2019-2020 Euroleague

Karar bence de saçma. Aslında uluslararası yolcu taşımacılığında karantina uygulanması dışındaki tüm önlemler saçma.

Üniversite eğitimine ara verirsin. Herkes eve koşar, kendi rahatsızlanmadan atlatacağı virüsle dedesinin, ninesinin hayatını tehlikeye sokar.

Karar çok doğru. Geç bile kalınmış hatta. Avrupa kıtasından vaka ve ölüm sayısında çok daha geride olan amerika anında nba’i durdurdu, euroleague’nin devam etmesi düşünülemezdi bile. Trey Thompkins’de pozitif çıkmış zaten test, mecbur bu karar alınacaktı. Bizim ülkede de büyük ihtimal duracak bütün spor faaliyetleri. Çin’de çıkmasınlar diye evlerin kapılarını kaynaklıyorlar, İtalya’da tüm ülke karantinaya alınmış giriş çıkış kapalı, Almanya’da hayat durmuş durumda. Hafife alınacak bişey değil bu ki İtalya hafife aldığı için bu durumda zaten. Biz yine iyiyiz, yöneticiler bence şu ana kadar iyi idare ettiler süreci. Toplu ölümler olmaz inşallah en büyük korkum o. Çok panik yaparız. Daha vaka açıklandığında bile marketleri talan etti insanlar. Ölümler geldiğinde ne olur düşünemiyorum.

Zevkimiz elimizden alındı.. Seyircisiz filan oynatsa idiler

Karar bence de saçma. Aslında uluslararası yolcu taşımacılığında karantina uygulanması dışındaki tüm önlemler saçma.

Üniversite eğitimine ara verirsin. Herkes eve koşar, kendi rahatsızlanmadan atlatacağı virüsle dedesinin, ninesinin hayatını tehlikeye sokar.

Sizin bu kafa iyi kafa değil! Gladyatörler birbirini parçalasın, aslanlara yem olsun zevkimize bakalım kafası bu! Bir kere geçmiş tecrübelerden de bilindiği gibi salgın durumlarının en büyük patlamaları bu tip çok sayılı toplanmalarda oluyor. Normal şartlarda tedavi edilebilecek hastalar doktor ve yatak eksikliğinden yeterli müdahale edilemeyip ölüm oranlarını arttıracak sayıda yitip gidiyorlar. Tabi sağlık çalışanlarının virüsle enfekte olma durumlarının çokluğunu saymıyorum bile.

Denebilirki o vakit seyircisiz oynansın ve gladyatörler birbirlerinin kafasını koparırken çerezlerimizi avuç avuç yiyelim. Ancak NBA'deki GOBERT örneğinde göründüğü gibi bu oyuncular 14 günlük virüsün kendini belli etmediği kuluçla evresinde en az 5-6 maç yapıp bu virüsü başkalarına ve o başkaları da bambaşka maçlardaki oyunculara, teknik heyete, gazetecilere, görevlilere, taraftarlara bulaştırıyorlar. Şimdi adı açıklanmasa da T.THOMPKINS olduğu söylenen Real Madrid'li oyuncuda da görüldü. Kim bilir kaç kişiye bulaştırdı bu oyuncu ve maçlar devam etse o kişiler de bu virüsü başkalarına bulaştırma olanağına daha fazla ulaşacaklardı.

Son olarak yapmış olduğunuz bu en iyimser haliyle cahillik ama bana kalırsa duyarsızlığın, bencilliğin akıp gittiği görüşlerle dolu mesajlarınız nedeniyle sizleri ve bu mesajları beğenenleri kınıyor; forum kuralları çerçevesinde bu bencillikler dizisinin ceza karşılığı olmayacağını bilmeme rağmen sizi temsili olarak rapor ediyorum.

Sizin bu kafa iyi kafa değil! Gladyatörler birbirini parçalasın, aslanlara yem olsun zevkimize bakalım kafası bu! Bir kere geçmiş tecrübelerden de bilindiği gibi salgın durumlarının en büyük patlamaları bu tip çok sayılı toplanmalarda oluyor. Normal şartlarda tedavi edilebilecek hastalar doktor ve yatak eksikliğinden yeterli müdahale edilemeyip ölüm oranlarını arttıracak sayıda yitip gidiyorlar. Tabi sağlık çalışanlarının virüsle enfekte olma durumlarının çokluğunu saymıyorum bile.

Denebilirki o vakit seyircisiz oynansın ve gladyatörler birbirlerinin kafasını koparırken çerezlerimizi avuç avuç yiyelim. Ancak NBA'deki GOBERT örneğinde göründüğü gibi bu oyuncular 14 günlük virüsün kendini belli etmediği kuluçla evresinde en az 5-6 maç yapıp bu virüsü başkalarına ve o başkaları da bambaşka maçlardaki oyunculara, teknik heyete, gazetecilere, görevlilere, taraftarlara bulaştırıyorlar. Şimdi adı açıklanmasa da T.THOMPKINS olduğu söylenen Real Madrid'li oyuncuda da görüldü. Kim bilir kaç kişiye bulaştırdı bu oyuncu ve maçlar devam etse o kişiler de bu virüsü başkalarına bulaştırma olanağına daha fazla ulaşacaklardı.

Son olarak yapmış olduğunuz bu en iyimser haliyle cahillik ama bana kalırsa duyarsızlığın, bencilliğin akıp gittiği görüşlerle dolu mesajlarınız nedeniyle sizleri ve bu mesajları beğenenleri kınıyor; forum kuralları çerçevesinde bu bencillikler dizisinin ceza karşılığı olmayacağını bilmeme rağmen sizi temsili olarak rapor ediyorum.

Eyüp Bey, Euroleague'yi iki yıldır F4 haricinde çok takip eden biri değilim. Zaten yazıda da zamanında daha kapsamlı önlemler alınamadığı için bu tip günü kurtaracak önlemler alındığına dikkat çekmeye çalıştım. Ne yazık ki epidemi sürecinde Çin'in dışındaki ülkeler yeterince önlem almadı ya da durumu önemsemedi. Viral enfeksiyonlar genelde semptomatik olarak tedavi edilir ve yayılımları da tehdit ettikleri grup veya özellikleri-öldürücülük, yayılım hızı vs...- düşünülerek önlenmeye çalışılır. Bahsettiğimiz virüs yaşlılar ve solunum yoluyla ilgili patolojiye sahip olmayan kişiler üzerinde herhangi bir virüsten çok daha tehlikesiz. Ancak bulaşma hızı ve yaşlılar ile solunum yolu rahatsızlığı bulunanlar için çok tehlikeli olduğu için küresel ölçekte daha spesifik önlemler alınması gerekirdi, basiretsiz yöneticiler yüzünden alınmadı. Biz yine iyi idare ettik ama aldığımız önlemler asıl tehdit altında olan grubu ne derece korur, orası muamma... Hastalık insandan geçiyor, en mantıklısı da WHO'nun son açıklamasındaki gibi insan hareketliliğini en aza indirmek ve giriş teminallerinde karantina uygulamak. Bunu dört ay gecikmeli söylemeleri çok pahalıya patladı. Karar saçma diyorum çünkü oraya gelene kadar alınacak çok karar vardı. Ben de sizi bağlaç olan "ki" ekinin yazımındaki yanlışınızdan dolayı kınıyor ve sağlıklı günler diliyorum.

Yanlış düşünce bence. Geç yada yetersiz diye, yada önlemlere rağmen halk yanlışlara devam edecek diye alınan önlemlerin saçma oluğunu söyleyemezsiniz. Bence şu anda hava yolu taşımacılığı 10 gün yada 2 hafta öncesine göre çok daha az riskli. Kimse gitmiyor bir yere zorunlu haller dışında ve zaten birçok ülke salgının yoğun olduğu yerlerle ilgili uçuşları durdurdu. Birçok kiş (malesef hala istisnalar var) olayın ciddiyetini kavradı ve en azından kendini izole ediyor..
Şu anda asıl risk, bu kararlar alınana kadar geçen sürede virüsü kapmış olabilecek kişilerde. Mevcut uygulamalar da, bu gibi kişiler varsa, onların virüsü yaymalarını engellemeye/azaltmaya yönelik. 1 kişinin günde 1 kişiye bulaştırma ihtimalini düşünün, ikinci gün 2 kişi olacak, 3. gün 4, 4. gün 8, 11. gün 1024, 15. gün 32 bin küsür.. Bu tedbirlerle insanların daha az birbirleriyle temas etmelerini sağlayıp günde 1 kişi yerine 2 günde 1 kişiye bulaştırmaya düşürebileceklerse ihtimali, 15. günde 128 e düşürebilirsin bu sayıyı. Yapılmak istenen de tam olarak bu. Bunlar sadece olasılık ve kötü senaryo. Gerçekleşmesini engellemek bizim elimizde.

Eyüp Bey, Euroleague'yi iki yıldır F4 haricinde çok takip eden biri değilim. Zaten yazıda da zamanında daha kapsamlı önlemler alınamadığı için bu tip günü kurtaracak önlemler alındığına dikkat çekmeye çalıştım. Ne yazık ki epidemi sürecinde Çin'in dışındaki ülkeler yeterince önlem almadı ya da durumu önemsemedi. Viral enfeksiyonlar genelde semptomatik olarak tedavi edilir ve yayılımları da tehdit ettikleri grup veya özellikleri-öldürücülük, yayılım hızı vs...- düşünülerek önlenmeye çalışılır. Bahsettiğimiz virüs yaşlılar ve solunum yoluyla ilgili patolojiye sahip olmayan kişiler üzerinde herhangi bir virüsten çok daha tehlikesiz. Ancak bulaşma hızı ve yaşlılar ile solunum yolu rahatsızlığı bulunanlar için çok tehlikeli olduğu için küresel ölçekte daha spesifik önlemler alınması gerekirdi, basiretsiz yöneticiler yüzünden alınmadı. Biz yine iyi idare ettik ama aldığımız önlemler asıl tehdit altında olan grubu ne derece korur, orası muamma... Hastalık insandan geçiyor, en mantıklısı da WHO'nun son açıklamasındaki gibi insan hareketliliğini en aza indirmek ve giriş teminallerinde karantina uygulamak. Bunu dört ay gecikmeli söylemeleri çok pahalıya patladı. Karar saçma diyorum çünkü oraya gelene kadar alınacak çok karar vardı. Ben de sizi bağlaç olan "ki" ekinin yazımındaki yanlışınızdan dolayı kınıyor ve sağlıklı günler diliyorum.

Bugüne kadar alınabilecek birçok önlemin nasılsa bize ulaşmaz rahatlığıyla alınmayıp virüsün gözardı edilmesi, bugün de oluruna bırakalım o zaman anlamı çıkarmaz. Bu insanlar en çok uluslararası seyahat yapan gruptaki insanlar ve sürekli birbirleriyle temas etmek zorunda oldukları bir sporu icra ediyorlar. Kendilerinin fiziksel dayanıklılığı muhtemelen normal bir insanın katbekat üstünde olmakla birlikte sosyal çevrelerinin etkilenmeme ihtimali yok. Kaldı ki;), bu organizasyon sadece sahaya çıkan 12'şer oyuncudan da oluşmuyor. Teknik heyeti, kulüp çalışanları, salon görevlileri, euroleague görevlileri, taraftarlar vs hepsi bir bütün halinde bu olayın bir parçası. Seyircisiz oynatma sadece taraftarları korur ama diğer çalışanlar ve aileleri insan değil mi! Önceki mesajımın ana fikrinde karşı gelecek bir şey bulamayıp konuyu başka yerlere çekmen ve duyarsızlığının tepkisi olarak sinirle alelacele yazdığım bir yazıda imla hatası arayıp bunun üzerinden gönderme yapman da acziyetini gösteriyor.

Seyircisiz oynanan maçlarda BİR oyuncunun (futbol, basketbol) ya da kişinin bile virüse maruz kalıp, hasta olma ve ölme ihtimali bu liglerin ertelenmesi, iptali vs için yeter.
Önlemlerin geç alınmış olması bu noktada önemsizleşiyor.
Önlemin erken alınması belki hastalığın önüne geçecekti. Ama nasıl olsa önlem geç alındı zaten 1000 hasta var dersek ve bu maçlarda 1001. vaka çıkarsa izleyici için binde bir olan istatistik hastalanan için yüzde yüz oluyor.
Sağlık seyir zevkinin çok çok üstünde.

EuroLeague yönetimi, sezonda kalan 78 maçı en fazla 5 hafta içinde bitirebilecekleri bir sistem üstünde çalışıyor. Tüm maçları, bir şehirde bulunan 2 arenada oynatmayı planlayan yönetimin şehir adayları ise İstanbul, Moskova ve Atina. (El Pais)

Euroleague için senaryoya gel.. Lig olduğu gibi tescil edilecek.. 8 li final olacak ve Efes-Fener eşleşecek diyorlar... 2 salon lazım imiş.. İstanbul, Moskova, Atina ön plana çıkıyor imiş.. Moskova da vaka sayıları yeni artışa geçti.. İstanbul da inişe geçecek yakın zamanda inş.. Atinada da hakem filan dövdüler oraya da vermeyi düşünmüyorlar imiş.. İstanbul da olacak gibi... Şimdi den otel bakmak lazım.. Tabi seyirci alırlarsa.. Rica ederim kimse negatif vermesin Efes bu kadro ile bitik Feneri her şartta eler.. İnanın Khimki, Pana yada Maccabi yerine Fener gelmesi daha güzel... Slokuas bile gitmeyi düşünüyor.. Fener kafa olarak bu sene bitik..

TARİHLER BELLİ OLDU

EuroLeague ve EuroCup'da sezonların devam etmesi kararı alınması halinde, uygulanacak takvim ve tarihler de açıklandı. Buna göre, 24 Mayıs'a kadar sezonun devam edip etmeyeceğine yönelik son karar açıklanacak. Bu karara göre sezonun devam etmesi kesinleşirse, tarihler şu şekilde uygulanacak:

29 Mayıs - 11 Haziran: Karantina süreci (Eğer gerekirse)

12 Haziran - 2 Temmuz: Hazırlık kampı

4 - 17 Temmuz: EuroCup maçları (Tek bir merkezde)

4 - 26 Temmuz: EuroLeague maçları (Tek bir merkezde)

Ayrıca yapılan açıklamada, sezonların devam etmesi halinde iki organizasyonunda da 8'li Final formatında oynanacağı ve maçların seyircisiz olarak oynanacağı da kesinlik kazanmış oldu.

Kaynak : Basketfaul

EL'de sezonun devam edip etmeyeceği yarın yapılacak oylamada belli olacak. Nette yazılanlara göre son durum şu şekilde:

✅Devam diyenler (4): Anadolu Efes, Maccabi, Real, Barcelona

❌İptal isteyenler (5): Fenerbahçe Beko, Milano, CSKA, Panathinaikos, Olympiakos

➡️Kalan takımlar: Zalgiris, Baskonia

Oyuncular oynasa maaşın %85ini oynamasa 80’ini alacaklarmış. Böyle bir ortamda Amerikalı oyuncuların ülkesinden gelip oynamak istemeyeceği beni şaşırtmadı. Üstüne ciddi bir yayın geliri olmadığı ve baba takımlardan biri lider olmadığı için iptal kaçınılmaz oldu.

kimsenin işine yaradığını düşünmüyorum. sezon iptal edildiğinde aynı kafa ile devam ederseniz bir sonraki sezon yine aynı şeyleri yaşarsınız. Oynanması gereken ligler yayın havuzundan para alabilmek için oynanacak mecburen. Yoksa hiçbir spor organizasyonu bu sene devam etmemeliydi.

Çok acele verilmiş bir karar... EL'de sezon ekimde başlıyor. Haliyle temmuz veya ağustos ayında bir turnuva ile lig sonlandırılabilirdi. Diğer yandan, Efes'in yerinde bir İspanyol takımı olsaydı bu kadar alınır mıydı diye düşünmeden edemiyorum. Sadece Efes'in değil, seneye EL'de oynama ümidi ile bu sezon iddialı kadro kuran tüm takımların emeği heba oldu.

Umarım Efes kadrosunu koruyup hak ettiği kupayı seneye alır. Özellikle Larkin'in takımda tutulması çok önemli. Hazır yerli satüsüne geçmişken...