Türkiye 76-69 B.Britanya | 2017Avrupa Şampiyonu TÜRKİYE

12 CESUR YÜREK AVRUPA ŞAMPİYONU...


İspanya’da düzenlenen 2017 Avrupa Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası’nda final karşılaşması bu akşam oynandı. Büyük Britanya’yı 76-69 ile deviren Tekerlekli Sandalye Basketbol A Milli Takımımız, turnuva tarihinde ilk kez mutlu sona ulaştı.

Özgür Gürbulak’ın sayılarıyla maça hızlı giren Türkiye beşinci dakika içerisinde 11-4 öne geçti. Hücumda zorlanan Büyük Britanya’ya ön alan oyuncularının etkinliğiyle hakimiyet kuran Türkiye, çeyrek sonunda 18-10 öndeydi.

İkinci çeyrekte devreye giren Lee Manning ve Harrison Brown ikilisi Büyük Britanya’nın 14. dakikada farkı bire indirmesini sağladı: 22-21. Takip eden bölümde rakibini faul yapmaya zorlayarak serbest atış çizgisine gelen Türkiye, buradan bulduğu sayılarla önde kaldı. Özgür Gürbulak’ın takımın organizasyonunu çok başarılı bir şekilde sağlamasıyla oyundaki üstünlüğünü sürdüren Türkiye, dakikalar 18’i gösterirken 32-24 üstündü. Top kayıplarına dur diyemeyen ve hücumda bireysel oyunlar dışında üretemeyen Büyük Britanya devre arasına 36-24 geride girdi.

İkinci yarı Büyük Britanya’nın basketle sonuçlanan etkili top paylaşımıyla başlarken temsilcimiz, Cem’in basketiyle gecikmeden yanıt verdi (38-26). Sonraki bölüm karşılıklı basketlerle geçilirken Türkiye, bir ara farkı 14 sayıya kadar çıkardı (44-30). Daha sonra Türkiye; hücumda erken atışlara giderken, Büyük Britanya 7-0‘lık bir seri bulup Türkiye bençine molayı aldırdı (44-37). Türkiye, moladan 4-0 ile dönerken; iki sayılık basketi bulan Büyük Britanya farkı tekrar tek hanelere indirdi (48-39). Büyük Britanya bulduğu isabetle farkı tekrar 7 sayıya indirse de hücumda devreye giren Özgür, skoru 54-43‘e getirdi. Büyük Britanya üçüncü çeyrekte farkı eritse de Türkiye, son on dakikaya 58-49 önde girdi.

Son çeyreğin ilk sayıları Büyük Britanya’dan gelirken, Türkiye’nin ilk sayıları basket faul ile Özgür’den geldi (60-52). Rakip sonraki bölümde 5-0 ile farkı 3 sayıya kadar indirirken, Özgür’ün üçlük isabeti takıma rahat bir nefes aldırdı (63-57). Büyük Britanya’nın 4-0‘lık cevabı gecikmezken Türkiye son dört dakikaya iki sayı önde girdi (63-61). Cem’in basketiyle fark 4 sayıya çıkarken, Büyük Britanya’nın faul çizgisinden bulduğu sayıyla fark 3 sayıya indi (65-62). Hızla hücuma çıkan takımımızda isabeti bulan özgür rakibe molayı aldırdı (67-62). Büyük Britanya moladan basket faul ile dönerken, kaptan Özgür bir üçlük isabeti daha buldu ve fark 6 sayıya çıktı (70-64). Büyük Britanya’nın başarısız hücumunun ardından Cem’in de basketi gelince molaya gidildi (72-64). Maçın son dakikası 5-4 Büyük Britanya üstünlüğüyle son buldu (76-69). Bu sonuçla birlikte Türkiye, Avrupa Şampiyonu oldu!


https://twitter.com/TrendBasket/status/880869879527731200
 
Son düzenleme:
Bu şampiyonlukta senelerin emeği var. Öncelikle kendi puanlamasında dünyadaki en iyi oyunculardan birkaçına sahibiz. Özgür, İsmail bir çırpıda akla gelen isimler. Özellikle Özgür şampiyona boyunca çok büyük oynadı. O kadar büyük oynadı ki Bywater karşılık bile veremedi. Bu çocuklar çalışarak, didinerek, kendilerini kabul ettirerek şampiyon oldular. Daha sonra bu takımla bugüne kadar çalışan teknik ve idari ekipler var. Özellikle bu şampiyonada düzgün bir rotasyonla sonuca ilerleyen teknik ekibi de unutmamak gerekir.

Ancak öyle bir isim var ki tekerlekli sandalye basketbolunun kaderini değiştiren en önemli isimlerden biri. Sedat İncesu, sadece oyunculara değil, teknik ve idari ekiplere de maddi/manevi destek vererek bu sporun belli seviyeye çıkmasını sağladı. Oyunculara, idarecilere, teknik ekiplere vizyon katarak bundan 20 sene önce kimsenin hayal edilemeyen noktalara çıkılmasını sağladı. Düşünsenize, bu takım son 3 Avrupa Şampiyonası finalinde boy gösterdi. 2013'te Özgür'ün kaçırdığı şanssız atış olmasa şampiyonluk o gün gelecekti. Dünya üçüncülüğü, son iki paralimpik oyunlara katılım hakkı... Üstelik alt yapıdan bağıra bağıra gelen oyuncularımız da var... Bütün bu gelişimin en önemli temel taşı Sedat İncesu ve branşın iyice profesyonelleşmesini sağlayan Galatasaray'dır.

Şimdi vakit yok ama bir ara Milli Takım, Galatasaray ve Sedat İncesu çerçevesinde yazı hazırlamak ve emekleri ortaya koymak şart oldu.

Şimdiki görev, Avrupa Şampiyonu olan 23 yaş altı takımımızı, A Milli Takım ile harmanlamak. Bunu başarabilirsek, önümüzdeki 15-20 seneye Türkiye ciddi anlamda ambargo koyacaktır.
 

Üst