2022-2023 Türkiye Süper Ligi

Ülkedeki sporseverlerin ilgisi ve o ilgi doğrultusunda gelen başarılara bakmak lazim.

Futbolda bizim kazandığımız Uefa ve Süper kupa harici 10 senede bir çeyrek veya yarı finaller harici bir istikrar olmuyor.

Futboldan sonra en çok ilgi basketbolda ve basketbolda diğer branşlara göre ciddi başarılar var.Bizim kadin baskette kazandigimiz 3 Avrupa kupası,erkek basketbolda bizim,Dackanin kazandığı kupa,Fenerin,Efesin şampiyonlukları ve sürekli final ya da final four oynamalari ciddi başarı.

Voleybolda ise bu iki branşa göre hem daha az ilgi var hemde sadece kadın voleybolunda variz.

Dolayisiyla hem istikrar hem ilgi acisindan basketbolda klüp olarak daha ileri seviyedeyiz.

Ülkedeki sporseverlerin ilgisi ve o ilgi doğrultusunda gelen başarılara bakmak lazim.

Futbolda bizim kazandığımız Uefa ve Süper kupa harici 10 senede bir çeyrek veya yarı finaller harici bir istikrar olmuyor.

Futboldan sonra en çok ilgi basketbolda ve basketbolda diğer branşlara göre ciddi başarılar var.Bizim kadin baskette kazandigimiz 3 Avrupa kupası,erkek basketbolda bizim,Dackanin kazandığı kupa,Fenerin,Efesin şampiyonlukları ve sürekli final ya da final four oynamalari ciddi başarı.

Voleybolda ise bu iki branşa göre hem daha az ilgi var hemde sadece kadın voleybolunda variz.

Dolayisiyla hem istikrar hem ilgi acisindan basketbolda klüp olarak daha ileri seviyedeyiz.
Yuzde 1500 milyon katiliyorum.Iki brans arasindaki ilgi ve basari oranina bakarsak basketbol voleybolun etrafinda 300 tur falan atar.Futbol zaten ulkenin en buyuk hobisi olmasina ragmen yaklasik bir 9 senedir falan uluslararasi arenada herhangi bir basari gelmeyen bir brans.

İlgi ve başarı kıstasına bakmak hatalı olur. Çünkü futbol için Avrupa'da harcanan paralara ve maddi geri dönüşlerine bakınca Batı Avrupa'nın arasından sıyrılıp istikrarlı şekilde kupalara gitmemiz mümkün değil. Önce büyük bir lig olmalısın ve ülke dışından da futbolcuların ve fanların ilgisi olmalı. Basketbolda da bu ilgi yok ama hem zirvedeki takımların harcadığı paralar ulaşılamaz değil hem de zarar etmeyi göze alan müessese takımları ve kulüpler var. Voleybolda daha da beter müessese oranı. Bankalar daha çok işin içinde olduğu içiz cüzdan sıkıntıları yok.

Voleybolu kulüpler bazında başarılı kılan ise başarılardaki türk oyuncu oranıdır bana göre. Buna rağmen milli takımda başarı gelmiyor ama kulüp takımlarındaki türk oyuncuların başarıya katkısının algısı nedeniyle başarılı gibi bir algı ve ilgi oluştu. Olgu algıyla eşleşmese de özellikle gençlerin ilgisi nedeniyle oluşan derin havuzun giderek büyüyeceğini düşünürsek bu alanda da başarı gelecektir. Kaldı ki Dünya Şampiyonasında Polonya'nın aptallığı sayesinde Sırbistan'dan kaçarak son yılların en kötü ABD'siyle yeni bir maç yapma şansı yakaladık çeyrek finalde.

Sonuç olarak basketbolun sıkıntısı özellikle erkeklerde türk oyuncuların yeterli rol alamaması. Voleybolda mili takım bazında oyuncu seviyemizin hakettiği başarıların sonuçlara yansımaması. Futbolda ise kendi çöplüğümüzde kısır döngülerimiz üzerinde tepinirken doğru bir vizyon kuramamamız. Burayı başlığa uygun olsun diye daha çok deşmem gerekir diye düşünüyorum. Kendimizi dağın zirvesinde hissediyoruz ama eteklerinde bile değiliz. Büyük paralar harcanarak büyük takım olacağını sanıyoruz. Yetiştirici kulüp olmak için çabalara 1 sene bile hazmedilemiyor. Bizim rol model almamız gereken ülkeler Hollanda, Belçika, Portekiz olmalı. Bizim odak noktamız da Doğu Avrupa ve Yakın Doğu olmalı. Buralardan oyuncu çekip onların atlama tahtası olursak başarı da sistemli şekilde gelir. Belki 5 sene başarısız olursun ama yapılanma bittiğinde 5-10 sene AJAX gibi olursun.

Monaco'yu 4'lemiş Trabzon ama kimse yazmamış :D Bunu da ben yazmış olayım. Yalnız yine enteresan bir maç olmuş. Monaco ciddi pozisyonlara girmiş ama Uğurcan müthiş toplar çıkarmış. Trabzon'un attığı goller de biraz tuhaf. Biraz da şans yanlarında olmuş ama pozisyonları da var yine haksızlık etmeyeyim. Monaco'yu 4-0 yenmek başarıdır.

Adam çıkıp ''Hakemlerimizden de VAR hakemlerimizden de memnunuz. Dünyada VAR'ı en iyi uygulayan ülkeyiz.'' demiş. Ülkedeki her kuruma dilediği insanı atayabilme yetkisini bir insana ellerinle teslim edersen; yolda görsen suratına bile tükürmeyeceğin adamlar sana böyle ayar vermeye kalkar işte. Milyonlarca insanın gördüğünü hiçe sayıp dalga geçiyor. Hakemler süpermiş. En son böyle dendiğinde toplu istifa olmuştu MHK ve TFF'de. Ha bi de geçen ay ''sorularda sorun yok'' denilen gece ÖSYM Başkanı görevden alınmıştı. Şaka gibi ülke. Bakkal emanet etmeyeceğin adamlar nerelerde , ne görevlerde...

Monaco'yu 4'lemiş Trabzon ama kimse yazmamış :D Bunu da ben yazmış olayım. Yalnız yine enteresan bir maç olmuş. Monaco ciddi pozisyonlara girmiş ama Uğurcan müthiş toplar çıkarmış. Trabzon'un attığı goller de biraz tuhaf. Biraz da şans yanlarında olmuş ama pozisyonları da var yine haksızlık etmeyeyim. Monaco'yu 4-0 yenmek başarıdır.

Monaco galibiyeti tarihin en ballı maçlarından biri.

VAR ve hakemler o kadar iyiler ki Trabzonspor aleyhine hakem hatası olmuyor :) buradan çok basit şu sonucuda çıkarabiliriz.Maçlar adaletli şekilde yönetilse hakem hatası bir şey kalmaz.

Birde bizim maçlarımıza bak,verilmeyen penaltılar var,aleyhimize verilen penaltı var.Haksız oyundan atılan oyuncumuz var.Yediğimiz golden önce verilmeyen faul var.Bizim lehimize yapılan 1 tane hata olmadı mesela.

Büyükekşi'nin açıklamaları hiç ama hiç samimi değil.

Hafta sonu, yani 3 gün önce BJK Başkanının canlı yayın basın toplantısına denk geldim. ''Bazı insanlar var algı yaratıyorlar, bilerek üzerimize oynuyorlar ama bilsinler ki buradan herkese söylüyorum, ben hocamızın yanındayım ve birlikte alacağımız bir kupa var, şampiyonluk var. Biz bunu birlikte yapacağız, hiçbir yere gitmiyor, sonuna kadar beraberiz, arkasındayım'' diye cümleler söyledi. Az önce haberde altyazı gördüm Valerine İsmael ile karşılıklı fesih yapmış BJK. 3 günde ne değişti acaba...

Rennes ve benzeri turevdeki takimlarin ne kadar hava gazi oldugunu gormemiz icin daha ne olmasi gerekiyor ? Gecen sezon Gs bu ayardaki Marsilyaya 4 atti,Lazio’dan 4 puan aldi.Trabzon gecen hafta Monaco’ya 3 mu 4 mu ne atti tam hatirlayamadim.Fb iki macta da Rennes’e karsi geriden geldi,iki mactada Rennes’in hocasinin sacma sapan degisiklikleri sayesinde maclarin 2. yarilarinda rakibi ezdi.Su Avrupa Futbolu’nda top seviyedeki takimlar haric gerisini cok abartiyoruz.Transfermarkt degeri sisirilmis topcular mi dersin blogger tayfanin hocalari mi dersin hepsi hikaye..Dunyadaki 10 bilemedin 15 takim ve 20 bilemedin 25 topcu haricinde belli seviyedeki takim ve futbolcularin birbirinden hic bir farki yok.

Bursaspor, Ulm’den Thornwell’i transfer etmiş.
Güzel yönetilen kulüplere imreniyorum. Umarım bu sene Avrupada kupa kaldırabilirler.
Bunda Bursaspor'un basketbol şubesinin özerk olmasının da etkisi var gibi yönetim tamamen uludağ grubunda. Bu arada bize bir GM var nerelerde biz Erden Timur ve Turgay Zeytingöz'e haklı olarak sallıyoruz ama.

Son düzenleme:
Avrupa da x bir takıma yenilince ''gördünüz mü Türk futbolu ile Avrupa arasında ki farkı'' deyip şimdi takımlar iyi sonuçlar alınca ''bu takımları abartmamak lazım'' demek olmuyor.
Hoca, değişiklikler vs fark etmez 3-0'dan maç çevirmek çok büyük iş. Fenerbahçe bu konuda tebriki hak ediyor. aynı zaman da diğer Türk takımları da gayet başarılı şekilde devam ediyorlar. Bu şekilde gidebildikleri yere kadar giderler umarım.

Son düzenleme:
Avrupa da x bir takıma yenilince ''gördünüz mü Türk futbolu ile Avrupa arasında ki farkı'' deyip şimdi takımlar iyi sonuçlar alınca ''bu takımları abartmamak lazım'' demek olmuyor.
Hoca, değişiklikler vs fark etmez 3-0'dan maç çevirmek çok büyük iş. Fenerbahçe bu konuda tebriki hak ediyor. aynı zaman da diğer Türk takımları da gayet başarılı şekilde devam ediyorlar. Bu şekilde gidebildikleri yere kadar giderler umarım.
Sonuclardan bagimsiz ben bu takimlarin gereksiz yere abartildiklarini dusunuyorum.Prime Napoli falan diyorlardi Besiktas iki mactada yenilmemisti mesela.Italyada da yenmisti.Elinde birkac tane eli ayagi duzgun topcun varsa ve iyi de bir hocan varsa dunyadaki 10/15 takim haric hepsiyle kafa kafaya oynarsin.Eger oynayamiyorsan demek ki saydigim iki sey sende yok demektir.
Tabi ki 3 0’dan donmek buyuk is.Zaten Jesus gibi bir hoca rakibe geldigi gun baya uzulmustum kendi adima.Son cumlenize de katilmiyorum.Ulke puanini falan dusunup Fb’nin Avrupa’da basarili olmasini istemem.Umarim en kisa zamanda rezil olarak elenirler.

Rennes şu an Avrupa'nın en iyi geçiş hücumu yapan takımı ve takım değeri 300 milyon euro. Fransa liginin orta seviye takımları bile bizim ligde namağlup şampiyon olur. Ligler arasındaki makas hakikaten çok açıldı.

Ben öyle düşünmüyorum. son 2 sezonda türk takımları ile fransa temsilcileri 6 kere karşılaştı. 1 galibiyet, 3 beraberlik 2 yenilgi aldılar. psg'i çıkarırsak liglerinin kalitesi de portekiz ligi gibi bir şey bence. psg harici avrupada da öyle ciddi başarı yakalayan ekipleri yok. altyapı olarak ise dünyanın en iyilerinden tabii. çok değerli isimler yetiştirip satıyor kulüpleri.

Istanbulspor,Umraniyespor,Kasimpasa hatta Karagumruk gibi sacma sapan takimlarin ne isi var ya bu ligde ? Taraftarlari desen yok,kadrolari berbat,hocalari yetersiz,hic bir renk kattiklari da yok.Umarim en kisa zamanda hak ettikleri yerler olan 2. Lig Kirmizi ve Beyaz Grup’ta goruruz kendilerini..Bursa,Kocaeli,Sakarya,Goztepe gibi takimlar bir an once gelsin..