Yeni sezon öncesi hem Euroleague hem de Türkiye Ligi’nde başarı odaklı, geniş bir kadro kuran Ergin Ataman ve ekibi, yaz hazırlık dönemini iyi geçirmek amacıyla 14 tane hazırlık maçı oynama kararı aldı. ‘’Takım uyumu’’ sezonun anahtar söz öbeği olacağından faydalı bir hazırlık kampı geçirme hedefinde olan takımımız şu ana kadar neler yaptı, kimler ile oynadı, hangi oyuncular ön plana çıktı, hep birlikte inceleyelim.

22 Ağustos Pazartesi günü Abdi İpekçi’de, yabancı oyuncular ile birlikte –tam kadro olmasa da- sezonun ilk antrenmanına çıkan takımımız daha sonra bütün oyuncularımızın takıma dahil olmasıyla beraber hazırlık çalışmalarına devam etti. İstanbul’dan sonra yurt dışı kamp programı kapsamında takımımızın ilk durağı Bormio oldu.

HAZIRLIK KARŞILAŞMALARIMIZ

Bormio’da takımımız ilk hazırlık maçında Pentagono Spor Salonu’nda karşılaştığı Fortitudo Bologna’yı 84-93 mağlup etti. İkinci ve üçüncü çeyrekteki yüzdeli oyunumuz ile skor üstünlüğünü sürekli elinde bulunduran takımımızda Nenad Krstic 15 sayı 9 ribaund, Justin Dentmon 14 sayı, Alex Tyus ise 13 sayı 7 ribaund ile takımımızın en etkili isimleri oldu.

Kamptaki ikinci maçımızda, bir önceki maça göre özellikle son periyodu skor olarak daha çekişmeli giden maçta takımımız Vanoli Cremona’yı 80-77 mağlup etti. Özellikle son beş dakikadaki konsantrasyon kaybıyla rakip takımı ortak ettiğimiz maçın en etkili isimlerinden Vladimir Micov 16 sayı, Russ Smith 15 sayı ve Alex Tyus ise 13 sayı ile oynadı. Bologna maçının yıldızı Nenad Krstic de 12 sayı ile takımın skor yükünü çeken oyuncularımızdan biri oldu.

4 Eylül’deki Cantu maçı, oyuncularımızın üst üste yaptığı maçlar sonrası aşırı yorgunluk nedeniyle iptal edildikten bir gün sonra ligimizin ekiplerinden Tofaş ile karşılaştık. Justin Dentmon ve Austin Daye’in oynamadığı maçta takımımız Bursa ekibine 72-76 mağlup oldu ve Bormio kampındaki ilk yenilgimizi almış olduk. İki önemli oyuncumuzun oynamadığı maçta Sinan Güler ve  Russ Smith 14 sayı, Micov 11 sayı ile takımımızın en skorer isimleri oldu.

Takımımız Bormio kampındaki 4.karşılaşmasında Pentagono Spor Salonu’nda karşılaştığı Sharks d’Antibes’i baştan sona etkili oyunu ile 77-53 mağlup etmeyi başardı. İlk ve ikinci çeyrekte bulduğu serilerle skor üstünlüğünü ilk yarıdan rakip takıma kabul ettirmeyi başaran takımımızda Micov 13 sayı, Smith 10 sayı ve  Diebler 10 sayı ile galibiyetin baş mimarları oldular.

İtalya kampındaki beşinci hazırlık maçında, takımımız Palascieghi Spor Salonu’nda karşılaştığı Olimpia Milano’ya 91-86 mağlup olarak ilk etap kamp programını tamamlamış oldu. Russ Smith ve Nenad Krstic’in sakatlıkları sebebiyle oynamadığı maçta Dentmon 20 sayı, Sinan 16 sayı ve Austin Daye 14 sayı ile takımımızın en skorer isimleri oldular.

ÖNE ÇIKANLAR

Takımımız, ilk etap kamp programı dahilinde Bormio kampında beş hazırlık maçı oynadı. Yeni transferlerimizle geçen sene takımımızda olan oyuncularımızın özellikle hücumda çok fazla uyum problemi yaşamadığını gördük. Bu yıl daha çok savunmada kritik bir rol üstlenecek olan Alex Tyus beş hazırlık maçının üçünde çift haneli sayılara ulaştı birinde ise 9 sayıda kaldı. Austin Daye kendisinden tanıdık olduğumuz skorer kimliğini ön plana çıkaramasa da kalitesini gösterdi. Justin Dentmon ve Russ Smith beraber oynadığı maçlarda skor üretme konusunda birbirlerini çok iyi tamamladılar. Russ Smith potaya ettiği drivelar ile Justin Dentmon da özellikle perdeden çıkıp bulduğu üç sayılık isabetler ile takımımızın skor opsiyonu açısından en önemli isimleri olduklarını gösterdiler. Dentmon’ın Milano maçında 20 sayısının yanında yaptığı 7 asisti de unutmamak gerekiyor. Aynı şekilde Russ Smith de Tofaş maçında 7 asist yaptı. Forvet odaklı takımımızda guard oyuncularımızın asist yükünü çekmeleri önemli bir durum teşkil ediyor. Jon Diebler ise bu kampta çok fazla ön plana çıkamadı. Deon Thompson fizik olarak fit durumda olsa bile düşük yüzdeli bir kamp dönemi geçirdi. Vladimir Micov her maç takımın jokeri durumundaydı. Türk oyuncularımızdan ise Sinan Güler skorer oyunuyla ön plana çıkan isim oldu. Diğer Türk oyuncularımız ise çok fazla forma şansı bulamadı.

Yoruma kapalı.

İlginizi Çekebilir

Özel Röportaj | Efe Güven

Antrenörlük hayatınız nasıl başladı? Galatasaray ile yollarınız nasıl kesişti? Antrenörlük…