Oktay Mahmuti

Ikinci efes doneminden sonra dususe gecti malesef. 8 senede toplasak 2 sezon civari calisti. Bizden ve dackadan aldigi son kontratlari baz alarak takim ariyorsa anca milli takim sirasi gelince calisir.
Emeklilik icin erken bir donemde bence duzgun yapisi olan bir takimla uce bese bakmadan yeniden bir kariyer baslangici yapmali. Anlasilan kendisi tersini dusunuyor ki bu sezon da calismadi.

Böyle bir yargıya varmak pek kolay değil bence. Kariyerinde ciddi takımlar ciddi başarılar var. Ucuz bir hoca olmasını beklememek lazım. Ki bence takım konusunda da seçici. Hedefi olan takımlarda çalışmak istiyor. Ben de kendisine bu konuda hak veriyorum. Her sene farklı bir takımda çalışayım sezon ortasında takım alayım dese işi çok daha kolay olabilir, çok daha fazla para kazanabilir.

Kariyerindeki başarılar bir hayli eskide kaldı ki şu an Avrupa basketbolunun geldiği nokta onun oynattığı basketboldan çok farklı bir noktada.

Dolayısıyla hedefi olan takımlardan düşündüğü kontratları alması mümkün değil. Ancak kendini günümüz basketbolunda da ispatlamak isteyip iyi şeyler yapacağına inanıyorsa o zaman aklındaki kontrattan bir hayli feragat etmesi lazım.

Son 8 yılda 2 tane vasat takım çalıştırmış bir antrenörün iyi bir kontratla hedefi olan bir takım çalıştırması ihtimal dahilinde görünmüyor.

Oktay Hoca iyidir, hoştur ve hatta bize son gelişinde yaptığı dokunuşlar ve şube olarak iyi bir bütçe isteyerek yönetimi zorlaması da gayet iyi olsa da Daçka'daki performansı ve oyuncu yönetimi gerçekten kötüydü. Karakteri filan gayet iyidir ama epeydir basketbolun aktif olarak içinde olmadığından dolayı artık aşağıya indi, yukarıda sadece Ergin Hoca ve Ufuk Sarıca kaldı. Yine de bence baskı altında olmayacağı başaltı bir takıma gitse sürprizler yapabilir.

Kariyerindeki başarılar bir hayli eskide kaldı ki şu an Avrupa basketbolunun geldiği nokta onun oynattığı basketboldan çok farklı bir noktada.

Dolayısıyla hedefi olan takımlardan düşündüğü kontratları alması mümkün değil. Ancak kendini günümüz basketbolunda da ispatlamak isteyip iyi şeyler yapacağına inanıyorsa o zaman aklındaki kontrattan bir hayli feragat etmesi lazım.

Son 8 yılda 2 tane vasat takım çalıştırmış bir antrenörün iyi bir kontratla hedefi olan bir takım çalıştırması ihtimal dahilinde görünmüyor.
Bu bir yorum. sanıyorum bu yorumu ve türevlerini düşünebilecek mental kapasitededir ama takım ve organizasyon konusunda bu kadar seçici davranıyorsa bir bildiği vardır. Ben de onun yerinde olsam seçici davranırdım. Her sene takım çalıştıran sürekli sezon ortasında takım alan antrenör modeli bana pek doğru gelmiyor.

Hedefi olan takım çalıştıramaz sözüne de katılmıyorum. Bugün Galatasarayın bir hedefi olsa akla gelecek ilk antrenörlerden biridir kendisi. Zira Fb taraftarından kendisini isteyen de baya vardı djordjevic öncesinde. İlerde Efes için yeniden gündeme gelebilecek en doğal adaylardan birisidir. Belki bir gün milli takımı çalıştırabilir. Tofaş her daim hedefi olan düzgün bir camiadır kendisini düşünebilir. Bir dönem Karşıyaka'nın kendisine ilgisi vardı olası bir Ufuk Sarıca ayrılığında yine adaylardan birisi kendisi olacaktır. Yani türkiye ligi özelinde bir hedef koyacak yapılanma koyacak birçok takım kendisini isteyebilir. Bu arada Galatasaray vasattı evet ama çalıştırdığı Darüşşafaka'nın o kadar vasat bir takım olduğunu düşünmüyorum.

Bu bir yorum. sanıyorum bu yorumu ve türevlerini düşünebilecek mental kapasitededir ama takım ve organizasyon konusunda bu kadar seçici davranıyorsa bir bildiği vardır. Ben de onun yerinde olsam seçici davranırdım. Her sene takım çalıştıran sürekli sezon ortasında takım alan antrenör modeli bana pek doğru gelmiyor.

Hedefi olan takım çalıştıramaz sözüne de katılmıyorum. Bugün Galatasarayın bir hedefi olsa akla gelecek ilk antrenörlerden biridir kendisi. Zira Fb taraftarından kendisini isteyen de baya vardı djordjevic öncesinde. İlerde Efes için yeniden gündeme gelebilecek en doğal adaylardan birisidir. Belki bir gün milli takımı çalıştırabilir. Tofaş her daim hedefi olan düzgün bir camiadır kendisini düşünebilir. Bir dönem Karşıyaka'nın kendisine ilgisi vardı olası bir Ufuk Sarıca ayrılığında yine adaylardan birisi kendisi olacaktır. Yani türkiye ligi özelinde bir hedef koyacak yapılanma koyacak birçok takım kendisini isteyebilir. Bu arada Galatasaray vasattı evet ama çalıştırdığı Darüşşafaka'nın o kadar vasat bir takım olduğunu düşünmüyorum.

Benimki bir yorum ancak 8 yıldır ne Euroleague'de ne de Eurocup'ta hatta TBL'de bir tane bile yukarıları zorlayan takım çalıştırmaması ise realite.

Falanca takım ilgilendi, bununla görüştü derken kariyerinin son yılları ortada. Yani Mahmuti'nin durumu yorum olmaktan çıkmış durumda. 1-2 sezondan değil 8 yıldan bahsediyoruz. Kaldı ki Mahmuti yurt dışı piyasası olan bir adam. Ordan bile bir şey çıkaramadı

Bu durumun da tek bir açıklaması var. Kendisini gördüğü seviyede olmaması. Mahmuti'yi beğenen takımları Mahmuti beğenmiyor, Mahmuti'nin beğendiği takımlarsa Mahmuti'yi beğenmiyor. Yoksa bu adam yıllardır neden boş otursun

Son düzenleme:
Oktay hoca eskinin iyi antrenörü olsada dönemi çoktan geçen antrenörlerden biri. Pınar Karşıyaka, Beşiktaş gibi ekiplerden teklif alsada aşırı yüksek ücret istemesi ayrı komedi.

En son başarısını fi tarihinde kazanmış antrenörün alakasız ücretler talep etmesi acayip olay, bunun sebebi bence antrenörlük yapmak istememesi...

Avrupa'dan her hangi bir teklif aldığı yok, alma ihtimali yok. Baş altı ekipler sana geliyor ama sen misal Ufuk Sarıca'nın bile 2 kat üstünde maaş istiyorsun.

Oktay hoca eskinin iyi antrenörü olsada dönemi çoktan geçen antrenörlerden biri. Pınar Karşıyaka, Beşiktaş gibi ekiplerden teklif alsada aşırı yüksek ücret istemesi ayrı komedi.

En son başarısını fi tarihinde kazanmış antrenörün alakasız ücretler talep etmesi acayip olay, bunun sebebi antrenörlük yapmak istememesine bağlıyorum. Ki Avrupa'dan her hangi bir teklif aldığı yok, alma ihtimali yok. Baş altı ekipler sana geliyor ama sen misal Ufuk Sarıca'nın bile 2 kat üstünde maaş istiyorsun.
Yani ben hala iyi bir antrenör olduğunu düşünüyorum ama ücret beklentisi konusunda çok kez eleştirdim kendisini. Ufuk Sarıca daha trend olan bir antrenör bu konuda haklısın evet. Ama genelde çalıştığında 800 bin dolar alıyor senelik. Ertuğrul Erdoğan Kandemir filan maks 200 alıyorsa kendisi 1 sene çalışıp başkalarının 4 senede kazandığı parayı kazanıyor. Parayla ilgili bir sorunu yoktur yıllarca çok iyi paralar kazandı öyle olunca da çalışmamayı tercih ediyor olabilir.

Sanırım basketbola olan tutkusunu kaybetti ya da belki doyuma ulaştı.

Yani ben hala iyi bir antrenör olduğunu düşünüyorum ama ücret beklentisi konusunda çok kez eleştirdim kendisini. Ufuk Sarıca daha trend olan bir antrenör bu konuda haklısın evet. Ama genelde çalıştığında 800 bin dolar alıyor senelik. Ertuğrul Erdoğan Kandemir filan maks 200 alıyorsa kendisi 1 sene çalışıp başkalarının 4 senede kazandığı parayı kazanıyor. Parayla ilgili bir sorunu yoktur yıllarca çok iyi paralar kazandı öyle olunca da çalışmamayı tercih ediyor olabilir.

Sanırım basketbola olan tutkusunu kaybetti ya da belki doyuma ulaştı.

Oktay hocanın basketbol anlayışı şu an günümüz basketbolunda kabul görmeyen, başarısız olan bir basketbol. Bundan 10 sene önce daha çok tercih edilen antrenör tarzı buydu.

Bugün başarı istiyorsan bireysel olarak fark yaratacak oyuncuları tercih edip, onları sistem içinde yıldız haline getirebiliyor olman gerekir. Oktay hoca en iyi döneminde bile yıldız oyuncular (ya da yıldız olma potansiyeli olan oyuncular diyelim) yerine takım oyuncularını tercih ettiği için günün sonunda mücadele ettik ama kaybettik diyordu.

Eğer hedefin belli bir bütçeyle zirveyi zorlamaksa Oktay hoca iyi antrenördü ama hedefin o bütçelerle kupayı kazanmaksa bu isim değil maalesef.

Basketbol anlayışında ben çok bir sorun olduğunu düşünmüyorum, Avrupa basketbolu Nba gibi değil. 15-20 yıl önce ne oynanıyorsa şuan da ona benzer bir oyun var ama oynayan nesil değişti. Oktay hoca bence bu yeni nesil ile anlaşamıyor ve istediklerini aktaramıyor bunu da anladığı için koçluk falan yapmıyor diye tahmin ediyorum. Ama biz sirk gibi yönetildiğimiz için Mitrovici göreceğime kenarda yere çömelmiş Oktay Mahmuti 'yi görmeyi yeğlerim. Zaten öyle de sürünüyoruz böyle de bana komaz 😀

Basketbolda trendler değişse de Avrupa basketbolunun bu trend değişiminden koçluk bazında o kadar da etkilendiğini düşünmüyorum. Sonuçta Avrupa basketbolunda Yugoslav koçlar hala çok hakim. Mahmuti’nin de çalışmak istedikten sonra bunlardan çok farklı olacağını düşünmüyorum her türlü iş bulur. Ayrıca trendler ok ama iyi koç her zaman iyi koçtur. Hakan demir de Mahmuti’ye benzer baya ama çok kötü durumda olan Manisa’yı aldıktan sonra neredeyse play off’a sokacaktı.

Oktay Hoca en son bizde çalışmıştı sanırım ve kısa süre içinde takıma dokunuşu da gayet iyiydi. Bence en büyük problemi Daçka'dayken yaşadı. Orada oynattığı oyundan kurduğu takımlara ve kenarda yaşlandırdıklarına kadar felaket bir performansı vardı. Sonra da pek takım çalıştırası gelmemiştir çünkü Doğuş çok sağlam bir yatırım yapmış ve Oktay Hoca da yatırımın geri dönüş yapmasını sağlayamamıştı. Hala da orada kazandığı gibi paralar istiyorsa işi zor. Neyse ki sonra Blatt geldi de bir sezon filan da olsa iş yapabildiler.