Basın Toplantısı: Ahmet Dedehayır

Basın Toplantısı: Ahmet Dedehayır

Galatasaray Spor Kulübü yönetim kurulu üyesi Ahmet Dedehayır, bugün Mecidiyeköy Kulüp Binası'nda bir basın toplantısı düzenledi. Geçtiğimiz cumartesi günü oynanan Beko Basketbol Ligi 20. hafta karşılaşması olan Pınar Karşıyaka-Galatasaray Cafe Crown maçında çıkan olaylarla ilgili olarak bir basın toplantısı düzenleme gereği duyduklarını belirten Ahmet Dedehayır, şunları söyledi.

?Öncelikle Pınar Karşıyaka?yı kutlarız maçı kazandıklarından dolayı. Biz Galatasaray Spor Kulübü olarak, sporda barış ve centilmenlik anlamında kullanılan ?fair play? anlayışının tüm branşlarda yaygınlaşması ve benimsenmesi için verilen büyük mücadeleyi ödün vermeksizin sürdürmekteyiz. Bu konuda da önderliğimizi sayın başkanımız Özhan Canaydın yapmaktadır. Kendisi göreve geldiği günden beri tüm Türkiye ve dünya için bir fair play örneği oluşturmaktadır. Ancak geçtiğimiz cumartesi günü İzmir Karşıyaka Spor Salonu?nda yaşanan olaylar, daha doğrusu maçı yönetenlerin bir seyirciden farklı davranmaması ve bunun sonucu yaşanan üzücü olaylar bahsettiğimiz ?fair play? ruhuna aykırı davrananların ödüllendirmesi şeklinde sonuçlanmıştır. Bugünde kadar hakemlerin yönetimi ile ilgili konuşmaktan kaçınan yönetimimiz, Pınar Karşıyaka-Galatasaray Cafe Crown karşılaşmasını yöneten hakemler ve teknik komitenin ev sahibi taraftarların hadlerini aşan, terbiye sınırlarını zorlayan davranışları karşısında tepkisiz kalması sonucu ne yazık ki sessizliğini bozmak zorunda kalmıştır. Karşıyaka taraftarlarına gösterilen hoşgörünün bir benzerine, nedense başka solanlarda rastlanmamaktadır. Adeta orası bir kurtarılmış bölge gibidir. Bu salonda değil maç yapmak, oturup maçı izlemek bile mümkün değildir. Bu şartlar altında dünyanın bir başka ülkesinde böyle bir salonda katiyen maç yapılmaz ve hiçbir maç sona ermez. Bizler bu hoşgörünün sebebini bilmiyoruz ancak böyle bir iltimasın kurallar içinde olmadığını çok iyi biliyoruz.?

Ahmet Dedehayır, karşılaşmada sırtına isabet eden madeni parayı tribüne geri atan Charles Gaines?in davranışını tasvip etmediklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü. ?Özellikle Galatasaraylı bir sporcuya kesinlikle yakışmayan bir davranış. Yönetimimizce kendisine en ağır ceza verilecektir. Ancak olayın bir başka boyutu da maçın başlaması ile birlikte başlayan ve devamında sık sık tekrarlanan madeni para yağmuru ve küfürlü tezahüratın teknik yönetimimiz tarafından defalarca hatırlatılmasına rağmen, anonsun yapılmayışıdır. İlk anons çok üzücüdür ki, olayların kontrolü kaybedildikten, iş işten geçtikten sonra yapılmıştır. Bunun bedelini biz oyuncumuzu kaybederek, sporcularımız birkaç sıyrıkla ve en üzücü olanı da cumartesi günü oraya güle oynaya gelen anne babalarla çocukların ?televizyon da görüldü- olaylar sonucunda çocukların gözleri yaşlı şekilde salonun çıkış kapılarına bir daha o salona dönememek üzere yönelmeleridir. Bu tip olaylarda zaten az olan basketbol seyircisini kaybederek bedelini hepimiz ödüyoruz. Artık bunlara bir son vermek gerekiyor. Gerçekten basketbol camiası adına üzücü olaylardır. Galatasaray Spor Kulübü Basketbol Şubesi olarak bundan sonra bugüne kadarki sessizliğimizi sürdürmeyeceğimizi belirtmek isteriz. Bu davranış biçimi ile mağdur olan sürekli biz oluyoruz. Türkiye Basketbol Federasyonu?nun konu ile önlemleri ivedilikle alıp bundan sonra benzeri olayların yaşanmamsı için kararlı bir duruş sergilemesi, ülke basketbolunun yararına olacaktır. Şundan da camiamızın ve taraftarımızın hiç şüphesi olmasın. Biz Galatasaraylı duruşumuzu bozmayacağız fakat Galatasaray?ın haklarının her platformda her yerde takipçisi olacağız. Biz bu takımı kurarken ciddi bir yatırım yaptık. Mücadelemizi sahada vereceğiz. İnşallah şampiyon olacağız. Şampiyonluğun en büyük favorisiyiz. Ama Galatasaray?ın haklarını da hiç kimseye yedirmeyeceğiz. İzmir?deki bir maçın teknik komiseri İzmir?den seçiliyor. Tabii ki anons yaptıramaz. Daha sonra İzmir?de sokağa çıkmaz adam. Hakemler için şunu söyleyebilirim. Zaten bu şartlar altında bir maçı yönetmek bir başarı. Hakemler iyi niyetliydi. Ama tabii ki baskı altında kaldılar. Bu şartlar altında maçı oynatan federasyonun bir kere daha düşünmesi gerekiyor.?

Ahmet Dedehayır, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını da cevapladı. Charles Gaines?e verilecek ceza ile ilgili olarak Ahmet Dedehayır, ?Bizim yönetmeliklerimiz belli. Para cezası olarak en ağır ceza verilecektir. Şunu da söyleyeyim. Gaines tribüne fırlattığı su şişesini ve madeni parayı evinden getirmedi. Yani takdir edersiniz ki, adam öldürmede tahrik unsuru göz önüne alınıyor. Oyuncunun kafasına gözüne madeni para fırlatılıyor. O oyuncu Allah korusun kör de olabilir. Acıyla geri fırlatmıştır. Biz bunu da tasvip etmiyoruz. Biz oyuncunuzu cezalandıracağız. Ama bunun meydana geliş şeklini biraz incelemek lazım. Fakat öyle bir gösteriliyor ki. Sanki bizim oyuncumuz kendi kendine böyle bir hareket yapmış? dedi.

Maçın tekrarlanması gibi bir talebiniz olacak mı sorusunu Dedehayır, ?Biz maçı oynadık ve kaybettik. Biz bu tip saha dışı oyunlara giren bir kulüp değiliz. Kazanmamız gereken bir maçtı. Kendi hatalarımız yüzünden kaybettik. Bundan sonra federasyonun düşünmesi gerekiyor. Biz kazansaydık acaba o sahadan nasıl çıkacaktık. Şeref tribününde bize edilen küfürler bir yana sahadaki oyunculara ve teknik heyete edilen küfürlerin sonu gelmedi. Ben daha önce böyle bir ortamda maç izlemedim. Bu bir maç sonuçta, savaş değil. Pınar Karşıyaka play-off?a kalacak. İyi de bir takım. Fakat o maçlar nasıl oynanacak!? diye yanıtladı.

Basketbol Federasyonu'ndan duyulan bir rahatsızlık olup olmadığı ile ilgili gelen bir soruya Ahmet Dedehayır, ?Ben bir rahatsızlığı gündeme getirmiyorum. Şu maçı seyreden herhangi bir kimse rahat ediyorsa bir şey demiyorum. Bu benim ya da Galatasaray?ın özellikle ortaya çıkardığı bir rahatsızlık değil. Biz hakemler şudur, budur demiyoruz. Biz normalde salonun boşaltılması ya da tatil edilmesi gereken bir ortamda, bir can pazarında, maç oynamaya zorlandık. Bundan da çok büyük zarar gördük. Bir daha da tekrarlanmamasını istiyoruz. Bundan sonra bu konulara dikkat edilmelidir. Çünkü Galatasaray Kulübü ile kimse karşı karşıya gelmek istemez. Yanlı tutuma karşıyız. Maçı kazandıkları halde küfür etmeye devam ettiler. Bizim salonumuzda en ufak küfürde birinci anons yapılıyor. Biz küfüre karşıyız. Ama bizim salonumuzda dikkat ediliyor bu duruma. Çifte standarta karşıyız? şeklinde cevap verdi.

Ahmet Dedehayir agaca konusmus resmen..Hani derler ya duvara konustum,anlayan kim,burada duvari TBF olarak nitelendirebiliriz.!

Bu arada Charles Gaines'e ceza vermekte nerde cikti..?Polisler polis sifati tasimiyorsa,Macin gozlemcisinin gomleginin altinda KSK formasi varsa,Hakemler acemiyse(her baskida eziliyorlarsa..) Gaines az bile yapmistir..Kritik maclar oncesi su cezayi vermeyin derim..

Zaten maclari kendi ellerimizle veriyoruz,birde ceza olmaz yani....

Bence Gaines'e ceza verilmeli, ileride play-off serileri daha pis geçecek kulağı çekilmiş olur.

Tabii teknik kadronun raporuda önemli.

Ali Demirci' Alıntı:
Bence Gaines'e ceza verilmeli, ileride play-off serileri daha pis geçecek kulağı çekilmiş olur.

Eger Gainese ceza verilcekse,Futbol takimindaki Sabri'nin gonderilmesi lazim bu klupten..Gaines Sabrinin % 10'u kadar suc islememistir..Biri dogal olarak refleksini gostermistir,dengesizlere..Digeri ise hala ne isi var GS futbol takiminda rezillik resmen..!!!

Gaines'e ceza verilirse suraya yaziyorum performansinda gozle gorulur dususler olacaktir..

Emir Kalyoncu' Alıntı:
[quote="Ali Demirci":u1plyvb4]Bence Gaines'e ceza verilmeli, ileride play-off serileri daha pis geçecek kulağı çekilmiş olur.

Eger Gainese ceza verilcekse,Futbol takimindaki Sabri'nin gonderilmesi lazim bu klupten..Gaines Sabrinin % 10'u kadar suc islememistir..Biri dogal olarak refleksini gostermistir,dengesizlere..Digeri ise hala ne isi var GS futbol takiminda rezillik resmen..!!!

Gaines'e ceza verilirse suraya yaziyorum performansinda gozle gorulur dususler olacaktir..[/quote:u1plyvb4]
Gaines baba adamdır benim gibi asi herifleri sevenler içinde idoldür.Aslanım benim bıraksalar hepsinin arasına dalardı.Böyle yürekliler lazım takıma. :)

Düşünüyorum da adam Amerikalı,İspanya Ligi'nden gelmiş..Bu adamın kafasına vücuduna kaç kere bişey atıldı da ondan sakin olmasını bekliyoruz..İnsanımızın yaptığı ayılığın (hangi takım taraftarı olursa farketmez) cezasını oyuncuya kesmek bana saçma geliyor..Kaç lig var bilmiyorum da aklıma bi İsrail,bi Yunanistan bi de Türkiye geliyor bu olayların olabileceği..Adam alışkın değilki bu tür olaylara..

Ayrıca attığı zaman ben de gurur duydum..Bir maç kaybedilir sorun değil önemli olan dimdik ayakta durabilmektir ezilmemektir..

Zaten yenilmisiz,birde ceza vermek KSK taraftarlarini hirslandirir,diger maclar icin ornek olur..Bizim yapmamiz gereken politik olup,bu turk federasyon,hakem,KSK,gozlemcilere karsi oyuncumuzu korumaktir..

Gökce Başaran' Alıntı:
[quote="Emir Kalyoncu":2uf2h9jd][quote="Ali Demirci":2uf2h9jd]Bence Gaines'e ceza verilmeli, ileride play-off serileri daha pis geçecek kulağı çekilmiş olur.

Gaines'e ceza verilirse suraya yaziyorum performansinda gozle gorulur dususler olacaktir..[/quote:2uf2h9jd]
Gaines baba adamdır benim gibi asi herifleri sevenler içinde idoldür.Aslanım benim bıraksalar hepsinin arasına dalardı.Böyle yürekliler lazım takıma. :)[/quote:2uf2h9jd]

Aynen gökce kardese katılıyorum aslan gibi yürek var :D

Tahriklere kapılmamalı , Avrupa'da oynamış tecrübeli bir isme yinede yakıştıramadım , lakin Gaines atıldığı gibi taraftar için de birşeyler yapılabilirdi.Bana göre iki tarafta haksız bu konuda.Yalnız Karşıyaka tarafı hala demeç veriyor bu açıklamadan sonra , onları anlayamadım niye sürdürüyorlar polemiği ?

hiç bir kimsenin böyle bir tecrübeye sahip olduğunu sanmıyorum.avrupanın hiç bir yerinde oyuncuya para ve şişe yağdırmazlar.bu olayın kilit cümlesi GAİNES O PARAYI VE ŞİŞEYİ EVİNDEN GETİRMEDİ olmuştur.eğer az buz paraya oynayan bir adama birde para cezası kitlersen o adamdan hiç birşey beklemeye hakkın olmaz.
gerek karşıyaka,gerek galatasaray,fenerbahce ve beşiktaş taraftarları vazgeçin şu sahayı bombalamaktan bir maç biletine 5 milyon para veriyorsunu 250 milyar cezaya neden oluyorsunuz.ali samiyeni şişe yağmruna tuttuk diye juninho gibi bir star bizden vazgeçti ama bizde ders almadık.fener maçında yine bişeyler atılmıştı.sadece karşıyaka değil herkesin kendine gelmesini rica ediyorum.

Ahmet Dedehayır´ın basın toplantısında oyuncumuza en ağır ceza verilecektir sözlerinin "biz üzerimize düşeni yerine getireceğiz, federasyon da üzerine düşeni yapsın" mesajı verme amaçlı olduğunu düşünüyorum.

Yöneticimizin artık haksızlıklara sessiz kalmayacağız demesi önemli bir gelişme şubemiz adına. Saha içinde verilecek taraflı kararların azalmasının yanı sıra yöneticilerimizin oyuncularımıza sahipsiz olmadıkları hissini vermesi açısından da önemli bu açıklamalar.

Gökce Başaran' Alıntı:
[quote="Emir Kalyoncu":2p6rqb5l][quote="Ali Demirci":2p6rqb5l]Bence Gaines'e ceza verilmeli, ileride play-off serileri daha pis geçecek kulağı çekilmiş olur.

Gaines'e ceza verilirse suraya yaziyorum performansinda gozle gorulur dususler olacaktir..[/quote:2p6rqb5l]
Gaines baba adamdır benim gibi asi herifleri sevenler içinde idoldür.Aslanım benim bıraksalar hepsinin arasına dalardı.Böyle yürekliler lazım takıma. :)[/quote:2p6rqb5l]

Katılıyorum sevgili Gökçe Başaran'a =) Gaines gözümde o maçtan sonra 2 kat daha büyüdü.

bkz. Cengaver Ron Artest.

Şöyle düşününce Ahmet Dedehayır ın bazı şeyleri eksik bile söylediğini düşünüyorum.Geçen sene ve ondan önceki senelerde sahaya yabancı madde atılmasından dolayı çok kereler anons yedik ve onunlada kalmayıp tribünlerimiz boşaltıldı.Bu yüzden bazı maçlarımızı da seyircisiz oynamak zorunda kaldık.Ama Karşıyaka maçında hakem üçlüsü tribünleri boşaltma cesaretini gösteremedi.Bu konuda emniyet bile bence yetersiz kalmıştır.Oyuncularımız soyunma odalarına kaçarken tepelerine bir sürü yabancı madde yağmış ama hiç bir güvenlik görevlisi oyuncularımızı korumak için bir önlem almamışlardır.Sahaya atılmadık madde kalmamış hatta şemsiye bile o alana atılmıştır.Eğer bu maddeler oyunculardan birinin gözüne, başına isbet etmiş olsa emniyet ve karşıyaka yöneticileri bunun vebalini üstlerine alabileceklermidir acaba.Birde aynanın diğer tarafından bakmak gerekirse eğer bu olaylar bizim salonumuzda olsaydı böylebir olayda verilecek olan karar acaba ne olurdu.

Gaines'e ceza verildi maçta,Karşıyaka taraftarının yaptıgı yanına kaldı bu kesin. Benzer durumlarda çoğu kez bizim salonumuz boşaltılmıştı. Peki Karşıyakalı bir oyuncu Ayhan Şahenkte Gaines'in yaptıgı hareketi yapsa biz ne yapardık sizce? Sahaya girmemiz kaç saniye sürerdi?

Karşıyaka kendini, biz de kendimizi savunup duralım. Bu ülkede bazı kafalar hiç değişmeyecek. Galatasaraylısı, Fenerlisi, Beşiktaşlısı, Karşıyakalısı yok birbirimizden farkımız. Kimse sütten çıkmış ak kaşık değil.