Işıl Alben, Shavonte Zellous, Alba Torrens, Sancho Lyttle, Nevriye Yılmaz…

Geçen sezonun 3 kupalı efsane takımında oyuna başlayan beş oyuncumuzdan dün hiç biri sahada yoktu. Bu oyunculardan Nevriye Yılmaz ve Sancho Lyttle (Shavonte Zellous durumunda olduğu gibi yine bir sıkıntı yaşamazlarsa) takıma sonradan katılacaklar, diğerleri ise klasik bir “Galatasaray’da hiçbir başarı cezasız kalmaz” düşüncesi ürünü olarak istemeye istemeye kulüpten uzaklaştırıldılar.

Hal böyle olunca, 22. Cumhurbaşkanlığı Kupası maçına pek de ümitli çıktığımız söylenemez. Tam kadro ile karşımıza çıkan rakibe karşı yine de oldukça iyi mücadele ettiğimizi düşünüyorum. Ekrem Memnun’un basketbol mantalitesi ve karakteri yine iş başındaydı -ki bu sene için en büyük güvencemiz yine kendisi ve kısıtlı imkanlarla yarattığı mucizeleri olacak.

Maç içinde savunmamız oldukça iyiydi. Özellikle alan savunmasında oyuncuların alan paylaşımları, nerede duracaklarının iyi çalıştırılması ve zamanında yardımlar geçen seneden pek farklı görülmeyen Fenerbahçe hücum organizasyonlarına oldukça sıkıntılar yaşattı. Klasik Angel McCoughtry zorlamaları ve Tina Charles’ın bireysel gayretleri ile skor buldular. Takımımızda en çok beğendiğim isim Kelsey Bone oldu. Fizik olarak daha incelmiş ve hareketli bir hale gelmiş. Potaya yüzü dönük oynamaya da başlamış ki iyi seviyede olan pivot hareketlerine yüzü dönük oyunu ekleyince çok iyi bir silah haline geliyor Ekrem Memnun’un elinde.

Nuria Martinez’in takımı iyi yönetmesi ve skora da katkıda bulunmasına rağmen özellikle maçın son periyotunda Şebnem Kimyacıoğlu ve Bahar Öztürk ile bulduğumuz boş dış şutları sayıya çeviremeyince mağlup olduk. Geçen sezondan sonra Şebnem’in bu takımda sonsuz kredisi var ama Bahar Öztürk’ün bizi ne kadar memnun edeceği konusunda ciddi endişelerim var.

Sonuç olarak önemli eksiklerimiz olan ve rakibin tam kadro ile çıktığı bir maçı kaybettik ama bizim açımızdan çok kötü geçtiği söylenemez. Ekrem Memnun çok kısa bir süre olsa da 15 yaşındaki İnci Güçlü’yü bile kullandı ki kendisinden çok umutluyuz. Kim bilir, geçen sezon ortasında sözleşme yenilemek isteyen oyunculara “başınızın çaresine bakın” denmeseydi belki bugün daha farklı olurdu her şey.

Not: 7 yıldır Galatasaray forması giyen Işıl Alben’i aradı gözlerimiz. O yokken sanki bir eksiklik var sahada. Sanıyorum zamanla bu duruma alışacağız. Ayrıca bu maçı geçen senenin rövanşı olarak gören ve deliler gibi sevinen rakibimize şunu hatırlatmak isterim: Galatasaray’ı mağlup ederek Euroleague şampiyonu olacağınız tarihe kadar kadın basketbolunda rekabetten ve büyüklükten bahsetmeyin lütfen

  • MADALYA AŞKINA

    Ekrem Memnun, kadın basketboluna adım attığından beri her zaman savunmanın varlığına inanm…
  • Oradaydık

    Tarihte bugün... 5 Mayıs 2014, Galatasaray ezici farkla lig şampiyonu! …
  • KADIN BASKETBOLUNDA BİR YALNIZ ADAM

    İMPARATOR EKREM MEMNUN! …
Yoruma kapalı.

İlginizi Çekebilir

GSBasket Konferans #1

GSbasket.org yazarları olarak erkek basketbol takımımızın sezon başından bugüne kadar oyna…