micov, yurt dışına ilk adımını Panionios ile atsa da ilk Euroleague deneyimini Laboral forması ile yaşadı. Laboral’in ardından ise kariyerinin esas yükselişe geçtiği ve dikkat çektiği yere, Cantu’ya yolu düştü. Cantu’da ilk sezonu Eurocup’ta geçiren Micov, ertesi sezon Euroleague’in keyif veren takımlarından biri haline dönüşen Cantu’nun en değerli parçalarından biri olmuştu. Andrea Trinchieri’nin koçluğunda Micov, Basile, Shermadini, Markoishvili, Leunen gibi parçalardan oluşan Cantu, Euroleague Top 16 yapmıştı. O Cantu’nun hücumda işleri yönlendiren ve en değerli parçası olarak öne çıkan Micov, bu performansın ardından CSKA’nın yolunu tutmuştu. CSKA’da geçirdiği iki sezonda takımın değerli dişlilerinden biri haline gelen Micov, özellikle 2013-2014 sezonunda dalgalı bir performans çizen CSKA’nın bir çok maçta ayakta kalan isimlerinden biri olmayı başarmıştı. Euroleague’in gözde kısa forvetlerinden biri haline gelen Micov’a, takımımızın dışında Real Madrid ve Olympiacos gibi kulüplerin de ilgisi bulunuyordu.

Vladimir Micov’un Cantu ve CSKA Yıllarına Ait Eurocup ve Euroleague İstatistikleri

Eurocup 2010-2011 (Cantu) : 10.3 Sayı 4.3 Ribaund 3 Asist ( 2P %50; 3P %50; 1P %55.6 )
Euroleague 2011 – 2012 (Cantu) : 10.4 Sayı 4.1 Ribaund 3.2 Asist ( 2P %41.3; 3P %39.4; 1P %85.7 )
Euroleague 2012 – 2013 (CSKA) : 7.6 Sayı 2.7 Ribaund 1.7 Asist ( 2P %45; 3P %42; 1P %60.7 )
Euroleague 2013 – 2014 (CSKA) : 7.7 Sayı 2.9 Ribaund 1.3 Asist ( 2P %44.4; 3P %48.8; 1P %77.8 )

Vladimir Micov’u tanımlarken sanırım söylenilebilecek en önemli şey “point-forward” diyebileceğimiz bir tarza sahip olması. Yani bir kısa forvete göre oyun görüşü, pas yeteneği ve basketbol aklı gelişmiş bir oyuncu olan Micov, forvetten oyun kurmak istediğinizde bunu çok rahatlıkla yapabilen bir oyuncu. Pas dağıtımını iyi yapabilen ve oyunu yönlendirebilen bir isim olan Micov, bunun yanı sıra oldukça yüzdeli soktuğu ceza şutları ve fiziğinin de avantajı ile rakip kısa forvetlere karşı oynadığı oyunlar ile çok önemli bir hücum silahı. Markoishvili üzerinden gidersek; onun kadar savunmada agresif sayılmayacak ama hücumda Markoishvili’den daha fazla opsiyona sahip bir oyuncu. Ters eşleşmeleri lehine değerlendirebilen, top dolaşımı konusunda önemli katkı sağlayan, fiziğini değerlendiren, iyi bir şutör. Bunun yanı sıra hızlı veya atlet bir oyuncu olmasa da basketbol aklı ile iyi savunma yapabilen bir oyuncu.

Ergin Ataman’ın oyun sisteminde kritik rol üstlenecek oyunculardan biri olan Micov, hem oyunun yönlendirilmesinde rol alacaktır, hem ceza şutları ile fark yaratacaktır, hem de fiziği nedeniyle zaman zaman uzun forvete kayarak, dört dışarıda bir içeride oynamamıza imkan verecektir. Böyle anlarda oyunu iyice açarak, Arroyo’nun oynayacağı ikili oyunların kalitesi çok daha yukarılara çekilebilir.

Vladimir Micov’un Euroleague “EN”leri..

  • Index rating |Pallacanestro Cantu vs. Maccabi Electra Tel Aviv | 24
  • Sayı | Fenerbahce Ulker Istanbul vs. CSKA Moscow | 20
  • Toplam Ribaund | FC Barcelona vs. Pallacanestro Cantu | 9
  • Asist | Pallacanestro Cantu vs. Maccabi Electra Tel Aviv | 9

Vladimir Micov’a sarı-kırmızı forma altında “Yenilmez Armada”ya başarı ile hizmet edeceği uzun yıllar dileriz.

Forum bağlantısı: http://www.gsbasket.org/forum/erkek-takimimiz/10168-vladimir-micov.html

Yoruma kapalı.

İlginizi Çekebilir

GSBasket Konferans #1

GSbasket.org yazarları olarak erkek basketbol takımımızın sezon başından bugüne kadar oyna…