Home / Altyapı / Köşe Yazısı | Kristijan Nikolov’un Hukuk ve Onur Mücadelesi

Köşe Yazısı | Kristijan Nikolov’un Hukuk ve Onur Mücadelesi

1996 Makedonya doğumlu Kristijan Nikolov alt yapı takımlarındaki performansıyla basketbol otoritelerinin dikkatini çekti ve ailesi ile birlikte Türkiye’ye gelip, Galatasaray Spor Kulübü’ne transfer oldu.

Ancak Kristijan Nikolov bu sezona kadar kendisine lisans verilmemesi sebebiyle Galatasaray forması giyemedi.

2012 ve 2013 yıllarında Yaşanan Süreç

Galatasaray SK ve Kristijan Nikolov lisans için Türkiye Basketbol Federasyonuna 2012 ve 2013 yıllarında 4 kez başvuruda bulunmuş ancak tüm başvuruları çifte vatandaşlığa sahip olduğu dönemde Türk Milli Takımında oynamıyor olması gerekçesiyle reddedilmişti.

Makedonya Baksetbol Federasyonu da Kristijan Nikolov’un Türk Milli Takımında oynamasına izin vermemişti.

FIBA konuya ilişkin değerlendirmesinde Kristijan Nikolov’un 18 yaşına kadar Türk Milli Takımını tercih edemeyeceğini ifade etmiş diğer taraftan Kristijan Nikolov’un Galatasaray’a transfer olabileceğini de belirtmiştir.

FIBA’nın bu değerlendirmesine rağmen TBF milli takımda oynayamayacağı gerekçesiyle tescil talebini reddetmişti.

Kristijan Nikolov Makedonya Vatandaşlığından Çıktı

Tüm bu yaşanan sürecin ardından Kristijan Nikolov Makedonya Cumhuriyetine başvurarak Makedonya vatandaşlığından çıktı. Artık sadece Türkiye Cumhuriyet Vatandaşı olan Kristijan Nikolov için yabancı sporculara ilişkin hükümlerin uygulanması hukuken imkânsız hale geldi.

Bu çerçevede Galatasaray SK TBF’ye tekrar başvurarak Kristijan Nikolov’a lisans verilmesini talep etti ancak TBF söz konusu başvuruyu 2014 yılı Mart ayında yine reddetti.

TBF’nin red cevabına istinaden Galatasaray SK SGM Tahkim Kurulu’na başvurmak suretiyle Kristijan Nikolov’un tescil işleminin gerçekleştirilmesini talep etti. TBF konuya ilişkin olarak SGM Tahkim Kurulu’nun görüş talebine verdiği cevapta Kristijan Nikolov’un türk olarak tescil işleminin gerçekleştirilebileceği ancak Yarışma Yönergesinin 12. Maddesine göre Kristijan Nikolov’un A takım kadrosunda ‘Ümit, genç, yıldız takımdan yetişmiş sporcu’ statüsünde sayılamayacağını ifade etmektedir.

Söz konusu hüküm aşağıdaki şekildedir;

12. Sporcuların Ümit, Genç ve Yıldız Takımlardan Yetişmiş Olma Şartları

12.1. Bir sporcunun ümit, genç veya yıldız takımda oynamış veya bu takımdan yetişmiş sayılabilmesi için, o kulübün ümit, genç veya yıldız takımında en az bir basketbol yılı (sezonu) oynamış olması ve oynadığı dönemde uluslararası mevzuat hükümlerine göre Türk Milli takımlarında oynamasında bir engel bulunmaması gereklidir”

Hükümde kalın olarak işaretlenen bölüm Kristijan Nikolov’un türk vatandaşlığına geçip tekrar tescil talebinde bulunduktan sonra TBF tarafından 25.06.2014 tarihinde Yarışma Yönergesi’ne eklendi.

Benzer değişiklik Türkiye Basketbol Ligi Yönetim Esasları Yönergesi’nde de gerçekleştiridi ve aynı hüküm 22.1.1 maddeye de eklendi.

TBF’nin bu değişikliği ile birlikte Kristijan Nikolov’un yerli statüsünde oynayabilmesi için Galatasaray’ın altyapı kategorilerinde forma giymiş olsa bile ayrıca Türk Milli Takımında da oynayabilecek olması gerekiyor. Bunun için de Galatasaray’ın tekrar FIBA’ya başvurarak Kristijan Nikolov’un Türk Milli Takımında oynayabileceğine dair belge alması gerekiyordu. Bu da süreci oldukça uzatacaktı ancak SGM Tahkim Kurulu Kararı tüm uyuşmazlıkları ortadan kaldırdı.

SGM Tahkim Kurulu Kararı

SGM Tahkim Kurulu 30.10.2014 tarihli kararında;

  • Federasyona yapılan başvurudan sonra sporcunun halen Türk vatandaşlığını kazandığı ve 18 yaşını doldurduğu,
  • Olaydan sonra mevzuatta yapılan aleyhe değişikliklerin, Türkiye Basketbol Federasyonu Yarışma Yönergesi, Yerel Ligler Yarışma Yönergesi ile Sporcu Sicil ve Lisans Yönergesinin yabancı uyruklu ve 18 yaşını doldurmamış sporculara ilişkin hükümlerinin konuyla ilgili olarak uygulanamayacağı,
  • Kulüp ve sporcunun talebinin yeniden değerlendirilerek sporcunun Galatasaray SK adına tescil işleminin yapılması konusunda karar verilmesi gerektiği

ifade edilmiştir.

TBF Yönetim Kurulu da 8 Kasım 2014 tarihinde SGM Tahkim Kararı doğrultusunda herhangi bir şarta bağlamaksızın Kristijan Nikolov’un Galatasaray SK adına tescil işleminin yapılmasına karar vermiştir.

Sonuç: Kristijan Nikolov Yerli Oyuncu Statüsündedir

TBF’nin savunmasına göre Kristijan Nikolov’un A takım seviyesinde yerli oyuncu olarak yer alabilmesi için iki şartı taşıması gerekmektedir;

  1. Ümit, Genç veya Yıldız takımlarında en az bir basketbol yılı oynamış olması,
  2. Bu kategorilerde oynadığı dönemde uluslararası mevzuat hükümlerine göre Türk Milli takımlarında oynamasında bir engel bulunmaması.

SGM Tahkim Kurulu’nun yukarıda yer alan kararı bu iki gereksinimi de ortadan kaldırmaktadır. Şöyle ki;

Türk Milli Takımlarında Oynamasında Bir Engel Bulunmaması

SGM Tahkim Kurulu Kararında Kristijan Nikolov için başvuru sonrası mevzuatta yapılan aleyhte değişikliklerin uygulanamayacağı ifade edildiği için Kristijan Nikolov için Yarışma Yönergesi’nin 12.1 maddede ve TBL Yönergesi’nin 22.1.1 maddesinde yer alan ‘oynadığı dönemde uluslararası mevzuat hükümlerine göre Türk Milli takımlarında oynamasında bir engel bulunmaması’ şartı aranmayacaktır. Kristijan Nikolov kesinlikle bu şartı yerine getirmek zorunda değildir.

Kristijan Nikolov’un yerli oyuncu statüsünü değiştirmemekle birlikte milli takım konusunu da açıklamak gerekirse; FIBA’nın birden fazla ülke vatandaşlığına sahip sporcuların milli takım tercihlerine ilişkin düzenlemesinde sporcuların çeşitli kriterlere göre 18 ya da 21 yaşında milli takım tercihinde bulunabileceği ifade edilmektedir.

Kristijan Nikolov’un durumunda 2012 yılından sonra çeşitli değişiklikler meydana gelmiştir. FIBA düzenlemeleri karşısında durumunun net olmaması sebebiyle Türk Milli Takımında oynayabilmesi konusunda kesin değerlendirme yapmak şu aşamada mümkün değil. Bu konuda kesin kararın FIBA tarafından verilmesi gerekmektedir.

Ümit, Genç veya Yıldız Takımlarında En Az Bir Basketbol Yılı Oynamış Olması

SGM Tahkim Kurulu Kararında 18 yaş altındaki sporcular için geçerli olan hükümlerin de Kristijan Nikolov için uygulanamayacağını net olarak ifade etmektedir.

Kristijan Nikolov 18 yaşını doldurmuş olduğu için şu anda Gençler ve Ümitler kategorisinde oynayabilecek konumdadır. Ancak SGM Tahkim Kurulu kararında 18 yaşın altındaki sporcular için geçerli hükümlerin uygulanamayacağını ifade ettiği için TBF Kristijan Nikolov’a Gençler kategorisinde oynama zorunluluğu getirme hakkına sahip değildir.

Ülkemizde ümitler kategorisinde herhangi bir organizasyon düzenlenmiyor olması sebebiyle TBF Kristijan Nikolov’a bu kategoride forma giyme zorunluluğu da getiremeyecektir. Yarışma Yönergesinin 11.4 maddesinde yer alan ‘Ümitler kategorisi büyükler kategorisi ile birlikte kabul edilir.’ hükmü bu husus ile birlikte değerlendirildiğinde Kristijan Nikolov doğrudan A Takım kadrosunda yer alabilecektir.

Sonuç olarak Tahkim Kararı doğrultusunda Kristijan Nikolov’un Galatasaray SK A takımında oynamasının önünde herhangi hukuki bir engel bulunmamaktadır.

TBF Kristıjan Nikolov’u Yabancı Oyuncu Sayabilir Mi?

Galatasaray SK Kristijan Nikolov’u A takım kadrosunda Türkiye Basketbol Ligi Karşılaşmasında oynatması halinde Kristijan Nikolov’un ‘Ümit, Genç veya Yıldız takımlarında en az bir basketbol yılı oynamış olması’ şartını taşımadığını iddia ederek Galatasaray’ı hükmen mağlup sayabilir mi?

Bu durum hukuken mümkün değildir. Zira detaylı olarak açıklanan SGM Tahkim Kurulu Kararı’nda TBF’nin bu yorumu kesin olarak reddedilmiştir.

Ayrıca SGM Tahkim Kurulu Kararına istinaden Kristijan Nikolov’a lisans verilmesine dair TBF Yönetim Kurulu Kararında da bu konuya ilişkin herhangi bir şerh bulunmamaktadır.

Eğer bu ihtimal gerçekleşir ve TBF Galatasaray’ı hükmen mağlup sayarsa Galatasaray SK konuyu tekrar SGM Tahkim Kurulu’na taşıyarak söz konusu karşılaşmayı normal müsabaka sonucuna uygun şekilde tescil ettirebilir.

Diğer taraftan TBF Yetkilileri SGM Tahkim Kurulu kararına aykırı hareket ederlerse bu fiillerinden dolayı 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ve ilgili diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde hukuki ve cezai yaptırımlara tabi olacaklardır.

About Sami Koçak

Sami Koçak
Asalet mecbur kılar...

Check Also

Galatasaray Yönetiminden Basketbol İçin Beklentiler

Temmuz ayının üçte ikisi geride kaldı. FIBA’nın resmi sitesine göre Galatasaray basketbolunun sadece erkeklerde dört …