2022-2023 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Burası ayrı bir konu. Ben eldeki bütçeye göre yorum yaptım.

Eldeki bütçenin geçtiğimiz seneye göre yüksek olduğunu varsayarsak ki açıklamalar o yönde, bu daha vahim. Ya tutarsa yabancılara ve Anadolu kulüplerinin bile ilk tercihi olmayan yerlilere bu bütçeyi dökersek, bitmişiz biz. Pistiolis' in şapkadan tavşan çıkarmasını beklemek istemiyordum açıkçası bu sene. Neyse, hayırlısı artık.

Cem Karaca’nın şarkısında geçen sözleri hatırlıyorum her sezon başı.. Sanki bizim takım için yazılmış:
“Yol dediğin yol gibi
Ulaşmalı bir yere
Biz dön baba dönelim
Geliyoz aynı yere
Bu döngü kısır döngü
Başı var da sonu yok
Dönüyom dönemiyom
Sonunda bir çıkış yok”

Morgan sağlıklı dönerse, Yunus Emre gerekli katkıyı verirse, Mahir faul problemine girmezse, balık kavağa çıkarsa vs. Yine bir sürü risk, yine bir sürü kumar. Şans yüzümüze gülüp tutarsa da “demek ki bu kadar bütçe yeterli, fazlasına gerek yok” diyebilmek için hazırda bekleyen vasat sevici zihniyet. Bazı şeyler değişmiyor. Evet evet hedef Euroleague!
Toplam bütçenin Efes’te oynayan bir oyuncunun aldığı yıllık ücret olduğu yerde alınan oyuncuların kötü olmadığını söylüyorum 3 m dolara zirveye oynamak istiyorsan Zaten risk almak zorundasın burada yazan herkes zaten bütçe doğrultusunda transferlere yorum yapıyor takımın bütçesi 10-15 olsa bu yapılan eleştiriler normal maalesef bir bütçe gerçeği var

Eldeki bütçenin geçtiğimiz seneye göre yüksek olduğunu varsayarsak ki açıklamalar o yönde, bu daha vahim. Ya tutarsa yabancılara ve Anadolu kulüplerinin bile ilk tercihi olmayan yerlilere bu bütçeyi dökersek, bitmişiz biz. Pistiolis' in şapkadan tavşan çıkarmasını beklemek istemiyordum açıkçası bu sene. Neyse, hayırlısı artık.

2,2'den 3'e çıktı bi kısmı Bost'un yenilemesine gidecek zaten. Görüldüğü üzere ortada kayda değer bir artış yok.

Her gelen yonetim eurolig hedefi diyor ancak isi biraz bilen taraftar bunun gerceklerle ortusmedigini biliyor ve isyan ediyor.
Buradaki konu aslinda bu isyan.
Gecen sezon ligde takimdan butcenin otesinde performans aldik. Bu sezon da butce cok artmadigina gore benzer basari icin gene butcenin uzerinde performans almak gerekecek. Yapilan bazi isler riskli hatta zar atip duses beklemek gibi olacak.

Geçen sezona yaklaşık 2 milyon dolarlık takımla başladık ama oyuncuların hemen hepsi gelişim gösterince ya da tutunca sezonu daha değerli bir takımla kapadık.En basit örneği aynı Bost'u bu sezon yüzde elli zamla oynayacağız mesela.Bunun yanı sıra yıllık ücreti 500-600 dolar falan olabilecek Canaan'la sezonu tamamladık kafamızdaki final takımda o ds var ama muhtemelen çok kısa süreli kontrat ve şartlardan dolayı bütçeye etkisi çok daha az oldu. Bütçede de minimal bir artış olduğunu düşünürsek geçen seneki takım ayarında bir takım kurmak bütçeyi kullananlar açısından başarısızlık değil ki bence şimdiye kadar biten transferlerde bir tık daha iyiyiz geçen seneye göre. Ha bütçeyi oluşturanlar ise bu sersenisler onda tabi ki haklılık payı yüksek ama pek de supriz değil hele Harrisona gidecek parayı da düşününce.

4 numara stretch four olduktan sonra savunma yapıp yapmadığı cok önemli değil. Zaten arkada Floyd olacak. Şuan Efes ve Fener Alec Petersı istiyor neden? Oyunu açmak İçin böyle temiz şütör şart. Bize de böyle bir oyuncu lazım.

Lasme ile Morgan'ın durumu bir mi ? Sakatlanıp nadasa yatan adamla ceza alan adam kıyaslanamaz bile. Floyd ocak ayında 3-4 maçlık performansı dışında bu sene ne yapmış ?
Sadece çok basit bir soru soracağım buradaki arkadaşlara : Karşınıza bir teklif gelse ''Ndour-Blackshear - Morgan-Floyd'' ikilisinden birini seçin dense ne dersiniz ? Cevap bariz şekilde ortada sanırım...

Lasme ile Morgan'ın durumu bir mi ? Sakatlanıp nadasa yatan adamla ceza alan adam kıyaslanamaz bile. Floyd ocak ayında 3-4 maçlık performansı dışında bu sene ne yapmış ?
Sadece çok basit bir soru soracağım buradaki arkadaşlara : Karşınıza bir teklif gelse ''Ndour-Blackshear - Morgan-Floyd'' ikilisinden birini seçin dense ne dersiniz ? Cevap bariz şekilde ortada sanırım...
Hocam ona bakarsan Ndour da bu sene aman aman bir performans vermedi. Blackshear okey ama Morganın durumuna bakmak lazım. Eğer iyi durumdaysa katkı verir, ki gerekli sağlık kontrollerinden geçmiştir.

Morgan muhtemelen tam olarak Blackchear yerine gelmedi onun yerine ayrıca bir 4 numara gelecek o yüzden daha doğru kıyas Kravish-Ndour/ Floyd-Morgan

Bütçe gerçeği var evet ama vaat gerçeği de var. Ne söylüyorsan yapmakla mükellefsin. Karşındaki camia da çocuk değil; hayatını basketbola vermiş ve bilinçli bir kitle.
Geçen burada bir arkadaş yazmıştı ''Ezeli rakibinin devşirme olarak Wilbekin aldığı yerde ben bizim durumu kabullenemiyorum'' diye. Çok linç yedi ama haklıydı da. 2017'de başlayan ''yapılanma'' masalları maalesef ki maalesef bizi vasata alıştırdı arkadaşlar. 6 yıl olacak , ne olduk peki ? 2018'den itibaren vasata alıştırılan Fenerbahçe futbol taraftarı gibi olduk istemeden.
Yıl olmuş 2022 , hala daha 2-3M bütçeleri tırmalıyorsan geçmiş olsun. Mesele bütçe değil tamam da sen de Galatasaray'sın.

Kravish- ndour veya morgan-floyd kıyaslaması daha doğru olur

Toplam bütçenin Efes’te oynayan bir oyuncunun aldığı yıllık ücret olduğu yerde alınan oyuncuların kötü olmadığını söylüyorum 3 m dolara zirveye oynamak istiyorsan Zaten risk almak zorundasın burada yazan herkes zaten bütçe doğrultusunda transferlere yorum yapıyor takımın bütçesi 10-15 olsa bu yapılan eleştiriler normal maalesef bir bütçe gerçeği var
Bütçeni adam gibi arttırırsan risk almak zorunda kalmazsın. Ya da bütçene göre hedef koyacaksın. Senin bütçen kadar bir oyuncuya para veren takıma rakip demeyeceksin o zaman. EL’den falan bahsetmeyeceksin. Her branşta şampiyonluk diye sallamaya, yalana dolana gerek yok.

Hocam ona bakarsan Ndour da bu sene aman aman bir performans vermedi. Blackshear okey ama Morganın durumuna bakmak lazım. Eğer iyi durumdaysa katkı verir, ki gerekli sağlık kontrollerinden geçmiştir.

Benim şahsi fikrim gayet de aman aman performans verdi. Sizin fikrinize de saygı duyarım tabii. İstatistiklerinin ortada olmasının yanı sıra ; bilhassa playofflarda da harika oynadı. Ribauntları çekti, savunmada iyiydi, hücumda orta mesafeleriyle de katkı verdi. Tek handikapı erken faul problemine girmesiydi. Ama sakatlıktan çıkmış 34 yaşındaki adam yerine 20 kere tercih edilirdi. Yani ne zorumuz vardı da katkısı kesin olan adamı yollayıp sakat adam riskine girdik kafam hala almıyor.

Bu doğru örnek değil ama. Ndour-Kravish / Morgan-Floyd kıyaslaması yapabiliriz. Ben her türlü 2'yi seçerim.
Morgan'ın durumundan dolayı riskli bir seçim olduğunu gerçeğini bilerek.

Kravish- ndour veya morgan-floyd kıyaslaması daha doğru olur

Evet ama yine örtüşmüyor Kravish-Floyd kıyası. Kravish son 6 aydır takımın en güvenilir , istikrarlı adamlarının başında geliyordu. Hücumda zaten orta mesafesi de oyunu açıyordu. Atletik değil denen adam kaç kişiyi poster yaptı. Floyd'un ne vereceği tam bir kumar. Ha Kravish gitmeli miydi, olabilir evet. Ama yerine daha iyisini getirmeliydin.

Hedefimiz ligde ve cl’de final diyorsan ona göre adım atacaksın. Gerisi yalan söylemek ve hayal satmaktır. Bu da Erden Timur’a eksi yazar. Çünkü kurulan bu kadroyla bu hedefler olmaz. Seneye de eurolige gitmek gibi bir hedefimiz olduğu söylendi bu bütçeyle bu yapılanmayla o da olmaz.

erden Timur seçim dönemi anlatıyordu dursun Başkan bu rakamları az buldu biz eurolige gittiğimiz sezon 10 demiştik 13 harcamıştık dedi. Bütçe artacak ben de artıracam dursun Başkan da ilave yapacak cümlelerin karşılığı bu değil. Kimse aptal değil sonuçta. Hatta dursun Başkan birden artıralım kafasında ama biz bunu doğru bulmuyoruz diyorsan bunun hakkını vermelisin. Bütçe bir anda 8-9 olmaz belki ama o kadar konuşup mangalda kül bırakmıyorsan en azından 5 milyon dolar oyuncu bütçesini koyacaksın ki konuştukların anlamlı olsun.

ben şimdiden söylüyorum çok özel yabancılar gelmediği takdirde bu takım ligde final hedefini kesinlikle tutturamaz. CL’de final işi de öyle kolay değil. Sözün özü bahsedilen hedeflerle aynı ciddiyette davranılmadığını düşünüyorum. Bu da ciddi bir eksi benim için.