Burak Sezgin ''Galatasaray Taraftarını Tek Geçerim''

Röportaj tarihi: 14 Aralık 2006

Galatasaray Basketbol takımının Kaptanı ve Galatasaray taraftarının sevgilisi büyük Kaptan Burak Sezgin konuşmak için tekbuyuk.com’u tercih etti. Bu özel Röportaj Florya’da gerçekleşti..

Galatasaray’da geçmiş senelere göre bu yılın daha farklı olduğu söyleniyor siz ne düşünüyorsunuz?
Şimdi bu sene Sponsor olayında ciddi adımlar atıldı. Cafe Crown ile yapılan anlaşma bugüne kadar Galatasaray’da yapılan reklam veya sponsorluk anlaşmalarından çok daha güçlü olduğu için bu yıl herkes bu takımdan fazla bir şeyler bekliyor bizde bunun bilinci içerisinde her zaman olduğu gibi yine Galatasaray’a yakışan mücadeleyi sponsorlarımızında desteği ile gösterip ligi ilk 4 içinde bitirmek istiyoruz.

Peki bu yıl hedef ilk 4 diye sürekli dillere dolaşan bir açıklama var. Bu ne demek oluyor, yani ligi 4. bitirmekle yetinecekmiyiz yoksa dahada yukarısı kafalarda varmı? Kısacası Şampiyonluktan bahsetmek için erkenmi?
Yok ben öyle düşünmüyorum. Biz hedef ilk 4 dediğimizde 4.sırayla yetineceğiz demek istemiyoruz önce ligi ilk 4 de bitirip daha sonrada Playoff da adım adım en yukarıya çıkmak için mücadele edeceğiz. Hiç kimsenin bundan şüphesi olmasın. Galatasaray hiçbir zaman hiçbir maçı kaybetmek için oynamaz elbette ki herkesin kafasının bi köşesinde şampiyonluk var.

Özellikle Fitch ile ilgili çok söylentiler oldu. Takımda sorunlar çıkardığı gibi dedikodular üretildi. Bu konu hakkında neler söyleyeceksin?
Yok kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil. Sizde biraz önce antrenmanı seyrettiniz takım içinde ki muazzam arkadaşlığı gördünüz. Bu takımda kimse huzursuzluk çıkarmadı ve çıkaracağınıda sanmıyorum..

Telekom, Fenerbahçe Ülker ve Efes maçlarında istenilen sonuç alınamamakla beraber ciddi farklar yedik. Neden istenilen oyun bu maçlarda oynanamadı?
Şimdi ben bu maçlar için çeşitli bahaneler üretmek istemiyorum. Biz hiçbir zaman alınan mağlubiyetleri çeşitli sebeplere bağlamayız. Bu maçlarda gerçekten çok kötü oynadık özellikle Fener ve Telekom maçlarında planlanan oyunu sahaya hiç yansıtamadık. Efes maçında maçı çevirmeye kadar gelmiştik ama olmadı. Biz bu takımlardan daha aşşağı değiliz ve 2.yarıda ki maçlarda bu takımları yenerek aldığımız bu yenilgilerin bizim gerçek yönümüz olmadığını göstermek istiyoruz..

Galatasaray’a verilen seyircisiz oynama cezaları nedense başka takımlara verilmiyor. Sizce bize verilen bu cezalar ağır değil mi?
Şimdi bu ceza gerçekten ağır oldu geçen senede böyle cezalar verildi bize. Bizim taraftarımız gerçekten çok ateşli bir taraftar ama çokta iyi centilmen bir taraftar fakat bazı kışkırtmalar olduğu zaman onlarda kendilerini kaybedebiliyorlar. Karşıyaka maçında ciddi anlamda büyük tahrik vardı. Ben burada bu olayı doğru bulduğumu söylemiyorum elbette ki sahaya girilmesi ve bir şeyler atılması yanlıştır ama lütfen Galatasaray taraftarına yapılan ağır tahrikler gözden kaçmasın..

Galatasaray’ın Basketbol ve Voleybol’da senelerdir başarısız olduğu açık sence bunun suçlusu kim veya neden böyle oluyor?
Şimdi yine başa dönmüş olacağız, burada organizasyon eksiklikleri ortaya çıkıyor. Bizde bu yıl bu organizasyonları ciddi anlamda yaparak Galatasaray ruhuna yakışan mücadeleyi sahaya yansıtırak sponsorlarımızında desteği ile zirveye oynayacağız. Geçmiş senelerde Galatasaray ruhu yine vardı ama dediğim gibi organizasyonlarda eksiklik olduğu zaman sorunlar çıkabiliyor.

Galatasaray’ın diğer branş müsabakalarını takip ediyormusun?
Elbette takip ediyorum. Özellikle Futbol takımını yakından takip ediyorum.

Basketbol dışında neler yaparsın?
Benim 2 tane kızım var ve onlarla çok vakit geçiriyorum. Büyük vaktimi onlara ayırıyorum ve onlara vakit ayırmaktan büyük keyif alıyorum. Bunun dışındada Sinemaya gitmeyi severim, müzik dinlerim..

Türk Basketbolu hakkında neler düşünüyorsun? İniştemiyiz çıkıştamıyız?
Bence kesinlikle Basketbolumuz çıkıştadır. Milli takımlar düzeyinde önemli işler yapıldı. Biliyorsunuz Avrupa 2.liği var bu sene yapılan Dünya Kupası maçlarında çok ciddi takımları yendik. Türk Milli takımı ve Türk Basketbolu giderek yükseliyor ve dahada yükselecektir..

Kariyerin boyunca oynadığın maçlarda unutamadığın maçlar hangileri?
Şimdi birçok maç var ama elbette en keyifli olanları Fenerbahçe’yi yendiğimiz maçlardır. Ben Fenerbahçe’yi yendiğimiz hiçbir maçı unutamam ve o taraftarımızıda sevince boğan bu maçalardan büyük keyif alırım.

Son senelerde Federasyonun Efes ve Ülker’i sürekli kolladığı ve bazı maçlarda çok bariz hakem hatalarının sürekli müessese takımları lehine olduğunu düşünenler var. Özellikle Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş takımı taraftarlarınında büyük kısmı bu şekilde düşünüyor. Bu konuda ki düşüncelerin nelerdir?
Ben burada bir kasıt aramak istemiyorum ve kasıt olduğunuda düşünmüyorum. Hakem hataları her zaman olmuştur ve olacaktır ama tekrar söylüyorum ben Basketbolda Şike ve benzeri olayların olacağını düşünmüyorum ve düşünmekte istemiyorum.

Efes ve Ülker demişken birde bu takımların geçmiş senelerde Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş takımı taraftarlarına karşı gösterdiği büyük bir ters tutum var. Kendi sahalarında oynanan maçlarda Büyük takım taraftarlarını salona almayıp salonu boş tutmayı tercih ediyorlar. En son geçen sene Efes-Beşiktaş Playff serisinde gördük Abdi İpekçi’nin tamamı boş iken Binlerce Beşiktaş taraftarı içeri alınmadı. Sence bu Türk Basketboluna yapılmış bir ihanet değimlidir?
Aslında bu bence çok hoş bir şey değil ama müessese takımlarının taraftarları olmadığı için büyük takımlar ile kendi sahalarında oynadıkları maçlarda rakip takım taraftarının salonda çok fazla olmasını istemiyorlar. Kendi bakış açılarına göre haklılar çünkü kendi sahalarında salonun tamamen rakibe ait olması onların işini zorlaştırıyor ama biz kendi açımızdan bakarsak elbette maça gelen taraftarların içeri alınmaması çok güzel bir durum değil..
Son olarak büyük Galatasaray taraftarına mesajını alalım..
Her zaman söylüyorum ve yine söyleyeceğim bizim taraftarımız gerçekten 1 numara ben her zaman Galatasaray taraftarını tek geçerim. Bizim taraftarımızın benzeri olduğunu düşünmüyorum. Onlara bize verdikleri muhteşem destekten dolayı çok teşekkür ediyorum. Bütün gücümüzle onlara layık olmaya çalışıyoruz onlardan beklentimiz her zaman ki gibi salonları doldurmaları ve tahriklere kapılmadan bizi desteklemeleri..

Burak Sezgin

Galatasaray Erkek Basketbol Takımı Kaptanı

tekbuyuk.com a TEŞEKKÜRLER...

uzun ama keyifli bir sohbet olmuş okumanızı tavsiye ederim..
röportaj anında çekilen resimler tekbuyuk.com da mevuttur..

gerçekten kaptana helal olsun
okurken gerçekten gurur duydum galatasaray taraftarı olduğum için
inşallah diğer sporcularımızda böyle düşünüyodr tarafrtar hakkında
oyak maçını iple çekiyorum
o maçta 2 maçlık cezann acısını çıkaralımm...

zate ngeçen sene fenerbahçe maçında fener taraftarına yaptığı hareket çok güzeldi.bu röportaj ilede nasıl bir gerçek galatasaraylı olduğunu gösterdi.başarılar dilerim burak sezgin'e

bende Burak Sezgin'in 35 metreden attığı 3'lükleri tek geçerim :D mümkünse bu sene basketbolu bıraksın, sokak basketboluna geçsin orda uzak mesafe şut adan adamlar oldukça bol onlarla takılır ..
Galatasaraylılığı tamam da basket açısından katkı 0 ..

Tequila' Alıntı:
bende Burak Sezgin'in 35 metreden attığı 3'lükleri tek geçerim :D mümkünse bu sene basketbolu bıraksın, sokak basketboluna geçsin orda uzak mesafe şut adan adamlar oldukça bol onlarla takılır ..
Galatasaraylılığı tamam da basket açısından katkı 0 ..

aynen...

Taraftarın son dönemde yaptıkları düşünüldüğünde "Galatasaray taraftarını tek geçerim" den kastı neydi acaba büyük kaptanın? Takıma destek olmak isterken köstek olmayı başarabilen taraftar kitlesi olarak mı tek geçiyor, derbi maçları hariç takımı yalnız bırakan taraftar kitlesi olarak mı tek geçiyor yoksa salona geldikleri zaman da takımı motive edici tezahüratların dışına en çok çıkan taraftar grubu olarak mı tek geçiyor. Anlaşılan biraz popülist takılmış kaptanımız...

Ama kaptana nabza göre şerbet veriyor diyemem asla. Ankara´da taraftara yaklaşımını gördükten sonra. Her koşulda taraftarı kollayan bir yapısı var.

Galatasaray taraftarının sevgilisi büyük Kaptan Burak Sezgin konuşmak için tekbuyuk.com’u tercih etti.
Bir söz de görüşmeyi yapan sitemize. Söyleşinin başına yerleştirilen klasik cümlelerden bari siz vazgeçin. Gülünesi bir durum çıkıyor ortaya.

onuryavuz' Alıntı:
Taraftarın son dönemde yaptıkları düşünüldüğünde "Galatasaray taraftarını tek geçerim" den kastı neydi acaba büyük kaptanın? Takıma destek olmak isterken köstek olmayı başarabilen taraftar kitlesi olarak mı tek geçiyor, derbi maçları hariç takımı yalnız bırakan taraftar kitlesi olarak mı tek geçiyor yoksa salona geldikleri zaman da takımı motive edici tezahüratların dışına en çok çıkan taraftar grubu olarak mı tek geçiyor. Anlaşılan biraz popülist takılmış kaptanımız...

Ama kaptana nabza göre şerbet veriyor diyemem asla. Ankara´da taraftara yaklaşımını gördükten sonra. Her koşulda taraftarı kollayan bir yapısı var.

Galatasaray taraftarının sevgilisi büyük Kaptan Burak Sezgin konuşmak için tekbuyuk.com’u tercih etti.

taraftar için yorumunuza saygım var bu yorumunuza karşı bi yorum yapmıyacağım.siteye yorumunuza katılamıyacağım bazı kişiler siteden aldıkları röportajları site ismi belirtmeden veya alıntı yapmadan sitelere rahatça koyabiliyorlar röportajı yapan kişinin emeği söz konusu.röportajı yapan kişi veya site admini bu konudan rahatsız olacak ki röportajın içine sitelerinin ismini koyuyorlar en doğal hakları.
Bir söz de görüşmeyi yapan sitemize. Söyleşinin başına yerleştirilen klasik cümlelerden bari siz vazgeçin. Gülünesi bir durum çıkıyor ortaya.

Benim siteye yönelik olarak eleştirim "konuşmak için tekbüyük.com´u tercih etti" ifadesineydi. Tercih etme durumu talep sayısının çok olduğu durumlarda geçerlidir diye düşünüyorum.

onuryavuz' Alıntı:
Benim siteye yönelik olarak eleştirim "konuşmak için tekbüyük.com´u tercih etti" ifadesineydi. Tercih etme durumu talep sayısının çok olduğu durumlarda geçerlidir diye düşünüyorum.

bunu demek istediğinin düşünemedim sitenin yapmış olduğu tercih diye düşünüyorum