Basketbol Federasyonu´ndan İnciler...

Yazıyı nereye asacağımı bilemedim. En doğru yer burası gibi geldi. Hata varsa düzeltilsin lütfen.

Erteleme doğru ama...

Gökhan German - Fanatik

28.3.2008

?Federasyonumuz, Avrupa Kupaları?nda yollarına başarıyla devam eden temsilcilerimiz Beşiktaş Cola Turka, Fenerbahçe Ülker ve Galatasaray Cafe Crown?un Beko Basketbol Ligi?nde önümüzdeki günlerde oynayacakları üç maçı kulüplerimizin yapmış oldukları başvurular üzerine 16 Nisan 2008 Çarşamba gününe ertelemiştir?. Bu açıklama Federasyon?un resmi sitesinden yapıldı. Çok da iyi etmişler erteleyerek. Gerçi yakın tarihe baktığımızda bir örneğini göremiyoruz. Bu salı oynanacak olan zorlu Siena maçı öncesi, Fenerbahçe?nin cumartesi günü Antalya?ya gidip Kepez?le oynaması hazırlıklarını sekteye uğratacaktı. Bana göre de bu maç ertelenmeli. Ama Fenerbahçe?ye bu şans tanınıyorsa, Galatasaray?a, Beşiktaş?a ve 10 yıl üst üste çeyrek final oynayıp bu alanda Avrupa?da tek olan Efes Pilsen?e de tanınmalıydı daha önce, adaletten, fırsat eşitliğinden dem vuruyorsak. Bir çok örnek verebilirim takımların saatlerce yoldan İstanbul?a gelip, üstünü bile değiştirmeden İzmir?e, Ankara?ya, Antalya?ya gitmelerine, ya da tam tersi bir güzergah izlemelerine. En sıcak örneği Galatasaray. Yine bir salı günü Asvel?le Fransa?da çok kritik bir maça çıkacak olan Galatasaray, normalde cuma günü oynanması gereken Karşıyaka karşılaşmasına, rakibin isteği ve federasyonun onayı ile cumartesi günü çıkmak durumunda kaldı. İzmir?e gidip gelen, ardından Fransa?ya uçan Cim Bom, sadece tek 1 idmanla Asvel maçını oynadı. Onlar erteleme değil, sadece bir gün önce oynamak istemişlerdi oysa müsabakayı.

Saf sanıyorlar
Bir de çocuk kandırır gibi Galatasaray ve Beşiktaş?ın 28. haftada oynayacakları maçları da ertelediklerini söylüyorlar. Adalet dağıtıyorlar ya! Ya kendilerini çok akıllı sanıyorlar, ya da herkesi saf. O maçları ertelemeyip ne yapacaksınız. Galatasaray ve Beşiktaş Torino?da o saatlerde. İkisinden biri yarı final, belki de final oynayacak ULEB?de. 12 Nisan?da hem Joventut Badalona hem de Selçuk Üniversitesi ya da Alpella ile oynamaları mümkün mü. Federasyon da bunun farkına varmış ve aynı gün hem İtalya?da, hem de Türkiye?de maç yapamayacaklarını göz önüne alıp ertelemiş bu iki takımın karşılaşmalarını ileri bir tarihe. ?Yok kardeşim çıkın oynayın? da diyebilirlermiş yani, ama kıyak yapıp ertelemişler. Açıklamanın mantığından bu anlaşılıyor.
Sonuçta sadece Fenerbahçe?nin maçı ertelendi fiilen. Çok da doğru bir karar. Sonuna kadar arkasındayım. Kazanılması halinde Final-Four kapısının ardına kadar aralanacağı bu maç öncesi Fenerbahçe?ye hazırlık yapabilmesi için fırsat doğdu. Fazlasıyla umutluyum. Fenerbahçe?nin, Siena?yı geçip Final-Four?a kalacağına inananlardanım. ULEB Kupası?nda da yarı final cepte. Hele bir de iki kupada birden final gelirse, keyfimize diyecek olmaz.

yukarıdakı konunun üzerinde durulması gerekiyor çok önemli bir konu.sanki aynı gün lig maçı ve ulebcup maçı oynama imkanımız varmış gibi bizim ve bjk nin maçlarını iptal ettiğini belirtmiş federasyon.iptal etmeselermiş aynı gün oynardık 2 maçı. nasıl asvel maçından önce ksk maçını cuma oynatmadılar ksk maddi gelir elde etsin diye.yapılan pislikleride karşılıksız bırakıp cezayı yine bize kestiler bunuda yapabilirlerdi.fbülker in maçının ertelenmesinin tepkilerini azaltmak için bizim maçklarımızıda kullandılar.daha önce bir maç erteleme örneğinin olduğunu bilmiyorum.insanları aptal yerine koyuyorlar ligin kaderi ile oynuyorlar şuanki lig durumu ile ozamanki lig durumunun farklılığına göre maçların önemi artacak kepez in playoff ta ki en kritik maçlarından birisiydi bu maç.alacağı mağlubiyetlerden sonra belki de maçın önemi kalmayacak ayda alacağı galibiyetlrden sonra.son oynadığımız fbülker maçından sonra çıkan olaylardan sonra kimse fbülker e ceza çıkacağını bile düşünmüyor o derece kabullendirmişler kendilerini.tepkimizi ortaya koymalıyız yoksa mirsadlar daha çok takım toplarlar.

Fenere yaptıkları kıyağı bizim maçlarıda ertelemişler gibi yaparak ört bas etmişler!!!
Allah tez zamanda belanı versin Turgay!

Dün de yazmıştım.Efes yıllarca çeyrek final oynadı,böyle bir erteleme olmadı.Ertelemenin savunulacak bir yanı yok bana göre.bakın sizin maçları erteledik demelerine diyecek bir şey zaten yok.

Basketbol Federasyonu son zamanlarda verdiği/vermediği/veremediği kararlarla bazı arkadaşlarımızın sezon başındaki "şampiyon olamayız çünkü..." ile başlayan cümlelerini haklı çıkarmaya devam ediyor.

Aslında çok geriye gitmeye gerek yok bu tezi doğrulamak için. İzmir´de oynadığımız Karşıyaka maçında salonda yaşadıklarımızı biz bir rakibimize yaşatsaydık acaba kaç maç ceza alırdık? Cevabı uzakta değil aslında. Yine aynı takımla oynadığımız bir maçtan dolayı 2 maç saha kapatma ve maçın seyircisiz tamamlanması cezasını almıştık. İzmir´den İstanbul´a geliyor Abdi İpekçi´deki maçı düşünüyorum. Sahaya atılan onca yabancı madde ve edilen küfürlere rağmen salonun boşaltılmaması. Oysa yakın zamanda gittiğim bayan basket maçında 10 saniye süren i*** hakem tezahüratının akabinde anons yaptırıp tekrarı halinde salonun boşaltılacağı ihtarında bulunan da aynı federasyona bağlı hakemlerdi. Gökhan German´ın da bahsettiği bir Asvel hikayesi var ki evlere şenlik. Neyse hakemlerin ve federasyonun çifte standardını yaz yaz sonu gelmez.

Ben beklerdim ki yeni yönetimimizde de yer alan Ahmet Dedehayır´ın Karşıyaka maçından sonra yaptığı gibi bir basın toplantısı düzenlesin ve Abdi İpekçi´de yaşadıklarımızı dile getirsin, sonrasında gündeme gelen erteleme komedisine değinsin...

Yönetim uyuyor mu? Ne yapılabilir bilmiyorum ama seyirci kalmak tabiri budur herhalde. Bu durumdan bir tek biz şikayetci biziz galiba .

iş herzaman ki gibi yine bir çiftestandart uygulamasıyla daha karşı karşıyayız...elbette ki maçı ertelemekle süper bir şey yapmış oldularr..iyii kide ertelemişler zaten ertelemelilerdide doğru olan bu..buraya kadar bir sorun yok..fakat neden aynı uygulama efes'e,bize ve beşiktaşa yapılmıyor....sizinde dediğiniz gibi örtbas edilmeye çalışılıyor ama söylendiği üzere kimse saf değil herşeyi anlayabiliyor ve oyunları görebiliyoruz...bu konunun arkasına bırakmayalımm...

yazıklar olsun bu federasyona allah cezanı versin turgay demirel senin yönettiğin organizasyonun da yaptığın işlerinde yediğin paralarında..... ama daha senle işimiz bitmedi turgay sende geleceksin ayhan şahenge o günleri de göreceğiz..ama sen tabii casa maçı gibi polislerinle gelirsin..ah onları bi unutsan dışarıda ah :)

Özellikle son Fener maçında yaşananlardan sonra artık şampiyon olabileceğimizi düşünmüyorum. Ligin sonucu çoktan belli olmuş, ne kadar yırtınsakta sonuçta bizim elimizde değil bazı şeyler. Şöyle masaya yumruğunu vuran biri çıksa da bir maçta takımı sahadan çekebilse tüm sonuçlarına razı olup.

Hakem konuşmayı fazla sevmiyorum ama hem erkek hem bayan takımımızın en kritik maçlarında en kritik yerlerde göreceğiz hepberaber neler olacağını.

Bizler seyirci kaldıkça sadece eylem ve söylemlerimizi site aracılığıyla yaptıkça maçlarda tepki koymak yerine türkü söyledikçe bize daha da fazlasını yapacaklar.Sahaya su atalım demiyorum ama artık tepkimizi de koyalım.Artık birilerinin dikkatini çekmek zorundayız.

Burak Barut' Alıntı:
Bizler seyirci kaldıkça sadece eylem ve söylemlerimizi site aracılığıyla yaptıkça maçlarda tepki koymak yerine türkü söyledikçe bize daha da fazlasını yapacaklar.Sahaya su atalım demiyorum ama artık tepkimizi de koyalım.Artık birilerinin dikkatini çekmek zorundayız.
Sana katılıyorum.Bencede bir an önce tepki koymak lazım.Bize yaptıkları canımıza tak etti artık.Artık neler yapmamız gerektiğine dair bir şeyler yazmalıyız buraya

Olaya bak ,sen.Ertelemesinler de 20 -0 mağlup olalım.Erteleme açıklaması tabii olacak;ama erteleme açıklamasının son paragraflarında bu ertelemenin iki kulüp için yararlı olacağına dair bir açıklama var.Onu da bir marifetmiş gibi yazmışlar.Tam bir komedi... :)

Bu sene Ayhan Şahenk spor salonunda oynadığımız erkek ve bayan takımlarının birçok maçına gittim. 3-4 maç dışında salonu tıklım tıklım dolduramadık.

Basketboldan anlayan herkes bu sene federasyon ve hakemlerin Galatasaray aleyhinde olduğunu kabul ediyor. Arkadaşlar bir de şu açıdan düşünelim. Biz taraftar olarak erkek ve bayan takımlarının bütün play-off maçlarında salonu tıklım tıklım doldurursak, tahriklere kapılmadan sadece takımımızı desteklersek bunun üstesinden gelebilirmiyiz? Bence gelebiliriz.

Haksız kararlar alındıkça bu taraftarlarımızı ve oyuncularımızı daha çok gerecek ve korkarım bazı play-off maçlarını da seyircisiz bile oynamak zorunda kalabiliriz. Ben bunun kasten bile yapıldığını düşünmeye başladım. Oyuna gelmeyelim, bütün maçlarda sadece takımımızı destekleyelim.

Maçları taraflı anlatan yorumcular, olmadık zamanlarda çalınan düdükler, başka takımlara verilmeyen saha kapatma cezaları hepimizi geriyor.

Biz bu oluşan şartlara göre taraftar olarak kendimize hakim olmalıyız. Bütün maçlarda salonu doldurarak, kesinlikle küfürlü tezahürat yapmayarak sadece takımımızı destekleyelim.

Hem erkek hem bayan takımlarımız şampiyon olacak güçte. Bizim yapmamız gereken play-off maçlarında salonu doldurmak ve desteği arttırarak takımımızı desteklemek.

Herşeye rağmen şampiyon olacağız.

Sevgi ve saygılarımla,
İlker

Arkadaşlar sezonun sonuna geliyoruz ve artık bardak taştı.Playofllar başlıycak ve böyle iyi bir spor kanalının bu kadar kötü ve taraf maçlararı yorumlamaları bizim oynadığımız beşiktaş ve özellikle en son hafta içi oynadığımız fener maçı bardağı taşırdı.Gönderdiğimiz iletiler sonucu mütişh ikili gelemedi ender bilgini yolladılar.
Beşiktaş-antalya maçını yorumlayan ve özellikle i.bayülgen yok artık dedirten sözler ve yorumlarına devam etti,"malesef beşiktaş kaya ve nicevic çıkınca pota altı zayıflıyor,artık beşiktaş as oyuncularını sokmalı" kendisi galib hala kendini beşiktaşın koçu zannediyo,fener maçında bu ikilinin yaptığı o akıl almaz sözleri dile getirmiyorum bile.
Bugün gstv de kadir çetinçalıda dile giterdi bu rezaleti.Medyada inanılmaz bir fener hegemonyası var.Mirsadın Cenk'e atığı tekmeyi medyada dile getiren oldumu hiç sanmıyorum atılan maddeler hayır!!!Geçen derbilerde sahamızda atılan maddeler malasef medyada çokca yer bulmuş artık böyle görüntülerin bitmesi gerekiği söylnemişti.Şimdi soruyorum bunları söyleyen kişiler şuan nerelerdeler?Niye sesleri çıkmıyo???
Arkadaşlar artık birlikte hareket etmeli ve bu yanlı medyayı ve federasyonu birilerine yaranmak için bizi sindirmelerine izin vermemeliyiz.Protestolara gerek iç sahada gerekse dış sahada gerek basketbol gerekse futbolda bu haksız gidişe izin vermemeliyiz...Arkadaşlar benim düşüncelerim bunlar sizlerinde fikirlerini merak ediyorum? lütfen giderek bu haksızlıklar büyüyor buna dur denmeli...
Emre arkadaşın öneriside güzel bi pankart yapmakda oldukça ses getirir...Gerekli organizasyon yapılırsa yardıma hazırız.

Hıncal Uluçu aslında pek sevmem ama bazen güzel laflar eder.Dediğine göre aziz beyin isteği üzerine fener-galatasaray maçı 7 de iken aynı saatte fenerin voleybol maç var "turgay demirel önce voleybolu izliycem basket maçını 9'a al ordan basket maçına geçerim demiş.turgay beyfenidide tabi efendim hayhay diyip maçı 9'a alımış"süper yaa biz neyden bahsediyoruz biz bu şartlarda nasıl şampiyonluktan bahsedebiliriz ki böyle bi basketbol federasyonu başkanı varken sözde eski galatasaraylı.Aziz heryeri kuşattı diyoruz hiç haksız sayılmayız onur abi benim yazımı buraya taşıttın ama çok ciddi bi olaydan bahsediyoruz artık organize olup herkesle birlikte hareket etmemiz lazım lütfen sabit konuya taşıyıp hakkımızı kimseye yedirtmeyelim bu takım sahipsiz değil 102 yıllık klüp üzerine oyun oynanamaz herkezle paylaşmalıyız.
Keyiflerine göre saatler ayarlanıyo talimatlar veriliyo kimse ses çıkaramıyo eşkiya gibi tehtit ediliyo hakemler ağızlarını bile açamıyolar maddeler atılır anons yapılmaz biz kurallara uygun küfür etmeden protesto etsek anons yapılır.Pardon ama durum çok ciddi gerek futbol gerekse basketbol da ciddi oyunlar dönüyo...Lütfen bu klüp 102 yıllık Türkiye'nin en büyük klübü...102 yılda hakkımızı yedirmedik bundan sonradan kimseye yedirtmeyiz!!!

Ahmet Dedehayır?dan Galatasaray TV?ye Açıklamalar

Galatasaray?ın Basketbol şubesinden sorumlu yönetim kurulu üyesi Ahmet Dedehayır, bugün oynanan Galatasaray Cafe Crown ? TTNET Beykoz karşılaşmasının ardından Galatasaray TV?ye açıklamalarda bulundu.

Abdi İpekçi Spor Salonu?nda Fenerbahçe Ülker?le oynanan maçta yaşanan olaylarla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Ahmet Dedehayır, ?Muazzam bir çifte standart var; Fenerbahçe'nin sahasında olan olaylar görmezden geliniyor. Bizde bugün ?NTV dışarı? diye bağırıyor taraftarlarımız ve anons yapılıyor. Böyle bir federasyon ile Türk Basketbolu ileri gitmez, yani bu kadar çifte standarda insanın kanı donuyor. Ben biraz daha sağduyulu olmaya çağırıyorum herkesi, bu sene play-off?lar çok çekişmeli geçecek, hep beraber basketbolu yükseltmeye ve ona katma değer sağlamaya çalışalım ve biraz daha tarafsız olalım; yani bu tip şeyler insanları basketboldan soğutuyor. Basketbol federasyonu başkanı bir zamanlar Galatasaray takımının kaptanıydı, herhalde ondan etkileniyor, yani artık söyleyecek söz bulamıyorum. Kendisi sevdiğim ve saygı duyduğum bir insan ama ciddi bir çifte standart var? dedi.

Her iki branşta da size göre çifte standart sürüyor mu sorusu üzerine Dedehayır, ?Futbol hakkında bir şey söylemek istemiyorum ama basketbolda artık biz sınıra geldik ve çok şikayetçiyiz?? dedi.
Bu açıklamaları GS TV yerine bir basın toplantısı aracılığı ile yapmak çok mu zordu?