2021-2022 Euroleague

Son çeyrek rakibin 7 buçuk dk kala faul hakkı dolmuşken bu durum değerlendirilemedi.Fenerbahçe son çeyrek 9 sayı atabildi sadece ve kaybettiler.

De Colo'nun dönüşü ve Henry'nin olmayışı ile Fenerbahçe tekrardan düşüşe geçti.Ben De Colo'nun takıma ciddi zarar verdiğini düşünüyorum herkes ondan bir şey bekliyor ve takımın işleyişini bozuyor,onun yokluğunda takım gayet iyiydi.

Bu alana yazmak istemezdim ama ukraynada savaş olduğuna inanmıyorum bu bir tiyatro bana göre zaten ukrayna filen 9 senedir işgal altında bu oyuncularda muhtemelen ayrılacaklardı bu olayı bahane ettiler diye düşünüyorum
Yok, hiç de tiyatro değil. Bizim ekipten arkadaşlar var, sığınaklardaki yattıkları yerleri falan gönderdiler...
Tabiki her taraf yıkılmış, haberleşme kesilmiş falan değil ama adamlar bomba seslerinden uyuyamıyorlar ve sığınaklara iniyorlar Kiev de.

Son çeyrek rakibin 7 buçuk dk kala faul hakkı dolmuşken bu durum değerlendirilemedi.Fenerbahçe son çeyrek 9 sayı atabildi sadece ve kaybettiler.

De Colo'nun dönüşü ve Henry'nin olmayışı ile Fenerbahçe tekrardan düşüşe geçti.Ben De Colo'nun takıma ciddi zarar verdiğini düşünüyorum herkes ondan bir şey bekliyor ve takımın işleyişini bozuyor,onun yokluğunda takım gayet iyiydi.
iki tane büyük değişiklik var, Henry nin olmaması ve De Colo nun dönüşü. Hangisi asıl etkileyen faktör emin değilim. Ama şu gerçek ki takımdaki tek 1 numara Henry. Tabi İsmeti ve Starkı saymazsak.

iki tane büyük değişiklik var, Henry nin olmaması ve De Colo nun dönüşü. Hangisi asıl etkileyen faktör emin değilim. Ama şu gerçek ki takımdaki tek 1 numara Henry. Tabi İsmeti ve Starkı saymazsak.

Bence sezon başı kötü başlangıcı düşününce ve De Colo'nun olmadığı dönemdeki çıkışa bakınca sanki De Colo takım içindeki rolleri bozuyor gibi.

Bu batı çok iki yüzlü ; İsrail , Filistini işgal ederken , oralarda katliam yaparken nerelerdiydi.
Amerika ; irakı yıktığında , suriyeyi böldüğünde nerede idi.
Gene söylüyorum ne batı/ amerika nede rusya/ çin taraf olmaya gerek yok. Milli olup , güçlü olmalıyız yoksa çok kullanmaya , yönetmeye kalkan olur bizi.
Ne demokrasi ne hukuk herkes için değil , bu kavramlar bile güçlüyü korumak , güçlüyü haklı çıkarmak için kullanılıyor.

Bu alana yazmak istemezdim ama ukraynada savaş olduğuna inanmıyorum bu bir tiyatro bana göre zaten ukrayna filen 9 senedir işgal altında bu oyuncularda muhtemelen ayrılacaklardı bu olayı bahane ettiler diye düşünüyorum

Sana çok daha sert bir cevap yazmam gerekebilirdi normalde de öyle yaparım ama iyi niyetle yaklaşacağım. Görünen o ki Dünyayı takip etmiyorsun ve sadece olaylar olduktan sonra komplo teorilerine inanıyor ya da kendin üretiyorsun. Bilmeden ahkam kesmektir bu ama zaten ahkam kesenler bilgisizlerdir de neyse..

Ukrayna'nın 2014'ten beri işgal altında değil Rus tehdidi altında. Önce Kırım'ın ilhakı ve ardından Donbass bölgesindeki Donetsk ve Luhansk'ın Rusya'nın kışkırtmasıyla Rsu ayrılıkçılar tarafından çatışma bölgesi haline gelip fiilen işgali sonrası gerilim arttı. Ukrayna'nın NATO'ya girme talebi ve bunu ABD'nin olumlu karşılamasıyla da Rusya İmparatorluğu için en önemli ülke olarak gördüğü Ukrayna'yı hem batı ittifakına temelli bırakmak istemediği hem de sınırlarına çevrili daha fazla NATO üssü görmek istemediğinden Ukrayna yönetimini siyaseten baskı altına aldı. Son aylarda Ukrayna sınırına Rusların asker yığdığı uydu fotolarından göründüğünü ABD ilan etti. Ondan sonra da tatbikat için dense de Donbas bölgesiyle sınırlı kalmayan bir işgal harekatı başladı zaten biliyorsunuz. Bunun neresi tiyatro! Evet belki şunu diyebilirsin ki Rusya gerilimi arttırarak yeni bir dünya düzeninin oluşmasını ve yeniden 2 kutuplu bir dünya oluşmasın istedi. Ya da ABD, Rusya'nın bu tutumunu görerek savaşması için NATO'ya sokma tuzağını kurdu ve tıpkı Sovyetlerin ABD tehditi artınca askeri harcamaları artıtrarak ve Afganistan'a girdiğinde oradan çıkamaması sağlanarak ekonomik ve sosyolojik açıdan çökmesini ve dağılmasının sağlandığı gibi Rusya da Ukrayna'ya girsin ve orası onlar için bataklık olsun demiş olabilirler desen ve bunu tiyatro olarak tanımlasan zorlarsak belki analaşılabilir. Ama dediklerinde anlaşılıyor ki Ukrayna zaten işgal atında diyorsun. Vay be dünyada kimsenin bilmediği bir şeyi gördüm diyerek kandırılıyoruz diyorsun yani..

Konuyu bu başlığa yakıştırmak için son yazdığın kısımla ilgili de bir şeyler yazalım. Bu oyuncuların ayrılmasına ne gibi bir neden buluyorsun anlamış değilim. Shengelia en çok kazanan oyuncular arasında. Tek taraflı fesih kolay bir şey değilken bu riske sezon içinde hiçbir koşulda girmezdi. Euroleague'in e güvenilir kulüplerinden biri olan CSKA'nın yabancıları bile yıllarca değişmez takımlarında kalır. Ne tesadüf ki bu sezon ortasında ayrılmaya karar vermişler ve fırsatı görünce kaçmışlar öyle mi?

Batı ülkelerinin ne yapmaya çalıştığını anlamak oldukça zor. Kimi cezalandırdıkları belli değil. Rus takımlarını men et, Rus bestekarın işine son ver. Bu tip saçmalıkların gelişi, pandeminin endemiye döneceği belli olduktan sonra bile zorunlu aşı gibi antidemokratik uygulamalardan belliydi.

Batı ülkelerinin ne yapmaya çalıştığını anlamak oldukça zor. Kimi cezalandırdıkları belli değil. Rus takımlarını men et, Rus bestekarın işine son ver. Bu tip saçmalıkların gelişi, pandeminin endemiye döneceği belli olduktan sonra bile zorunlu aşı gibi antidemokratik uygulamalardan belliydi.

Kurduğun ilişkide bir benzerlik yok. Ayrıca pandeminin endemiye döndüğüyle ilgili bir resmi durum da yok. Zorunlu aşıya da antidemokratik yakıştırması yapılamaz. Hiçbir özgürlük toplum yararından ve bu konu özelinde toplum sağlığından önde gelemez. Bir insanın keyfi tutumu yüzünden yayılımın artması ve tanımadığı birilerinin ölmesine neden olması bir hak değildir. Hiçbir zararı olmayan bir aşıyı bence keyfi olarak (komplo teorileriyle yaşayıp hiçbir bilimsel kanıt sunamayanların keyfi) yaptırmayıp sonra diğer insanların arasına özgürce karışabilme hakkı istemesi saçmalıktır. Ehliyetsiz araba kullanmak da özgürlük olsun o zaman. Tüm dünyada özgürlük kavramının sınırlarını doğru çekememe sorunu var. ABD'de silah taşımayı özgürlük olarak gören bir kafa var mesela. Özgürlükleri sınırsız sayıyor insanlar maalesef. Doğa üzerinde insanların istediğini yapıp çevreyi katletmeyi de kendilerine bir hak görmesi de insanlığın kollektif küstahlığı aynı şekilde.

Rus takımları henüz ihraç etmediler ama muhtemelen edecekler. Ben de çok doğru bulmuyorum ama tepkinin duygusal olmasından dolayı doğal buluyorum. Futbolda net men ettiler basketbolda en azından askıya aldılar Euroleague'in şirket olmasının da vesilesiyle ortaklardan birinin yer aldığı takımları atmak kolay değil tabi. Ama biraz gaz alınmaya çalışılıyor gibi. Neyse belki de sezonu konuşmamıza gerek olmayacak daha büyük şeyler yaşayacağız. Umarım olmaz ama gidişat hiç iyi değil.

Mesele Rus takımlarına gelen menler değil.
Aynı haltı yiyen , İsrail ve Amerikan destekli ülke takımlarına aynı şeyi neden yapmadınız.
Adelet , hukuk , insan hakları sadece kağıt üzerinde var , uygulamada duruma ve ülkelere göre değişiyor yani yok.
Ermenistan , Azerbeycan topraklarını işgal etti, bir çok sivili katletti , bir çok sivil evinden oldu , ve bu 30 yıldan fazla sürdü. Nerede idi bu batı ülkeleri ?
Veya PKK/YPG , işid , daeş ve diğer türevi örgütleri kim oluşturdu , kim silahlandırdı.
Amerika , Afganistanda , Irakta , Suriyede , Libya da her haltı yedi , onbinlerce insanı katletti , niye hiç bir amerikaya tüm spor branşlarında bu tür yaptırımlar gelmedi.

Kurduğun ilişkide bir benzerlik yok. Ayrıca pandeminin endemiye döndüğüyle ilgili bir resmi durum da yok. Zorunlu aşıya da antidemokratik yakıştırması yapılamaz. Hiçbir özgürlük toplum yararından ve bu konu özelinde toplum sağlığından önde gelemez. Bir insanın keyfi tutumu yüzünden yayılımın artması ve tanımadığı birilerinin ölmesine neden olması bir hak değildir. Hiçbir zararı olmayan bir aşıyı bence keyfi olarak (komplo teorileriyle yaşayıp hiçbir bilimsel kanıt sunamayanların keyfi) yaptırmayıp sonra diğer insanların arasına özgürce karışabilme hakkı istemesi saçmalıktır. Ehliyetsiz araba kullanmak da özgürlük olsun o zaman. Tüm dünyada özgürlük kavramının sınırlarını doğru çekememe sorunu var. ABD'de silah taşımayı özgürlük olarak gören bir kafa var mesela. Özgürlükleri sınırsız sayıyor insanlar maalesef. Doğa üzerinde insanların istediğini yapıp çevreyi katletmeyi de kendilerine bir hak görmesi de insanlığın kollektif küstahlığı aynı şekilde.

Aşının pandemiyi ortadan kaldıramayacağı ve bulaşı önlemede kesin çözüm üretemeyeceği belli olur olmaz İngiltere'de bu salgının epidemiye dönüşeceği öngörülmüştü. Şunu da ekleyeyim ki daha başarılı aşılarla ve daha hızlı ve eşitlikçi bir aşılama protokolüyle çok daha düşük yüzdeli aşılanan yüzdesiyle kitle bağışıklığı sağlanabilirdi. Yetişkin birine zorunlu olarak bir şey dayatılamaz. Sosyal yaşamdan dışlanabilir elbette, ona lafım yok. Benim bahsettiğim şey vücut bütünlüğüne saldırı olan zorunlu aşı dayatması zaten. Düz dünyacı tiplerden de olabilir başka sebepten de reddedebilir, fark etmez. Ben daha çok Batı ülkelerinin ikiyüzlü davranışından dem vurdum.

Rusya belki de çok yanlış bir iş yaparak başka bir ülkenin topraklarını işgal ediyor. Ayrıca belkisi filan yok daha evvel Kırım'ı direkt işgal etmişti. Benim karşı çıktığım sırf ülkesi Batı ülkeleriyle karşı karşıya geldi diye bu ülkelerdeki tüm Rus vatandaşlarından, Rus sporculardan ve Rus takımlarından ülkesine karşıt görüş bildirmelerinin zorunlu tutulması. Bildiğim kadarıyla Varşova Paktı tarih oldu ancak NATO hala belli ülkeler aleyhinde genişlemeye devam ediyor. Euroleague bir spor organizasyonuysa işine odaklanmalı diyorum sadece. Rus vatandaşı kendi takımını izleyemeyince nasıl cezalandırılmış oluyor? Bu durum Saddam'ın Irak'ına uygulanan ambargoya benziyor. Putin'i göndermeyene maç, Saddam'ı göndermeyene ilaç yok.

Rusya'ya bir yaptırım uygulamayı anlarım ama iş rus sporculara gitmesi tamamen iki yüzlü siyasetle alakalı. Bir yeri işgal ettiler diye hiç alakası olmayan oyuncuların oynama hakkı elinden alınacaksa Amerika'da, Fransa'da toplu spor yapılmaması gerekiyor hatta bırakın toplu sporu topun ülkeye girmemesi gerekiyor.

Aşının pandemiyi ortadan kaldıramayacağı ve bulaşı önlemede kesin çözüm üretemeyeceği belli olur olmaz İngiltere'de bu salgının epidemiye dönüşeceği öngörülmüştü. Şunu da ekleyeyim ki daha başarılı aşılarla ve daha hızlı ve eşitlikçi bir aşılama protokolüyle çok daha düşük yüzdeli aşılanan yüzdesiyle kitle bağışıklığı sağlanabilirdi. Yetişkin birine zorunlu olarak bir şey dayatılamaz. Sosyal yaşamdan dışlanabilir elbette, ona lafım yok. Benim bahsettiğim şey vücut bütünlüğüne saldırı olan zorunlu aşı dayatması zaten. Düz dünyacı tiplerden de olabilir başka sebepten de reddedebilir, fark etmez. Ben daha çok Batı ülkelerinin ikiyüzlü davranışından dem vurdum.

Rusya belki de çok yanlış bir iş yaparak başka bir ülkenin topraklarını işgal ediyor. Ayrıca belkisi filan yok daha evvel Kırım'ı direkt işgal etmişti. Benim karşı çıktığım sırf ülkesi Batı ülkeleriyle karşı karşıya geldi diye bu ülkelerdeki tüm Rus vatandaşlarından, Rus sporculardan ve Rus takımlarından ülkesine karşıt görüş bildirmelerinin zorunlu tutulması. Bildiğim kadarıyla Varşova Paktı tarih oldu ancak NATO hala belli ülkeler aleyhinde genişlemeye devam ediyor. Euroleague bir spor organizasyonuysa işine odaklanmalı diyorum sadece. Rus vatandaşı kendi takımını izleyemeyince nasıl cezalandırılmış oluyor? Bu durum Saddam'ın Irak'ına uygulanan ambargoya benziyor. Putin'i göndermeyene maç, Saddam'ı göndermeyene ilaç yok.
Konunun yeri burası değil ama gene de duramadım cevap vermeden.
Aşı olup olmamak benim kararım diyen insanı sosyal yaşamdan dışlayabilir misin ? Adamlar, aşı olanlara "salak, enayi" gözüyle bakıp kendilerinde her hakkı görüyorlar. Hastanelerde doktorları çekip sosyal medyada yayınlayanları gördük. Ben aşı olup kendimce kendimi güvene alıyorken sen aşı olmayıp bunu nasıl tehlikeye atıyorsun ? üsttelik hiçbir bilimsel dayanağı olmadan. Bu durum yarın değişebilir, bilimsel olarak denir ki aşılar o kadar gerekli değilmiş, o zaman anlarız ama bugünkü verilere göre aşılar önemli. sen bugün işkembeden sallayıp sonra da yarın bak haklıymışım diyemezsin. açın bakın chemtrials turkiye diye bir grup var. ortalık deli dolu. havada uçak izi gördüm bu nedir diye sorup bir taraflarından komplo teorileri üretiyorlar. adam bütün uçuş planını kenisi yapıyormuş gibi "2 gündür sabah 5 civarında menemenden şöyle uçaklar geçiyor, arkalarında şöyle bulutlar oluştu" diye komplo teorisi üretiyor.
aşıya inananlar ile inanmayanlar arasında şöyle bir fark var, ben inanıyorum çünkü (ve bir mühendis olarak bilimsel bir analiz yapmaya yetecek bilgim olmadığı için) okuduğum, kariyerlerine inandığım konunun uzmanları bu şekilde görüş bildiriyorlar. inanmayanlar ise tv önce babam pazarcı, sonrada yok babam değil ama dedem pazarcıydı diye yalan söyleyenlerin, bu konuda uzman olmayıp, bir araştırma yapmayıp kendi mantıklarına göre bir fikirleri olan başka konuların uzmanları doktorları ve daha çok ve dahada kötüsü yukarıda örneğini yazdığım komplo teorisyenlerinin sözlerine göre karar veriyorlar. 1 tane aşılı hasta olunca, ağır geçirince ya da ölünce bak aşının faydası yok diye her yere yayılıyor. tabiki haber olacak bu olay, mehşur hikayedeki gibi köpeğin insanı ısırması değil, insanın köpeği ısırması haberdir. o yüzden aşısız öldü diye haber çıkmaz ama aşılı ölünce çıkar.
sosyal medyanın insanları nasıl yönlendirdiğini, nasıl kandırdığını hala tam olarak kavrayamıyoruz. şiddetle sosyal ikilem (social dilemma) belgeselini izlemenizi öneririm. mentionlar, videolar nasıl neye göre karşınıza geliyor, arkasında hangi algoritmalar çalışıyor..

Konunun yeri burası değil ama gene de duramadım cevap vermeden.
Aşı olup olmamak benim kararım diyen insanı sosyal yaşamdan dışlayabilir misin ? Adamlar, aşı olanlara "salak, enayi" gözüyle bakıp kendilerinde her hakkı görüyorlar. Hastanelerde doktorları çekip sosyal medyada yayınlayanları gördük. Ben aşı olup kendimce kendimi güvene alıyorken sen aşı olmayıp bunu nasıl tehlikeye atıyorsun ? üsttelik hiçbir bilimsel dayanağı olmadan. Bu durum yarın değişebilir, bilimsel olarak denir ki aşılar o kadar gerekli değilmiş, o zaman anlarız ama bugünkü verilere göre aşılar önemli. sen bugün işkembeden sallayıp sonra da yarın bak haklıymışım diyemezsin. açın bakın chemtrials turkiye diye bir grup var. ortalık deli dolu. havada uçak izi gördüm bu nedir diye sorup bir taraflarından komplo teorileri üretiyorlar. adam bütün uçuş planını kenisi yapıyormuş gibi "2 gündür sabah 5 civarında menemenden şöyle uçaklar geçiyor, arkalarında şöyle bulutlar oluştu" diye komplo teorisi üretiyor.
aşıya inananlar ile inanmayanlar arasında şöyle bir fark var, ben inanıyorum çünkü (ve bir mühendis olarak bilimsel bir analiz yapmaya yetecek bilgim olmadığı için) okuduğum, kariyerlerine inandığım konunun uzmanları bu şekilde görüş bildiriyorlar. inanmayanlar ise tv önce babam pazarcı, sonrada yok babam değil ama dedem pazarcıydı diye yalan söyleyenlerin, bu konuda uzman olmayıp, bir araştırma yapmayıp kendi mantıklarına göre bir fikirleri olan başka konuların uzmanları doktorları ve daha çok ve dahada kötüsü yukarıda örneğini yazdığım komplo teorisyenlerinin sözlerine göre karar veriyorlar. 1 tane aşılı hasta olunca, ağır geçirince ya da ölünce bak aşının faydası yok diye her yere yayılıyor. tabiki haber olacak bu olay, mehşur hikayedeki gibi köpeğin insanı ısırması değil, insanın köpeği ısırması haberdir. o yüzden aşısız öldü diye haber çıkmaz ama aşılı ölünce çıkar.
sosyal medyanın insanları nasıl yönlendirdiğini, nasıl kandırdığını hala tam olarak kavrayamıyoruz. şiddetle sosyal ikilem (social dilemma) belgeselini izlemenizi öneririm. mentionlar, videolar nasıl neye göre karşınıza geliyor, arkasında hangi algoritmalar çalışıyor..

Hocam olayı neden sağa sola çekiyorsunuz? Aşılar zaten artık acil kullanım onayıyla değil standart kullanım onayıyla piyasada, yani eczanedeki diğer ilaçlardan ve aşılardan bir farkları yok. Ayrıca chemtrials değil, chemtrails o safsatanın adı ve konuyla da zerre kadar ilgisi yok. Ona bakılırsa hastalık yok diyenler de var, Çin'de yolda yürürken düşen kişileri gösterip böyle bir salgın geliyor propagandası yapanlar da... Ben olaya insan hakları yönünden bakıyorum. İstatistikler üzerinden konuşacaksak, mutasyonlar hastalığı ceteris paribus hafifletmiyor ya da doğal bağışıklık işe yaramıyorsa, aşıların işe yaradığı açık şekilde görülüyor. Ancak aşılarla kitle bağışıklığı yakalanmayacak, sadece hafif bir grip gibi bundan sonra yaşamımızda olacak. Aynı şekilde istatistikler üzerinden giden başka biri de hastalık açısından risk grubunda olmadığından dolayı aşıların olası yan etkileri ve hastalığın olası tehlikesini birbirine yakın görüp, risk grubu da aşılandığından dolayı aşı olmayı gereksiz bulabilir. Benim mesela tetanoz ve kuduz aşılarım da var çünkü köpek besliyorum ve bazen sokak köpeklerini kavga ederken ayırırken kaza kurşununa denk geldiğim oluyor. Ayrıca hobi atölyem de var, dolayısıyla muhtemelen bağışıklığım vardır ama yine de üç yılda bir gidip tetanoz aşısı vuruluyorum.

Bugün de Çekya, Rusya'yı desteklemeyi suç ilan edip üç yıla kadar hapisle cezalandırılabileceğini ilan etmiş. İsviçre'de de 1915 olaylarıyla ilgili soykırım değildir demek yargılanma sebebi mesela. Bunlar da aynı şekilde İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne aykırı. Madem ki Social Dilemma belgeselini önerdin, ben de Wag the Dog filmini şiddetle öneririm. Hatta medya, savaş ve salgınları birlikte değerlendirebilmek için Baudrillard'ın Simülkrlar ve Simülasyon isimli eserini de tavsiye ederim.

....
Ayrıca chemtrials değil, chemtrails o safsatanın adı ve konuyla da zerre kadar ilgisi yok.
....
doğru, imla hatası olmuş.

.....
Aynı şekilde istatistikler üzerinden giden başka biri de hastalık açısından risk grubunda olmadığından dolayı aşıların olası yan etkileri ve hastalığın olası tehlikesini birbirine yakın görüp, risk grubu da aşılandığından dolayı aşı olmayı gereksiz bulabilir. Benim mesela tetanoz ve kuduz aşılarım da var çünkü köpek besliyorum ve bazen sokak köpeklerini kavga ederken ayırırken kaza kurşununa denk geldiğim oluyor. Ayrıca hobi atölyem de var, dolayısıyla muhtemelen bağışıklığım vardır ama yine de üç yılda bir gidip tetanoz aşısı vuruluyorum.
........
kendisi için %100 doğru bir karar olabilir ama başka bir sürü insanla temas ederek diğerlerini tehlikeye atmış olmuyor mu ? Ki, bu hastalığın en büyük tehlikesi, bulaştıktan sonra semptom göstermeden 4-5 gün başkalarına bulaştırılıyor olması. Bir çok insanda hafif grip gibi seyretse de hafif grip gibi sabah bulaşınca akşama etkisini göstermiyor malesef.

....
İsviçre'de de 1915 olaylarıyla ilgili soykırım değildir demek yargılanma sebebi mesela. Bunlar da aynı şekilde İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne aykırı.
...

bizim basiretsizliğimz, başka bir şey değil.

....
Madem ki Social Dilemma belgeselini önerdin, ben de Wag the Dog filmini şiddetle öneririm. Hatta medya, savaş ve salgınları birlikte değerlendirebilmek için Baudrillard'ın Simülkrlar ve Simülasyon isimli eserini de tavsiye ederim.

hangi platformda var bu film ?

Spor siyasete yenilmeseydi keske. Siyasi ajandalar farklidir. Sportif ajanda ise daha baskadir. Rus kulupleri karari anlayisla karsiladi zaten.
Tarih yazmak isteyenler varsa Nazi almanyasinda yarisan jesse owensi hatirlayalim once.