Levent Topsakal: Teknik Menajer

Basketbolculugu zamani hayrani oldugumuz, Etiler cevresinde oturanlarin Basin Sitesi basket sahasinda ufakliklarindaki basketbol idolu, bir donem GS formasi da giymis olan Levent Topsakal basketbol takiminda teknik menajer oldu.
Koc Ozyer ile birlikte calisacak.

Hosgeldin Topsakal!

Not: Ilk roportaji Galatasaray.org'da SKMEDYA alaninda mevcut. Kendisi de heyecan duyuyor besbelli.

Hoşgeldin Levent Topsakal!

Murat hoca ve tüm teknik ekiple uyum içinde çalışıp; başarımız için elinden geleni yapacağına inanıyoruz.

Murat Kaya'ya birkaç numara öğretirsin artık. :)

Muvaffakiyetler...

Topsakal değilde değişik bıyıklarına bayıldım :)

Umarım gerçektende görevinin hakkını verir.Uzun süre sonra iyi bir teknik ekip oluşturduk bundan faydalanmalıyız.

Levent hocaya bugün tüm site sakinleri adına hoşgeldin mesajımızı ilettim.

Takim menajeri Mert Uyguc, Genel Menajer Ali Tursan, Teknik Menajer Levent Topsakal, koc Murat Ozyer.

Gercekten merak ediyorum acaba bu 4 gorevin birbirinden tamamen ayrilmis gorev tanimlamalari var mi? Yani birbirlerinin kulvarlarina girmeden sorunsuzca bir yonetim olacak mi yoksa gecen sene basi gibi catirdamalar mi?

Disaridan bakinda ne kadar guzel bir idari kadromuz var gibi gozukebilir ama profesyonelce bir is tanimlari yoksa bu kalabaligin sorun cikarmasindan cekiniyorum sadece.

Cem GUVENER' Alıntı:
Takim menajeri Mert Uyguc, Genel Menajer Ali Tursan, Teknik Menajer Levent Topsakal, koc Murat Ozyer.

Gercekten merak ediyorum acaba bu 4 gorevin birbirinden tamamen ayrilmis gorev tanimlamalari var mi? Yani birbirlerinin kulvarlarina girmeden sorunsuzca bir yonetim olacak mi yoksa gecen sene basi gibi catirdamalar mi?

Disaridan bakinda ne kadar guzel bir idari kadromuz var gibi gozukebilir ama profesyonelce bir is tanimlari yoksa bu kalabaligin sorun cikarmasindan cekiniyorum sadece.

Çok güzel ifade etmişsiniz. Katılıyorum.

Olur da Murat Hoca sezon ortasında gönderilirse takımın başına geçmesi muhtemeldir. Oyuncuyken sahip olduğu agresifliği umarım kaybetmemiştir.

çok sıkıştık mı 1-2 hücum oynar bile bence roster a ismi yazılmalı!
hala formdadır kendisi bizzat bilirim
levent topsakal gelecekye bi gün koçumuzda olması dileğiyle hoşgelmiştir tekrar şubeye

levent topsakalın göreve gelmesi iyi oldu şubede doğru işler yapılmaya başlanıyor, buda şahsen bana gelecek adına umut veriyor hoşgeldin levent hoca

G.Saray?ın yeni teknik menajeri Levent Topsakal, camiadaki kısır çekişmeleri eleştirdi.

Basketbolumuzun efsane isimlerinden birisi Levent Topsakal... Onu anlatmak, ?hatırlatmak? için çok çaba sarfetmeye gerek yok. Kariyerini tartışmak bile yersiz. Genç kuşağın neredeyse tamamı Levent Topsakal?ın liderliğini, oyun görüşünü, şutlarını izleyerek parkeye ilk adımını attı. Antrenörlük ise bambaşka bir deneyimdi onun için. Önce ulusal takımın altyapılarında görev aldı, büyük başarılar kazandı. Belki farkında değiliz ama yeni neslin yetiştiricisidir o. Sonra, Topsakal şansını kulüp koçluğunda denedi ama ne Karşıyaka?da ne de İTÜ?de umduğunu bulamadı. Bu zorlu dönemde antrenörlükten neredeyse soğumuş Levent Topsakal. Ta ki G.Saray Cafe Crown kapısını çalana kadar. Sarı - Kırmızılılar Topsakal?ın deneyiminden yararlanmak isteyerek ona ?teknik menajerlik? görevini teklif etmiş. Gerisini efsane isim Levent Topsakal?dan dinleyelim...

-Antrenörlük kariyerinizde adım adım ilerlerken G.Saray Cafe Crown?un teknik menajeri oldunuz. Nasıl gelişti bu süreç?

LEVENT TOPSAKAL: En son çalıştırdığım Pınar Karşıyaka?dan sonra artık antrenörlük yapmamaya karar vermiştim. Hatta basketbolla ilgilenmeyi bile düşünmüyordum. Kendimce bazı nedenlerim vardı. Ancak bir gün Hakan Aydınol ve bazı G.Saraylı yöneticilerle bir araya gelince işler değişti. Bakın, bende 30 yılın birikimi var. Ben nerelerde, kimlerle birlikte oynamışım. Kimleri yetiştirmiş, ne başarılar kazanmışım. Bunlardan faydalanmak kadar normal bir şey olamaz. Sonuçta benim amacım da bunları vermek, paylaşmak.

- Göreviniz neleri kapsıyor?

L.T: Oyuncu seçimleri mesela... Antrenörümüz Murat Özyer?le oturup birbirimizi ikna etmeye çalışıyoruz. Detaylı bir şekilde araştırıyoruz. Karar sonunda Özyer?in. Ama gerçekten çok iyi bir uyum var aramızda. Taktikler, oyun anlayışı, her şeyi masaya yatırıyoruz. Elbette ki kafama bir şey takılırsa ben de fikrimi söylerim.

- Aranızda fikir çatışmaları olabilir mi?

L.T: İnsanlar açık olduğu sürece hiçbir şey olmaz. Ben huzursuz bir ortamda asla bulunmam. Şu anda teknik menajer olarak bulunuyorum. Herkesin iyi veya kötü yaptığı şeyler var. Ben de hem oyunculuğu hem de antrenörlüğü yüksek seviyede yaptım. Herkesin vasıfları var. Bunları birleştirmek kadar doğal bir şey olabilir mi?

- Ali Türsan, Mert Uyguç ve siz... 3 menajerli bir sistem var. Bu pek alışık olduğumuz bir durum değil...

L.T: Ama olması gereken bu... Her işi antrenör yaparsa başarısız olursun. Bizim zamanımızda böyleydi. Koç gelir, kondisyon antrenmanını yaptırır, gider oyuncu bakar, yönetimle görüşür, her şeyi yapardı. Ama yok artık böyle bir şey. Bütçeler artık çok büyük. Hata yapma lüksünüz yok. Şimdi ben teknik alanda varım. Yıllarımı vermişim bu işe... Oyuncunun gözünden ne olacağını anlarım. Bunu kimse bilemez. Kaç bin oyuncuyla karşılıklı oynamışım, yan yana mücadele etmişim, yetiştirmişim. Avrupa?da başarılar yaşamışım. Bunlar önemli birikimler... Sen bunlardan yararlanırsan doğru iş yaparsın. Örneğin bir Bodiroga, Roma?da sanıyor musunuz ki idari menajerlik yapıyor? Ya da Savic... Ama bizim komplekslerimiz var.. Geçmişte başarılı olmuş, ağırlığı olan, saygı duyulan oyunculardan korkarız. Bunlar bir güçtür çünkü.

- Niye böyle bir bakış açısı var?

L.T: Biliyorsunuz, ?Meyve veren ağaç taşlanır? sözü bir tek Türkçe?de var. Bu Türk sporunun bir sorunu. Sadece basketbolun değil. G.Saray?a teşekkür ederim. Tam bana göre bir iş verildi. Ben Levent olarak oraya gideceğim. Kendimi asla bozmam. Oyuncu bana güvenip güvenmeyeceğini iyi bilir. ?Bu adam bana yalan söyler mi?? düşüncesi basketbolcu için önemlidir. Ama benim hayat felsefemde dürüstlük var, açık konuşmak var. Şunu da söyleyeyim. Ben teknik menajerim diye antrenmanlarda olmayacağım diye bir şey yok. Koçumuzla konuşuyoruz. Sabah ben erken gidip kısaları alıp çalışırım. Antrenmanda pas veririm. Benim öyle sıkıntılarım, komplekslerim olmaz..
Basketbol Federasyonu başkanlığına aday olma düşünceniz sürüyor mu?

L.T: Evet, böyle bir düşüncem var. Ama olimpiyatlardan sonra yapılacak seçimlere aday olmayacağım. Amacım bir sonrakine aday olabilmek. O zaman da nasıl kuvvetli ve güçlü bir ekiple geleceğimi göreceksiniz. Ben boş konuşmam. Yapacaklarımı, ne yoldan nasıl başaracağımı anlatacağım. Ama zamanı gelince... İş sadece aday olmakla kalmayacak. Bana bir dönem yeter. Basketboldaki bütün sorunları çözeceğime inanıyorum.

Zoban Raftik' Alıntı:
Benche otur, sazi eline al abicim.
Yazik guzel kadro kuruldu.
Yenilmez Armada'nin ruhu sizlamasin.

Zoban Bey,yanlış anlamayın lütfen,yalnız daha önce İTÜ ve Karşıyaka'da başarısız olduğunu biliyoruz Topsakal'ın.Aynı şekilde yıldızlar Avrupa birinciliği de var.Yine de Levent Topsakal 9 milyon dolarlık takımın başında bir görev değişikliği olması durumunda gereken hoca mıdır?Örneğin,ben emin olamıyorum.Siz neden kendisini uygun gördünüz acaba?Tekrarlayayım yanlış anlamayın lütfen,gerçekten Topsakal'ın lehinde düşünen birinin görüşlerini öğrenmek istediğimden soruyorum.