Euroleague Ön Elemesi 3. Maç | Galatasaray 71 - 63 Lietuvos Rytas

Lietuvos Rytas'ın kadrosu ve Buducnost maçı istatistikleri;

AavG-j-CMAAebaz.jpg

Lietuvos Rytas'ın kadrosu ve Cibona maçı istatistikleri;

AavHGs1CMAAaqG9.jpg

Asvel maçında korkunç bir savunma yapmıştık. Ben o savunmanın o maça özel olduğunu düşünüyorum. Bu maçta gerekli savunma performansını gösterip Rytas'ı geçeceğimizi tahmin ediyorum açıkçası. İki takım arasında(bence) ciddi kalite farkı var. Rytas'ı geçemeyeceğimizi düşünüyorsak EL'ye hiç katılmayalım bence. Çünkü EL'de Rytas'tan çok çok daha iyi takımlar, 3-4 gömlek daha büyük takımlarla oynayacağız.

Mahmuti'nin aslanlarını bugün göreceğiz!

Seibutis ve Samardziski Edirne Olin'den tanıdığımız isimler.
Onun dışında Rice önemli bir oyuncu.
Kendi seyircileri önünde oynayacağız ama biz zaten buna alışkın olmalıyız.
Bir nevi euroleague grupları için bir ön prova olacak.
Orda da deplasmanda dolu tribünlere karşı oynayacağız.
Takımdaki diğer oyuncular hakkında pek bir bilgim yok.
Ama bu takımın seviyesinii saydığım şu 3 oyuncuyla az çok tahmin edebiliyorum.

Sinan Erdem'de sarı lacivert kutlama balonlarını patlatmıştık sonuçta. Bu tip atmoferlere alışkınız. Bu adımı da geçip olmamız gereken yerde olacağız İnşallah!

Maça kesinlikle sakin başlamalıyız.Dünkü 3 lük yüzdesi ile havaya girip bugün de böyle başlarsak bizim için iyi olmayabilir..Maç başında kesinlikle hızlı pas çevirip uzunlara kolay basketler attırmalıyız..Bunu başarabilirsek dışardaki adamlarımız daha rahat edecektir,şut anlamında da ısınmış olacaklardır..

Acele 3 lükler atıp da başarısız olursak,onların taraftarla beraber havaya girmelerine sebep oluruz..

Hocanın kendine göre taktiği var, düşündükleri vardır ama benim kafamda da belli parametreler var maçı kazanmamız için.

Furkan ilk 5 başlamalı, Andric kenardan gelmeli. Furkan maç boyunca diğer uzunlardan daha fazla süre almalı. Ancak bu şekilde ribaund etkinliğimizi arttırabiliriz. Andric de Lakovic-Lucas ikilisinin sahada olduğu zamanlar yerine Tutku sahada olduğu zamanlar oynamalı. Ortada benimsenmiş bir gerçek varken dünkü maçtaki gibi Tutku-Andric ikilisini çok az kullanırsak zorlanırız, daha doğrusu hep üçlüğe yöneliriz. Bu da Rytas karşısında hiç işimize gelmez. Hem dış şutlara yönelmek hem de maçtaki toplam sayıyı yukarı çekmek bizim basketbolumuza çok ters. Milli takımlarda, Galatasaray'da, Efes'te, Fener'de gördük ki ne kadar az toplam sayıda tutarsak maçı galip gelme şansımız o kadar artar.

Son olarak da geçen başlığı açarken dediğim gibi açtığımız son başlık olmayacak bu da Euroleague için.

Artık kelimelerin tükendiği anlara geliyoruz, ne bu heyecan anlatılabilir, ne de taktik konuşulabilir. Kazanırız, kaybederiz, önemli değil. Önemli olan yine elimizden geleni yapacak olmamız, kaybedersek üzülürüz, ama ne yapalım deriz. Kazanırsak ortalığı yıkarız. Ama ne olursa olsun, gurur duyulacak bir takımımız olduğunu da biliriz.

Sakin olalım, Rytas'ın seyirci üstünlüğünü fazla kafaya takmayalım ama o seyirci ile havaya girebilecekleri tempoyu da ellerini vermeyelim. Gerisi elbet gelir.

Bu takımı Euroleague'de göreceğiz, inancımız tam.

40 dakika ya, sadece 40 dakika. O kudrete sahibiz, yeter ki şans bizimle olsun.

Biz hiç bir şeyi bu kadar istemedik, Allah utandırmasın..

Heyecanlıyım hem de çok bu kadar yaklaşmışken girememek yazık olur . Bugün en önemli kıstas kesinlikle ribauntlar Furkana çok çok önemli işler düşüyor hayırlısı kazansakta kaybetsekte şu takımla gurur duyuyorum .

Hocanın kendine göre taktiği var, düşündükleri vardır ama benim kafamda da belli parametreler var maçı kazanmamız için.

Furkan ilk 5 başlamalı, Andric kenardan gelmeli. Furkan maç boyunca diğer uzunlardan daha fazla süre almalı. Ancak bu şekilde ribaund etkinliğimizi arttırabiliriz. Andric de Lakovic-Lucas ikilisinin sahada olduğu zamanlar yerine Tutku sahada olduğu zamanlar oynamalı. Ortada benimsenmiş bir gerçek varken dünkü maçtaki gibi Tutku-Andric ikilisini çok az kullanırsak zorlanırız, daha doğrusu hep üçlüğe yöneliriz. Bu da Rytas karşısında hiç işimize gelmez. Hem dış şutlara yönelmek hem de maçtaki toplam sayıyı yukarı çekmek bizim basketbolumuza çok ters. Milli takımlarda, Galatasaray'da, Efes'te, Fener'de gördük ki ne kadar az toplam sayıda tutarsak maçı galip gelme şansımız o kadar artar.

Son olarak da geçen başlığı açarken dediğim gibi açtığımız son başlık olmayacak bu da Euroleague için.

Yüzde yüz sana katılıyorum ,Hem tempo hem de andriç yorumlarında. Geçen sene ermalle başlıyorduk,savunmayı yüksek seviyede başlayıp ,periyot sonunda oyuna giren tutku ve andriç ikilisiyl oyunu lehimize çeviriyorduk.
ender-lakoviç-shipp-songaila-furkan ile başlayıp tutku-shipp-gordon-shumpert(cevher)andriç 5lisine dönmemiz lazım.Tempoyu iyi kontrol etmemiz lazım,çünkü litvanya takımları iç sahada her zaman yüksek tempoda oynar.Galip geliceğimize inancım tam,takımıma güveniyorum

maça tam 6 saat var ama heyecandan karnıma ağrılar giriyor... bu heyecanı yaşattıkları için bile minnettarım aslanlarımıza... sakin olursak, savunmamızı oturtursak kazanmamamız için bir neden yok. iki gündür sessiz shumpert in maçı olur umarım...

Kişilikli mücadelelerinden dolayı benim gibi bir çok Galatasaray taraftarının bu takıma olan inancı daha da güçlendi bugün. Oktay Mahmuti ve aslanları şunu asla akıllarından çıkarmasınlar. Nasıl ki Cimbomlunun elinde tükenmeyecekse alkış, unutmasın işte Bench'in arkasında kalmayacak asla yalnız! Alkışlarımızı Bench'in arkasında hissedecekler. 20 Milyon taraftarı...

Bizim diğer olayımız, asla pes etmeyen bir mücadele sergilememiz. Kazanmak, kaybetmek işin tablosuna yansıyançok da önemli olmayan bir durum. Muazzam bir takım kimyası, dengeli bir rotasyon elverişliliği ve bu işi yemiş yutmuş bir koç. Her şeyiyle bir takım. Şimdi bir testten geçiyoruz. Nasıl ki yenilmez armada günleri halen konuşulur. İşte bu takım bize bugünleri de konuşturabilir gelecekte. Ama bizle beraber yapabilirler bunu ancak ve ancak.

Gelin gücümüzü gösterelim eşe dosta, başkana! Yeter ki gelin. Bir basketbol takımımız var, yılmak bilmeyen. Her şeye değiyor işte bu, her şeye!

Galatasaray bana, sana, bize, hepimize birden; "gelin bir hikayeniz olsun" der gibi bakıyor be arkadaş. Bunu seviyorum işte ben. Cimbom, Cimbomlu'nun hikayesini anlatmak gayretine düşmüş. Varsın şampiyonluklar sizin olsun. Hikayelerdeki cümleleri ezber ederim ben, var gücümle.

bu maçta gorunen o ki rytas pota altını karartmaya calısacak ve bence oktay hocada buna karsılık ender/tutku - lako/gordon yani bir delici bir sutör kullanacaktır.ender ve ozellikle tutkunun içeri girip dısarı cıkaracakları yada uzunlarla yapacakları ikili oyunlar oyunun kaderini belirleyecektir.
Ayrıca bu maçta Shumpert in macı olur gibime geliyor ve herkesin aksine ben bugun shumpertin 4 numaradada oynayabilecegini dusunuyorum ozellikle hucumda Darius 5 Shumpert 4 oynarsa potadan uzaklasıp rahat sayılar bulabiliriz tabi bu savunmada biraz aksatır bizi

Bu sefer papaz pilav yemez.İki gündür ilk yarıları kötü oynuyoruz.Adamları havaya sokarsak,tampon bir fark oluşturmalarına izin verirsek o seyircinin önünde oyunu zor tuttururuz.40 dakika boyunca oyun aklını muhafaza etmeliyiz.Hakemlerden yana ciddi endişeliyim.Turnuva Rytas'ın keyfine göre gidiyor malum.Umarım insaflı olurlar,2-3 düdüğe fitim açıkçası.
Bence daha iyi takımız.Dün bir tanıdığa söylediğim gibi Avrupa'nın neresinde oynarsak oynayalım bir adım önde olurduk.Ama Litvanya'da onlar favori.Bu tarihte -ucunda Euroleague varken- Litvanya'da deplasman kazanmak kolay iş değil.
Shumpert,hadi be baba.Herkes bir şeyler verdi bir sen kaldın.O kadar hukukumuz var,çok seviliyorsun.Çık ağırlığını koy şu maça.Bir senelik emeğin heba olmasın,sezon boyunca seni her gördüğümüzde içten içe vah tüh demeyelim.
Maçın önemini idrak edemediğimi düşünsem de gece uyku tutmadı. :) Bir maç,ucunda Euroleague.Zor ama olası.Futbolda kabusları olduk,sıra basketbolda.Parçalayın aslanlar!