Nba draft 2017

Son 10 yılın en potansiyelli draftı olarak görülüyor. Birçok takımın kaderini değiştirebilecek bir draft olacak .Markelle Fultz 1 numara için favori olsada son gelişmelere göre Josh Jackson da secilebilir aynı zamanda Boston da bir takasın eşiğinde draft sıralaması için Philadelphia veya Lakers ile.23 Haziran Cuma gecesi enterasan bir draft gecesi bizi bekliyor olacak.

Herkes 1-fultz Boston 2- lonzo ball Lakers bekliyordu ama sürpriz olacak gibi duruyor.

Lakers ball ın antremanlarını (work out) beğenmemiş deniliyor.

Boston da Fultz u beğenmemiş yüzde 90 phi ile görüşülen takas oldu .Fultz-Simmons-Embiid 3 lüsü bakalım ne kadar sağlıklı kalabilecek .Lakers da mecburen Lonzo ya kalacak gibi .

Celtics ile Sixers anlaşmışlar. Celtics bu seneki 1. sıra hakkı karşılığında Sixers'tan bu seneki 3. sıra hakkını ve önümüzdeki sene ilk tur draft hakkını almış.

İki taraf içinde mantıklı bir takas olmuş. Öyle yada böyle Fultz 1. sıra seçimi olacaktır. Isaiah Thomas varken Celtics için ne kadar gerekli bir tercih olduğu tartışılır. Sixers'a ise bir oyun kurucu kadar elzem olan tek şey şuan için sağlık sanırım. Elden daha iyi bir parça kaybetmeden Fultz kadar potansiyellisini bulmak zor. Burada ki tek sıkıntı Lakers'ın bir süpriz yapıp 2. sıradan Ball yerine Josh Jackson'ı seçmesi olur. O zaman Ainge için işler karışır.

IT mi yoksa Fultz mu deseler biraz daha bekleyip Fultz üzerine takım kuralabilirdi çünkü şuan doğuda lebron hukumdarliginı kırmak cok zor onu kırsan karşına Gsw çıkacak zor iş yani Boston 'un şampiyonluk kovalaması 4-5 yıl içinde .Josh Jacksonın da pek kalır yani yok Fultz den potansiye olarak ama bakalim belki de büyük bir takas için kullanırlar Jacksonı ve ya Phi den alacakları Draft haklarını Ainge 'in kafasını okumak zor .Bence Lakers da Suns ile anlaşıp 4.sıraya düşecek onlara 2.sıra +Mozgov ve Deng in kontratlarını iteleyebilirler.Eğer ki Suns da Ball u seçmezse ki bence Tatum yapacaklar Lakers a da Ball düşer herkes için karlı olur .

Fultz'u ben epey izledim ve potansiyeli konusunda bir fikre sahip olamadım. Oldukça potansiyelli deniliyor ama ben mi göremedim o potansiyeli bilemedim.

IT mi yoksa Fultz mu deseler biraz daha bekleyip Fultz üzerine takım kuralabilirdi çünkü şuan doğuda lebron hukumdarliginı kırmak cok zor onu kırsan karşına Gsw çıkacak zor iş yani Boston 'un şampiyonluk kovalaması 4-5 yıl içinde .Josh Jacksonın da pek kalır yani yok Fultz den potansiye olarak ama bakalim belki de büyük bir takas için kullanırlar Jacksonı ve ya Phi den alacakları Draft haklarını Ainge 'in kafasını okumak zor .Bence Lakers da Suns ile anlaşıp 4.sıraya düşecek onlara 2.sıra +Mozgov ve Deng in kontratlarını iteleyebilirler.Eğer ki Suns da Ball u seçmezse ki bence Tatum yapacaklar Lakers a da Ball düşer herkes için karlı olur .

Phoenix BALL'u seçmeyecekse 2.sıra için niye takas yapsın?

Açıkçası benimde beklentim draft günü Boston ile Philly'nin bir takasa girmesiydi.Ama bu takasın 1.pick değil Isiaah THOMAS üzerinden olmasını bekliyordum. THOMAS'ın yarattığı süperyıldız efekti Boston'ın potansiyelli nüvesine zarar verecek. Bir üst seviyeye çıkmalarına imkan yok. FULTZ ile bu mümkün olabilirdi. Philly'de artık sabırsızlanmakta haklı. Daha fazla drafttan gelecek parçayı beklememeleri gerekiyor. Gelecek yıl LAKERS hakkı yine lotaryaya girer ama en çok topu olanlardan biri olmaz muhtemelen. Onlardan bir yükseliş bekliyorum. Kendi 2021 haklarında zaten bir play-off takımı olurlar yada Sacramento'nun 2019 hakkı da vazgeçilebilir olur. Ben Detroit'ten de bir hamle bekliyorum. Mesela Phoenix ile bir takasa girebilirler eğer Phoenix FOX'u seçerse. DRUMMOND'ı da PHOENİX'e gönderebilirler. Maya tutmadı yeniden yapılanma şart.

Henüz resmi olarak takas açıklanmamış sanırım ama draft siteleri sixers'ı 1, celtics'i 3'ten gösteriyor. Yukarıda bir arkadaş bahsetmiş Josh JACKSON'ı Lakers seçerse işler karışır diye ama TATUM'da JACKSON kadar atletik olmasada potansiyel olarak büyük beklenti içeriyor. Boston'ın ciddi düşündüğü isimlerden.

Phoenix BALL'u seçmeyecekse 2.sıra için niye takas yapsın?

Açıkçası benimde beklentim draft günü Boston ile Philly'nin bir takasa girmesiydi.Ama bu takasın 1.pick değil Isiaah THOMAS üzerinden olmasını bekliyordum. THOMAS'ın yarattığı süperyıldız efekti Boston'ın potansiyelli nüvesine zarar verecek. Bir üst seviyeye çıkmalarına imkan yok. FULTZ ile bu mümkün olabilirdi. Philly'de artık sabırsızlanmakta haklı. Daha fazla drafttan gelecek parçayı beklememeleri gerekiyor. Gelecek yıl LAKERS hakkı yine lotaryaya girer ama en çok topu olanlardan biri olmaz muhtemelen. Onlardan bir yükseliş bekliyorum. Kendi 2021 haklarında zaten bir play-off takımı olurlar yada Sacramento'nun 2019 hakkı da vazgeçilebilir olur. Ben Detroit'ten de bir hamle bekliyorum. Mesela Phoenix ile bir takasa girebilirler eğer Phoenix FOX'u seçerse. DRUMMOND'ı da PHOENİX'e gönderebilirler. Maya tutmadı yeniden yapılanma şart.

Henüz resmi olarak takas açıklanmamış sanırım ama draft siteleri sixers'ı 1, celtics'i 3'ten gösteriyor. Yukarıda bir arkadaş bahsetmiş Josh JACKSON'ı Lakers seçerse işler karışır diye ama TATUM'da JACKSON kadar atletik olmasada potansiyel olarak büyük beklenti içeriyor. Boston'ın ciddi düşündüğü isimlerden.
Bence Josh Jackson tam Phoenix lik bir isim .Fox gözüküyor sitelerde ama ben sanmıyorum yani Bledso-Booker yanına Fox seçeceklerine veya Bledso dan vazgeçiceklerine. Fultz ihtimali ortadan kalktıktan sonra Lakersın derdi saçma kontratları birelerine iteklemek isteyecekler Paul George ve LeBron için veya başka bir isim icin .Phoneix Lonzo yu seçmezse zaten Lakers için degisen birşey olmaz üstüne bir tane kontrat tan kurtulurlar.

Büyük gece geldi çattı. Üstelik uzun bir aradan sonra S Sports'ta türkçe olarak da izleyebileceğiz. Son yılların en önemli draftında umudunu buraya bağlamış çok takım var. Takaslar draft başlamadan başladı zaten. Draftın seyrine göre başka irili ufaklı takaslarda olacaktır. Kendimce bir mock draft yaptım. Özellikle ön plana çıkardığım 10 oyuncu olduğundan 10.sırada keseceğim.

1.Markell FULTZ (PG)
Kesinlikle bu draftın en yetenekli, en potansiyelli oyuncusu. Üstelik en hazırlarından. Rahatlıkla üzerine geleceği inşa edebileceğiniz bir oyuncu. Philly'de 3.sıra gibi araftaki bir tercihten kurtulup çok az şey yitirip 1.sırayı kapmakta buldu çareyi. Herşey FULTZ için. 1.sıra seçimi olamaması için kamyon çarpması falan lazım.

2.Lonzo BALL (PG)

Bu adamı seçene bonus olarak babasını da veriyorlar. Ama bunu kaldırabilecek NBA'deki tek takım herhalde kibir yuvası Lakers olurdu. Halen haklarını takaslama ihtimali vardı ama onlar tercihlerini D'angelo takasıyla belli ettiler zaten.

3.Josh JACKSON (SF)

Draftın en önemli 3 süperyıldız adayından biri olarak gösteriliyor. Hem atletik hemde şutu var. Daha ne olsun pace&space basketbolunda. Rakipleri oyun kurucu olmasa lige hazırlık bakımında 1.sırada da seçilebilirdi.

4. Jason TATUM (SF)

Sezon başında bu kadar ön plana çıkmıyordu. Çok iyi şutör olmasına rağmen atletizm eksikliği vardı. Ama sezon sonuna doğru beklentileri arttırdı. Ona yeni NBA'de çok ihtiyaç var.

5.De'aaron FOX (PG)

Belki FULTZ ve BALL kadar ön plana çıkmadı oyun kurucular arasında ama o da çok özel bir oyuncu. Beklediğim gibi KINGS'e kalırsa havada kapmaları lazım ama o yönetime güvenemiyorum bir türlü. Bir taraftan bu çocuğa yazık da olabilir.Hele hele ilk yıllarında diğerleri gibi çok ön plana çıkamayacaktır. Güçlenmesi lazım ama bu olduğunda onun hızını hiçbirşey durduramayacak.

6.Jonathan ISAAC (SF-PF)

Şutunu geliştirirse atlet özellikleriyle posizyonunun en iyilerinden biri olabilir. O da bir anda etki yaratamayacak ama adını sıkça duymaya başlamamız fazla sürmez.

7.Dennis SMITH (PG)

Aslında daha üst sıraları hakediyor. Posizyonuna göre çok atlet ama belkide oyun konsantrasyonuyla ilgili olarak savunma zaafiyeti var. Mental problemlerini çözerse Minnesota'nın tamamlayıcısı olabilir. RUBIO'nun savunma zaafiyetleri fiziksel olarak çare bulunamaz ama Dennis için aynı şeyler geçerli değil.

8.Malik MONK (PG-SG)

Yeni bir combo guard diyebiliriz. Ama gideceği takım tahmin ettiğim gibi New York olursa vah haline. Oyun özellikleriyle başlarda çok pohpohlanır.Ama daha sonra duvara vurduğunda yere kalkacak kadar kendini geliştirememesinden çekiniyorum.

9.Frank NITILIKINA (PG)

Dallas'ın oyun kurucuya ihtiyacı var ama elde kalan son oyun kurucu olacak.Fransız oyuncu henüz Avrupa için bile tam hazır değil aslında. Ama hazır olduğunda ligde tutunacak donanıma fazlasıyla sahip.

10.Lauri MARKKANEN (PF)

Geldiği bölge bakımından PORZINGIS'e benzetilse de o onun 1 kademe aşağısında bir potansiyelde.Yinede fiziği ve şut performansıyla tamamlayıcı rollerde çok katkı verebilecek bir oyuncu.Aslında Sacramento'ya kalmasa fena olmaz:)

Takaslar tabloyu değiştirebilir. Mesela Phoenix 4.sırayı PORZINGIS için takaslarsa FOX 4'ten gider büyük ihtimalle.

Son düzenleme:
Butler +16.sıra Minnesota
Lavine +Dunn +7.sıra Bulls
İyi bir dış şutör bulamazlarsa oyunu sıkıştırıp Wiggins in gelişimini kotüye etkileyecek bir takas olacak .

Batı ve Doğu arasındaki makas inanılmaz açıldı.Batıda Kings harici her takımın bir amacı,potansiyeli ve heyecanı var .Doğuda ise 5-6 takımın haricinde hepsi lastigi patlamış kamyon gibi .Seneye LeBron'unda Batıya geçmesiyle artık tavan yapar Bati-Doğu arasındaki fark .