Rotasyon Nasıl Ayarlanacak

• Konbuyu başlatan Guest
  • Başlangıç tarihi
G

Guest

Misafir
Konuyu açıp açmamak arasında kalsam da açayim dedim. Biraz önce Kenan ile rotasyonu ayarlamaya çalıştıkta işler baya baya karıştı. Valla hocaya Allah kolaylık versin. Siz neler düşünüyorsunuz kimler ne kadar oynayabilir.

Bu arada Kenan da şu cümleyi kurdu takımın ne kadar iyi olduğunu bir kez daha anladım.

Kenan: pana gibi kadro ***
Hem de Pana gibi adamı alıpta oynatmıyoruz genelde. Cenk,Fatih gibi. Başka takımlar güçlenmesin biz de otursun benchte yada tam kadro olduğumuzda bench arkasında. :) Ayrı bir hava bu da. :)

1,dee ve cüneyte emanet..dış şut sorunu olduğunda cüneyt
2,robert hite.. yedeği murat yan takviye cüneyt
3,esas oğlan tufan..yedeği cenk ve erdem(cenk ve erdem beyler değil :D ) ve maçına göre jonssenn
4,en bol bölge..as gaines olmalı,jonsenn(3 te de oynamalı),owens..erdem bile olabilir
5.hüseyin,yanı fatih..cemal de savunma icap ettirirse yandan kadroya girebilir.ayrıca gaines ve owens yanyana oynayayınca pota altını çok karıştırıyorlar

..birde şöyle bir varyasyon tatmin edici olabilir..
1.dee
2.tufan
3.jonsenn
4.gaines
5.hüseyin

dee,cüneyt ve zaman zaman murat kaya yı bir numaraya atabiliriz.
yine muratı 2 numarada kullanbiliyoruz tufanı dönüşte 3 oynatmak sürelerin alt üst olacağı anlamına geliyor bu neden tufanı 2 numarada oynatma bana göre en mantıklı iş olur.hite bu bölgede güvendiğimiz diğer bir isim.
cenk,erdem zaman zaman tufan ve johensen bu bölgedeki seçimlerin artmasın neden oluyor.ama tahminime göre 3+2 kuralından johnsen maksimum 15 dakika süre alır türk olduğu için cenk ve tufy burayıda götürürler.
owens-gaines-johnsen 4 numarayı paylaşacaklar.hüseyinin olmadığı süre.te çok zengin oluyor gaines ve owens 5 numarada da oynuyabiliyorlar(bakınız banvit maçı)
dee-25 cüneyt ise 15 dakika süre alır bu görünümde
murat-tufan-hite 40 dakikayı paylaşırlar.o gün kimin eli sıcaksa o sahada çok kalır bunun dışındaki pozisyonlara zenginlikten dolayo giremiyecem.
ama ne mutluki böyle zengin bir kadromuz var.

Her ihtimali düşünürsek bu zengin kadronun içinden çıkamayız diye düşünüyorum. Cemal dışında her oyuncudan maçına göre daha çok sahada kalmasını bekleyebiliriz. Mesela ilk BJK maçında Erdem Schumpert'i nasıl durdurmuştu ve daha fazla süre almıştı. Zaman zaman Gaines-Owens veya Gaines-Johnsen'i pota altında görürüz. Guard pozisyonunda Arda Abi'nin dediği gibi yavaş yavaş tekrar form tutan bir Dee, Kaptan Cüneyt ve oyun zekasi ile gerek olduğunda Murat orayı doldururlar. 2 numarada Hite, Murat, Tufan'ı kullanırız. 3 numarada Tufan, Cenk ve benim çok beğendiğim Erdem'i kullanabiliriz. 4 numarada Owens, Gaines, Johnsen ve Erdem var. Çok alternatifli bir kadromuz var. Özellikle pota altında. Kısa oyuncularımızın formda olduğu bir maçta herkesi deviririz...

Gerçi daha önce başka bir konu başlığında da konuşmuştuk ama, Tufan'ın dönmesi ve Britton'un da kadroya eklenmesi ile 12 kişilik kadroya giremeyecek ikinci oyuncu ( birinin Altay olacağını düşünürsek) kim olmalı ve olacak sizce ? yada Pana gibi bu işi de mi rotasyona bağlıyacağız 2-3 oyuncunun içinden her maç farklı bir oyuncu mu kadro dışı bırakılacak ?

benim bildiğim 1 oyuncu bulunacak.ama tam emin değilim öyle hatırlıyorum bilen biri varsa ayınlatması iyi olur.

Kutay Çamcı' Alıntı:
Gerçi daha önce başka bir konu başlığında da konuşmuştuk ama, Tufan'ın dönmesi ve Britton'un da kadroya eklenmesi ile 12 kişilik kadroya giremeyecek ikinci oyuncu ( birinin Altay olacağını düşünürsek) kim olmalı ve olacak sizce ? yada Pana gibi bu işi de mi rotasyona bağlıyacağız 2-3 oyuncunun içinden her maç farklı bir oyuncu mu kadro dışı bırakılacak ?

Cenk Akyol'un kadro disi kalmasi cok mantikli geliyor bana. tek tek oyunculari siraladigim zaman en gereksiz ve yararsiz olarak onu görüyorum.

Dee, Cüneyt, (Murat)
Hite, Murat, (Cüneyt), (Tufan)
Tufan, Johnsen, Erdem, (Hite)
Gaines, Owens, (Johnsen), (Erdem)
Hüseyin, Fatih, (Gaines), Cemal

bu rotasyon fazlasiyla yeterli. simdi süreleri ayarlayamayacagim, onu da Ahmet Arif abi yapsin :)

Arda Öztürk' Alıntı:
benim bildiğim 1 oyuncu bulunacak.ama tam emin değilim öyle hatırlıyorum bilen biri varsa ayınlatması iyi olur.

Altay kadroda bulunmak zorunda ise iki kişi 12 kişilik kadroya giremeyecek

Fatih Hısım' Alıntı:
[quote="Kutay Çamcı":a6szfbrd]Gerçi daha önce başka bir konu başlığında da konuşmuştuk ama, Tufan'ın dönmesi ve Britton'un da kadroya eklenmesi ile 12 kişilik kadroya giremeyecek ikinci oyuncu ( birinin Altay olacağını düşünürsek) kim olmalı ve olacak sizce ? yada Pana gibi bu işi de mi rotasyona bağlıyacağız 2-3 oyuncunun içinden her maç farklı bir oyuncu mu kadro dışı bırakılacak ?

Cenk Akyol'un kadro disi kalmasi cok mantikli geliyor bana. tek tek oyunculari siraladigim zaman en gereksiz ve yararsiz olarak onu görüyorum.

Dee, Cüneyt, (Murat)

bu rotasyon fazlasiyla yeterli. simdi süreleri ayarlayamayacagim, onu da Ahmet Arif abi yapsin :)[/quote:a6szfbrd]

şuanda kimse yararsız oynuyor diye takımdan çıkarılamaz.mesale şimdi cen çıksın diyorsunuz.ancak geçen hafta kapasitesi bu kadar gitmeli gibi cümleler okuyorduk.her hafta bir oyuncu ZIPLAYABİLİYORMUŞ.biraz dikkatli ettiyseniz cenk bu maçta mücadele ettiğin görürdünüz.kendinden 2-3 boy öndeki topa koştu.aynı pozisyonda topu yine kovaladı bunu gören taraftarda cenki alkışla ödüllendirdi.bana göre şuan kadro dışı kalacak oyuncu,eksiklerin olduğu yerden olmamalı.mesela tufan dönmedikçe erdem ve cenkin kadro dışı kalması hiçte mantıklı olmaz.aynı hüseyin sakatken rotasyona giren fatih ve cemalin sahada sürelerinin artması gibi.cenkin kadro dışı kalmasını istiyenler için johnsenin ayaklarının hızlı çıkması için dua etsinler.

Dee, Cüneyt, (Murat)

fatih arkadasın yaptıgı bu rotasyon tatmın edıcı gercekten.Lakin bunun yanında johnsen e 3 te 4 te ve hatta 5 tede gorev verılebılır.Yanı arkadaşların transfer başlıgında bahsettiği gibi tam bir joker isim olacak...

1 dee,cüneyt (murat)
2 hite,cenk,murat(tufan)
3 erdem,tufan,johnsen(gaines,owens)
4 gaines,owens,johnsen,cemal
5 fatih,hüseyin,cemal(johnsen)

ilk 5'im ise

1.dee
2.hite
3.tufan
4.gaines
5.hüseyin

allahım bu sezon bana bu 5 i göster yarabbim

Arkadaslar boyle konulari dusunmek icin zaten kaliteli bir coach umuz var biz tarftarlar olarak kendimizin takima nasil daha yararli olabilecegini konussak daha dogru olmaz mi?...

Hakkı Malgır' Alıntı:
Arkadaslar boyle konulari dusunmek icin zaten kaliteli bir coach umuz var biz tarftarlar olarak kendimizin takima nasil daha yararli olabilecegini konussak daha dogru olmaz mi?...

Lütfen yapmayın şunu ya.Basketbolu seven insanlar toplanmış,görüşlerini paylaşıyor ne var bunda?Forumun bir amacı da bu zaten.Gerçekten anlayamıyorum,siz konuştunuz diye transfer mi olacak konuşmayın,bunları coach düşünür zaten gibi düşünceleri.

arkadaşlar iyi diyorsunuz çok iyi diyorsunuz da altayı almıyorsunuz o mecbur yani

1)dee,cüneyt
2)murat,hite
3)altay,tufan,erdem
4)gaines,owens,johnsen
5)hüseyin,fatih

cenk we cemal kadro dışı mecburen

Doğan Aksu' Alıntı:
arkadaşlar iyi diyorsunuz çok iyi diyorsunuz da altayı almıyorsunuz o mecbur yani

1)dee,cüneyt
2)murat,hite
3)altay,tufan,erdem
4)gaines,owens,johnsen
5)hüseyin,fatih

cenk we cemal kadro dışı mecburen

O kural muhtemelen bu sene değişti bir kaç yerde değiştiğini duymuştum ama emin değildim kuralı bulamadım daha doğrusu aramadım ama aklıma birşey geldi bakın biz Antalya maçına nasıl bir kadro ile çıkmışız

http://www.tbl.org.tr/beko/mac.asp?mac=10135

Görüldüğü üzere Altay yok Bu durumda Antalya maçı kadrosundaki bir oyuncu çıkacak yerine Britton dahil olcak kim olur bilemem

Süre ve yabancı kısıtlamalarını dikkate almadan rotasyon konuşmak zor bir iş. Hele bir de döndükleri zaman ilk beş başlayacak oyuncuların yokluğunda daha da zorlaşıyor. Ben süreleri ve hüseyin?in olduğunu ama Tufi?nin dönmediği bir rotasyon yazacağım. Sonra da Tufan?ın olduğu bir rotasyon deneyeceğim. 80 dakikalık uzun ve 120 dakikalık kısa rotasyonu paylaştırmak zor olacak. Bu noktada Cenk?e bizim özellikle Tufi?nin yokluğunda çok ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. İdim bazında bakıldığında yerli kısalar arasında en iyisi. Performans olarak bunu hücumda sergilemese de savunmada bence şu anda erdem?Le birlikte en iyimiz.

Varsayımlar: Britton 3 oynayamaz ve Tufi sakat?

Dee (30) Cücü (20)
Hite (30) Murat (10)
Cenk (15) Erdem (15)
Gaines (20) Owens (20) britton (20)
Hüseyin (20), Fatih (0), Cemal (0)

Hüseyin oyundayken dee ve hite büyük oranda yan yana oynarlar.
Yani: hüseyin?li beş: Dee, Hite, Cenk(erdem), Gaines (ya da diğer dörtler) ve Hüseyin şeklinde olur. Bence sahada yer alan en iyi beşimiz bu olur. Kabaca 20 dakika bu beş ile oynarız. Hüseyin yokken dee ya da hite?den fedakarlık etmek zorundayız. 3 yabancı uzun varken Fatih?in süre alması zor olacaktır. Bu nedenle de Hüseyin?İn olmadığı 20 dakikanın bir 10 dakikasında dee ve bir on dakikasında hite oynamayacaktır. İki kere 5?er dakikalık soluklandırmak iyi gelecektir.
Hüseyin yokken oynayacak olan beş: Dee-Cücü(murat)-erdem(cenk)-Gaines(owens)-britton

Varsayımlar Britton 3 oynar ve Tufi Sakat?

Dee (30) Cücü (20)
Hite (25) Murat (15)
Cenk (15) Erdem (10) britton (15)
Gaines (20) Owens (20) britton (10)
Hüseyin (20), Fatih (10), Cemal (0)

Hüseyin oyundayken britton?u 3?e kaydırmak mümkün olacak. Ama hite?den fedekarlık edilecek. O zaman: dee-cücü(murat)-britton-owens (gaines) ve Hüseyin. Bu beş dee?nin hızından yararlanmakta güçlük çeker. Sene başından beri oynamaya çalıştığımız sert savunma ve hızlı hücum ilkesini de yerleştirmemiz zor olur.

Hüseyin yokken ise britton?un 3 numarada oynaması için ya fatih ya da cemal?in oyunda olması gerekir. Yerli uzun olmazsa dee ve hite?n bir arada oyunda olmaması pek iyi olmaz. Takımımızın bu seneki en önemli olayı bence hızlı hücumlar ve bundan fedakarlık etmemeliyiz.

Hüseyin?siz beş ise

Cücü-murat(cenk)-Britton-owens ve gaines şeklinde olur. Set oyununa yatkın bir beş olur ancak rakip tempo yükselttiğinde özellikle penetre ederek oynadığında ub beşle işimiz bir hayli zor olur.

Rotasyona ilişkin genel görüşlerim: Fatih?in süresini kısmamamız lazım. Özellikle kısa pozisyonda cücü ve murat yan yana oynatıldığında Fatih?in mutlaka pota altında olması gerek. Rakip kısaların penetre ve sonrası paslarında ancak Fatih?in blok tehdidi ile önlem alabiliyoruz. Ya alan yapıyoruz. Alan yaparken temel sıkıntı murat ve cücü?nün kulaç uzunluklarının kısa olması. Savunma rotasyonumuzdaki yumuşak karnımız murat ve cücü?nün yan yana oynadığında karşımıza çıkıyor. Alan savunmasını da bu ikili ile kulaç uzunluğu yetersizliği nedeniyle yapmak zor oluyor. Tek çözüm Fatih?in oynatılması. Son iki maçta Fatih?in performansını beğenme nedenimiz aslında bu savunma açığını kapatmasından dolayı. Britton gelince fatih?in süresini gideceğini hele Hüseyin?de düzeleceğinden Fatih?in pek süre alamayacağı düşünüldüğünde savunma sıkıntısı yaşamamak için cenk?e süre vermemiz gerekiyor. Cenk?in soğuk bakışları ve umursamaz tavırlarına rağmen kendisini bulacağını ve bu sene bize çok önemli katkı vereceğini umuyorum.

Bu noktada Murat?ın gereken savunma gelişimini göstermemesini üzülüyorum. Murat hücum gücü olarak aslında çok büyük bir oyuncuydu. Maalesef yetenekleri üzerine bir şey inşa etmemdi. Kolejde genç bir oyuncu iken 14-15 sayı ortalamaları ile oynuyordu. Yanlış hatırlamıyorsam birinci ligdeki ilk sezonunda ülker?e karşı 30 civarı atmıştı. Sonraki sezonda efes?e karşı yine otuzlu sayılar yapmıştı. Ama maalesef oyununu geliştirmedi aksine giderek zayıflattı. Şu anda takıma baktığımızda Murat?ın kritik şutları sokabilecek önemli bir oyunuc olduğunu söyleyebiliriz. Hatta takım hücumda sıkıştığında Murat?ın penetre sonrası pasları ile sıkıntıdan kurtuluyor ancak Murat?ın çok çalışması sadece hücumda değil savunmada da varlık göstermesi gerekiyor. Murat bu sene beşiktaş?a karşı hücumda çok iyiydi ama tuttuğu oyuncu erkan?da kariyer rekorunu kırmış olabilir.

Cücü takıma özellikle tecrübesi ile çok şey katıyor. Kritik anlarda attığı şutlarla çok şey katıyor. Ancak şşut seçimleri konusunda ciddi sıkıntılar var. Cücü o yanlış seçimleri ile bazı maçları kazandırdı ama bazı maçları da kaybettirdi. Cücü?ye bizim şut imkanı yaratmamız lazım. O kendi kendine şut imkanı yaratında yüzdesi düşüyor.

Erdem benim için çok değerli bir oyuncu. üniversite milli takımında murat?la birlikte çok iyi maçlar çıkarttığını hatırlıyorum. Yalnız erdem 3?ten ziyade 4 oynadığında hücumda daha başarılı olabilmekte. 4?lere karşı ayak çabukluğunu kullanarak penetre edebiliyor ve anlayamadığım bir şekilde 4 oynarken şut yüzdesi daha yüksek. Ancak bizim takımdaki 4 bolluğu nedeniyle 3?te kullanmak zorundayız. Erdem?in bence en önemli özelliği hücum ribauntlarını karıştırması. Ribauntu alamasa bile rakibin net savunma ribauntu almasına engel oluyor ve olası hızlı hücumları engelliyor. Bu anlamda mesela Hüseyin sahadayken (geri dönmesi en yavaş olan oyuncumuz) aslında erdem?İn hücum ribauntlarını karıştırma olayından yararlanarak Hüseyin?in yavaşlığını tolere edebiliriz.

Takımımızın bu seneki konumunu bence Tufi?nin geri dönüşü sonrasındaki performansı belirleyecek. 2 ve 3 numarada oynayan oyuncularla kıyasladığımızda bence hem savunma hem de hücum açısından hepsinden daha iyi. Umarım sakatlığı bir an önce geçer ve formda bir tufi izleriz.