gsbasket - TARAFTAR SÖZLÜĞÜ

Tuncay Bey çok güzel düşünmüş. Kendi adıma teşşekkür edeyim.

Gün geçtikçe yeni terimler öğreniyorum basketbolla ilgili. Bazen de ben bu kelimenin anlamını zaten biliyorum diyerek basketbol bilgisinde çok da cahil değilmişim diyerek kendimi avutuyorum :)

Re: Re:

Mert Yigit Kazan' Alıntı:
[quote="Serdar Aslan":f523e]Riverse?
dripling esnasında aniden 360 derecelik dönüş yaparak karşıdaki savunmacıyı ekarte etmek
ayrıca reverse riverse değil...[/quote:f523e]

arkadaşım ben reverse diye biliyodum.Bir Dil bilimciye sorsan iyi olacak kanımca... ;)

alley - hoop : potaya dogru atılan pasın havada yakalanıp çembere çivilenmsi hadisesidir.
Avni Küpeli'nin kulakları çınlasın:)

fade away = geri çekilerek atış, özellikle hidayet atıyor yerlilerden, nba de michael jordan bu işi en iyi ikinci yapan adamdan 100 kat iyi yapardı.
crossover = topu sürerken aniden zeminin ters tarafına vurarak rakibin belini kırma operasyonu.
(crossover by penny hardaway lafını nba izleyen herkes yaklaşık 2325321 kere duymuştur) son dönemde A.I (iverson efendi) mükemmel yapar, steve nash de pek tabii.
fake= kelime anlamı sahte taklit aldatma vs olan bu kelimede atış yada pas gibi hareketleri yapar gibi yapıp yapmayarak rakibi yanıltma işlemidir.
zone savunma= alan savunması (bölge savunması)
1-3-1, 2-1-2, 2-2-1 vs = takımdaki oyuncuların sahaya diziliş şekillerinden bazıları (3-5-2, 4-4-2 hesabı, ancak tabiki 2 kişi rakip potanın orada beklemiyo : ) )
trailer= hızlı hucumlarda arkadan "bindiren" oyuncu, örnekleyelim, a ribauntu aldı hemen guard b ye verdi, b hemen caprazdan rakip sahaya doğru ilerliyo, bu sırada takımın forveti olan "c" de eşek değil ya, tersten koşturuyo, planda topu alıp hızlı hucumu turnike ile bitirmenin hayallerinde, o sırada başka bir oyuncu olan "d" de guard b nin ve forvet c nin arkasından savunma yerine oturmadan ve çaktırmadan "bindiriyor" guard topu hızlı hucumu bitirsin diye forvete veriyor, savunma buna uyanıp açıyı kapatmaya çalışıyor, forvette burada aklını kullanıp trailer'a ekstra pası yapıyor ve ortadan yardıran ustamız potaya topu yapıştırıyor. (trailer iyidir)

alley hoop : dee brown + charles gaines [inşallah]

foul line denilmiş foul line ın farklı bi anlamı yok sanırım ama bildiğim kadarıyla serbest atış çizgisine denir =)

Re:

Utku Çapan' Alıntı:
fade away = geri çekilerek atış, özellikle hidayet atıyor yerlilerden, nba de michael jordan bu işi en iyi ikinci yapan adamdan 100 kat iyi yapardı.
Aman Utku abi, Levent abi görmesin Kobe de çok iyi yapar yahu bunu. :)

Fade Away de ayrı bir büyüklüktür.Hiç kolay hareket değildir.Ama izlenmesi çok zevklidir.

Re: Re:

Gökce Başaran' Alıntı:
[quote="Utku Çapan":6c7a3]fade away = geri çekilerek atış, özellikle hidayet atıyor yerlilerden, nba de michael jordan bu işi en iyi ikinci yapan adamdan 100 kat iyi yapardı.
Aman Utku abi, Levent abi görmesin Kobe de çok iyi yapar yahu bunu. :)

Fade Away de ayrı bir büyüklüktür.Hiç kolay hareket değildir.Ama izlenmesi çok zevklidir.[/quote:6c7a3]
Uzunlardanda Nowitzki bu hareketi sever...