Home / Flash Haber / Köşe Yazısı | Takım Kurmak Bilgisayar Toplamaya Benzemez!

Köşe Yazısı | Takım Kurmak Bilgisayar Toplamaya Benzemez!

Transferler yapıldığında sezon başında ciddi sıkıntılar çekeceğimizi tahmin ediyordum; tahmin ettiğim gibi de sıkıntılı bir başlangıç oldu sezona.

Herkesin aklında geçtiğimiz sezonun 2. yarısındaki takım var ama ya öncesi?

Geçtiğimiz sezonun 2. yarısına damga vuran takımın ilk 5’inde yer alan oyuncuların tamamı 1,5 yıl boyunca beraber oynayan isimlerdi. O takım 1,5 yıl boyunca her gün 2 saat süren antrenmanların sonucu oluşmuştu. Arkasında oyuncuların ve teknik heyetin büyük emeği vardı.

Geçtiğimiz sezonun ilk 5 oyuncusunun hiçbiri şu anda kadroda değil; yerlerine 6 oyuncu transfer edildi ve maalesef takım sporları bilgisayar toplamaya benzemiyor. 

Takımda şu anda beraber oynamaya çalışan isimlerin %80’i ilk defa birlikte oynuyor ve yaklaşık sadece 1,5 aydır birlikte antrenman yapıyorlar. Oyuncuların birbirine alışması oyun düzeninin oturması için en erken Şubat ayına kadar zamana ihtiyacımız var. Makinenin dişlileri gibi değil, bir guard’ı gönderip yerine yenisini aldığında aynı performansı geçtim benzer performansı beklemek bile çok saçma.

“Basketbol sadece sahada değil otelde, otobüste de oynanır” ~ Ekrem Memnun

Her oyuncunun farklı özellikleri, avantajları dezavantajları, karakterleri var. Sadece teknik değil, psikolojik anlamda da önemli bir çok faktör var.

Elbette Ekrem Memnun’a olan inancımız tam ancak kendisinden şapkadan tavşan çıkarmasını beklemek de bize yakışmaz. Tüm bu hususları bir araya getirip güzel bir helva yapmak için zamana ve çok çalışmaya ihtiyacımız var.

Yukarıda dile getirmeye çalıştığım konular takımın teknik yönüne dairdi. Bir de olayın idari ve yönetimsel yönü var elbette.

Sezona en önemli skorerimizi geçtiğimiz yılki alacaklarını ödemediğimiz için kaybederek başladık.

Yerine yeni bir isim transfer edilir mi?

Mevcut oyunculara karşı mali yükümlülüklerimizi yerine getiriyor muyuz?

Onlardan sahada her şeylerini ortaya koymalarını beklerken, biz onlar için her şeyimizi ortaya koyuyor muyuz?

Bu takım için ‘pahalı’ diyen Sn. Duygun Yarsuvat ve eleştirilerini yüksek sesle dile getirdiği iddia edilen isimlerden ucuz hesaplar yapmadan önce aynaya bakmalarını, kendi görev ve sorumluluk alanlarına ilişkin bir performans değerlendirmesi yaptıktan ve yukarıdaki soruların gereğini yaptıktan sonra takıma dair değerlendirme yapmalarını rica ederim.

Biraz sabırlı olmak, çok çalışmak ve etik-ahlaki değerlere uygun davranmak lazım.

About Sami Koçak

Sami Koçak
Asalet mecbur kılar...

Check Also

Galatasaray Yönetiminden Basketbol İçin Beklentiler

Temmuz ayının üçte ikisi geride kaldı. FIBA’nın resmi sitesine göre Galatasaray basketbolunun sadece erkeklerde dört …