Hakan Üstünberk & Ali Türsan Söyleşi

Maç öncesine denk geldiği ve vakit az olduğu için çok detaylı konuşamadık.

1- Göreve nasıl geldiniz? Daha önce basketbol ile ilginiz var mıydı, takip ediyor muydunuz?

Hakan Üstünberk: Yönetimden talep gelince kabul ettim bu görevi. Basketbolu daha önceden de takip ediyordum. Basketbol şubesinde tek yetkili benim, söylendiği gibi Yiğit Şardan?ın basketbol ile direk bir etkisi yok. Yiğit Bey?in de çok değerli görevleri var yönetimde ama bu şubenin sorumlusu benim.

2-Salon konusunda yönetimin söylemleri ile taraftarın istekleri bir türlü kesişmiyor. Taraftar Aslantepe?ye en az 10500 kapasiteli bir salon istiyor, yönetimin bu konudaki net düşüncesi nedir?

Hakan Üstünberk: Euroleague kriterlerini biliyoruz ona göre çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şu an salon konusunda 3 tane muhtemel proje var hayata geçirmeye çalıştığımız, bizim ilk başta düşündüğümüz, istediğimiz Aslantepe?ye stadın yanına salon yapmak, orayı gerçek bir spor kompleksine çevirmek. Bunun çalışmaları yapılıyor, sposorlar vs. araştırıyoruz. Ama oraya salon yapmak için ciddi sıkıntılar var. İlk tercihimiz orası, olmazsa oraya yakın başka yerler bulacağız. Stat çalışmaları tam olarak bittiğinde hemen salon konusunda somut adımlar atacağız.

3-Hem erkek hem kadın takımlarımızın deplasmana gidişlerinde bazı sorunlar yaşadığını duyuyoruz. İç sahadaki yenilgisiz performansların dış sahaya taşınamamasında bu gibi konsantrasyon bozan detayların payı olduğunu düşünüyor musunuz? Bunların önüne nasıl geçebiliriz?

Hakan Üstünberk: Deplasman yolculukları ile ilgili planlamalar tamamen hocalarımızın insiyatifinde, biz yönetim olarak hocalarımızı hiçbir şekilde sınırlamıyoruz bu konuda. Hocalarımız isterlerse 3 gün veya 4 gün öncesinden bile deplasmanlara gidebilirler. Yani biz bunun için gerekli ortamı hazırlarız, onlar nasıl isterse o şekilde oluyor. Takımlarımızın rahat etmesi için hiçbir masraftan kaçınmıyoruz.

4-Yayıncı kuruluşunda isteklerini göz önüne almak zorundayız kulüp olarak ama Abdi İpekçi gibi çok da merkezi olmayan bir yerde hafta sonu 13:00 gibi erken sayılabilecek bir saatte maç oynanmasını nasıl karşılıyorsunuz? Maç saatleri bizim insiyatifimizde mi? Ayrıca bayan maçları erkek maçlarından önce oynanamaz mı?

Ali Türsan: Maç saatleri konusunu takımın sağlık sorumluları ile hocamız ile oturup konuşuyor öyle karar veriyoruz. Mesela insanın bir fizyolojik saati vardır saat 10:00´da kalkarsın kahvaltıyı edersin, maça gelirsin. Açıkçası bu oyuncuların fizyolojik durumu için çok uygun oluyor. Bunun yerine saat 15:00´a alsak araya birde öğlen yemeği sıkıştırmak zorundayız. Bu durum hali ile performansları olumsuz etkileyebiliyor. Biz tercihimizi 13:00´dan yana kullanıyoruz 13:00 ya da 17:00 olabilir, 17:00´ın çıkışı karanlığa denk geliyor ve genelde o saatlerde futbol maçları olduğu için pek sıcak bakmadık ama taraftarımızdan böyle bir istek varsa 17:00' yi deneyelim. Tabi ki saat konusunda ev sahibi takımların önerileri dikkate alınıyor. Madem istek var bundan sonra bayan maçlarını önce oynarız. Ama benim sizden ricam bayan maçlarında kendinizi tamamen yorup erkek maçlarında etkisiz kalmayın.

5-Taraftarın bu seneki en büyük hayal kırıklığı, bu sorunun nereden kaynaklandığını merak ediyoruz, Preston Shumpert?in vatandaşlık işlemlerini neden lige yetiştiremedik?

Hakan Üstünberk: Bu konuyu daha önce de açıklamıştım tekrar edeyim. Shumpert?ın belgelerini normal olması gereken zamanda istedik fakat Amerika?dan belgeleri geldiğinde çok enteresan bir şeyle karşılaştık. Doğum belgesi ve kimliğinde soyisimler birbirinden farklıydı, haliyle Ankara?da bu şekilde kabul görmedi. Biz de tabiki bu sorunun düzeltilmesi için Amerika?da mahkemeye başvurduk. Fakat orada ki Mahkeme süreci zaman aldı, bizi geciktiren o oldu. Doğal olarak o sürece etki edemedik hızlandırmak için, yani tahmin edemedik oyuncunun doğum belgesindeki soyismi ile kimliğindeki soyisminin farklı olacağını, kim tahmin edebilir ki böyle bir şeyi. Bence bu konuda kulübümüzün veya herhangi bir yetkili merciinin suçu ve ihmali yok, tamamen talihsizlik. Bu süreci beklemek için onu oynatmamak da çözüm değildi, lisans almak gerekiyordu sonuçta oyuncuya.

6-Sponsorlardan memnun muyuz? Ülker grubunun çekilme ihtimaline karşı yeni bir arayış söz konusu mu? Medical Park' ın erkek takımımıza da sponsor olma gibi bir ihtimal var mı?
Hakan Üstünberk: Ülker grubunun sponsorluklarını çekeceğini düşünmüyorum, ya da biz sadece Fenerbahçe?ye sponsor olacağız diyeceklerini düşünmüyorum. Zaten şu an devam eden mevcut bir sözleşmemiz var fakat yarın bir firma bulunur daha büyük katkılar vereceğini taahhüt eder o zaman neden olmasın. Tabii ki bu sene basketbol şubesine olan yoğun ilgi bu şekilde artarak devam ederse, önümüzdeki senelerde sponsorlar ile yaptığımız pazarlıklarda daha güçlü olacağız. Medikal Park?ın erkek takımına sponsor olması ile ilgili herhangi bir görüşmemiz olmadı.

7-Altyapıya verilen önem ile birlikte, A takım seviyesinde de genç oyuncuların Galatasaray bünyesine hazırlandığına şahit oluyoruz, dışarıdan gelen gençlerin seçimi ve altyapılarda yürütülen projeleri sizden dinlemek isteriz.
Hakan Üstünberk: Çok fazla dile getirmesekte altyapılarda belki de Galatasaray tarihinde hiç olmadığı kadar ciddi çalışmalar içerisindeyiz. Her şeyi yoluna koyduktan sonra mutlaka bunları sizlerle de paylaşacağız. 2-3 sene içerisinde altyapıdan A takımlarımıza ciddi katkılar geleceğine inanıyorum bu yapılanmalarımızla.

8-Oktay Mahmudi ile erkek takımının yol haritasını nasıl çizdiniz, Euroleague?i gerçek bir hedef olarak alıyor muyuz?
Hakan Üstünberk: Biz Oktay hoca ile anlaştığımızda belirli bir program dahilinde uzun soluklu planlar yaptık. Buna göre 3 sene sonunda Euroleague takımı olmayı hedefliyoruz. Dediğim gibi belirli bir planın dahilinde her şey, bu zaman dilimi sonunda ulaşacağız bu hedefe, bu süre kısalabilir 3 seneden önce de Euroleague?e katılabiliriz ama bu süre uzamayacak. Yani en kötü ihtimalle 3 senenin sonunda biz Euroleague?e gideceğiz.

9-Bu minvalde Euroleague?e giden en kısa yolun Eurocup şampiyonluğu olduğunu düşünürsek bu sene için takviye yapmayı düşünüyormuyuz zira bir uzun eksikliği çokça dile getiriliyor. Jerry Johnson sizce yeterli mi? Neden daha büyük düşünmüyoruz?
Hakan Üstünberk: Jerry Johnson?la anlaştık, biz bu konuda Oktay Mahmudi?yi hiçbir şekilde kısıtlamıyoruz. Oktay hoca uzunca bir süre araştırdı bizden bu oyuncuyu istedi, biz de aldık. Sormadık neden bu oyuncu diye, kişilik olarak kötü anlamada uçlarda bir oyuncu olmadığı sürece biz Oktay hocanın transferlerine hiçbir şekilde karışmayız. Uzun konusunda da dediğim gibi Oktay Hoca bu oyuncuyu istedi aldık, başka birini isteseydi onu alırdık bu konuda tek adres Oktay Hocadır.

10-Sene başında kadın takımımız için yönetim bazında çok yüksek hedefler koyulmuştu, birinci derecede kaliteli bir takım kurulduğu konusunda hala aynı fikirde miyiz? Gündemde transfer var mı?
Hakan Üstünberk: Takım Avrupa Liginde biraz yetersiz kaldı. Bazı oyuncu tercihlerini hatalı yapmış olabiliriz. Takviye yapmak üzereyiz. Aynı Oktay hoca gibi Ceyhun hocaya da çok güveniyoruz ve bu sene ne olursa olsun seneye de mutlaka onunla beraberiz.

11-Anonsçumuz Yalçın Dümer çok eleştirilen insanlardan biri, anons için yeterli olmadığını düşünen insanların sayısı hayli fazla, yine GS TV´deki basketbol programları, maç yayınları ile ilgili ciddi şikayetler var. Bu konularda neler yapmayı düsnüyorsunuz?
Hakan Üstünberk: Tataftarımızın bu konularda şikayeti varsa, bakarız, gerekli olan neyse yapılır.

12-Mantıklı olarak düşündüğümüzde basketbol formalarının satışının futboldaki kadar olmasını beklemek hayalcilik olur ama şubeye ek gelir getirmek amacı ile taraftarın sevgilisi olmuş Rançik, Işıl, Seimone gibi oyuncuların formalarının veya özel ürünlerin store' larda satılması düşünülür mü?
Ali Türsan: Bu konu bizim de gündemimize çok geldi ama sponsorumuz Adidas ile anlaşmazlıklar yaşadık. Hali hazırda imzaladığımız bir sözleşme olduğu için Adidas bizim forma basmamıza müsaade etmiyor, kendilerinden belirli bir sayıda forma istediğimiz zaman da çok ciddi sayılardan bahsederek bundan daha azını basamayacaklarını söylüyorlar. O sayıların da satılması pek mümkün gözükmüyor, ciddi zararlar ortaya çıkıyor. Ama Adidas ile anlaşmamızın son senesindeyiz bu konuda gerekeni yapacağız.
Şu an çok makul fiyatlarla hatta nerdeyse maliyetine uzun kolu ve kısa kollu basketbol ile ilgili T-shirt ve Sweet shirt yapıyoruz. Yakında Store' larda satılacak. Mesela birisinin önünde Yenilmez Armada yazacak, bunun gibi ürünler çıkaracağız ve yakında satışına başlayacağız.

13-Hakan Bey son olarak Galatasaray?ı nerede görmek istersiniz?
Hakan Üstünberk: Galatasaray?ı Euroleague şampiyonluk kupasını kaldırırken görmek istiyorum.

Söyleşi için teşekkürler öncelikle, salon konusunda en azından yönetimimizde Euroleague standartını bilen birileri olması güzel. Fakat Başkan neden hala ısrarla 6500 kişiden bahsediyor, onu da anlamak güç. Hakan Bey umarım Başkanı ikna eder bu konuda.

Onun dışında anons sıkıntısıyla ilgili çalışma yapabileceklerini belirtmiş, bence bu konuda çalışmaya, tepkimizi göstermeye devam etmeliyiz. Sesimizi duyurabilirsek demekki bir şeyler değişecek.

Sponsor olayında inşallah yeni sponsorlar araştırılıyordur, CC`dan daha yüksek katkı yapacak bir sponsor bulabilirsek, daha az bütçeyle bile kafa tuttuğumuz rakiplerimizi ezip geçmemiz işten bile değil..

Söyleşiyi yapan GSBasket.org ekibine ve Hakan & Ali Beylere tekrar teşekkürlerimi iletiyorum.

Teşekkürler bu güzel söyleşi için, Hakan Bey ve Ali Bey'e de samimi cevapları için ayrıca teşekkürler.

Benim gözüme çarpan nokta maç saatleri ile ilgili kısımda Ali Bey'in ''Taraftar böyle istiyorsa bayan maçlarını önce oynatırız'' lafıydı. Bakalım önümüzdeki günlerde reele dönüştürülebilecek mi bu laf.

Yalçın Dümer konusunda umarım artık somut bir adım atılabilir zaten Hakan Bey gerekeni yaparız demiş.

Salon konusunda da ümitlendim açıkçası. Kriterlerin farkında olmak ve stat bitir bitmez gerekli somut adımların atılacağını duymak sevindirici.

Hep derdik şu kadar kişi olursak istediklerimiz daha rahat yapılır diye. Şimdi bakın nasıl yapılıyor çünkü kalabalığız ve yönetim talebi gördü. İnşallah herşey güzel gider bundan sonra.

Sayın Hakan Üstünberk'e ve Ali Türsan'a çok teşekkür ediyorum böylesine samimi cevaplar verdikleri için,ilgi ve alakaları için.Kafalardaki çoğu soru cevap bulmuş bu röportaj'da. Röportajı gerçekleştiren kişilerede çok teşekkür ediyorum,sağolun.

Şube yönetimini en çok eleştirdiğim nokta Shumpert´in bu sezon Türk statüsünde oynatılamamasıydı. Üstünberk´in açıklamaları makul, neticede bu gibi bir sorunda dava açılma zorunluluğu var. Her ülkede belli prosedürü var bu işin ve ABD ayağına müdahil olmak mümkün değildi. Yalnız Türkiye ayağını düşünüyorum... Karşı yakadakiler böyle bir sorunla karşılaşsalar, TBF işi kılıfına bir şekilde uydururdu.

Salon konusunda ise yönetimin en azından kapasite konusunda bilinçli olmasına sevindim. Yalnız hedef en geç 3 sene içerisinde Euroleauge ise kapasite konusunda 10.500 altı bir salonun hiç gündemde olmaması lazım. Geçen gün haberlerde vardı, Büyükçekmece´deki arazi ile ilgili sorunlar yaşanmaya başlamış. Bürokratik engelleri aşmak tahminlerimizin çok üzerinde zor olsa gerek. Bu işleri Mesut Yılmaz´ın başbakanlığı zamanında bitirmiş olmalıydık diye düşünüyorum içten içe.

Sıkıntılı olduğumuz diğer konularda topu bize atıyor yöneticimiz. Yalçın Dümer konusunda tepki verilirse gereken yapılacak gibi görünüyor. Onun haricinde bir de mesajı var. Taraftar şubeye bu sene ne kadar çok sahip çıkarsa, seneye sponsorluk anlaşmaları konusunda elimiz o kadar güçlü olur. Bir nevi yeni sponsorun sunacağı bütçeyi salona gelen seyirci ortalaması belirleyecek.

Emeği geçenlere teşekkürler.

Röportaj vede sorular için emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.Sn ÜSTÜNBERK'i samimiyetsiz buldum,hele Şardan hakkında vede şube ile ilgili düşünceleri ne bayağı güldüm Üstünberk'in yaptığı ufak bir gider oda benim komiğime gider.

Ben de şimdi inceleme fırsatı buldum röportajı.. Shumpert konusunu Onur abi'nin dediği gibi ben de çok merak ediyordum, açıklama bana da gayet makul geldi..

Euroleague kupası kaldırken görmek istiyormuş sayın Hakan Üstünberk.. Umarım bu sadece bi hayalperestlik konumunda kalmaz da, hiç değilse Eurolegue'de görebiliriz takımımızı. Orada olmak bile bizler için şimdilik yeterlidir..

Röportajda emeği geçenlere sonsuz teşekkürler..

Bu işe emek veren arkadaşlara teşekkür ederim onların gayretleri yerinde ve tutarlı.. Fakat röportajı verenlerin cevapları yetersiz ve gayet yüzeysel...

Ben halen Yiğit Şardan ve Hakan Aydınol ile röportaj yapılmasından yanayım.. Mesela Galatasaray SK bölümünde Adnan Sezgin röportajı da fena olmaz :)

[10-Sene başında kadın takımımız için yönetim bazında çok yüksek hedefler koyulmuştu, birinci derecede kaliteli bir takım kurulduğu konusunda hala aynı fikirde miyiz? Gündemde transfer var mı?
Hakan Üstünberk: Takım Avrupa Liginde biraz yetersiz kaldı. Bazı oyuncu tercihlerini hatalı yapmış olabiliriz. Takviye yapmak üzereyiz. Aynı Oktay hoca gibi Ceyhun hocaya da çok güveniyoruz ve bu sene ne olursa olsun seneye de mutlaka onunla beraberiz.

bu röportaj ne zaman yapılmış acaba?
takviye yapmak üzereyiz demiş de.....