Dentmon’ın Galatasaray’a gelmesiyle birlikte Galatasaray Odeabank yabancı transferini bitirdi. Kadromuzun nihai hali;

Russ Smith – Justin Dentmon – Can Korkmaz

Sinan Güler – Blake Schilb – Göksenin Köksal

Vladimir Micov – Jon Diebler

Austin Daye – Deon Thompson – Orhan Haciyeva

Alex Tyus – Nenad Krstic – Ege Arar

Dentmon, kendi skorunu üreten ve deliciliğiyle çembere gitmeyi seven bir oyuncu. Kendine özel bir şut stili olan, tek ayak üzerinden yana kayarak şut atan Dentmon, bu şut stilini sık sık uyguluyor. Şutunu yüzdeli atması ve potaya dengeli gidebilmesi onu savunulması zor bir oyuncu haline getiriyor.

2013-2014 Euroleague Sezonu / 3 Sayı Yüzdesi: %44.3

(Maç başına 7.2 üçlük denemesinde bulunup, tüm el yakan topları kullandığını düşünürsek bir takım liderine göre çok çok iyi bir oran)

Dentmon için şutu ve deliciliği dışında değinilmesi gereken temel noktalar top kaybı sayısı ve oyun kontrolü. Dentmon’dan oyunu kontrol etmesini isterken, onun bireysellikten uzaklaşıp takımı oynatmasını beklemeliyiz. Zira Dentmon kontrolden çıktığı zaman oyundaki bireysel varlığı, takımı oynatma yetisinin önüne geçebiliyor. Dentmon, takımla beraber hareket ettiği zaman hem takım, hem de kendisi bundan pozitif olarak etkilenecek.

Dentmon, yarı saha basketbolunu oynayabilen ve oynatabilen bir oyuncu. Bu, skorer bir oyuncu olmasının yanında hem takım adına, hem de kendi adına büyük bir silah. Tepeden oynadığı ikili oyunlar ile oyun görüşünün kalitesini ortaya koyuyor. Perde sonrası hem kendine, hem de forvetlere iyi bir alan yaratabiliyor. Özellikle P&R sonrası kullandığı şutlarlardaki yüzdesi muazzam. Dentmon’ın çembere gittiği anlarda takım arkadaşlarına oluşturduğu konforlu alanları değerlendireceğini, pas kanallarını işleyeceğini, bunları yapma potansiyelinin yüksek olduğunu söylemek mümkün.

Yüksek tempoyu seven, yarı sahayı çabuk geçen bir profile sahip olan Dentmon, özellikle açık sahada oynadığı basketbol ile zevk veriyor. Asist ortalaması, bir skorer oyuncuya göre gayet iyi bir rakama sahip. Zalgiris Kaunas’ta geçirdiği sezonda Euroleague’de 4.1 asist ortalamasıyla oynadı fakat Dentmon’ın tüm bunları yaparken top kayıplarını minimuma indirgemesi, Galatasaray için sezonun kilidi olacak.

Justin Dentmon’ın 2013-2014 sezonunda Zalgiris Kaunas formasıyla Asist/Top Kaybı oranı: 1.11

Avrupa’nın en iyi oyun kurucusu olarak kabul edilen Milos Teodosic’in 2015-2016 sezonu Asist/Top Kaybı oranı: 2.11.

Carlos Arroyo’nun 2013-2014 sezonu Asist/Top Kaybı oranı: 2.89.

Dentmon, Galatasaray’a takımın demirbaşlarından biri olmaya geliyor. Ergin Ataman’ın Dentmon’a vereceği özgürlük ile birlikte Dentmon’ın saha içinde kullandığı top sayısı, hücumda var olma çabası…Russ Smith ile bir arada oynayacağı dakikalarda hem hücumda, hem de savunmada ne yapacakları merakla bekleniyor. Savunmada Russ Smith ile undersized kalsalar da, Russ Smith ile yakalayacağı uyum, sezonun gidişatını belirleyecek.Dentmon’ın savunma performansı kara delik değil. Mücadeleden kaçmayan, 1.83 boyuna rağmen ribaundlara giren bir oyuncu. İstatistik kağıdına baktığımız zaman Dentmon top çalma konusunda da oldukça başarılı. Toplara el sokan, gücüyle rakibin karşısında kalan bir oyuncu.

Russ Smith’in D-League performansı, Austin Daye’in İtalya performansı, Schilb’in toplu oyunda topsuz oyuna göre daha çok verim vermesi gibi örneklerle, top paylaşımı konusunda takımda top kullanmayı seven birçok oyuncu mevcut.Doğru top-şut kullanımı, günümüz basketbolunda çok önemli. Hızlanan oyun ve kısaların oyuna olan etkisi ile kısaların yaratıcılığı, skora etkisi, hata payının minimuma inmesi, kısaların kalitesini belirliyor ve tüm bunlar, şutları ve topları doğru kullanmanın önemini ortaya koyuyor.

Doğru top kullanımına ilişkin HOB yüzdesi, istatistiksel anlamda kafamızdaki soru işaretlerine ışık tutacak. HOB Yüzdesi nedir? HOB yüzdesi, oyuncunun hücumda etkisinin olduğu basket sayısı.

Dentmon’ın 2013-2014 Euroleague performansı – HOB yüzdesi %35.3

Arroyo’nun 2013-2014 Euroleague performansı – HOB yüzdesi %40

Doğru şut kullanımına dair hoş bir istatistik bulunuyor:

Dentmon’ın 2013-2014 sezonundaki true shooting yüzdesi: %60.2. Amacım karşılaştırmak değil ama Stephen Curry’nin true shooting yüzdesi %66.9. Arroyo’nun 9 sezonluk NBA kariyerinin true shooting yüzdesi: %51.1.

Bu istatistiğin yeteri kadar anlaşılması için Arroyo’nun Galatasaray kariyerindeki true shooting yüzdelerine göz atacağız. 3 sezonda neler yaptığını hepimiz biliyoruz. Bu yüzden Arroyo’nun istatistiklerini Dentmon ile kıyaslamayı tercih ediyorum.

2012-2013: %57.1 BSL / %57.4 Eurocup

2013-2014: %53.2 BSL / %52.9 Euroleague

2014-2015: %57.5 BSL / %50.3 Euroleague

 

Yazıyı özetlersek, Dentmon’ın Russ ile uyumu, Dentmon’ın yarı saha hücumlarında takımı kontrol etmesi, olgunluk göstermesi, top paylaşımı konusunda sorun çıkarmaması gibi başlıklarla birlikte Galatasaray’ın bu sezon neleri başarıp başaramayacağını göreceğiz…

Sakatlıktan uzak, başarılı bir sezon dileğiyle…

Engin Ağzıdeli

  • Oyuncu Değerlendirmeleri-1 (Guard Rotasyonu)

    Sezon öncesi yazı dizimizin 3.ayağından hepinize merhabalar. “Mr.Ataman” ve &#…
  • RUSS SMITH

    Engin Ağzıdeli yeni transferimiz Russ Smith'i değerlendirdi. …
Yoruma kapalı.

İlginizi Çekebilir

Taraftarın Gözünden-Detroit Pistons

1) Gökberk Öncelikle röportaj teklifimi kabul ettiğin için teşekkür ederim. Açıkçası 2004 …