Avrupa'dan Transfer Haberleri 2012-2013

Free-agent pivot Louis Amundson ile Yunan devi Panathinaikos ilgileniyor.Oyuncu NBA den kontrat alamazsa Panathinaikosta oynayacakmış...

Doğru mu bilmiyorum, ama Abdullah Sözer, ''Geçirdiği sakatlıktan dolayı Pops Mensah Bonsu'nun basketbol kariyeri bitti.'' diye açıklama yapmış. Eğer doğruysa çok üzücü haber, çok iyi bir oyuncu mu tartışılır(Galatasaray'a Beşiktaş'a gelmeden önce isteyenlerdendim), fakat basketbolda, özellikle Avrupa basketbolunda heyecan yaratan, renk katan oyunculardan Bonsu, umarım doğru değildir haber.

Doğru mu bilmiyorum, ama Abdullah Sözer, ''Geçirdiği sakatlıktan dolayı Pops Mensah Bonsu'nun basketbol kariyeri bitti.'' diye açıklama yapmış. Eğer doğruysa çok üzücü haber, çok iyi bir oyuncu mu tartışılır(Galatasaray'a Beşiktaş'a gelmeden önce isteyenlerdendim), fakat basketbolda, özellikle Avrupa basketbolunda heyecan yaratan, renk katan oyunculardan Bonsu, umarım doğru değildir haber.

Ameliyat oldugu ve 4 hafta parkede olamayacagı söyleniyor

Abdullah Sözer'i ciddiye alıp paylaşmam hataydı aslında, ama bir ihtimal doğrudur belki dedim, sonuçta böyle ciddi bir konuda da bu kadar rahat atıp tutmaz artık diye düşündüm de yanıldım tabii.

CSKA rüya takımı kurdu yine. İyi takım olurlarsa geçen seneden daha iyiler bence. Jamont Gordon ve özellikle Sammy Mejia tam uymamıştı takıma. Jamont Gordon yerine Aaron Jackson'ı aldılar, Mejia yerine de Weems'i. Kirilenko yerine de Micov geldi. Lavrinovic yerine de Erceg. Ayrıca Shved yerine de Drew Nicholas. Teodosic, Kaun, Krstic, Khryapa, Vorontsevich ve diğer Ruslar da kadroda kaldı. Çok iyi bir takım oldu CSKA yine.

Kirilenko yerine Vladimir Micov geldi demişsin de Kirilenko' nun yerine Micov ne kadar olmuştur sence :p

Sonny Weems' i ise gecen sene Zalgiris' den hatırlarız; özellikle Euroleague Fantasy' de saç baş yoldurur -8 ler havalarda uçuşurdu. 2 numarada neler yapacak göreceğiz.

Ben şahsen CSKA' nın 2 numara için eski SSCB orijinli bir oyuncuyu transfer edeceğini tahmin ediyordum. Rimantas Kaukenas ya da Martynas Pocius gibi örnekleyebiliriz. Hatta hatta 1-2 oynatabileceğiniz Letonya' lı Kristaps Valters bile CSKA rotasyonunda olabilirdi.

Tekrar Kirilenko' nun pozisyonuna dönersek, Micov yerine BJK' nin aldığı Vladimir Dasic sanki daha doğru bir hamle olurdu diye düşünüyorum.

Kirilenko yerine Vladimir Micov geldi demişsin de Kirilenko' nun yerine Micov ne kadar olmuştur sence :p

Sonny Weems' i ise gecen sene Zalgiris' den hatırlarız; özellikle Euroleague Fantasy' de saç baş yoldurur -8 ler havalarda uçuşurdu. 2 numarada neler yapacak göreceğiz.

Ben şahsen CSKA' nın 2 numara için eski SSCB orijinli bir oyuncuyu transfer edeceğini tahmin ediyordum. Rimantas Kaukenas ya da Martynas Pocius gibi örnekleyebiliriz. Hatta hatta 1-2 oynatabileceğiniz Letonya' lı Kristaps Valters bile CSKA rotasyonunda olabilirdi.

Tekrar Kirilenko' nun pozisyonuna dönersek, Micov yerine BJK' nin aldığı Vladimir Dasic sanki daha doğru bir hamle olurdu diye düşünüyorum.

Kirilenko yerine adam koyamazsınki zaten abi ama yıldız oyuncu yerine rotasyon oyuncusu aldılar. Khryapa 4 Micov 3 gibi düşünüyorum. Aldıkları adamlara tamamlayıcı oyuncu olarak bakmak gerekiyor. Her ne kadar loser da olsalar Teodosic ve Krstic etrafında kurulacak her takım şampiyonluk adayıdır. Yine de dediğin gibi 2 numaraları sakat gibi.

Krstic ve Teodosic dışında Weems, Khryapa, Aaron Jackson, Drew Nicholas gibi iyi seviye oyuncuları var. Micov, Kaun, Ponkrashov, Vorontsevich, Erceg gibi rotasyon oyuncuları var. 2 numara hariç ben sıkıntı çekecekleri sanmıyorum. Weems'i 3 sayıyorum. Weems 2 olursa 3 numaraları eksik olur biraz.

İşleri zor Cska nın Khryapa bizim maçta sakatlandıktan sonra F4 ün teodosic ile birlikte en kötülerindendi bence...ama rotasyon oyuncuları çok iyi...Kirilenko'nun yeri dolmaz ama Khryapa'yı deniyeceklerdir orada ....Weems 2 oynayacak gibi...Messina bence toparlar ve bir düzene sokar bu takımı yakın zamanda...

Ukrayna Süper Ligi'nde mücadele eden Azovmash Mariupol, Amerikalı forvet Manny Harris ile sözleşme imzaladı. 22 yaşında olan 1.96 boyundaki Harris'in NBA ekiplerinden olan Cleveland Cavaliers'ta son iki sezonunu geçirdiği ve geçen sezon 26 maçta 6.7 sayı, 2.7 ribaund ortalamaları ile mücadele ettiği ifade edildi.

* Euroleague'de yer alacak Hırvat ekibi Cedevita Zagreb, Amerikalı guard Curtis Stinson ile 1 yıllık sözleşme yaptı. NBA Geliştirme Ligi'nin önemli oyuncuları arasında yer alan 29 yaşında ve 1.91 boyundaki Stinson'ın her iki guard pozisyonunda görev yapabildiği kaydedildi.

* Olympiakos'tan ayrılıp İspanya Ligi ACB ekiplerinden Valencia'ya giden Sırp forvet Marko Keselj'nin yeni takımındaki sağlık kontrolünde bir soruna rastlanmadığı ve transferin resmen gerçekleştiği İspanyol ekibinin resmi sitesinden duyuruldu.

* Gürcistan'ın son dönemde ön plana çıkan ekibi Armia, Amerikalı guard Curtis Millage'ı transfer etti. 31 yaşında ve 1.85 boyundaki Millage'ın geçtiğimiz sezonu Letonya'da VEF Riga takımında tamamladığı bildirildi. Armia'nın bir diğer transferi ise eski Telekomlu Amerikalı forvet Lamayn Wilson oldu.

Azovmash'ın Akin Akingbala-Lynn Greer takviyelerinden sonra Manny Harris hamlesi bence iyi bir takım kuruyolar yatırım geliyor o bölgelerden de....

Beko Cup'ta Beşiktaş-CSKA maçını izledim de BJK pota altının geniş olmaması sebebiyle de olsa gerek CSKA çok rahat bir maç çıkardı. Sanırım CSKA adına sezonun en değerli performanslarından biri de Kaun'dan gelecek. Hazırlık maçlarını çok iyi geçmiş arkadaş. 2 numarada Drew Nicholas ile başlıyorlar, Nicholas 1. sınıf bir takım için vasat bir isim olsa da boş geçtiği yılların acısını Beşiktaş karşısında çıkardı, o da çok iyi oynadı. Ama CSKA'nın en önemli gücü galiba Krstic-Kaun ikilisinden gelen sayılar olacak. Çok iyiler.

Beko Cup'ta Beşiktaş-CSKA maçını izledim de BJK pota altının geniş olmaması sebebiyle de olsa gerek CSKA çok rahat bir maç çıkardı. Sanırım CSKA adına sezonun en değerli performanslarından biri de Kaun'dan gelecek. Hazırlık maçlarını çok iyi geçmiş arkadaş. 2 numarada Drew Nicholas ile başlıyorlar, Nicholas 1. sınıf bir takım için vasat bir isim olsa da boş geçtiği yılların acısını Beşiktaş karşısında çıkardı, o da çok iyi oynadı. Ama CSKA'nın en önemli gücü galiba Krstic-Kaun ikilisinden gelen sayılar olacak. Çok iyiler.

Beko Cup maçlarını ben de takip etme imkanı buldum; CSKA Moscow kadro derinliği açısından fena görünmedi ama geçen sezonki gibi her takımdan bir iki gömlek daha üstün olup fark yaratan takım olabilecek mi göreceğiz.

Gidenler:
Jamont Gordon
Alexey Shved
Andrei Kirilenko
Ramunas Siskauskas
Sammy Mejia
Darjus Lavrinovic

Gelenler:
Aaron Jackson
Drew Nicholas
Sonny Weems
Vladimir Micov
Zoran Erceg

Bu doğrultuda özellikle 2 numara rotasyonu böylesine geniş bir rotasyonda bence zaaflar gösteriyor. Teodosic varken Jackson gibi geçen sezon Bilbao' da iyi performanslar sergileyen üst seviye bir PG daha transfer etmek, kendisinden 2 numara rotasyonunda da faydalanmayı planladıklarının göstergesi. (İkisini beraber oynatıp her ikisinden de çeşitli süreçlerde 1-2 rotasyonu doldurması bekleniyor olabilir.)

Rotasyondaki diğer oyuncular Nicholas ve Weems tam anlamıyla saatli bombalar. İkisinin de gününde olduğu maçlarda problem yaşanmaz ama çokça şahit olduğumuz kötü performansları devam ederse bu pozisyon başlarına büyük dert açabilir.

NBA yolcuları Alexey Shved ve Andrei Kirilenko' yu (Vladimir Micov yerine Buducnost' dan eski takım arkadaşı yeni BJK' li Vladimir Dasic' i kadrolarına katabilselerdi bence Kirilenko' ya benzer özellikleriyle daha yararlı olabilirdi.) bu sezon CSKA çok arayacak gibi. Hoş tabi, veteran Siskauskas' ın da geçen sezon kilidi açan oyuncu görevini üstlendiği zamanlar unutulmamalı. Ve tabi o da bu sezon kadroda değil.