Diskalifiye ve maçın pozisyonları ile ilgili değerlendirme,

Öncelikle merhaba,
maçı ben de izledim ve bana gelen özel mesajlardan dolayı kafanızdaki bazı soru işaretlerini konu açarak gidermek istedim.
Önce Gurovic'in olayına gelmeden maçın ilk yarısında Galatasaray'ın aleyhine çalınmış bir sportmenlik dışı bir düdük var.Dudley kendisini öyle bir yere bırakıyor ki, pozisyonun önünde olan ve pozisyondan sorumlu olan hakem normal foul çalarken o aradaki mesafeyi göremeyecek olan arka hakem ise sportmenlik dışı foul çaldı.Kesinlikle yanlış ve mekaniğe uymayacak bir karardı.
Gelelim diskalifiye olayına.Gurovic, poziyondaki foul itirazında haklı.Kesinlikle bir müdahele vardı.Hakem çalmadı, Gurovic'in itirazı doğruydu fakat hakem oyunu devam ettirince Gurovic konuşmaya devam etti.Televizyondan ne dediğini anlamak mümkün değildi.Hakem itirazlara dayanarak teknik foul verdi.Ama sonrasında Gurovic hakeme daha başka şeyler söyledi.Ne söylediğini ben bilmiyorum ama diskalifiye edildiğine göre ağzından yanlış şeyler çıktı.İlk durum küfür ve ağır sözler sarfettiğinden dolayı diskalifiye edilmiş olması.İkinci durum ise çok ama çok özel bir durum.Burada maçı izleyenlerin %99,9'u diskalifiyeyi küfürden vs.'den dolayı yediğini düşünüyor.Bir oyuncu teknik foul yedikten sonra, saat durur(top cansız) ve oyuncu teknikten sonra hakemi küçük düşürücü şeyler söylemeye ve protesto ederse oyuncuya ikinci teknik de verilebilir ama genelde uygulanan kural diskalifiye etmektir.Yani duran zamanda kısa süre içersinde bir oyuncuya iki teknik foul arka arkaya çalmak çok istisnadır.Bu olayda pek sık olmaz çok nadirdir.Ama diskalifiyenin ikinci ihtimali de budur.Dolayısıyla disiplin kuruluna sevkedilen Gurovic için baş hakem rapor yazmak zorunda.O raporu gözlemci ile birlikte gerekli merciiye gönderilir.Gözlemci de bunu raporunda bildirir.Eğer benim dediğim istisnai durumdan dolayı diskalifiye edilirse 1 maç, fakat ilk durumdan dolayı diskalifiye edilirse en az 1 maç ceza alır.Bazı arkadaşlarımız 2 hafta filan demiş bunun için ayrıntıya girdim.
Umarım açıklayıcı olabilmiştir..
Saygılarımla,

Umut Bey aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkürler...

Bildiğim kadarıyla sportmenlik dışı fauller hakemlerin insiyatifindedir ve bir hakem verdiyse buna uyulur ama bariz şekilde "normal faul" olduğu için pozisyona hakim olan ve normal faul kararı veren hakem sportmenlik dışı veren hakemi aydınlatıp kararı geri aldırması mümkün değil miydi?

Umut abi teknik faulden sonra hakeme itiraz etti hakeme ne dediğini görmedim ancak atıldıktan sonra hakemin yüzüne F... Y.. dedi ve tükürdü arkasından.
Hakemin kesinlikle yanlış bir kararı vardı Tahkim Kurulunun bunu göz önüne alması gerekir.

Onur Yavuz' Alıntı:
Umut Bey aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkürler...

Bildiğim kadarıyla sportmenlik dışı fauller hakemlerin insiyatifindedir ve bir hakem verdiyse buna uyulur ama bariz şekilde "normal faul" olduğu için pozisyona hakim olan ve normal faul kararı veren hakem sportmenlik dışı veren hakemi aydınlatıp kararı geri aldırması mümkün değil miydi?

Dediğinizde son derece haklısınız Onur Bey,
fakat hakemlerimiz maçtan önce konuşurlar.Sahadaki bölgeler, kimin hangi pozisyondan sorumlu olduğu, çalınan ortak düdüklerde neye uyulması gerektiği vs..Bu pozisyonda bir hakem normal foul çalarken diğer hakemin sportmenlik dışı çalmasının yaptırımı iki hakemin maçtan önceki konuşmasıyla alakalıdır ama böyle bir durumda genelde ağır karar uygulanır.Çünkü eğer uygulanmazsa iki tarafta düdüklere itiraz eder.Ben pozisyonu çok dikkatli takip ettim ve iki hakem farklı foul çaldığında normal foul çalan maç öncesi konuşmalarından dolayı ellerini indirdi ve diğer hakeme bıraktı.Benim kendi şahsi kanaatim böyle bir durumlarda yüzde yüz eminseniz durumdan, gözlerle irtibat kurup foulü çevirebilirsiniz.Ama maalesef hakemlerimiz bu konularda sorumluluk almak konusunda sıkıntı yaşıyorlar.

Burak Barut' Alıntı:
Umut abi teknik faulden sonra hakeme itiraz etti hakeme ne dediğini görmedim ancak atıldıktan sonra hakemin yüzüne F... Y.. dedi ve tükürdü arkasından.
Hakemin kesinlikle yanlış bir kararı vardı Tahkim Kurulunun bunu göz önüne alması gerekir.

Burakcım,
zaten tükürme olayı diskalifiyeden sonra olan bir olay.Ama bu yaptığı 2 hareket ek bir ceza doğurmaz.Bir örnekle daha net anlayacaksın.Hakem olduğunu düşün, bir takımın hocası sürekli itiraz ediyor çaldığın düdüklere.Hocayı uyardın ve hocam böyle devam etmeniz durumda gerekeni yapmak zorunda kalacağım dedin.Bundan sonra hoca bir pozisyonda yine itiraz etti ve tekniği çaldın.O bölgeden uzaklaşır mısın, yoksa acaba çaldıktan sonra orada kalıp sürekli o tarafa mı bakarsın acaba bana ne güzel düdük çaldı derler mi diye :) Çaldıktan sonra ordan uzaklaşman gerekir çünkü elbette iyi şeyler söylemezler, onu duymazlıktan geleceksin(sınırına kadar) Yani dediğim gibi her husus göz önüne alınır.Ama ben 1 maç bekliyorum.

Anladım abi,Trabzon'da hakem semineri vardı 5 gün ve sonunda sınav ve sınav sonrasında lisansımı alacaktım.Bir gün gittim ve teknik faul olayını da kısaca anlatmışlardı :)
Aynen bu şekilde : )
Ben lisansı yanlış anlamam yüzünden alamadım ancak seminerler tarihlerini öğrenebilirsem almak istiyorum.
Hakemlik çok zor bir iş ancak dünyanın en zevkli işi herkes senin çaldığın düdüğe bakıyor :)

Teşekkür ederim abi verdiğin bilgiler için.

Hakemlerin çok iyi birer psikolog olması gerektiğini düşünüyorum.

Okan BAKIR' Alıntı:
Bi ara hakemin üstüne öyle bir geldi ki ben vurucak sandım hakemde onun korkusuna çaldı herhalde bi anda..

Sevgili Okancım,
hakemler korkmaz.Korkarak da birşey çalamaz.Hakem olmayan birşeyi çalamaz.Bir oyuncu sayıyı atmadan sayı veren hakem gördün mü?Önce olay gerçekleşir sonra hakem yorumlar.Orda üstüne geldiği için öyle bir düdük olmaz.Eğer vursaydı diskalifiye ederdi.Ordaki diskalifiye etmesinin nedeni hakemin üstüne gelmesi vs değil.Başka nedenler var.

Umut Bey öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Bir sorum olacak.
Bilindiği gibi FIFA kurallarında yıldız futbolcuların hakemler tarafından sertliklere ve psikolojik etkilemelere karşı korunmasını belirtmişti.

Basketbolda da bunun benzeri bir kural var mıdır ?

Örneğin;

erenbekdemir' Alıntı:
gurovice ribaunt mücadelesinde telekom bench inin önüne düştüğün de barış ermiş eminim çok kötü birşe söyledi...gurovic ters ters baktı ,sonra gurovice demediklerini bırakmazlar....

Burak Barut' Alıntı:
Anladım abi,Trabzon'da hakem semineri vardı 5 gün ve sonunda sınav ve sınav sonrasında lisansımı alacaktım.Bir gün gittim ve teknik faul olayını da kısaca anlatmışlardı :)
Aynen bu şekilde : )
Ben lisansı yanlış anlamam yüzünden alamadım ancak seminerler tarihlerini öğrenebilirsem almak istiyorum.
Hakemlik çok zor bir iş ancak dünyanın en zevkli işi herkes senin çaldığın düdüğe bakıyor :)

Teşekkür ederim abi verdiğin bilgiler için.

Hakemlerin çok iyi birer psikolog olması gerektiğini düşünüyorum.

Kesinlikle sana katılıyorum.Hakemlik hem zor bir iş, ancak her kişi eline alsın bir düdüğü dışarıda maç yapan ve basketbolu bilen 2 takımın (tek pota da olur :) ) maçını yönetmeye çalışırsa anlar.
Lisan alamamana üzüldüm, sana tarihleri gönderiyorum.bu tarihlerde katılmak istediğin ve sana uygun gelen yer neresi olursa bana bilgi ver yardımcı olayım.

BURSA 19-23 Ocak 2009 Mehmet Keseratar Alparslan Kara
MANİSA 19-23 Ocak 2009 Recep Ankaralı Altan Koç
ŞANLIURFA 19-23 Ocak 2009 Rüştü Nuran Salim Bozyel
ARTVİN 26-30 Ocak Recep Ankaralı Oğuzhan Kılıç
Senin için Artvin uygun sanırım.

Tugay Aktepe' Alıntı:
Umut Bey öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Bir sorum olacak.
Bilindiği gibi FIFA kurallarında yıldız futbolcuların hakemler tarafından sertliklere ve psikolojik etkilemelere karşı korunmasını belirtmişti.

Basketbolda da bunun benzeri bir kural var mıdır ?

Örneğin;

erenbekdemir' Alıntı:
gurovice ribaunt mücadelesinde telekom bench inin önüne düştüğün de barış ermiş eminim çok kötü birşe söyledi...gurovic ters ters baktı ,sonra gurovice demediklerini bırakmazlar....

Sevgili Tugaycım,
yıldız oyuncular hakem tarafından korunacak gibi bir kural yok.Öyle bir kural olmaz, ama korunur ;) Sen çok iyi bir oyuncusun, yıldız oyuncuyu yıpratmana elbette izin vermezler.Takımların yıldız ve kaliteli oyuncuları bellidir.Hakemi aldatmaya yönelik hareket edecek adamları da hakemler bilirlen, karakterli adamları da.Kapalı konuşuyorum çünkü demek istediklerimi anlıyorsundur.Hakemler de her saça göre ayrı traşı uygularlar.Umarım açıklayıcı olabilmiştir.

Umut' Alıntı:
zaten tükürme olayı diskalifiyeden sonra olan bir olay.Ama bu yaptığı 2 hareket ek bir ceza doğurmaz.
Umut abi o zaman hakeme patlatsaydı da elim çarptı yanlışlıkla diiyebilir miydi? Yada hakem acı hisetmeme numarasına yatıp yine 1 maç ile kurtarır mıydı?

Yoksa ufak bir darbe olduğu için büyük olasılık sezonu mu kapatırdı? :)

Guroviç'in pozisyonunda ben hakemin durduk yere atmayacağını düşünüyorum. Milan'ın hakeme sözlü saldırısı vardı vede bu sözler " Selam, Nbr " olacak hali yoktu..

Barış önemli olan o değil.Çok bariz bir faul vardı ve fark bu denliyken oyuncunun o anda ki ruh halini hakem de anlamalı.

Hakemlerin gerçektende biraz daha psikolojik olarak oyuncu üzerinde saygı uyandırması lazım. Nedense bizim hakemler hep "Alman Generalleri" gibi sert duruş sergileme yönünde, oyuncularında sahada birer "piyade er" gibi olması gerektiğini düşünüyorlar. Tabiki her insan reaksiyon gösterir, biraz daha yapıcı olmakta fayda var. Sadece Gurovic'in pozisyonu için değil genel anlamda biraz daha aşama almaları lazım hakemlik konusunda..

Burak Barut' Alıntı:
Barış önemli olan o değil.Çok bariz bir faul vardı ve fark bu denliyken oyuncunun o anda ki ruh halini hakem de anlamalı.

Tamamda hakem " Oyuna devam et, kararları ben veririm " dedikten sonra hakeme küfür etmenin karşılığıda oyundan ihraç zaten.. Ayrıca Guroviç tecrübesinde bir oyuncunun böyle bir hareketi - şartlar ne ve nasıl olursa olsun - yapmaması gerekirdi. Altyapı oyuncusu yapar anlarım ama sen ki yıllardır Avrupa'da basketbol oynuyorsun, tecrübe abidesi olarak gösteriliyorsun ve takımdaki en tecrübeli oyunculardan birisin..

Ayrıca hakem Milan'ı önce uyardı. Öyle hemen " sen bana itiraz ettin al sana diskalifiye " demedi yani.. Milan devam edince haliyle diskalifiye çaldı.. Yani olaya sadece Milan Gurovic yönünden değil, Engin Hocanın yönündende bakmak gerekir.

Gurovic'in bu hareketi iyidir iyi. Hırslı olması önemli birşey. Zaten smaça filan gitmesi 5'e 5 kısımda önemli bunlar.

Barış Çamur' Alıntı:
Ayrıca hakem Milan'ı önce uyardı. Öyle hemen " sen bana itiraz ettin al sana diskalifiye " demedi yani.. Milan devam edince haliyle diskalifiye çaldı.. Yani olaya sadece Milan Gurovic yönünden değil, Engin Hocanın yönündende bakmak gerekir.

Ben o Engin Hocanın ... Yönünden de bakarım..

Önce adam gibi maç yönetsin. Gözünün önünde 500 tane pozisyonu kaçırdı. Milan Gurovici bu maç ilk kez begendim. daçkaya karşı oynamasa da olur.

Gereğini yapmıştır. Teşekkürler..