A Milli Erkek Basketbol Takımı

Devşirildikten bir yıl sonra yerine başka bir oyuncu devşirildiği için ben gelmek isteyeceğini sanmıyorum Wilbekin'in. Larkin elemelerde 1 maç oynadı diye hep Türk olarak oynayacak. Bence resmi maçlarda oynayana kadar da Türk statüsünde olmamalı. Ben sakat olduğunu bile zannetmiyorum açıkçası Olimpiyatlara gitsek iyileşir gelirdi.
Elemeler ne zamandan beri resmi maç statüsünden çıkarıldı? Kaldı ki 1 maçtan fazla oynadı. Sakatlığını bahane etme şansı da yok ayrıca. Sakatlığını milli takım yetkilileri açıkladı. Ancak, LARKIN son anda oynamak istemiyorum deyip de krizi çözmek için yetkililer tarafından bu şekilde bir mazeret uydurulduğunu düşünüyorsan o başka ama hiç sanmıyorum.

Elemeler ne zamandan beri resmi maç statüsünden çıkarıldı? Kaldı ki 1 maçtan fazla oynadı. Sakatlığını bahane etme şansı da yok ayrıca. Sakatlığını milli takım yetkilileri açıkladı. Ancak, LARKIN son anda oynamak istemiyorum deyip de krizi çözmek için yetkililer tarafından bu şekilde bir mazeret uydurulduğunu düşünüyorsan o başka ama hiç sanmıyorum.
Valla Doncic 100 maç oynadı her maçta 35-40 dakika sahada nerdeyse nefes almadan geldi milli takıma. Ben kendini riske etmemek için oynamadığını düşünüyorum aday kadroya da 2. devşirmeyi çağırmayınca oyuncu da ekleyemiyorsun. Olan devşirme yapmak için ödenen paralara ve olimpiyat oyunlarına oldu maalesef.

Valla Doncic 100 maç oynadı her maçta 35-40 dakika sahada nerdeyse nefes almadan geldi milli takıma. Ben kendini riske etmemek için oynamadığını düşünüyorum aday kadroya da 2. devşirmeyi çağırmayınca oyuncu da ekleyemiyorsun. Olan devşirme yapmak için ödenen paralara ve olimpiyat oyunlarına oldu maalesef.
Ben de onu diyorum ya Wilbekin de çağrılmalıydı ya da ben yedek olmam diyorsa da bu hesap edilip başka bir oyuncu devşirmeliydi. Büyük fırsatı kaçırdık. En kolay şehirde en iyi yoldan gelip olimpiyata gitme şansımız vardı. Orada bulunacağımız A Grubunda ABD, Fransa ve fark atmamız zor İran olduğundan muhtemelen en kötü 3 .olup elenirdik averaj yüzünden ama olsun olimpiyata katılmak bile yeterdi. Çok acı tecrübe oldu ama şu devşirme işini daha iyi planlamaya başlarlar önümüzdeki 3 yıl için umarım. Ayrıca DONCIC geldi evet ama ona bakarsan JOKIC de affını istedi mesela. İyi örnekler üzerinden baksak bile bu adam devşirme, DONCIC ise üretim olarak çok olmasa da "yerli ve milli". Devşirmemizin Slovenya gibi hayati önemde olmayıp sadece yan parça olacak kıvama gelmemiz lazım. Mevcut kadroda Alperen'in gelişimi ve Sertaç'ı düşünürsek uzunlar daha iyi konuma gelecektir. Furkan da üstüne koymaya devam ediyor. Bence zirveleri çok da uzakta olmayan bir milli takım mevcut. LARKIN de takıma verimli şekilde monte edildiğinde iş yapabiliriz.

Olimpiyat elemeleri nispeten sürpriz sonuçlara sahne oldu. 1.torbadan kuraya giren Sırbistan, Litvanya ve Yunanistan finalde kaybederken, Rusya gruptan bile çıkamadı. Elendikleri takımlar ev sahipleri miydi? O da hayır. Ev sahibi olmak bu elemlerde büyük avantaj gibi duruyor ama seribaşı olmasının yanı sıra ev sahibi de olan Sırbistan, İtalya'ya; Litvanya da Slovenya'ya kaybetti. Bulunduğu elemede en büyük favori gibi gözüken Hırvatistan önce grupta Brezilya'ya 30'luk oldu, sonra da yarı finalde önde götürdüğü maçta maç sonunu uzun süre sayı atamadan geçirince Almanya'ya kaybetti. Bu sefer NBA yıldızlarının önemli bir bölümünü getirdiği için Victoria'nın en iddialısı olan evsahibi Kanada ise yarı finalde Çekya'ya karşı dramatik bir şekilde maçı uzatmaya götürse de turu geçemedi. Kanada'nın bu oyuncuların yanına PANGOS'a da ihtiyacı var. O olsaydı çok daha verimli olurlardı.

Elemelerden gelen 4 avrupa takımıyla birlikte 6 takıma yükseldi Avrupa temsilcisi. Bu kalite anlamında iyi olsa da gelen takımlardan Çekya ve SCHRODER oynamazsa Almanya kalite yükseltecek klasmanda değiller. Onların yerine Litvanya, sevmesem de son gümüş madalyalı Sırbistan ve Hırvatistan'dan ikisi gelse daha iyi olurdu. Avrupa dışından da bu klasmandan Brezilya, Almanya'ya göre çok daha iyi konumda ama finali onlara kaybettiler. Litvanya'nın Slovenya'ya, Sırbistan'ın İtalya'ya toslaması kura şanssızlığı. Kim elense yazık olacaktı bu anlamda. Kanada da üst klasmanda ama sürprize uğrayabilecek birbiriyle oynamaya çok alışkın olmayan bir takımdı. Bu açıdan bakınca Split ve Victoria Olimpiyatlara katılım için çok daha uygun elemelerdi ve biz Victoria şansını kullanamadık. Davet dışında tarihimizde hiç gidemediğimiz için bunun hayalini bile kuramıyoruz ki kaçan fırsata karşı farkındalık bile hissettirmediler.Eskiden elemeler çok daha sınırlı sayıda takımla ve Avrupa Şampiyonasındaki dereceye göre olduğu için çeyrek final bile göremeyen takımımız işçin hep uzak kalmıştı. Yeni sistemde katılım Dünya Şampiyonasından geçiyor ve çok daha kolay. İyi bir kura çektiğin takdirde ya da ev sahipliğini almak için saldırdığımızda bu şansımız olabilir ama umursandığını sanmıyorum. Nasılsa itiraz eden yok. Avrupa Şampiyonalarını geçmişte aldığımızda bile Olimpiyat oyunları öncesi olmasına dikkat etmemiştik. Her ne kadar bu sefer hiçbir evsahibinin yüzü gülmese de bu spesifik bir durum. Ev sahibi olmaya çalışmamız lazım direkt katılımın hayal olduğunu düşünürsek 2024'te.