Aslantepe'ye Basketbol Salonu Projesi

Telekom ile birleşme en azından bu sene gerçekleşmeyecek gibi gözüküyor. Sonrası da belli değil.

Galatasaray' ın biliyorsunuz Aslantepe' ye bir arena yapma düşüncesi var. Bunun nedenleri arasında, futbol seyircisinin bir bölümünü maçtan hemen önce arena' da koltuklara oturtma, euroleague' de şampiyonluğa oynama gibi faktörler ile Aslantepe' yi bir çeşit spor köyü ve sadece maç günleri değil diğer günlerde de yaşatma düşüncesi yatıyor.

Stad kombineleri, arena kombineleri ile beraber satıldığında zaten seyirci sorunu ortadan kalkacaktır. Ancak böyle bir arena' nın maliyeti hepinizin bildiği gibi yüksektir. Örnek vermek amacı ile söylüyorum. Daha yeni biten O2 World Arena ki 15.500 kişiliktir, 165 milyon?' ya maloldu. İşçilik ücretlerinin Türkiye' de düşük olduğunu bilirsek, biraz da kırpma ile bu tip projeler daha düşük maliyetle gerçekleştirilebilir.

Ancak şimdi söyleyeceklerim önemli.

Biliyorsunuz 2010 için Maçka' ya 18.000' lik(15-16 binde deniyor) bir arena yapma düşüncesi var. Bugün Fenerbahçe kendi arenasını farklı bir yerde yapıyor, Beşiktaş' ın ise kendi salonu var. Efes Pilsen ise zaten Abdi İpekçi' yi kullanıyor. Bununla beraber bir de Sinan Erdem var 22 bin kişilik.

Açıkçası şampiyona sonrası Maçka' daki arena' nın seyirci toplaması imkansıza yakın.

Oysa bu arena Maçka yerine Aslantepe' de yapılacak olsa, ne Anıtlar Kurulu onayını beklemeye gerek var(çünkü arazi zaten spor tesisi imarlı) ne de seyirci için endişelenmeye gerek var. Hatta Galatasaray sponsorlar desteği ile bir miktar da katkı verip devletin bu arenayı Aslantepe' de yapmasını sağlayabilir.

Metro altyapısı bitmek üzere olan Aslantepe' de bu proje hem gelecek açısından devlete yararlı olur(zarar ekonomisi işlemez) hem de Galatasaray Spor Kulübü muhteşem bir arenaya sahip olur, işletmesinden(isim hakkı, tribün, loca, VIP, konser, kongre vb organizasyonlar, otopark gelirleri ve ek gelirler) büyük para kazanır. Ayrıca amatör sporlarda su sporları hariç inanılmaz gelirlere sahip olabilirler. Bu gelirlerin %10 gibi miktarı her sene devlete verilebilir mesela.

Yönetimimiz umarım bu satırları okur ve bu tarihi fırsatı kaçırmaz.

Re: Aslantepe' ye arena projesi

Onur Karakuzu' Alıntı:
yapmayalım demk istemedim sadece bizde yönetim bu salonla filan uğraşmazlar daha stat konusunda sıkıntı çekiyoruz hala bide salon imkansız en az bir 10yılı var

Bak genç arkadaşım konu ile ilgili yazdıklarımı istersen bir kez daha oku. Yukarıda neler yazılmış bir bak. Çünkü nasıl yapılacağı yazılmış orada. Ben ortaya boş mesaj yazmıyorum. Yazmış olmak için de yazmıyorum. Nasıl yapılabilirliğini yazdım. Sen ise bunun olamayacağını söylüyorsun, ancak yukarıdaki tezlere dayalı bir anti-tez değil senin ki. Sadece görüş. Mümkünse anti-tezini yaz, biz de bilgilenelim.

Metin Abi söylediklerinize katılıyorum benim düşüncemde şu yöndedir.

Arsenal'ın yeni stadını yapıp ismini veren Emirates gibi bir sponsor bulup stadı yaptırıp kullanım hakkı bizim olup işletmesini onların kullandığı bir yer yapılmalıdır.En mantıklısı da ve en az külfetlisi de budur.

valla arkadaşlar anlamadım neyi tartışıyoruz iz galatasaray fener kız takımın maçının arasında gittik adnan polatın yanına hatta eyüp abi dedi başkanım salon yapın diye başkan söz verdi bu göçebe hayatın dan kurtulcaz diye seyrantepe ye stadın bittiği gün bi solan yapılacak bizzat başkanın sözüdür bu

Ben yapılacağına eminim çünkü başkan söz verdi hatta floryada voleybolcular için 1500 kişilik salon yapılacak yani GS spor klübüdür o yüzden her branşa yatırım yapılacak ama öncelik aslantepe de çünkü oradan gelecek para ile yapılacak birçok şey hayırlısı.........

Burak Kardeşim@

Dediğiniz doğru sponsor olayı önemli ancak bunlar olmadan da Galatasaray Spor Kulübü Maçka projesi başlamadan bu projeyi Aslantepe' ye kaydırabilir. Bu çok önemli, çünkü Maçka' ya yapılacak proje atıl kalacak.

Efes Pilsen Abdi İpekçi, Fenerbahçe kendi arenası, BJK kendi salonunda oynarken Maçka Projesi yapılıyorsa, bu arena kim tarafından kullanılacak? Devlet bu işten özellikle şampiyona sonrası büyük zarar edecek. Salon işletmek ayrıdır, arena işletmek ise apayrıdır. Sinan Erdem gibi de bir salonda var üstelik, hem de 22 bin kişilik.

Şamil Turançiftçi@

Burada söz konusu ettiğimiz salon değil, bir arena. Arenalar çok maliyetlidir. Kulübün böyle bir projesi var, ancak bu proje Maçka ile birleştirilirse sadece salon sahibi olmakla kalınmaz bir çok amaçlı arena sahibi de olunmuş olur.

metin abi haklısında biz tarftarız klübün muhasebecisi değiliz arena yapılsın işletilsin falan yani olursa güzel olur ama bizim taraftar olarak öncelik le burası bizim salonumuz diyebileceğimiz kendimizi evimizde gibi hissedeciğimiz sarı ve kırmızıdan başka renklerin olmadığı bi yerimiz olması lazım şimdi seyrantepeye salon olcak inşallah başkanın bizzat sözüdür bu bazı arkadaşlar da floryaya veleybol için 1500 kişilik bisalonda yapılacağını söylüyolar bence yeterli muhabbetle saygılar abi

Şamil Turançiftçi' Alıntı:
metin abi haklısında biz tarftarız klübün muhasebecisi değiliz arena yapılsın işletilsin falan yani olursa güzel olur ama bizim taraftar olarak öncelik le burası bizim salonumuz diyebileceğimiz kendimizi evimizde gibi hissedeciğimiz sarı ve kırmızıdan başka renklerin olmadığı bi yerimiz olması lazım şimdi seyrantepeye salon olcak inşallah başkanın bizzat sözüdür bu bazı arkadaşlar da floryaya veleybol için 1500 kişilik bisalonda yapılacağını söylüyolar bence yeterli muhabbetle saygılar abi
İşte bu ikisine birden gerek yok. Çünkü arena yaptığımızda 28 ayrı branşta müsabaka düzenleyebiliyoruz. Basket, futbol, judo vb gibi tüm branşlar tek çatı altında. Üstelik konser, kongre gibi etkinliklerde bu arenalarda yapılabiliyor. Yani Aslantepe' ye salon ve Florya' ya voleybol salonu yapılacağına Maçka Projesi Aslantepe' ye kaydırılsa bu arena zaten bizim olacak, bizim renklerimiz olacak. O arenada 18 bin Galatasaray taraftarının akşam Aslantepe stadındaki maçtan önce öğleden sonra basketbol takımına destek için bulunduğunu düşünelim bir an için.

18binlik bir arena örneği

622490135_f640b7b049_o.jpg

Yine bir başka arena: Köln Arena 18 binlik
Konser:
arena_1143.jpg

Basketbol maçı:

276523237_c65ab7943a.jpg

Metin Abi dediklerin doğru fakat 18 bin kişilik Arena bize büyük kaçar.Benim bahsettiğim 5 ve 6 bin kişilk Bjk'nin salonu gibi sıcak ve yakın bir ortam oluşturulmasından yanayım.
Maçka'da ki arenada da oynamak kolay iş değil oraya göre kadro yapmak şart.

abi 700 ortalama ile oynuyoruz sence dolarmı böyle bi yer sanki akatlar gibi şöyle 5000 kişilik biyer hem atmosfer açısından hemde doluluk açısından daha güzel olur gibi onun dışında konser olur kiraya verilir falan orası beni pek alakadar etmiyo sonuçda ben taraftarım formamı alırım kombinemi alırım benim yapcam budur ama böyle bi yer de yapılırsa kimse karşı çıkmaz aksine mutluda oluruz naçizane benim fikrim abi

Burak Barut: Metin Abi dediklerin doğru fakat 18 bin kişilik Arena bize büyük kaçar.Benim bahsettiğim 5 ve 6 bin kişilk Bjk'nin salonu gibi sıcak ve yakın bir ortam oluşturulmasından yanayım.
Bencede 5 veya 6000 kişilik salon yeter.Önemli olan o atmosferi sağlayabilmek.

Burak Barut' Alıntı:
Metin Abi dediklerin doğru fakat 18 bin kişilik Arena bize büyük kaçar.Benim bahsettiğim 5 ve 6 bin kişilk Bjk'nin salonu gibi sıcak ve yakın bir ortam oluşturulmasından yanayım.

18 binlik arenayı doldurmak kolay. Şu açıdan kolay: Aslantepe stadı bildiğin gibi 52647 kişilik. 149 adette locası var ve 10000' e yakında VIP tribünü.

Şimdi özellikle VIP tribünü alacak olanlara çipli kart ile 18 binlik Aslantepe Arena için de "multi kombine" verilir. Yani stada gelecek kişi otomatikman arena için de kombine almış bulunur. Ki Aslantepe stadında zaten VIP tribün kombineleri 5000-7000$ arasında satılacak.

Kalan kısım ise yani 8 binlik bölüm normal taraftara açılır. Ayrıca arena locaları da yine stad locaları ile beraber satılabilir. 8 bin kalan kısım hiç dolmadığını saysak bile 10 bin bir kere kesinlikle dolmuş olacaktır. Arenanın 2. katı muhtemelen normal seyirciye açık olacağından o bölge dolmadığında tıpkı diğer arenalarda olduğu gibi 2. kat karartılarak yine aynı boğucu, sıcak ve yakın ortam sağlanabilir.

Bu arenanın Maçka' da olması bize hiç bir avantaj getirmez. Ancak arenanın Aslantepe' de olması, özellikle futbol maçı günleri sabahtan Aslantepe Spor Kompleksinde vakit geçirecek insanlar için bulunmaz fırsat doğurur.

Örneğin Sabah 11' de yola çıktınız, 12' de metrodan Aslantepe' de indiniz. Saat 13:00' e kadar Aslantepe Spor Kompeksinde kafetaryalarda diğer taraftarlarla vakit geçirebilir, Saat 13:00' de kompleks içinde yer alan sinemada film seyredebilir, devamında saat 16:00' da Galatasaray-Efes Pilsen basket maçını Arena' da seyredebilir, Saat 19:00' da örneğin Galatasaray-İstanbulspor maçını stadyumda seyredebilirsiniz. Bu esnada yapacağınız tüm alışveriş, buna store alışverişleri, yemek, arabayla geldiyseniz otopark ücreti kulübün kasasına girer.

Böyle bir arenası olan kulübe de inanılmaz derecede sponsor olmak isteyen firma gelecektir ki onlar sayesinde de rahatlıkla euroleague finalini hedefleyen bir takım oluşturmak mümkün olacaktır.

Yani güçlü kadro için güçlü yapılanma şart.

Galiba maratondu başkan adaylarının çıktığı bi programda canaydın anlatmıştı. Mustafa Sarıgül'ün önerdiği ilk projede stadın trübün altına ya da hemen yanına 9000 kişilik bir salon yapılması vardı. Ama fülkerin kendi gecekondu stadlarını ve daha sonra imar değişikliği ile salon arazisi almalarını örtbas edip bizim stad işinini haksız rekabet diye yıllarca engelledi. Sonunda stad için razı olduk bu duruma. Ama işte kendi göbeğini kendin kesemezsen projen kırpılır bizde topic açar kaparız.

abi 700 ortalama ile oynuyoruz sence dolarmı böyle bi yer sanki akatlar gibi şöyle 5000 kişilik biyer hem atmosfer açısından hemde doluluk açısından daha güzel olur gibi onun dışında konser olur kiraya verilir falan orası beni pek alakadar etmiyo sonuçda ben taraftarım formamı alırım kombinemi alırım benim yapcam budur ama böyle bi yer de yapılırsa kimse karşı çıkmaz aksine mutluda oluruz naçizane benim fikrim abi

Konserlerin düzenlenebilmesi şu açıdan önemli. Bugün bütün spor kulüpleri basketbolu basketboldan gelen gelirle finanse edemiyor. Yani kendi yönetim kurulumuzda dahi, hep konuşulan futboldan ne kadar gelirin diğer branşlara aktarılacağı şeklinde. Halbuki dünyadaki dev kulüpler ki bunlara Real Madrid, Barcelona' yı örnek gösterebiliriz, branşın gelirlerini direkt branşa aktarıyor. Her biriminin başında da profosyonel bir yönetici var ve en başlarında da kulüp başkanı yer alıyor. Yani ekonomin ne kadar iyiyse o kadar iyi takımın oluyor doğal olarak.

Şimdi konserler yapıldığında buradan gelecek tüm gelir direkt basketbol şubesine aktarılacak. Ayrıca bu tip konser gibi organizasyonlar dış dünyada ve ülkede sponsor gelirlerini yükseltecektir.

Bugün Ülker Grubu basketboldan ayağını çekse yine eski günlere dönülür ve futboldan gelecek gelirlerle basketbol şubeleri idare edilir hale gelir. Çünkü sürekli gelirleri yok ve bu yapılanma ile de sürekli gelir sahibi olabilmek imkansız. Halbuki iyi bir arenanız olsa, sadece Ülker değil bir dolu sponsor devreye girecek, takım güçlenecek, taraftar da maça gelecektir.

Konsere gerek yok bence basketbol salonunu arena yapmak yerine 5000 kişilik akatlar gibi bir yer daha mantıklı

mustafa kardeşim ön yargılı olmamak lazım bencede akatlar tarzı bi salon bize yeter ama orada yapılacak etkinliklerden gerçekden güzel gelirler gelecekse veya 18 bin kişiyi oraya çekecek bi kadro kurulacaksa neden olmasın güzelde olur ama zor hayata geçer bence bu proje evdeki bulgurdan olmayalım 18 bin kişilik arena yapcaz diye seyrantepeye yapılacak salondanda olmayız inşallah :)

mustafa kardeşim ön yargılı olmamak lazım bencede akatlar tarzı bi salon bize yeter ama orada yapılacak etkinliklerden gerçekden güzel gelirler gelecekse veya 18 bin kişiyi oraya çekecek bi kadro kurulacaksa neden olmasın güzelde olur ama zor hayata geçer bence bu proje evdeki bulgurdan olmayalım 18 bin kişilik arena yapcaz diye seyrantepeye yapılacak salondanda olmayız inşallah :)
Şamil abi doğru söylüyonda bence biz bu işi beceremeyiz gibi geliyor. Ondan istemedim yoksa kim istemez ki aktivite olsun. Kulüp para kazansın

3,500 kişilik Ayhan Şahenk bu sene Oyak-T.Telekom(lig maçı)-Efes ve F.Ülker maçları dışında dolmadı(ULEB CUP dahil)
Yönetim bunları düşünerek 3000 kişilik bir salon yapabilir.P.Karşıyaka'nın salonu örnek alınabilir