Home / Köşe Yazıları / TÜBAD Turnuvasının Ardından

TÜBAD Turnuvasının Ardından

Takımımızı bunca eksikle oynadığı maçlarda gerçekçi değerlendirmek oldukça zor fakat genel itibari ile TÜBAD turnuvasında genel anlamda oldukça pozitif ve klasik Ergin Ataman takımı kimliği taşıdığı belli olan bir takım hüviyetindeydiler.

Güzel olan ise geçici süre ile gelen oyuncular dahi kısa bir kamp döneminin ardından Ergin Ataman’ın oyun sistemini belirlemiş olmasıydı. Forumlarda da sezon öncesi transfer döneminde kim gelecek kim gidecek şeklinde yazılar yazılırken Ergin Ataman’ın oyun sistemine bakıldığında şutör bir dört numara tercih edeceğini bununda büyük bir ihtimalle Erceg olacağını ifade etmiştim, nitekimde öyle oldu.

Ergin Ataman’ın oyun sistemine bakıldığında içeri dışarı şeklinde ve ikili oyunlar ile sayıya giden bir kimlik görürsünüz, bu geçtiğimiz sezonda böyleydi, BJK Basketbol takımında da böyleydi, Sienada da böyleydi. Bu sistemin kilit oyuncuları ise içeri dripling özelliği ve pas verme özelliği olan Gordon, Ender, Domercant, Arroyo gibi oyuncular. Bu oyunu bitirecek oyuncular ise yine kısalardan Domercant, Ersin Dağlı ve takımın bu sezon en kilit oyuncusu olacağını düşündüğüm Erceg.

Ergin Ataman takımı adeta bir satranç ustası tadında şekillendirdi. Dışardan gününde olmadığımız zamanlarda ise Jawai ile pota altını domine etmekti. Jawai ayrıca dışarıya pas verebilme özelliği olan bir uzun.

Turnuvada kritik oyuncuları değerlendirecek olursak;

Jamont Gordon: Bildiğiniz Gordon, çok kuvvetli, içeri penetreleri çok güçlü. Tek başına takım gibi.

Cenk Akyol: Dış şutlarda her zaman bize katkı sağlayacak bir oyuncu fakat birebirde adam geçme yönünü hiç geliştiremiyor. Topu eline aldığında sedece şut atmaya odaklanıyor.

Ersin Dağlı: Her zamanki gibi pota altında ribaundlara ciddi katkı sağlıyor, orta uzaklıktaki mesafelerden attığı şutla ise bu sezon takımın en önemli silahlarından biri olacak.

Erceg: Takımın bu sezon en kritik oyuncularından birisi olacak. İlk üç maçta gördüğümüz Erceg BJK’deki Erceg’den farksız. Zaten amaçta onu bu verimlilikte oynatabilmek.

Furkan: Savunmada ve özellikle hücum ribaundlarında çok etkili ancak aynı etkinliğini bir türlü skor yönünde geliştiremiyor. Gördüğüm kadarıyla en büyük eksiği hücumda öz güven eksiği.

Göksenin: Maç eksiği olduğu çok net ortada zaten yanlış tercihleriyle Ergin Hocadan molalardan nasibini aldı. Onun gibi enerjik, atletik ve savunma gücü yüksek bir ıyuncunun bir de şutları kuvvetli olsa, neler olur çok merak ediyorum. Ona çok güveniyorum.

TÜBAD turnuvasında gördük ki takımın kimyası ve oturmuşluğu harika. Eksiklerinde takımla birlikte çalışmaya başlamasıyla seyrini sabırsızlıkla bekleyeceğimiz bir takımın olacağına inancım tam.

Bana göre takımın en büyük transferi ise Ergin Ataman’ın göreve devam ediyor olması.

About Kerem Ersuna

Check Also

Galatasaray Yönetiminden Basketbol İçin Beklentiler

Temmuz ayının üçte ikisi geride kaldı. FIBA’nın resmi sitesine göre Galatasaray basketbolunun sadece erkeklerde dört …