Mustafa Cengiz

Keşke mali yönden de ibra etmeselerdi,bundan sonra böyle yönetimleri hem idari hem mali yönden ibra etmeyin diyeceğim ama meydanı bu zayıf yönetimlere bırakıp,sorumluluk almayanlar bu tablonun esas suçlularıdır.

Başkanın bu yaptığı Galatasaray'a ihanet. Kulübü bu kadar belirsizlik içinde bu kadar uzun süre bırakmaya hakkı yok.

Dün kendini rezil etti. 2 lafı bir araya getiremediği gibi gereksiz kriz de yarattı. Mesela "Başkan... ne başkanı deniyordu" diye soruyor ve cevap "Onursal Başkan". Cahillik ötesi bir durumda ve kendisini ve bizi de rezil ediyor.

Dün kendini rezil etti. 2 lafı bir araya getiremediği gibi gereksiz kriz de yarattı. Mesela "Başkan... ne başkanı deniyordu" diye soruyor ve cevap "Onursal Başkan". Cahillik ötesi bir durumda ve kendisini ve bizi de rezil ediyor.
Arkadaşlar başkanın kendisini en sert eleştirenlerden biriyimdir ama bu adam çok ciddi bir hastalıkla mücadele ediyor. Bence bazı cümleleri kurarken biraz daha insaflı olmak lazım. Evet çok önce bırakmalıydı ama kendisini de bizi de rezil ediyor gibi cümleleri insaflı bulmuyorum. Bence biraz daha insaflı olmak lazım. Fatih Terim'i severim ama hoca biraz da kendisine bakmalı. Hangi başkanla sorun yaşamadı ben hatırlamıyorum. Hep mi başkaları haksız hep mi başkaları hatalı hocanın biraz özeleştiri yapması gerekiyor.

Mustafa Cengiz çok uzun zaman önce gitmeliydi zaten o konuda netim ama bence Fatih Terim de bırakabilir. Bırakmasının benim açımdan bir sakıncası yok. Dediğim gibi Fatih Terim'i severim ama sürekli bir Fatih Terim kısır döngüsü yaşamasına gerek yok Galatasaray'ın. Dünyadaki tek hoca Fatih Terim değil.

Saçmaladığı çok oldu ama hoca konusunda pek de haksız sayılmaz.Sen takımı yönetmek için oradasın kulübü değil, kulübü yönetmek istiyorsan aday olacaksın, ama para alan konumdan veren konuma geçmek ve baskanin dediği gibi yuzmilyon liralara kefil olmak kolay değil. İlk dört senesi efsanedir ve onun nimetlerini yiyor hoca ama sonrasında hep en pahalı kadroları yönetmiştir ve zaman zaman en az başkan kadar sacmalamistir .Sonuç olarak bir mecburiyet değildir yada olmamalıdır, koskoca Galatasaray Terim'e indirgenmemelidir.Isin ilgici rakipler de onun üzerinden kulübü yıpratmaya çalışmışlardır. Ve de basarmislardir.

Kendisini zerre sevmem, tez zamanda gitsin de kurtulalım, fakat hoca konusunda ben de ''haksız olmadığını'' düşünenlerdenim. Dün mesela ''Fatih hoca ile devam etmeyi düşünmüyoruz'' cümlesine bile sosyal medyada ''sen kimsin ulan Fatih hocamızla devam etmeyeceksin, asıl o senle devam etmez, hadsiz'' vs. buraya yazamayacağım çok ağır küfürler, laflar söylenmiş. Bu gidişat çok tehlikeli bir gidişat, nelere sebep olduğunu zaten milletçe görüyoruz da lafı saptırmak istemiyorum. Yani adam Nzonzi, Falcao, Lemina, Onyekuru, Mohamed, Marcao vs isimleri alıp Fatih hocayla poz verirken ''süper başkan'' diye tapılıyor, en ufak bir farklı fikir beyan ettiğinde ''hain defol git'' oluyor. Aysal suçlu oldu, Dursun suçlu oldu, Cengiz suçlu oldu vs herkes kabahatli ama hocamız kesinlikle tertemiz. Özellikle dün, hocanın geçen hafta yaptığı basın açıklmasında ''içerideki düşmanlara karşı savaştık'' kısmından dert yandı Mustafa Cengiz. ''düşman dediği biz miyiz'' tarzında serzenişte bulundu. Ki haksız da değil.
Ben de Fenerliler gibi sürekli aynı isimlerle aynı cendere içinde dönüp durmaktan sıkıldım. Aziz Yıldırım'ın sevdiğim bir sözü vardır ''Herkes gider Fenerbahçe kalır, kimse Fenerbahçe'den büyük değildir''. Yani kimse Galatasaray isminden büyük değildir, herkes gidici. Bu kadar körü körüne bağlılık kim olursa olsun tehlikeli.
Söylediği bazı sözlerin saçmalığına gelirsek de; adam ciddi tedavi görüyor, dış görünüşü bile iyi sinyaller vermiyor ki söyledikleri nasıl mantıklı olsun.

Yardımcı antrenörün paylaşımından belli içerinin nasıl bir ortam olduğu, dün kulübün eski iletişim sorumlusu da kulübün içinde ne oluyor ne bitiyor anlattı (kulübün bir mahremi olması gerekir) ben de yönetim - terim ekseninde terim'i haklı buluyorum ama insanların söylediği gibi pür-ü pak bir şahsiyet değil kendisi. Yani öyle bir durumdayız ki 4 tane başkan adayından duyduğumuz tek vaat "Fatih Terim'le devam edecek misiniz" sorusuna gelen "Evet" yanıtı. Sonumuz hayrolsun ne diyelim.

Maalesef hastalığı kendisinden bir çok şeyi götürmüş. Allah şifa versin bir an önce sağlığına kavuşsun. Sadece dün aday olup olmayacağı ile ilgili 3 farklı beyanat verdi. Durumu oradan anlayın.

Hoca çalışılması zor birisi. Bunu bilmek için inanılmaz bilgi sahibi olmaya gerek yok. Ama bu sene içinde yaşananlardan sonra geçtim Fatih Terim’i herhangi biri olsa çok daha fazla tepki verirdi.

Yarın seçimler ertelenir ama ne olursa olsun Mustafa Cengiz idaresine kalmamalı kulüp. Artık Abdurrahim Albayrak mı geçici olarak yetkiyi devir alır bilmiyorum ama bir şeyler yapılmalı.

Adam programda açık açık çift kontrat yapan kulüpler var diyor ama tüm basın kerhane ve Fatih Terim diye sayıklıyor.

Sürekli olarak yaptıklarımızın hakkı verilmedi diye serzenişte bulunuyor ve ben bunu ölümden dönmesine ve hala ölüme mücadele etmesine bağlıyorum.
Ailesine ve yakınlarına yazıklar olsun ki istifa etmesini ya da yönetimi devretmesini sağlamadılar.

Son düzenleme:
Başkanın hiçbir açıklamasını samimi bulmuyorum.Ayrıca hiç gereği olmayan olmayan konulardanda bahsediyor.Bunu ilk geldiği zamandan beri yapıyor.İnsallah aday olmaz.

Arkadaşlar başkanın kendisini en sert eleştirenlerden biriyimdir ama bu adam çok ciddi bir hastalıkla mücadele ediyor. Bence bazı cümleleri kurarken biraz daha insaflı olmak lazım. Evet çok önce bırakmalıydı ama kendisini de bizi de rezil ediyor gibi cümleleri insaflı bulmuyorum. Bence biraz daha insaflı olmak lazım. Fatih Terim'i severim ama hoca biraz da kendisine bakmalı. Hangi başkanla sorun yaşamadı ben hatırlamıyorum. Hep mi başkaları haksız hep mi başkaları hatalı hocanın biraz özeleştiri yapması gerekiyor.

Mustafa Cengiz çok uzun zaman önce gitmeliydi zaten o konuda netim ama bence Fatih Terim de bırakabilir. Bırakmasının benim açımdan bir sakıncası yok. Dediğim gibi Fatih Terim'i severim ama sürekli bir Fatih Terim kısır döngüsü yaşamasına gerek yok Galatasaray'ın. Dünyadaki tek hoca Fatih Terim değil.

Eğer sağlık sorunları varsa geri çekilecek. Ben büyük Galatasaraylıyım afra tafralarıyla gezip gerekirse bu koltukta ölürüm der gibi başkanlık koltuğunu gasp etmeyecek. Onun sevgisine inanmıyorum ya hadi aşkla yapıyorsa da işini zarar veriyor kulübe. Galatasaray Başkanlık Makamı hayır kurumu değil. Adam hasta beyler eleştirmeyelim mi diyeceğiz? Kulübü bıraksın ettiği laflara takılmam o zaman. Ama o koltukta oturuyorsa icraatlarıyla da eylemleriyle de söylemleriyle de Galatasaray'a yakışır davranması gerekiyor. İşine gelince beni Genel Kurul seçti deyip sorunlu bir Genel Kurul yapısı olmasına rağmen taraftarın önüne koyduğu Genel Kurulun arkasına sığınıp, seçimleri yağmaz ayın başına yağarsa 15'ine alacak gibi davranmayacak.

Hayalim Galatasaray başkanı olarak ölmek gibi bir cümleyi ben kabul etmiyorum açıkçası. Savaşta değiliz burası da cephe değil. Kulüp belki de bir gün gecikmede milyonlar kaybediyor, belki kulübe milyon kazandıracak oyuncular, projeler kaçıyor. Bunların hepsi farz-ı misal tabi ki ama neticede bir kurumun sağlıklı işlemesi için en azından sağlıklı bir yönetim olması gerekiyor en başında. Bugün Mustafa Cengiz'in yaptığı sadece Galatasaray'a zaman kaybettirmek. Muhtemelen Abdurrahim Albayrak adaylık için listesini oluştursun diye top çeviriyor. İstenmediğimde giderim diyen bir insanın geldiğimiz noktada yaptığı hareketler başta hem kendine hem de Galatasaray kulübüne saygısızlık. Yani bu kadar istenmediğin bir ortamı da kendin yarattın her şeyden önce.

Mustafa Cengiz yaşananlarda en büyük suçludur. Çoğumuzun bu konuda hemfikir olduğuna eminim ama benim sıkıntım Fatih Terim'in bu süreçte "ekip arkadaşları" tarafından sosyal mecraya "pür-ü pak" servis edilmesi. Fatih Terim yönetimlerle sorun yaşıyor doğru, bir çoğunda da haklı olduğunu düşünüyorum ancak Demirören olaylarından itibaren Fatih Terim'in de günahsız olduğunu düşünmüyorum. Yani bir gün önce sana en yakın kişi bir buçuk saat boyunca kulübün içini dışını anlatmışken, sen çıkıp "ben bir şey söylemiyorum görüyorsunuz" demek komik.

Yani Mustafa Cengiz'in kişisel olarak nasıl bir insan olduğu Oktay Mahmuti olaylarından bile belliyken açıkçası ne kadar sıkıntılı bir yönetici profili olduğu belli ancak ben sahadaki başarısızlığı da buna bağlamayı doğru bulmuyorum. Fenerbahçe maçına kadar sahaya konsantre olan bir ekip Rize'de Ankaragücü'nde Hatay'da sahaya konsantre olamıyorsa bunun suçlusu herkesten önce teknik ekiptir. Bu teknik ekibin hatasıdır, suçudur düzeltilebilir. Mustafa Cengiz kendi adına bunu dönülmez noktaya getirdi ancak Terim ve ekibi de o yolda gidiyor.

Başkan beraber geldik beraber gideriz dedi terime o kadar kim seçilirse seçilsin terimi geri getiremez 1 haziran itibarıyla 26 ekimde toplantı da ya başkan ya terim gidecekti giden başkan oldu seçim açıklaması yapıldı o dönem yapılamadı şimdi ikisi beraber gidecek durum budur

Bütün adaylar hocayı ıstiyor görünüyor ama bu ne kadar dogru seçimden sonra belli olur.Ozellikle İşin Çelebi Polat destekliyse bence Terim'le çalışmaz, keza Eşref bey de sanki isteksiz gibi.Kaldiki son iki senede net bir başarısızlık var.Yine de özellikle geçen sene pandemi olmasa büyük ihtimal şampiyon olurduk ama bu sene mazeret yok.Yak8n geçmişde yaşadığı bazı olaylar da kendisini biraz daha itici yaptı.Bence camia içinden yeni bir kan denenebilir, Bülent, Suat,Ergün, Ümit Karan, Okan sayabilecegim isimler.En fazla bir sezon daha heba olur sonuçta

Bütün adaylar hocayı ıstiyor görünüyor ama bu ne kadar dogru seçimden sonra belli olur.Ozellikle İşin Çelebi Polat destekliyse bence Terim'le çalışmaz, keza Eşref bey de sanki isteksiz gibi.Kaldiki son iki senede net bir başarısızlık var.Yine de özellikle geçen sene pandemi olmasa büyük ihtimal şampiyon olurduk ama bu sene mazeret yok.Yak8n geçmişde yaşadığı bazı olaylar da kendisini biraz daha itici yaptı.Bence camia içinden yeni bir kan denenebilir, Bülent, Suat,Ergün, Ümit Karan, Okan sayabilecegim isimler.En fazla bir sezon daha heba olur sonuçta

Birde bugün Yiğit Şardan'ın aday olacağı konuşuluyor ki bana göre Işın Çelebi ile birleşebilirler. Adnan Polat döneminde beraber çalışmışlardı. Eşref Bey de çalışacağız diyor ama dediğiniz gibi isteksiz gibi. Yiğit Şardan'ın listesinde A. Albayrak'ın da olacağı söyleniyor ben hocanın A. Albayrak ile de artık çalışacağını zannetmiyorum.