EuroLeague Fantasy Challenge 2019-2020

Birakin Kaptan Nandoyu, normal Nando bile yok hic bir takimimda. Ayhan Beyin organize ettigi H2H Fb liginde adam beni 5 katlamis :) Kaptani Nando ve Zach Leday var takiminda. 3 yildir Fantasy oynarim. Boyle ezildigimi hatirlamiyorum. Bu durum kabul edebilecegim bir durum degil. O yuzden 2 muhabbet kusum var bitanesini Bayca Beye - Digerini Ayhan Beye birakip yuksek bir bina arayisina gider Mehmet Derin :)

Ayhan Bey sana da ayrica teessuflerimi yolluyorum buradan. Yahu o kadar gaddar oyuncu arasina temiz bir goncayi nasil yolladin nasil kiydin anlamadim. Hakan Turk, Hakan Saglam, Tolga Cirali v.s varken beni davet etmeye yuregin nasil sizlamadi :(

Adam beni 5 e katlamis yahu ben 40 lardayim adam 200 lere vurmus. Daha yarin 2 oyuncusu var. Yok yok Allahini seven kafama buzlu su doksun. yaniyoooommmmm :)

Not: Isin garibi takimimin ismi de korku salsin diye Alman filmlerinde ki bahcivan adam, mecburen degistirecegim bu ismi, Yeni hali Alman Filmlerinde ki bahcivan kadin :)
:)
Senin rakibin tek avantajı De Colo yu kaptan yapmış olması ve Leday i tutturması. Pek bilmez bence ama senin şansına denk gelmiş bu hafta:)

Dün benim için genel olarak iyi bir akşamdı. Her ne kadar H2H ligindeki takımımda kaptan Monroe olsa da diğer birkaç takımımda kaptan De Coloydu.Onun dışında Mike James çoğu takımımda vardı. Scola'yı aslında çok da istemeden tutmuştum ama o da güzel puan getirdi.Dünün hayal kırıklıkları Monroe ve Bolomboy oldu benim için umarım bugün Spanoulis-Nnoko falan da iyi alırlar da haftayı güzel bir noktada bitiririm. Bu arada Deshaun thomas da sonunda patladı en çokta ona sevindim

Birakin Kaptan Nandoyu, normal Nando bile yok hic bir takimimda. Ayhan Beyin organize ettigi H2H Fb liginde adam beni 5 katlamis :) Kaptani Nando ve Zach Leday var takiminda. 3 yildir Fantasy oynarim. Boyle ezildigimi hatirlamiyorum. Bu durum kabul edebilecegim bir durum degil. O yuzden 2 muhabbet kusum var bitanesini Bayca Beye - Digerini Ayhan Beye birakip yuksek bir bina arayisina gider Mehmet Derin :)

Ayhan Bey sana da ayrica teessuflerimi yolluyorum buradan. Yahu o kadar gaddar oyuncu arasina temiz bir goncayi nasil yolladin nasil kiydin anlamadim. Hakan Turk, Hakan Saglam, Tolga Cirali v.s varken beni davet etmeye yuregin nasil sizlamadi :(

Adam beni 5 e katlamis yahu ben 40 lardayim adam 200 lere vurmus. Daha yarin 2 oyuncusu var. Yok yok Allahini seven kafama buzlu su doksun. yaniyoooommmmm :)

Not: Isin garibi takimimin ismi de korku salsin diye Alman filmlerinde ki bahcivan adam, mecburen degistirecegim bu ismi, Yeni hali Alman Filmlerinde ki bahcivan kadin :)

Mehmet bey, Ayhan beyin tersi size denk gelmiş. Kendisi De Colo'yu çok seviyor.
Kaptan yapmayı da ihmal etmemiş.
Ama bu sene bence herkes istikrarsız. Ben 1 tane takım tutturamadım takip edebileceğim.
Her hafta başka takımım iyi getiriyor. Bu da işin zevkini kaçırıyor.
Bir hafta James, Bir hafta Mickey bir hafta De Colo MVP oluyor.
Biz nerden bilicez kimin MVP olacağını?
Bu sene herkes sapıttı. Hep farklı oyuncular iyi oynuyor. İstikrar yok. Shved bile 2 haftadır sürünüyor.

Ben Shved’e geçen sezon sonlarından beri ayıktım, almıyorum artık bayadır. Çok atsa da düşük yüzde atıyor çok bencil. Teodosic’i bile geçiyor cesaret anlamında.
Evet istikrar sıkıntısı var ama bazı oyuncular var ki bi hafta kötü yapsa da diğer hafta mutlaka iyi yapıyorlar. Benim geçmiş sezonlardaki stratejimi aslında bu yıl uygulamam çok oturur. Güvenilen adamları koyucam, değiştirmeden gidicem.

Bu arada h2h liginde rakibim Mehmet Yılmaz bey skor olarak önde bitirmişim ilk günü ama geriye sadece Barcelona deplasmanında Giffey ve Valencia deplasmanında Peters kaldı. Yani kaybedebilirim, ikisi toplam 20’yi bile bulmaz sanırım.

Bu arada h2h liginde rakibim Mehmet Yılmaz bey skor olarak önde bitirmişim ilk günü ama geriye sadece Barcelona deplasmanında Giffey ve Valencia deplasmanında Peters kaldı. Yani kaybedebilirim, ikisi toplam 20’yi bile bulmaz sanırım.
İmkansız çünkü benim de o takımımda doğru düzgün oyuncum yok bugüne kalan o takımımda De Colo yoktu ve kaptan Monroeydu. Tebrikler Muhammed bey

Butun takimlarima Kyle Kuric almistim 2. devre sonuna dogru -5 yapmis :) Anlamadigim birsey var, acaba bu oyuncular beni mi bekliyorlar kotu oynamak icin. Mehmet Derin Fantasyde bizi takimina alsinda kotu oynayalim felan filan ?

Kaynana terorune maruz kalasiniz emi. Baska bisey demiyorum.

Larkin kumarım da tutmadı. Acilen toparlanıp kendime gelmem lazım. Bu hafta sağlam vakit ayırıp kadro kurmalıyım belli oldu. Tek olumlu olay tüm oyuncularımın oynaması diyeceğim de , şüpheli diye takımlarımdan çıkardığım Higgins oynayıp 29,7 verimlilik yaptı:)

Haftayı 9. tamamlamışım. Şu sağlam adamlarım ortalama-sıradan bi puan bile almış olsa birinci bitirirdim yazık oldu. 180 e merdiven dayadım bu hafta. Önümüzdeki hafta tabi yine muamma ... sıfır bile çekerim.

Ah simon diyorum. Herkesin hataları oluyor bu oyunun başında. yanlış kadro yapılanması.. benim bu sene 3 hatam oldu. simon- delaney ve shelvin mack. Simon'u hata saymıyorum. 2 hafta tuttum. Ataman'ın sisteminde Simon'un yeri belli zaten. Aptal Deshaun Thomas'ı alanlar bence bu oyunu bilmeseler de şanslarına biz Simon'dan 0 alırken bedavadan 60 puan aldılar. Haksız ve kırıcı bir 60 puan. Nihayet kendini belli etti Thomas. Tabi 60 puan geri gelmiyor. Sanıyorum bu hafta herkes kendisinden çıkar bir daha da kimse geri almaz. Delaney, ölmüş ağlayanı yok. O delici, şutör Delaney'den eser yok. Kuban günlerinde kalmışız. Barcelona, heurtel'i arıyor, ne kadar kötü oynadığını düşünün. Mack konusunda da hala kendini bulacağını düşünsem de kadroma almam.

Oyunun kendi içinde dinamikleri var ve kimi piyangolar çıkıyor. Nnoko bu hafta da en çok alınan oyuncu olur. Hali hazırda 13 bin tane bulunuyormuş kadrolarda. Bu hafta 25 bin olur. 1,30'a kadar kimse satmaz. Sonra yol verilir kendisine. Alba'nın 2 maçının da içeride olacağını düşünürsek, Nnoko'nun da son 2 haftası. Değerini bulur sonra Vesely de form tuttuktan sonra güzel bir takas olur.

Kanımca bu hafta yavaş yavaş Bolomboy'dan da çıkış haftası. Ayrıca, hemen herkesin kadrosunda bir tane 0,200-0,400 lük oyuncu da var. Birkaç hafta içerisinde uygun fırsatlarda onlardan da kurtulmak ve kadroyu dengelemek lazım. Bir oyuncu eksik oynamak uzun haftalar sürdürülemez.

Şunu da söylemek lazım, herhalde bu sistemde en çekişmeli ve uzun vadede herkesin oyuna ortak olacağı bir sezon olacak. Puanlar birbirine çok yakın. Alternatif fazla. Bu yüzden yüksek krediler elde edip en mükemmel kadroyu oluşturup yan gelip yatılacak bir sezon olmayacak. Henüz kendini bulamamış oyuncuların da form tutmasıyla, her bölgede fazlasıyla seçenek olan bir lig olacak. Geçen sezon örneğin kısa forvete Clyburn koyduktan sonra bir daha o bölgede değişiklik yapılmıyordu. Bu sene her hafta o bölgeye aday en az 4 oyuncu olacaktır mesela. Pivot bölgesinde henüz kendini bulamamış ve kadrolarda tercih edilmeyen Ayon, Vesely gibi isimler var, sanıyorum Gudaitis de bu hafta dönüyor. Mozgov gelecek. Mevcutlarda Jekiri müthiş bir isim, asist yeteneği ve ribaund yeteneği harika. O da kolay kolay gözden çıkarılamayacak. Zach Le Day ha keza o da kendini bulur. Mulitinov'dan bahsetmiyorum bile. Herkesin herkesi yenebileceği bir sezonda sanırım bu oyunculara da sirayet edecek. Her hafta performanslar değişebilir.

Üstün körü bir kadro yapılsa sınırsız krediyle herhalde şu olurdu: Shved- Nando De Colo- Clyburn- Mirotic- Mulitinov- Micic- Casspi- Vesely(kendine gelmiş haliyle) Bu kadronun da ederi 15 kredi eder. 15 krediye varmak için - yarışta kalınacak şekilde oyuncu değişikliği yapılacağını varsayıyorum- en aşağı 20 hafta geçmesi gerek. Ki, başta da ifade etmek istediğim gibi, bu kadro da en iyi kadro, en iyi puan getiren kadro olmayabilir.
Pekala şöyle bir kadro da kurabilirsiniz: Calathes- Larkin- Higgins- Shengelia- Gudaitis- Mike James- Scola- Campazzo
Bu iki kadroda olmayan: Davies, Jekiri, Wilbekin, Printhezis, Tarık Black, Dunston, Mickey, Sloukas, Mozgov, Randolph, Dubljevic, Ayon, Derrick Williams, Lucic, Giedratis gibi isimler var. Özetle, en iyi 8'i bulmak geçen kısır senelerdeki gibi kolay olmayacak.

Bu da oyunu bu sene daha rekabetçi kılacaktır. Bence, görünüşe göre güzel bir sezon bizi bekliyor.

Tolga Bey in dediği gibi takım kurma seçeneğinin bol, oyuncuların ucuz olmadığı bir oyun tasarlanmış. Sonuçta ilk oyun açıldığı zamanki gibi kredi yükseltebilecek oyuncuları bulup değerini bulduğunda satmak yine ana hedef olmalı. Sıkıntı formda dediğimiz bir oyuncunun hesaplama sisteminden (son 5 mac agirlikli) dolayı kredisi uzun vadede yukseliyor ve oyunun güzelliğide burada başlıyor. Her hafta o oyuncuları bulmamız gerekli. Dengeli bir takım için 2 yıldız ile (2 nin üzerinde) ve 1.5-2 arası 2 oyuncu bulmamız gerekli. Beni hayal kırıklığına uğratan oyuncular var maalesef. Jerebko her takimimda vardı ama hepsini çıktım. Rodriguez, Shved ve Campazzo sezon öncesi gibi istenilen PİR leri getirmiyor maalesef. Hermansson istediğim kredi artisini veremedi maalesef ki Siva uzun süre sakatti. Keza D.Williams ilk haftadan sonra ortadan kayboldu. Çıkış yapacağını dusundugum Jordan Loyd, Tyler Dorsey, hypelanan Fredette gibi oyuncular ortalarda yok..Barcelona nin geniş kadrosunda Higgins bile bu hafta biraz kendini buldu. Delaney Çin zehirlenmesi yaşamis. Oyun yine kisalarin oyunu. Guvenebilecegimiz kısalar uzunlara göre daha fazla. Ben maalesef kurduğum 3 takım ile istediğim yapıyı oluşturamadim. İstediğim bütçe artisinida saglayamadim. De Colo ve Milutinov u kaptan yapanlar bu hafta kazananlar oldu. 3 hafta sonunda takimlarim istedigim yerde değil ve sezonun 34 hafta olması toparlanmam için gerekli zamanı sağlıyor. Takimlarim adına SG pozisyonu ciddi sorun ve guvenebilecegim isimler ciddi pahalı. Yeni bir 5 yıllık kalkınma planı hazırlamam lazım. Bakalım artık.

DeShaun Thomas konusunda genel görüşe katılmıyorum. Şahsi olarak hiç sevmesem de, tüm dengesizliğine rağmen 1.08 değeri olup 20+ potansiyelli nadir isimlerden biriydi. üç haftada değerini %50'den fazla artırdı ve 1.64'e geldi, teşekkür edip vedalaşma vakti.

İyi takımlar bu hafta itibarıyla bile 3 yıldız+ 4 orta seviye+ 1 düşük bütçeli oyunculardan oluşmakta. muhtemelen 2-3 hafta sonra 5-6 yıldızlı takımlar görürüz.

Bu arada oyunun bize açıklanmayan formülü geçen sene ile aynı değil. Artışlar tamamen beklediğim gibi gerçekleşse de oyuncu değer düşüşleri büyük oranda kısıtlanmış durumda. Örneğin:
Shved 2.20 ile oyuna başladı 20.9-14.3-14 yaptı ve şu anki değeri 2.18! Geçen sene olsa 1.80 civarıydı anlık değeri
Yeni formülde %15 düşüş için -10 falan yapmalı bir oyuncu, -1 yapan Tavares bile %10 düşmüş sadece. (önceki haftaları da 8 ve 12)
Bu durum 5 hafta tamamlanmadığından mı yoksa hep bu şekilde mi gidecek merakla bekliyorum.

ilk 5 hafta puana değil de bütçeye oynasam da beabouis, casspi, higgins, labeyrie'nin birer hafta oynamaması hem takım bütçeme hem de puan toplamıma büyük zarar verdi, üstüne de yıldız ve kaptan seçimlerindeki hatalarla dibe yakın bir yerdeyim. Yani 3 hafta sonunda hedefim ortalarda olmaktı ama maalesef diplerdeyim. Bir çıkış yolu bulacağız artık.

GSBasket H2H ligi 3. hafta panoraması:

Takımlar:

Haftanın kazananı: MSB3 +90.9 (Mehmet B)
Haftanın takımı: Bega 178.7 (Selçuk)
Haftanın en çekişmeli maçı: Galatasaray (Beni)- Crixus (Aykut Kadıoğlu) 117.7-119.9
Haftanın maçı: Magnifique- Bega 127.9-178.7 ->306.6 puan (Mehmet Yılmaz- Selçuk)

Lig lideri: Yuzde1gs 3/3 (Furkan Dillice)

Oyuncular:
Haftanın oyuncusu: Nando De Colo (48.4 verimlilik)
Haftanın hayal kırıklığı (f/p): Tavares (-1 verimlilik)

Eurolegue haftanın takımı: Zenit P.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ilerleyen haftalarda GSBasket genel ligi panoraması da yapacağım da biraz daha otursun.

İnsan kendini görünce mutlu oluyormuş 😂
Bu arada kaptan oyuncunun puanı geçen sezon x2 oluyordu ama bu sezon biraz değişti sanırım. Çünkü De Colo 44 yaptı ama 97-98 puan falan getirdi.

Bir de merak ettiğim bir şey var arkadaşlar. Önceki kredili sistemde bütün oyuncuları kredisine göre sıralama yeri vardı oyuncu seçiminden bağımsız bi yerde. O yine var mı oyunda? Yani ben oyuncu seçimine girmeden bütün oyuncuların fiyatlarını görmek istiyorum.