Bir Galatasaray Projeksiyonu

birazcık uzun olacak. kusura bakmayın...

bu sene forum olarak bizler de sanki biraz farklı bir tonda eleştiri getirmeye başladık. Sevgili Ünsal Bey?in projeksiyonu sevgili Kerem Seçer?in; zihniyete selamlar olsun başlıklı ve kısmen de benim usta aranıyor başlıklı yazdıklarımız ve bu başlıklara değerli katkı yapan arkadaşlarımız (isim vermeye başlayınca sonu gelmez) sorunun tam olarak odağına vurgu yapmaya başladık sanırsam. Daha önce de bu gibi şeyleri yazıyor ve farklı kimselerle farklı ortamlarda bu görüşlerimizi seslendiriyorduk. Ortak paydamız tabiî ki Galatasaray ve onun başarısı.

Aslında bu başlıkları sevgili ünsal?ın projeksiyonu altında birleştirip hatta burak?ın basketol takımımızın 2009-2010 yapılandırılmasını da ona eklememiz mümkün. Ünsal?ın projeksiyonunu değerlendirmemiz/tartışmamız gerekli.

Ben kendi adıma projeksiyonu titizlikle okudum. Değerli çalışması ve emeği için Ünsal?a öncelikle çok teşekkür ederim. Büyük bir ikilemde kaldım.

Bölüm ?bulanık suda balık avlanmaz? yüzde yüz katılıyorum. Öncelikle hedef doğru bir şekilde ortaya konmalıdır. Bu ise bütçe ile alakalı bir durum. Dolayısıyla öncelikle sponsor işi halledilmeli. Ünsal?ın önerisine aynen katılıyorum yeni bir sponsor ya da parayı yönetim verecek. İşte bu noktada önemli bir husus olduğunu düşünüyorum. 2010 senesi fener?in basketbolda Avrupa şampiyonluğu kovalayacağı sene bu anlamda en azından şanlı bir çeyrek final hedefi kimseyi kesmez diye düşünüyorum. Bu anlamda bütçenin küçülmesi gibi olasılık olmamalı. Kabul edilemez bir durum.
Bu noktadan hareket ettiğimizde yabancı ve yerli rotasyonunu değerlendirmemiz gerekir.

Yerlilerin kalacağına dayanarak mevcut kadro: (Tecrübesiz üçlü: Altay, Alican, Teoman)

p.g: cücü,
s.g: murat, tufan
s.f: erdem,
p.f: cemal, polat
c: Hüseyin

5 uzun ve 8 kısadan oluşan bir rotasyon artı 3 genç oyuncu ile 16 kişilik bir kadro arzu ediyorum. ilk önemli sıkıntı yerli oyuncularda. Ünsal bunun altını çiziyor. Max. 3 yabancı ile sahada yer almak. Tersinden bakarsak 200 dakikanın 80 dakikasını yerli oyunculara vermek. Bu ise en azından 4 tane iyi yerli oyuncu gerektirir. (20'şer dakika oynayacak) Bizde Hüseyin dışında hadi biraz da cücü diyelim yerli oyuncu yok. Tufan olma yolundayken sakatlandı. Dolayısıyla yerli rotasyonuna 3 iyi oyuncu katmamız lazım. Yukarıdaki 6 oyuncudan ikisinden de vazgeçmek gerekiyor. Yerli oyuncu olarak fazla bir alternatif yok. Yerli oyuncu olarak alınabilecek oyuncular: ermal ilk akla gelen. Ermal, Hakan Köseoğlu, Evren büker, hakan demirel, Erhan yetim, barış ermiş, Bekir yarangüme

Şampiyonluk için en az 3 tane iyi oyun kurucuya sahip olmak gerekiyor. Biz de sadece cücü var. Hem oynatan hem de gerektiğinde sorumluluk alan bir oyun kurucu lazım. Birinci guard olarak chatman?ı düşünüyorum. Yanlış hatırlamıyorsam dinamoyla uleb şampiyonluğu olmalı. Euroleague?de ise 5 civarı asist ortalaması vardı. Türkiyeyi?de biliyor. Yedeği cücü ve yukarıdaki listeden seçilecek bir oyuncu: hakan, hakan, evren ve barış. Evren bence mükemmel bir seçim olur. Hem sert hem sorumluluk alıyor hem de çok çalışkan. Hakan Köseoğlu Cüneyt olmasa düşünülebilirdi. Hakan demirel?de savunma potansiyeli ve bu seneki performansı ile düşünülebilecek yerli oyunculardan. Barış son tercih olarak akılda tutulabilir. Yani benim sıralamam, 1-evren 2-hakan d. 3 ? hakan k. 4-barış şeklinde.

2 ve 3 numaraları bir arada ele alacağım. Elimizde yerli oyuncu olarak murat, tufan ve erdem var. Sağlam bir tufan çok iş yapar ama maalesef onun uzun süreli sağlam bir şekilde seyredemedik. (ünsal, zaten tufan konusunda benim aklımdan geçenleri yukarıda yazmış) Murat yeterli sertliği gösteremiyor. Erdem ise 3-5 dakikalık oyuncu. Şampiyonluğa oynayacak bir takım için yeterli değil. Dolayısıyla kadrodan gönderilecek isimlerden biri erdem olmalı bence. yukarıdaki listeden; Erhan ve bekir den birisi 3 numaraya monte edilmeli. Bu şartlar altında iki numarada graves?in kalması (ya da onun yerine alınabilirse hawkins. ünsan benden daha ii biliyordur ama ben pek o kadar kolay bir transfer olmayacağını düşünüyorum.) 3 numara için de cibonadan alan anderson düzeyinde bir oyuncu ile takviye yapılması düşünülebilir.

Gelelim uzunlara. Yerli uzun olarak ermal kadroya eklenmeli, milo?nun da kalmasını istiyorum. Nicevic transferi olmazsa tolliver kalabilir. kadroyu bu şekilde tamamlamış oldum. Muhtemelen bu ünsal?ın kadrosundan birazcık daha maliyetli oldu. Ama şampiyonluk için de böyle bir kadro kurulmalı diye düşünüyorum.

Son tahlilde:
p.g: chatman, evren, cücü, (25,15)*
s.g: graves, tufan, murat, (30,10)
s.f: anderson, Erhan (bekir) (25, 15)
p.f: nicevic ( tolliver), Polat (20, 0)
c: Hüseyin, ermal, milo (20, 45)
*Parantezdeki rakamlar süre dağılımları. İlk rakam pozisyondaki yabancı oyuncunun ikincisi ise yerli oyuncunun alacağı süreler.

cemal ve erdem bu durumda kadro dışı kalmış oluyor. Mümkün olsa da Polat?ın yerine efes?den kaya?yı alabilsek. O zaman pota altı sertliği tam istediğimiz düzeye gelmiş olur. Kadro maliyetini bilemiyorum. Erhan?ın 4?e kaydığını düşününce her mevkide ortalamanın üstünde bir yerli oyuncumuz olduğunu söyleyebiliriz. Bunun da önemli bir avantaj getireceğini düşünüyorum. Polat?ın yerine kaya da olsa şampiyonluk için çok ciddi bir rakip oluruz. Oyuncuları tartışabiliriz. Hatta tartışmalıyız. Ancak bu noktada takımın karşısında iki olasılık olduğunu unutmamız lazım. Bu sene transfer edilebilecek ortalama üstü yerli oyunculardan en az 2 tanesinin alınması durumu ve alınmaması durumu. Mesela Erhan (bekir) ve evren transferlerinin olmadığını düşünürsek o zaman 5 yabancı mı 6 yabancı mı konusunu tartışmalıyız. Kaliteli yerli oyuncular ile kadroyu zenginleştiremezsek 3+2 kuralından dolayı geçen senekine benzer bir tablo ile karşılaşacağız. Bu durumda yukarıdaki kadroya 1-2 oynayabilen bir yabancı oyuncu eklememiz gerekir diye düşünüyorum. Bu durumda kadro:

p.g: chatman, david Logan*, cücü , (35,10)
s.g: graves, tufan, murat, (20, 30)
s.f: anderson, (tecrübesiz üçlüden biri diğeri ya da öteki) (25,0)
p.f: nicevic ( tolliver), Polat, cemal* (ermal alınmadığından kadroda kalır) (20, 20)
c: Hüseyin, milo (20,20)

yerli oyuncu rotasyonunun geçen sene ile aynı, benzer olması önemli bir sıkıntı doğuracaktır. Hüseyin, cücü, tufi, murat, cemal, Polat şampiyonluk hedefleri için zayıf kalmakta. Bence, formda ve sağlam bir tufan, Hüseyin ve kısmen cücü bu düzeylerin oyuncusu. Geri kalanlar 5 dakikadan fazla süre almamalı. Bu şartlar altında 80 dakikayı yerli oyuncular arasında dağıtmakta ciddi sıkıntı çıkar. Hüseyin, Polat, cemal üçlüsünün 40 dakikayı yüklenmesi ve cücü, tufan ve murat?ın 40 dakika yüklenmesi gibi bir durum çıkar. Hüseyin parça parça ancak 15 dakika verimli olabiliyor. Bu durumda Polat ve cemal?in kalan 25 dakikayı iyi kullanamsı gerekiyor ama bu düzeylerde oynayacak oyuncular değiller. Aynı şey aslında kısa yerli rotasyonunda da var. Tufi, cücü ve murat?ın 40 dakika paylaşımı da önemli oluyor. Tufan sakat olduğundan cücü ve murat 20?şer dakika almak zorunda kalıyorlar. Hatta uzun yerliler daha da vasat olduğundan daha da fazla süre almaları gerekiyor/gerekecek. Bu anlamda bu yerli rotasyonu ile şansımız yok!

Ahmet bey , şaka bir yana çok kısa olmuş :) yazdıklarınızı her zaman takip ederim. siz böyle kısa yazın :) biz her zaman okuruz.