Turgay Demirel İstifa !

Demirel kupayı neden vermedi

18 Haziran 2009

Aslında Basketbol Federasyonu Turgay Demirel ile son 2 günde 2 kez konuştum.

Biri dün Fenerbahçe Ülker ile Efes Pilsen arasındaki Play-Off final serisinin 6'ncı maçı öncesi, biri de bu sabah..

Demirel, bu iki konuşmayı da benle yaparken ''Yazılmak ya da yazılmamak'' kaydıyla mı anlattı bilmiyorum ama sonuçta ''Günün olayı'' olduğu için yazıyorum.

Siz buna ''Gazetecilik refleksi'' gözüyle de bakabilirsiniz..

Başkan'la yaptığım her iki konuşmada da ortaya çıkan tek nokta şu;

Turgay Demirel bu final serisinde yaşananlardan oldukça rahatsız ve olayların faturasının kendisiyle birlikte federasyonuna çıkartılmasına tepkili..

Önce dünkü konuşma..

Ve ona ilk sorum:

-''Sayın Başkan.. Türkiye, Efes Pilsen ile Fenerbahçe Ülker arasında Ayhan Şahenk Spor Salonu'nda oynanan beşinci maçın son saniyelerinde çalınan 'Centilmenlik dışı' faulü konuşuyor.. Kimi 'Hakem kuralı uyguladı' diyor, kimi 'Kural bütün bir yıl uygulanmadı da şimdi mi uygulandı' diyor. Siz ne diyorsunuz;

-''Oraya gelmeden önce serinin üçüncü maçına bakalım.. Fenerbahçe 15 sayı önde.. Bir hakem çıkıyor orada başlıyor Fenerbahçe'nin aleyhinde garip düdükler çalmaya.. (Başkan isim vermiyor ama kastettiği hakem, Alper Köselerli) Fark eriyor gidiyor.. Tabii burada Fenerbahçeli oyuncuların da hatası var. Onlar da 'Nasıl olsa şampiyon olduk. Seri 3-0 oluyor' rahatlığına giriyorlar. Topu kaybedip seyirciye bakanlar, 4'e 1 gelip 3'lük atanlar.. Tam bir şov olayı yani. Sonra ne oluyor?. Hatalı düdükler ve oyuncuların umursamazlığı maçın gitmesine neden oluyor.. Geliyoruz Ayhan Şahenk'teki serinin beşinci maçına.. Ve 13 saniye kala Fenerbahçe aleyhine çalınan centilmenlik dışı faule.. En tecrübeli dediğimiz Fatih Söylemezoğlu tecrübesini konuşturacağı o pozisyonda anlaşılmadık bir şekilde düdüğü çalıyor.. Ondan sonra başlıyorlar 'Bu federasyon mecburiyetten Efes'i şampiyon yapacak' söylemleri. Doğru mu bunlar?. Tabiki değil..''

-''Peki hakemler neden etki altında kalıyorlar ki?.. Böyle düdükler çalınıyor?''

-''Basketbolda maalesef bir çete var.. Bu çetenin içerisinde hakemi de var, antrenörü de var, menaceri de var, basında yazıp, televizyonda yorum yapanı da var.. Bunlar aynı zamanda Milli Takımı da çalıştıran Fenerbahçe Ülker'in hocası Tanjeviç üzerinden beni ve Basketbol Federasyonu'nu vurmaya çalışan tipler. Şu son olaylara bakarsak bunlar başarılı olmuş gözüküyorlar.. İşte beşinci maç sonrası Fenerbahçe'nin Asbaşkanı Murat Özaydınlı'nın sözleri..''

-''18 yıldır federasyon başkanısınız. Bu çeteyi dağıtamıyormusunuz yani?''

-''Maalesef burada işler, başka taraftaki kadar kolay çözülmüyor.. Bir kere elimizde fazla hakem yok..''

Turgay Demirel'e teşekkür ediyorum. Bugün görüşmek üzere sözleşiyoruz.. ''Akşamki maç bir geçsin yarın yine konuşuruz' diyor..

Bu sabah yine arıyorum..

Başkan yine üzgün, yine sıkıntılı, yine öfkeli..

Üzgün olmasının bir nedeni yakın bir akrabası vefat etmiş.. Bir diğeri de dün geceki şampiyonluk maçında çıkan olaylar..

Ben de fazla uzatmadan ''Sayın Başkan şimdi ne olacak?'' diyorum..

Demirel; ''Olaylar çok kötü oldu. Efes'in antrenörü (Ergin Ataman) bu serinin başından itibaren ortamı gerecek hareketlerde bulundu. Bunda da başarılı oldu.. Maalesef Fenerbahçeliler de bu tuzağa düştü.. İşte beşinci maç sonrası Murat Özaydınlı'nın açıklamaları. İşte dün geceki olaylar.. Aziz Başkan'la (Aziz Yıldırım) yanyana maçı izledik.. Başkan da üzgündü ama 'Biz bu seriyi kötü oynadık. Hem her sene şampiyon biz olacağız diye bir kural yok. Efes şampiyonluğu bizden daha çok haketti' dedi. Bence herkes bu olgunlukta olmalı'' cevabını veriyor..

Demirel salondaki polis azlığından da yakınarak, ''Bu maç öncesi valiliğe yazı yazdık. Karşılaşmanın önemini, atmosferini belirttik. Salona sadece çevik kuvvetten 211 polis geldi. Sezon içinde normal bir maça bile daha çok güvenlik görevlisi gelirdi. Eğer polis Fenerbahçeli taraftarların bulunduğu tribünlerin önünü kapatsaydı, kimse sahaya atlayamazdı. Saldırı da olmazdı.. Bakın maç içinde hatta maç sonunda oyuncular arasında hiç bir olay yok. Hatta Fenerbahçeliler başta Tanjeviç olmak üzere gitti Efesliler'i öperek tek tek tebrik etti'' ifadesini kullanıyor..

Başkan'a son sorum şu oluyor;

-''Şampiyonluk kupasını Efes'e vermemeniz, bu konuda Asbaşkanınız Metin Şahin'i görevlendirmeniz de çok konuşuluyor. Efesli yöneticler 'Şampiyon Fenerbahçe Ülker olsaydı, kupayı Turgay Demirel verirdi' diyorlar. Doğru mu bu iddilar?. Kupayı siz neden vermediniz?''

Demirel ona da şu şekilde cevap veriyor;

-''Nasıl vereyim ki. Maç bitmiş. Olaylar çıkmış.. Ortalık karışmış. Bana ve federasyona büyük bir tepki var.. Orada durup ne yapacağım?. Mecburen salondan ayrıldım. Hem Efes'e niye kupa vermeyeyim ki?. Beni kimin şampiyon olduğu ilgilendirmez.. Türk Basketbolu'nun kalitesinin yükselmesi ilgilendirir.. Şahane bir final serisi tahriklerle nereye geldi. Benim üzüldüğüm nokta bu?.''

http://www.hurriyet.com.tr/spor/basketb ... .asp?top=1

Midem bulanıyor. Yeter Türk Basketbolu'nu kirlettiğin!

Çek elini artık!

İSTİFA ET!

bu şahsiyetin ne dolaplar çevirip federasyon başkanı olduğunu seçimleri takip edenler hatırlayacaklardır mahmut uslu ve aziz yıldırım bu şahsiyete arka çıkarak başkan seçilmesini sağlamışlardır seçildikten sonra ise fb federasyon başkanı gibi davranması doğaldır normalde seçilemeyeciğini bildiği için aziz yıldırım ve mahmut uslu nun kuklası olmayı kabul etmiştir bu sahsiyetin neler yaptığını sabaha kadar saysak bitmez en basit örnek olarak dün akşam final maçı bittiğinde yani efes pilsen şampiyon olduğunda zahmet edip efes pilsene seramonide kupayı vermemiştir bu kadar karaktersiz haysiyetsiz bir insanın türk basketbolunu yönetmesinden iğreniyorum defol git yeter artık çek pis ellerini basketboldan......

Bunlar bildiğimiz şeylerdi zaten. Feneri nasıl üstün tutmaya çalışıyor anlamak mümkün değil. Ben böyle kaypak bir fed. başkanı görmedim. Bu yazılanlar Turgay Demirel tarafından söylendiyse suç duyurusunda bulunmak lazım. Fenerin esiri olmuş bunlar. Yazıklar olsun sizin gibi başkanlara.

bunları soyleyen federasyon baskanı mı? yoksa bırılerıne yalakalık yapan, ulkerın taraftarı mı? ben ayırt edemedım!!

Artık dünkü olaylardan sonra büyük bir ceza gelmezse yazıklar olsun bu federasyona.Futbolda bize 5 maç saha kapatma gelmişti bu olay bizim olaylardan daha üstü ve sahaya seyirci girdi rakip takıma saldırdı artık 6-7 maçtan aşağı ceza gelirse yazıklar olsun federasyona.

Bu adamın Fbülker i tuttuğu en baştan belli çünkü serinin 5.maçında yaşananlardan dolayı ne garip rasim 6 maç ceza alıyor fbülker de para cezası yemiyor çünkü saha kapatma ama şu olaylardan sonra fbülker 'in ligden atılması ve sezon boyunca bütün maçları seyircisiz oynamalı yazık ki ülker de hala fb yi el üstünde tutmaya devam ediyor.

furkanbalkan' Alıntı:
Bu adamın Fbülker i tuttuğu en baştan belli çünkü serinin 5.maçında yaşananlardan dolayı ne garip rasim 6 maç ceza alıyor fbülker de para cezası yemiyor çünkü saha kapatma ama şu olaylardan sonra fbülker 'in ligden atılması ve sezon boyunca bütün maçları seyircisiz oynamalı yazık ki ülker de hala fb yi el üstünde tutmaya devam ediyor.

aynen katılıyorum bir sezonu seyircisiz oynama cezası gerekir .

Ya tarafsız olmadığını bilmiyomusunuz turgayın
o tarafını yıllardır belli ediyor ama bu sefer aleni bir şekilde söylemiş.Bu bir skandaldır istifa etmesi gerekir
2. skandalsa efesin kupa törenine kalmamasıdır.

Aslında bunu bizim yönetim kurulumuzun toplantı yapıp söylemesi lazım kendilerine.Biz buraya yazıyoruz ama bir faydası olmayacak.Adnan Polat Haklı olarak Özgener'i eleştirdi tamam ama o eleştirilerden daha fazlasını Turgay Demirel Hakediyor onu niye eleştirmiyoruz demek ki basketbol'un önemi yok bizim klüpte demek ki herşey futbol.

:) Şaşkınlıkla okudum ya.
Basın Fatih Söylemezoğlu'nun annesinin kızlık soyadına kadar gitti de bu adamın bu açıklamalarının üstüne nasıl gitmiyor inanılır gibi değil.

meriç tunca şarlatanının haberine bakmayın. demirel tabi ki istifa etsin de yukarıdaki sözleri söyleyemez. o kadar da değil. içinden geçirir belki hatta gider aziz yıldırıma bile söyler de meriç tunca'ya gidip bunu söyleyemez. kolpa haber...

Eğer doğruysa yazıklar olsun. Yönetimimiz de hala ağırlığını koyamadı ya. Koskoca Türkiye Basketbol Ligi bir fenere oyuncak oldu, hiç kimse ses çıkarmıyor ya ona üzülüyorum..

Turgay Demirel istifa etmez, Aziz Yıldırım onu görevden almalı

19 Haziran Cuma 2009

gönder

Bu ülkede bu seviyede bir organizasyonda, ilk defa seyirci sahaya inip sporcuya, yöneticiye, teknik adama saldırdı.

Bir milat bu.

Böyle olacağını, bir senedir bu ülkede yaşayan bizim Gianni?nin annanesi gördü, TBF görmedi.

Yuh!

Okul mokul hikaye, okuma yazma nanay, italyancası bile çat pat Napolili kadın, beşinci maçı seyrettikten sonra, ellerini habire dizlerine vurup dua ediyormuş.

O uyanmış.

TBF uyanmadı.

Yuh!

Allah?tan Abdi İpekçi?de kimse ölmedi, Demirel bunun altından kalkamazdı.

O 2005 ?de Fenerbahçe Başkanı ve yöneticileri sayesinde başkan oldu.

Bu bir tespit, yorum değil.

İstifa filan etmez o, Aziz Bey görevden almalı, getirdiği gibi götürmeli.

En büyük zararı da son maç öncesi onlara yaranmak için tedbir almayarak, ligine renk, para, tat, heyecan, kalite katan ve onu seçtiren Fenerbahçe?ye verdi.

Gelecek yılın büyük bir bölümünü seyircisiz oynayacaklar.

Murat Özaydınlı akıllı adamdır, laf olsun diye konuşmaz, dili filan sürçmez, ne zaman ne diyeceğini bilir.

Beşinci maçtan sonra Demirel?e şöyle salladı;

?Federasyon, seçimleri nasıl kazanıyorsa, bu olanları da görmeli, göremiyorsa biz de bazı şeyleri görmeye başlarız?.

Küfür etse daha iyi.

Açık açık şunu diyor;

?Ona bazı şeyleri gösteririz, seçimleri nasıl kazandığını biliyoruz?

Açık saçığı da şu;

?Ona gününü gösteririz, seçimleri ona biz kazandırdık, bi daha ki seçimde nah kazanır?

Onu ölmüşken dirilten, basketbolun başına saran Fenerbahçe kimseye kızmasın, kendine kızsın.

Ondan kurtulmaları kolay, elini bıraksınlar, ilk seçimde biter.

Gider.

Ve...

2005?de bitmişti, seçimde karşısına Arıboğan çıktı, kaybedeceğini anladı, Uslu?ya ve Yıldırım?a sığındı, seçimi ona onlar kazandırdı, onlar olmasa çoktan yok olmuştu.

Seçimin yapıldığı o gün, Ankara Dedeman?da olan herkes, otelin garsonları, komileri bile, Demirel?in nasıl seçildiğini biliyor.

Seçim öncesi, ?12 yıldır yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır? diyen Demirel, Yıldırım?ın teminatı olmasa, yoktu.

FB, Aziz Bey, Uslu, Efes, Tuncay Özilhan ve genel kuruldaki adamları onu destekledi, FIBA da destekledi, son anda Malezya?da Dünya Şampiyonası organizasyonunu cebine koydu.

Bütün bunlara rağmen, Aziz Bey?in son saniye üçlüğüyle kazandı.

85-82.

Arkasındakiler çekilse ne hale gelir, düşünün.

Sıfır bile çekebilir.

TURGAY DEMİREL KİMİN SIRTINA BİNDİYSE MAHVETTİ

90?lı yıllar...

Örslü, Naumoskili Efes güçlü, paralı, başarılıydı, Demirel?in de güce, paraya, başarıya ihtiyacı vardı, sırtlarına bindi, Özilhan?a sığındı, onlara katkısı yoktu, varmış gibi yaptı, Özilhan iplemiyordu onu, ?he he? dedi, idare etti.

Sonra ülkenin bugüne kadar gördüğü en değerli basketbolcu nesline yapıştı, Efes baş aşağı gidiyordu, ufak ufak uzadı, 12 Dev Adam?ın sırtına bindi.

12 Dev Adam, voleybol bile oynasa Avrupa?da bir yarı final oynardı, müthiş yetenekli bir nesildi, hiçbir şey kazanamadılar, sorun saha içinde değil dışındaydı, president ve adamlarındaydı, yok ettiler o nesli, baktı hızla sonuna doğru gidiyor, Tanyeviç?i getirdi, onun sırtına bindi.

Yarının takımını kurmak palavrası altında bugünü yok etti, zaman kazandı.

İşler yine iyi gitmedi.

Bir zamanlar efsane olan Bogdan?ın son yılları ?bogdan? geçmişti, milli takımda da işler bogdan gidiyordu, aklına Fener geldi, onlara pazarladı, FB-Ülker başarısız koçunu diriltebilirdi, bu takımı şampiyon yapamamayı o bile başaramazdı, böylece tekrar itibar kazanacaktı koçu.

Plan buydu.

Tutmadı.

Tanjeviç Türkiye?nin gelmiş geçmiş en derin kadrosuna, finalde arka arkaya 4 kere kaybettirdi, bunu bile başardı, fena halde out oldu.

Bütün bunlara sebep olan adam da Ergin Ataman, o dünlerde ?milli takımı bedava çalıştırırım?diyip, Demirel?i köşeye sıkıştıran adam.

Demirel nefret eder ondan.

Siena?ya gittiğinde, herkese ?merhaba? deyip bir Siena?nın koçuna selam vermemişti, Ergin?e...

Milli takım koçunun kim olması gerektiği de belli artık.

Para da istemiyor, söylediğini de yemez, aldı mı başına belayı?

Allah düşmanımı Demirel?in düştüğü duruma düşürmesin.

5.maç...

Söylemezoğlu yürekli bir hakem ?ne görürse çalar, babasının oğlunu tanımaz? denir, öyledir, gördü, çaldı, olaylar çıktı, sonra presidentin oğullarını gördü, tanıdı, Mirsad?ı, Semih?i, Rasim?i, Tanyeviç?i...

Hayatının en eyyamcı kararını verdi, atmadı onları, Demirel?in kurulları da utanmadan ekran başında herkesin gördüğünü görmedi, ceza vermedi.

Rasim mi?

Fenerbahçe?ye ?bir oyuncunuza göstermelik ceza vermemiz lazım, kime verelim? deselerdi ?Rasim? derlerdi. Koç, Mirsad, Semih olmazsa olmazdı.

Rasim olmasa da olurdu.

Bu rezalet!

Göz göre göre gelen felakete tedbir almadı ve üstelik salondan kaçtı president, bu da rezaletin karesi.

Fener- Ülker formalı bir herifin, bir sporcuyu dövmesi hoş olmadı, Efes formalı birinin, bir heriften dayak yemesi de...

Mideleri bulandı sponsorların bir kere.

Bu da bir milat.

Efes?in, Ülker?in, diğerlerinin kafasının bir yerinde, hep duracaktır bu sahne.

Zamanı geldiğinde yürüyüp gidecekler.

Madem basketbol salonlarına futbol girdi, gidelim futbola.

Bravo president!

Hıncal Abi, bir Fenerbahçeli?nin, hem de potansiyel bir başkan adayının, Ferit Bey?in kanalında ?TFF Başkanı Aziz Bey?in adamı? diyebiliyor, üstelik adamı madamı değilken.

Demirel?i alenen Aziz Bey başkan seçtirmiş, bunu kimse hiç bir yerde diyemiyor.

Bu önce Ferit Bey?in kurumsallığa bakışı tabii, bravo, helal olsun, sonra da futbol medyasının gücü.

Reytingi de berbat olmalı Demirel?in, bulaşmıyor usta abi, yoksa bu malı bana tek başıma yedirir mi?.

Basketbol yorumcusu, yazarı çizeri genelde eyyamcıdır.

Hepsi benim bildiklerimi bilir, susar.

Bir kısmı NBA çocuğudur, bir kısmı ailenin sevimli çocuğu, bir kısmı emekli koç moç, menajerdir, neme lazımcıdır, bir kısmı başkanın büyük ailesindendir, filan falan...

Anladikos!

Onlar iyi aile çocuğudur Demirel?e göre.

Ben, benim gibiler de ailenin sevimsiz, berbat çocuğu...

Çeteci çocuğu(bu da son bombası)...

Bilmemne çocuğu...

Filan falan...

Sevsinler onu!

Sadede gelelim.

2005?den beri FB?nin ve o dünlerde yüz vermediği Ülker?in sırtında president.

Para, güç, iktidar onlarda.

Yıllarca sırtına bindiği Efes?e şampiyonluk kupasını vermeden salonu terketti, yıllarca sığındığı Özilhan?ı, salona gelmeyecek hale getirdi, yıllarca onun sırtındaydı, sırtına alıp getirmeliydi.

Ve bilmemneremden bir dörtlük uydurup, bitireyim.

?Ben, ben, ben? diye diye bitti.

?Son? bu.

Son?u...

Bence!

Bilgin Gökberk

http://www.milliyet.com.tr/Yazar.aspx?a ... erk&ver=42

Eğer bu haber doğruysa tam bir rezalet. UEFA nın chelsea-barça maçının hakemine saldıran futbolculara verdiği cezalara ve kötü bir maç yönetsede hakeme sahip çıkışına bir baksın, sonrada kendi sözlerine.
Bu adamın adını tarihten silmek lazım ama istifası bence mümkün değil. Böyle çiftlik bulmuş istiga mı eder? Eğer elimizden uçmazsa 2010 kupasını verilişinde poz atacak daha. Efes'ten esirgediği adamlığı yabancıya satacak daha...

Bilgin Gökberk'in yazısı çok açık herkesin şapkasını önüne koyup düşünmesi lazım en çokda seçimlerde Turgay Demirel'i destekleyen Galatasaray yönetiminin düşünmesi lazım.

Bence bu iş göründüğü gibi değil galiba arkadaşlar. turgay demirel çok iyi bir galatasaraylı olması muhtemel ! son üç günde veya beşinci maçın başından itibaren bir galatasaraylı ne ister diye plan yapsak sanırım herkes bunların olmasını isterdi heralde.

1-Efesin üst üste maçları kazanması !!
2-Hakem karalarının haklı veya haksız hep fb ülker aleyhine olması
3-Maçları teknik faul alarak ve fb ülkerlilerin çıldırarak yenilmesi
4-Son maçı deplasmanda yani fb ülkerin evinde oynayıp kupayı onlardan alması
5-Seyircin en ufak tahrikte gerçek yüzlerini göstermesi
6-Televizyon kameraları önünde bütün fb ülker yöneticileri ve taraftarlarının çirkinliklerinin gösterilmesi
7-Rakip takım oyuncularına tekme tokat saldırılması ve bunu tüm türkiyenin seyretmesi ( tabi bunu hiçbir sporsever istemezdi ama fenerbahçe böyle bi takım)
8-Veeeee sonucusuda baskanın kupayı vermeden tüymesi

yok yok bitakım seride 2-0 öndeyken ve iki maçıda deplasmada kazanmışken ancak bu kadar kötü bitebilir bu finalin sonu .daha kötüsünü düşünemiyorum vallahi.

Bence bu basketbol federasyonu böyle devam etsin !!!!! arkadaslar hiç ses çıkarmayalım. inanın fb ülker için galatasaraylı taraftarlar ne istediyse oldu son dört maçtır .ben bunda emeği varsa sayın demirel'e şükranlarımı sunmak istiyorum, çünkü fb ülker uzun yıllardır hiç bukadar rezil durumlara düşmemişti.

Belki bizde bu gürültü patırtı içinde küçülme mevzusuda gündemde iken sessiz sedasız o kupayı yakında kazanabiliriz . (BİDE fb ülker in EVİNDE VE ONLARIN TARAFTARININ ELİNDEN ALABİLSEK O ZAMAN DEĞMEYİN KEYFİMİZE) tabi bu naçizane bir temennidir inşallah tutar.
:)

Öyle Adamlar Vardır ki bir hastalık gibi bulunduğu yeri kemirirler,kanserli bir hücre gibidirler ...
Turgay Demirel'de öyle.Gıcık bir adamsın,Tipinide sevmiyorum,Yaptıklarını hele hiç sevmiyorum.Türk Basketbolunu bitirdin.Fenerbahçe Merkezli bir basketbol yarattın türkiye'de.Senin Fenerbahçen şampiyon olmayınca'da kafayı sıyırıp dengesiz açıklamalarda bulunuyorsun.Seni anca kafana yiyeceğin boş bir efes şişesi kendine getirir.