Benim canım kombinem // Arda EZER 07.08.2007

Bu yazı benim Halil Üner'e bile direten basketbol sevgimi 1 yılda nasıl tüketti , ne tüketti gayet güzel açıklıyor. bir de TurGay demirel 'in politikaları var tabi ki . Lanet olsun isteyerek içimden gelerek milli takımın bile maçlarını izlemek istemiyorum,olmuyor.

Arda Öztürk' Alıntı:
unuttum yazmayı fitche yatıyor dedin ya git bu sezonki banvit galatasaray maçını izle maçın sonunda yaptıklarını daha dikkatli izle
Fitch yatmasa bile sezonun ikinci yarısında performans düşüklüğü yaşadı.Bir maç bütün sezona mal edilemez.Ayrıca bencil diye Dİxon'a getirmeyip ondan beter Fitch getirilirse elbette neden Fitch geldi diye sorar insanlar bundan doğal bir şey yok.
Banvit maçını örnek vermişsiniz,o zaman ben de ilk beşte olmadığı için ikinci yarısına çıkmadığı maçı,blok manyağı olup sağa sola gülümsediği,umursamaz tavırlarıyla insanı çıldırttığı Fenerbahçe maçını örnek verebilirim.
Bana göre Dixon bencil bir oyuncu olsa da takım adına daha yararlı işler yapan bir oyuncuydu.

Emre Sarp Kocaoğlu' Alıntı:
[quote="Arda Öztürk":922d7]unuttum yazmayı fitche yatıyor dedin ya git bu sezonki banvit galatasaray maçını izle maçın sonunda yaptıklarını daha dikkatli izle
Fitch yatmasa bile sezonun ikinci yarısında performans düşüklüğü yaşadı.Bir maç bütün sezona mal edilemez.Ayrıca bencil diye Dİxon'a getirmeyip ondan beter Fitch getirilirse elbette neden Fitch geldi diye sorar insanlar bundan doğal bir şey yok.
Banvit maçını örnek vermişsiniz,o zaman ben de ilk beşte olmadığı için ikinci yarısına çıkmadığı maçı,blok manyağı olup sağa sola gülümsediği,umursamaz tavırlarıyla insanı çıldırttığı Fenerbahçe maçını örnek verebilirim.
Bana göre Dixon bencil bir oyuncu olsa da takım adına daha yararlı işler yapan bir oyuncuydu.[/quote:922d7]

malik 250 bin dolara oynarken 2 katı para istedi 500 bin dolar istiyorum dedi güle güle dendi
gerald 300 bin dolara oynadı çöpe atacak 200 bin doları yok bu şubenin

ayrıca dediğin ülker maçında tufandan başka kim oynadı?

Artık geçmişe bir sğnger çekmenin zamanı geldi.Bugün Gs tv'de haberlerde dinlediğim kadrıyla 3 çok iyi oyuncuyla anlaşacaz gibi birşeyler duydum. Nur Germen'in açıklamalarını kendileri adlarına göre yorumlamışlar . Bence Gs tv yetkililerin haberleri illa ki vardır transferlerden o yüzden ümitliyim.
Canımız Kombinemize sahip olalım artık :)

Arda Öztürk' Alıntı:
[quote="Emre Sarp Kocaoğlu":4a45f][quote="Arda Öztürk":4a45f]unuttum yazmayı fitche yatıyor dedin ya git bu sezonki banvit galatasaray maçını izle maçın sonunda yaptıklarını daha dikkatli izle
Bana göre Dixon bencil bir oyuncu olsa da takım adına daha yararlı işler yapan bir oyuncuydu.[/quote:4a45f]

malik 250 bin dolara oynarken 2 katı para istedi 500 bin dolar istiyorum dedi güle güle dendi
gerald 300 bin dolara oynadı çöpe atacak 200 bin doları yok bu şubenin

ayrıca dediğin ülker maçında tufandan başka kim oynadı?[/quote:4a45f]
Ben iyi oynadı kötü oynadı mı demişim orada.Gerekirse genç takımla çıkalım sahaya 100 sayı fark yiyelim;ama Galatasaray'a yakışır mücadeleyi sahaya koyalım.Adam kafasına göre maça çıkmayacak,bandanamı evde unuttum onu getirin öyle idmana çıkacağım diyecek(forumda yazılmıştı bu),umursamazlıkta tavan yapacak,sonra 300 bin dolara oynadı o, şubenin çöpe atacak parası yok denecek.Acaba Holman ve Gowan için ne kadar çöpe atıldı?
İsterse bedava oynasın,siz de biraz diğer oyuncuların yerine koyun kendinizi.Adam topu eline alınca pas vermek son opsiyonu.Madem bencil oyuncu alınmayacaktı neden Fitch alındı?Tek sorun paraysa ve 300 bin dolar varsa iyi bir üç numara alınamaz mıydı?Neden Murat Özyer 3 numara istiyoruz derken Fitch geldi? Bu konuları üstelik bu topicte tartışmanın anlamının olmadığını biliyorum;ama Fitch yerine paylaşımcı bir oyuncu olsaydı,şu anda takımdan çok daha memnun olmuş olacağımızı düşünüyorum.Ayrıca Banvit maçından sonra Fitch'i beğendiğimi söylemiştim.

Umarım geçen sezonki hatalar yapılmaz ve bu sezon hepimizin alacağı sonuçlardan önce sahadaki mücadelesinden memnun kalacağımız bir takım coach Murat Özyer önderliğinde kurulur.

holman ve goawn dan sanırım bonservis parası aldık
tamam fitch kötü bloklar yedi başı boş zorlamalar yaptı
peki gravesin saçma sapan orta mesafe şutları
burağın erken 3 lükleri yediğimiz hızlı hücumlar
darrell ın içeri zorlamaları takımı organize edememesi filan bunları neden konuşmuyorsun o maçla ilgili basketbol takım işidir maç takımla kazanılır takımla kaybedilir

Arda Öztürk' Alıntı:
holman ve goawn dan sanırım bonservis parası aldık
tamam fitch kötü bloklar yedi başı boş zorlamalar yaptı
peki gravesin saçma sapan orta mesafe şutları
burağın erken 3 lükleri yediğimiz hızlı hücumlar
darrell ın içeri zorlamaları takımı organize edememesi filan bunları neden konuşmuyorsun o maçla ilgili basketbol takım işidir maç takımla kazanılır takımla kaybedilir

Banvit maçıyla Fitch'i öven sizdiniz.Ben de bir maçın değerlendirmesiyle herhangi bir oyuncunun uzun bir periyota yayılan değerlendirmesinin yapılmasının yanlış olacağını vurgulamak için o maçı örnek verdim.Neden Fenerbahçe maçının kaybedildiğini yazmıyorum.Bu yüzden o oyuncularla ilgili bir değerlendirme yapmıyorum.Benim eleştirlerim Fitch'in saha dışı davranışlarınaydı.

Dixon'ın yerine Fitch'in alınmasının sebebinin maddi sebepler olduğunu savunan da sizsiniz.Ben de 300 bine oynadıysa bile Fitch'e verilen paranın takım adına gösterdiği performans için fazla olduğunu düşünüyorum.Aslında sezon başında bencilliği bırakırsa yararlı olacağını düşünüyordum;hatta ilşk maçlarından itibaren bu oyuncu hakkındaki kuşkularını dile getiren üyelerimizn ifadeleri,ni abartılı buluyordum.Maalesef haklı çıkan kendileri istemeselerde onlar oldu.

Ayrıca Fitch sezona ilk başladığında oyunun mücadele tarafına,savunmaya önemli katkı yapıyordu.Bu faktörlerde onun bencilliğine bir yere kadar müsamaha gösterilmesini sağlayabilirdi;ancak daha sonra savunmaya katkısının düştüğünü düşünüyorum.

Benim yaptım eleştiriyi yapmanın kolay olduğunun farkındayım.Önemli olan Fitch yeni geldiğinde bizi bekleyen tehlikenin farkında olmaktı;ancak benim basketbol bilgim ona elvermemiş demek ki.Yine de konusu açılınca Fitch hakkındaki düşüncelerimi yazmak istedim.

Arkadaslar; Gerald FITCH e cok şahsi, takımı baltalıyor v.b. gibi kulplar takınılmış. Tamam kendisi birçok karşılaşmada bencilliğiyle ortaya çıktı ama dünyanın her yerinde 2 numara dediğimiz şutör/skorer guardlar bencildir. Bu NBA için de boyledir, Avrupa için de. Kısacası bu tarz bir transfer yapıldıysa dikenine de katlanılması gerekir.

Arda Abi bahsettiğin şeyleri söyleyen bendim.Yalnız şöyle bir ekleme yapayım.Geçen sene Malik Dixon da topu elinde isteyen bir oyuncuydu;ancak ben Fitch'ten duyduğum rahatsızlık kadar rahatsızlık dıymuyordum.Fitch çok yetenekli, canı istediğinde savunmada da başarılı olabilen bir oyuncu;ancak daha önce Ahmet Arif'in de sezon içinde söylediği gibi Fitch yerine daha paylaşımcı bir oyuncu alınsaydı,sezon sonunda Türkiye Kupası'ndaki oyununa bir şeyler eklemiş,hep beklediğimiz takım oyununa sadık bir takım görebilirdik.Elbette skorer yıldızlar topu ellerinde istiyorlar;ancak Fitch'in bu konuda iyice aşırıya kaçtığını düşünüyorum.Ayrıca Fitch maçı terk etme gibi bir hareketi de yaptı mesela.Bu yüzden Fitch'in yerine belki daha az skorer;ama disiplinli bir oyuncu alınsaydı sezon daha yararlı geçebilirdi.Önemli olan ise bunu sezon ortasında söyleyebilmekti tabii ki.O mesajlarımda da yazdığım gibi ben bunu sezon sonuna doğru görebildim ancak.

Fitch çok yetenekliydi bu doğru.ama efes gibi ülker gibi maçlarda rakip bu oyuncuya önlem aldığı zaman etkili olamıyordu.Diğer oyuncular sezon içinde fazla top kullanmadığından takımın dengesi bozuluyordu.Bencede bir takım oyuncusu daha yararlı olurdu

Merhaba,

ben de şahsen kombine fikrinin düşüncede güzel, ama uygulamada maalesef asla verimli olmayacağını düşünüyorum. Zira Milli Gelir'in 4.500 $ olduğu bir ülkede insanların kendileri için, hobileri için ayırabilecekleri para yok.

Elbette taraftar olarak her yarıştığımız kulvarda azami başarı beklenir, ki bu da bir taraftarın en doğal hakkıdır. Ancak bu beklenti bir inat, bir ego tatminini gidermek için olmamalı. Elbette Ülker grubuyla varılan sponsorluk anlaşması -bence- son derece talihsizdir. Bir nevi pilot takımı konumundaymışız gibi görülebilir dışarıdan bakıldığında. Burada yönetimimiz şüphesiz, gereken hassasiyeti göster(e)memiştir.

Geçen sezon ezeli rakibimizin seyircileri Abdi İpekçi'de çoğu zaman kalabalık idi. Ancak şunu da iyi bilmek lazım ki, sonucu baştan belli bir yarışı izlemeye geldiler. Başka bir benzetmeyle: Playstation oyununu "Easy" level olarak oynadılar ve bundan zevk aldılar.

Galatasarayımızı Ahmet Cömert'de desteklemeye gelen taraftarlarımız, amatör ruhla oynayan bir takımın arkasındaki itici güç idi, ancak -dürüst olalım- hiç birimiz bu yolun sonunda şampiyonluğun gelebileceğine inanmıyordu.

Demem şudur ki, baştan eşit şartlarda yarışamadığımız bir ortamdayız. Müessese takımlarının finansal üstünlüğü ile başetmek için kulüp yönetimimiz de gerekli plan ve projeleri geliştiremedi ve uygulayamadı da.

Günümüzde elbette futbol en büyük sektör oldu, bu su götürmez bir gerçek. Ancak basketbol da popüler bir spor dalıdır. Günümüzde profesyonel spor, profesyonel yönetimler gerektirmektedir. Çoğu büyük kulüplerin başkanları bile artık günümüzde 365 gün sadece kulüp başkanlığı ile ilgileniyor. Bazı istisnalar olsa da, yöneticilerin ve bilhassa menajerlerin hemen hepsi alanında profesyonel kişilerdir.

Bu yüzden basketbol şubesi de sözde değil, özde bağımsız bir yönetim tarafından yürütülmeli. Türkiye'de Galatasaray ismiyle yanyana anılmak isteyen bir çok sponsor vardır diye tahmin ediyorum. Galatasaray bir markadır ve marka değerini mutlaka korumalıdır. Öncelikle de en kısa sürede Ülker ile yapılan sponsorluk sözleşmesinin feshi sağlanmalıdır ve ligde başka bir takımla bağlantısı olmayan bir sponsor bulunmalıdır.

Bu kararlılık ve vizyon değişikliği kalıcı bir şekilde uygulanırsa taraftarın da inancı kazanılacaktır. Kulüp öncelikle kendisi samimi olup, taraftara kombine almanın bir yatırım olacağını hisettirmelidir. Ama dediğim gibi, burada ülkenin ekonomik ve sosyolojik şartları da gözardı edilmemeli dir.

Saygılar,