Basketbol maçları ve Davul

İyi bir tribünün olmazsa olmaz unsurlarından birini davul olarak görmüşümdür hep.. Davul tezahürata ritm verir, çoşkusunu arttırır, taraftarı daha bir ateşler... Bu sebeplerden muhtemelen futbolda hiç birimiz davulsuz bir Kapalı tribün düşünemiyodur..

Peki basketbol maçlarımızda tribünümüzde niye hiç davul olmuyor? Özellikle yoğun taraftar desteğinin olacağı önemli maçlarımızda, mesela yarınki Efes maçı gibi... Çok sayıda olup kafa şişirmeye yönelik değil, üstte saydığım pozitif nedenlerinden ötürü tribünde sadece 1 tane davulun olması gerektiğini düşünüyorum. Yunanlılar bu işi çok iyi beceriyor... http://www.youtube.com/watch?v=u0rMe2Vyb9E

ewet guzel olur ama bıldıgım kadar ile davul sokmak yasak 5,6 sene once bole 1 karar verılmıstı degısmediyse hala yasak tbl maclarında davul

Panatinakos seyircisinin desteği gerçekten inanılmaz ....
İzleyip de etkilenmemek elde değil ...
Gün gelecek Galatasaray Lig Şampiyonluğu finaline çıktığında GALATASARAY seyircisi de böyle olacak.

bir süredir celtic ve etnik müziklere sardırdım.
adamların vurmalı çalgılardan anlayışı çoook farklı....... pana taraftarı yapar, onların müzikal ve sosyal genlerinde bu var.
biz türkler yaparsak, aynı sizin de söylediğiniz gibi, salonumuz da "kapalı"ya döner.... yani daha açık söylersek, 40 dakika aynı içi geçmiş ritmle takımı uyutma riski var. ;)

valla videoyuda seyretım ınsan heycanlanıyo herzaman pana seyırcısını begenmısımdır takımınıda onu neden begenırım dersenı sanırım fb yendıklerı için :D ama bole 1 show yapsak yarın bizde davulsuzda olsa guzel olur!!!

Ben şu an lise1 e gidiyorum.6. sınıfta Ülker in CSKA la maçı vardı ve oraya davul sokuyorlardı.Hatta yanımda çalıolardı :).Ama Pana seyircisini çok beğendim.Ne kadar Yunanlıları sevmesemde o kadar kişinin takıma vermiş olduğu ziyafet kusursuz.Darısı bizim başımıza böyle büyük salonlarda :)

ztn davul tbl de yasak yabancı maclarda degıl suan bu topic davuldan cok pana seyırcısıne kaydı :D ama yigidi öldür hakını yeme demişler muhtesemler

TBL Yönergesi ;

Madde ;
49.5. Davul, darbuka, havalı korna, düdük gibi gürültü kirliliğine neden olan
aletler canlı müzik kapsamında değerlendirilmez. Bu tür aletler salon
dâhiline alınmaz ve müsabaka boyunca çalınmasına izin verilmez.

İyi hatırlattın Savaş abi düdüğümü de alayım yanıma :D

Davul gerçekten mükemmel olur ama yasak işte..Oldu olacak ıslığı da yasaklansınlar..O da gürültü yapıyor :?

savas49' Alıntı:
TBL Yönergesi ;

Madde ;
49.5. Davul, darbuka, havalı korna, düdük gibi gürültü kirliliğine neden olan
aletler canlı müzik kapsamında değerlendirilmez. Bu tür aletler salon
dâhiline alınmaz ve müsabaka boyunca çalınmasına izin verilmez.

Bu ne saçma bir yönerge maddesidir yahu..
Davul, korna, düdük yasakmış.. E bunların hepsi misal Yunanistan'daki basketbol maçlarında var ama! Onlar insan da biz başka birşey miyiz yoksa? İnsan Hakları Mahkemesi'ne gitsem kazanırım gibime geliyor :)

yarın en ondekı reklam panolarının arkasına seyırcı alınırsa kı fulker efes macında alındıgını gordum ozman o panolar yarın cok dayak yer efes ataklarında :D

Faruk Tanrıyar' Alıntı:
bir süredir celtic ve etnik müziklere sardırdım.
adamların vurmalı çalgılardan anlayışı çoook farklı....... pana taraftarı yapar, onların müzikal ve sosyal genlerinde bu var.
biz türkler yaparsak, aynı sizin de söylediğiniz gibi, salonumuz da "kapalı"ya döner.... yani daha açık söylersek, 40 dakika aynı içi geçmiş ritmle takımı uyutma riski var. ;)
el oğlu yaptımı yakışır biz yaptık mı arabesk olur!!!(balkanlarla birlikte bizim kadar vurmalı çalgıya önem veren kaç ülke var??)
sanki panathinaikosun sedece basketbol seyircisi var,bu adamlar nerden gelme tabiiki futboldan...tezahürratları da futboldan aynı davulları aynı ritmi futbol maclarına bakın orda da görürsünüz mesele; bakış açısı...!!! 1996-2000 arası ali sami yende müthiş bi davul ritmi vardı,ataklarla hızlanan rakibi bunaltan tempoyu bile ayarlayan,hayranlıkla izlerdik...
kısaca bırakalım kapalıya dönsün salon keşke dönse de kapalıya cevirebilsek!!! sadece bu işi bilen kişlere verilmeli davullar,ama maalesef yasak,bizde herşey yassaaakkkk!!! gol sevinci bile yasak,sporu güzelleştiren ne varsa yasak,euroligde yasak değil,tbl de yasak fesuphanallah!!!

Fenerbahçe'nin sahasındaki son iki Euroleague maçında tribünde davul var. Avrupa maçlarında sokulabiliyor demekki.

Bizim de Uleb Cup'ta önümüzdeki Canaria maçında tribünümüzde mutlaka davul olmalı...

Serkan Er' Alıntı:
Fenerbahçe'nin sahasındaki son iki Euroleague maçında tribünde davul var. Avrupa maçlarında sokulabiliyor demekki.

Bizim de Uleb Cup'ta önümüzdeki Canaria maçında tribünümüzde mutlaka davul olmalı...
Bence haklısın davul oyuncaları motive ediyor ve bence yeni marşlar bulmalıyız !!

Daha bugün konuştuk bunu. Aslında işin komiği tamamen emniyet güçlerinin keyfinde ve eline kalıyoruz. Bu işi cidden düşünen varsa organize edilebilir aslında yönetimle.