FIFA Dünya Kupası Katar 2022

En Büyük Şampiyonluk Adaylarınız Hangi Takımlar?

• Kullanılan toplam oy
    16
  • Anket kapatılmış .
Abi her golden sonra ağlıyorlar. Maç mı kına gecesi mi belli değil. Sakin kal,topunu oyna. Kupayı kazandığında istersen gece-gündüz ağla. Ama maç içindeki bu aşırı duygusal değişimler olmuyor.

Mbappe’nin emeklerine yazık oldu. Arjantin gibi kazmalarla dolu kadro da kupayı aldı ya..
Tchouameni ve Coman yürüyerek dönsün ülkelerine. Lloris de penaltılarda tam bir kova!

Her anıyla inanılmaz bir final oldu. Fransa 70 dakika şut çekemeden mıy mıy oynadı ve uyuttu herkesi ekran başında. Messi de 90+larda çektiği o zımbada Lloris kurtarmasa her şeye noktayı ikonik olarak koyacaktı. Mbbappe için yazacak kelime yok. Ben taraf tutmuyordum ancak Fransa Milli Takımı'nda 1 oyuncu dışında Fransız olmaması sinirimi bozdu ve Arjantin'i destekledim.
Adamlar yıllar yılı buna hasret ve içinde birden fazla hikaye barındırıyor. Herhalde ağlayacaklar. Sen bir finale çık bakalım neler olacak gör. Ekran başında biz bile hallerden hallere girdik. Sahayı ve binlerce tribünü ve dahi milyonlarca insanın ait olduğu bir baskıyı ve halet-i ruhiyeyi tahayyül etmeye çalışın. Hele Messi'nin vedası eklenince...
Maç çok uçlarda gitti geldi. Özellikle son saniyede Arjantin kalecisinin %100'lük pozisyonu ayaklarıyla çıkarması... Resmen kupa elden ele gezdi bugün iki takım için de.

Messi Dunya Kupasini kazanamasa bile tarihin en iyi oyuncusu.Arjantin’in kazanmasini hic istemeyen biri olarak Arjantin’in kazanmasi veya kaybetmesi Messi acisindan bence birseyi degistirmeyecekti.
Kisacasi zaten en iyisiydi,bu turnuva imzasi oldu..

Her anıyla inanılmaz bir final oldu. Fransa 70 dakika şut çekemeden mıy mıy oynadı ve uyuttu herkesi ekran başında. Messi de 90+larda çektiği o zımbada Lloris kurtarmasa her şeye noktayı ikonik olarak koyacaktı. Mbbappe için yazacak kelime yok. Ben taraf tutmuyordum ancak Fransa Milli Takımı'nda 1 oyuncu dışında Fransız olmaması sinirimi bozdu ve Arjantin'i destekledim.
Adamlar yıllar yılı buna hasret ve içinde birden fazla hikaye barındırıyor. Herhalde ağlayacaklar. Sen bir finale çık bakalım neler olacak gör. Ekran başında biz bile hallerden hallere girdik. Sahayı ve binlerce tribünü ve dahi milyonlarca insanın ait olduğu bir baskıyı ve halet-i ruhiyeyi tahayyül etmeye çalışın. Hele Messi'nin vedası eklenince...
Maç çok uçlarda gitti geldi. Özellikle son saniyede Arjantin kalecisinin %100'lük pozisyonu ayaklarıyla çıkarması... Resmen kupa elden ele gezdi bugün iki takım için de.

Fransızları sevmeyen biri olmama rağmen bu düşünceye katılmıyorum. Milli takımlara miliyetçi gözlükle bakılmasına taraftar değilim. O ülkede doğmuş büyümüş futbolu öğrenmiş ve Milli Takımını seçmişsen oralısındır. Bunda başka şeyler aramaya gerek yok, çünkü aslolan elindeki hammaddeden futbol kültürüne uygun bir kadro oluşturmaktır ve bu işte çok başarılılar.. Diğer takım sporlarında da bunu sahaya yansıtıyorlar ayrıca.

Finale gelecek olursak, 98'den beri yazni canlı izlediğim tüm finaller içerisinde en heyecanlı ve keyifli futbolun oynandığı finale şahitlik ettik. Ama bu tanımlamalar yetmez... Hikayesi, drama seviyesi Hollywood senaryosu olsa, yok artık çok abartmışlar, denecek türdendi. İzlerken tarafsanız bunun böyle yaşanması kalpten götürebilir ama maç bitince kazanan taraftaysanız aldığınız keyfin izahı olmaz. Benim için de durum bundan ibaretti. Bu finalin üstüne çok az şey geçebilir artık. CL Finali, El Finali gibi başlıklar altında Galatasaray'ı görmek ya da Milli takımımızı bu arenada ana etkinlikte görmek.

Bir oyuncunun GOAT olması için Dünya Kupası kazanması gerekliliği aşırı düz ve eskimiş bir yaklaşım ama maalesef dünyada pek az kişi bunun farkında. Sonuçta bu bir takım oyunu ve Pele de olsan Maradona ya da Messi de olsan atıyorum Bolivya Milli Takımını Dünya Şampiyonu yapamazsın. Dolayısıyla vatandaşı olduğu ülke senin kariyerinde çıkabileceğin zirveyi etkilemiş oluyor. Zamanında George BEST Manchester United kariyeriyle zirveye çıkması gerekn bir adam olmuş ama Kuzey İrlandalı olduğu için Dünya Kupası başarısı göremeden futbolu bırakmış bir isim. İngiliz olsaydı bambaşka şeyler de konuşabilirdik. Zamanında oynandıktan 1 yıl sonra sinema aralarında izlenen Dünya Kupası maç özetleri olmasa efsaneleri göremeyecek olan nesiller vardı. Yerel ligler kendi ülkende bile stadda değilsen doğru düzgün izlenemiyordu. En iyilerin de karşı karşıya gelmesi için en uygun ortamlar Dünya Kupalarıydı. Olanaklar sınırlıyken bu tip çapsız sınırlı kabullere sığınmak doğal. Ama artık Messi, C.Ronaldo, Mbappe gibi isimlerin dilediğimiz her maçını zileyebiliyoruz. Hal böyleyken kim iyi ya da yeterince iyi değil kafamızda bir kanıya varabiliyoruz. Bunu sağlama almak için kimsenin kanıta ihtiyacı yok. 40-50 yıl öncenin insanları için bu tip başarılar önemli olabilir ama bu tip şartlar koymak 21.yy dünyası için oldukça saçma. Kahvehane yorumu olarak yine de bir nebze kabul edilebilir ama kerli ferli futbol yorumcularının da bu trene atlayıp tüm bilgisiyle vardığı kanılara sırf Dünya Kupası üzerinden referans verme ya da veremezse düşüncesinden vazgeçmesi akıl alır gibi değil. Futbol gibi 1 oyuncunun tüm takımı sürüklemesinin oldukça zor olduğu bir sporda bu gibi gerekçelerle bazı oyuncuların parlatılması ve bazılarının üstünün çizilmesi hiç adil değil. Messi benim için döneminin en iyi oyuncusu(dönemimin diyorum çünkü her dönem birbiriyle kıyaslanamayacak kadar farklı yapıda ve bu yapılar içinde sivrilebilen oyuncular da farklı oluyor dolayısıyla. Elma ile armutları kıyaslamak da saçmalık olur. Sadece dönemine ne kadar damga vurduklarını kıyaslayabiliriz.) ve her ne olursa olsun öyle de kalacaktı. Dünya Kupasını haketti gibi değil de Dünya Kupası onun kariyerine güzel bir hikaye yazı olarak görüyorum sadece. Bazen keşke Arjantin'li değil de Venezuella'li filan olsaydı da bu tip kıyaslamaların ne kadar saçma olduğunun yüzlerine çarpılmasını isterdim. Şimdi Haaland'ın kariyeri Everest'e tırmanırsa o Norveç takımıyla Dünya Kupası beklenirse çok güleceğim.

Mesele milletçilik değil aslında. Bu oyuncular Afrika kökenli oyuncular ve fizik olarak nasıl avantaj sağladığını zaten gördük. Karşı takımın oyuncuları dili dışarıda adım atamazken(doğal olarak) ; diğer takımın oyuncuları sanki maçın 10.dakikasıymış gibi sahada ayak basmadık yer bırakmıyordu. 1-2 kişi olması bir nebze kabul edilebilir ama sahada 10 futbolcunun siyahi atlet oyuncular olması, ''Fransa'' adı altındaki takımda(ülkede) pek de adil durmuyordu.
Mesela; Türk Kadın Basketbol Takımı'nın ; Angel, Quanitra, Pondexter, Sancho, Augustus'tan oluştuğunu düşünelim. Ne kadar adil ve ne kadar normal ?

Mesele milletçilik değil aslında. Bu oyuncular Afrika kökenli oyuncular ve fizik olarak nasıl avantaj sağladığını zaten gördük. Karşı takımın oyuncuları dili dışarıda adım atamazken(doğal olarak) ; diğer takımın oyuncuları sanki maçın 10.dakikasıymış gibi sahada ayak basmadık yer bırakmıyordu. 1-2 kişi olması bir nebze kabul edilebilir ama sahada 10 futbolcunun siyahi atlet oyuncular olması, ''Fransa'' adı altındaki takımda(ülkede) pek de adil durmuyordu.
Mesela; Türk Kadın Basketbol Takımı'nın ; Angel, Quanitra, Pondexter, Sancho, Augustus'tan oluştuğunu düşünelim. Ne kadar adil ve ne kadar normal ?

Yukarıda Dünya Kupası almayı bireysel kariyerlere şart koşmanın evrensel bir akıl tutulması olduğunu düşünmem gibi bir konu bu da. Bazı şeyleri kanıksayıp sorgulamazken bazılarını neden sorguluyoruz? İkilemleri kendi kendimize neden yaratıyoruz. Sana sadece ABD Dream Team diyerek köşeme çekiliyorum... Yok dayanamam açıklamam lazım:D ABD'deki siyahiler o ülkenin bir parçası olduğu kabul ediliyor da iş Fransa'ya Almanya'ya vs gelince mi sorun oluyor. Denebilir ki ABD toplama bir ülke zaten.Hayır o ülkenin kolonileşmesi dönemlerinde ve kuruluşunda ki asli unsurlarında siyahiler, asyalılar, latinler, araplar vs yok.Hepsi sonradan gelmiş ve hatta siyahiler geçen yüzyılın başına kadar köle olarak yaşamışlar. Kaç göbektir bir ülkede yaşadığının da 3 nesilden sonra pek önemi kalmıyor. Hal böyleyken bu tip fiizksel avantajları kullanmak ABD'ye hak da Fransa'ya,İngiltere'ye hak değil mi? Onlar sömürgeciyse ABD de köleler üzerinden zenginleşen bir ülke değil mi sorarım.

Buna böyle bakarsak sonu olmaz. Safkan bir ırk bulmak imkansıza yakın. Brezilya ve Arjantin ırklarıda kırma zaten İspanyol, Portekiz ve İtalyan kökenli hatta Brezilya'da Afrika kökenli bir sürü oyuncu var buna tarihlerinin en iyi oyuncusu Pele dahil. Maradona ve Messi de İtalyan kökenli diye biliyorum. Oyuncular kendini yetiştiren ülkeye ait hissediyorsa orada oynama şansına sahip olmalı.