BSL 4. Hafta | Afyon Belediyespor 67-68 Galatasaray Doğa Sigorta

19.10.2019 Cumartesi
13:00
Prof. Dr. Veysel Eroğlu Spor Salonu

Ligin üçüncü haftasında Beşiktaş'ı yenip yoluna 2 galibiyet 1 mağlubiyetle devam eden ekibimiz, ligin zayıf denebilecek takımlarından Afyon deplasmanına çıkıyor. Sezon öncesi lige katılıp katılmayacağı soru işareti olan Afyon üst üste transferler yapmış ve lige adım atmıştı. Son hafta Bahçeşehir'i yenen Afyon, önceki iki maçından ise mağlup ayrılmıştı. Takımımıza başarılar diliyoruz.

2.5 çeyrekte 12 top kaybı, yine verilen onlarca hücum ribaundu. Afyon'u oyunda tutmak için elimizden geleni yapıyoruz, yine şanslıyız ki Corey Davis hiç gününde değil. O da normal performansının yarısını sahaya koysa 10-12 sayı farkla cebelleşiyorduk büyük ihtimal. Maalesef Harrison dışında oyuna akıl koyan oyuncu departmanındaki sıkıntımız bu tarz bizden düşük seviye takımlara karşı bile maçı koparmamıza engel oluyor. Whittington'ın şut tehdidine rağmen 2 maçtır pota altını zorlayıp rakiplerin elini güçlendirmesinden Moore'un bu kıtanın basketboluyla hiçbir alakası olmamasına, Zach'in klasik abukluklarına kadar her şey rahat maç tamamlamamıza engel oluyor.

Ben aylar yıllar sonra izliyorum diye mi bu kadar kötü oynuyorlar. Crawford da baya attı çok sıcak. Biz daha topu tutamıyoruz elimizde oraya buraya sekiyor ..

Webster saçları uzunken neyse kısayken de farklı değil. Topu yarı sahaya taşıyıp potaya 12 metre uzaklıkta forvete teslim edip köşeye çekiliyor. Sırf top kayıplarını kompanse etmesi için 20 sayı atması lazım.

O kadar kötü kısa tercihlerimiz var ki Lazeric Jones'in sakat olması bizim için daha mı iyi, Webster'in takıma katılması iyi mi oldu kötü mü, onlar bile belli değil. Yerli kısalarımız şu ana kadar beklentilerin üzerinde olmasa kötü durumda olabilirdik.

İte kaka da olsa son 1 dakikadaki iyi savunma ve Tai'nin isabeti neticesinde kazanmayı başardık. Attığımız 68 sayının 41'i 3 kısamızdan (Aaron, Tai, Can) geldi. Son çeyrekte Ertuğrul Erdoğan'ın Moore-Whittingtonlı pota altı hamlesi ve Galatasaray'a geldiğinden beri en ayran maçlarından birini oynayan Zach'i kenara alması maçı getiren hamlelerden oldu. En azından rakibin hücum ribaundlarını biraz kestik. İşin doğrusu pek hak etmediğimiz ama rakibin en potansiyelli oyuncusu Corey Davis'in kötü oyunu neticesinde maçın içinde kalabildiğimiz bir gün oldu. O biraz standartlarını bulsa yenilmemiz işten bile değildi. Afyon'un kaça kurulduğunu bilmiyorum ama biz Galatasaray'ız, Galatasaraylıyız diye bazı şeyleri hala idrak edemedik heralde. Yani ben sahada Galatasaray varken 4 ortalama yabancılı, vasat yerlilerden oluşan bir takımı safi kaliteyle bile alt etmemizi bekliyorum ama büyük ihtimal rakip de 1.5 milyon dolardan aşağı bir bütçede değildir ki bu da en azından iç sahada bizle başabaş oynaması için yeterli bir yatırım gibi görünüyor. Kabul edilmesi zor olsa da gerçek bu. 4 gün önce Eurocup'ın en zor deplasmanlarından birini oynayıp gelen takım için ne olursa olsun önemli galibiyet. Efes-Fener-Tofaş gibi ağır topların arkasında 4-5 için gerçekçi bir hedef koymak adına bu tarz maçlarda hata yapmamaya özen göstermeliyiz. Bugün Harrison'ın çift yönlü olağanüstü çabası ve Ertuğrul hocanın birkaç ufak hamlesiyle zor da olsa kazasız belasız atlattık. Tebrikler Aslanlar.

Çok kötü oynadık belki ama Webster ve Auguste şu maçı kaybedelim diye o kadar uğraştı ki. 1 dakika kala Ben Moore o topu çevirmese belki de kaybetmiştik. Uyanamadık belki de kafadan galibiyet yazdık ama iyi yabancılar seçince bi şekilde zorluyorsunuz böyle maçları. Corey Davis Telekom maçından sona yine kötü son top kullandı ama Afyon'un bu mücadelesi bile ayakta alkışlanır. Çok kritik anlarda Can ve Emir'in birer üçlüğü var onlar belki bizi oyunda tuttu orada.

İte kaka da olsa son 1 dakikadaki iyi savunma ve Tai'nin isabeti neticesinde kazanmayı başardık. Attığımız 68 sayının 41'i 3 kısamızdan (Aaron, Tai, Can) geldi. Son çeyrekte Ertuğrul Erdoğan'ın Moore-Whittingtonlı pota altı hamlesi ve Galatasaray'a geldiğinden beri en ayran maçlarından birini oynayan Zach'i kenara alması maçı getiren hamlelerden oldu. En azından rakibin hücum ribaundlarını biraz kestik. İşin doğrusu pek hak etmediğimiz ama rakibin en potansiyelli oyuncusu Corey Davis'in kötü oyunu neticesinde maçın içinde kalabildiğimiz bir gün oldu. O biraz standartlarını bulsa yenilmemiz işten bile değildi. Afyon'un kaça kurulduğunu bilmiyorum ama biz Galatasaray'ız, Galatasaraylıyız diye bazı şeyleri hala idrak edemedik heralde. Yani ben sahada Galatasaray varken 4 ortalama yabancılı, vasat yerlilerden oluşan bir takımı safi kaliteyle bile alt etmemizi bekliyorum ama büyük ihtimal rakip de 1.5 milyon dolardan aşağı bir bütçede değildir ki bu da en azından iç sahada bizle başabaş oynaması için yeterli bir yatırım gibi görünüyor. Kabul edilmesi zor olsa da gerçek bu. 4 gün önce Eurocup'ın en zor deplasmanlarından birini oynayıp gelen takım için ne olursa olsun önemli galibiyet. Efes-Fener-Tofaş gibi ağır topların arkasında 4-5 için gerçekçi bir hedef koymak adına bu tarz maçlarda hata yapmamaya özen göstermeliyiz. Bugün Harrison'ın çift yönlü olağanüstü çabası ve Ertuğrul hocanın birkaç ufak hamlesiyle zor da olsa kazasız belasız atlattık. Tebrikler Aslanlar.

Afyon için 1.5 milyon dolardan bahsediyorsanız mümkün değil. 1 milyon dolar bile yoktur muhtemelen bütçeleri.