11 ayın Sultanı Ramazan başlıyor

Evet arkadaşlar mübarek ay başlıyor.. herkesin kıldığı namazlar, tuttuğu oruçlar ve ettiği dualar kabul olsun.

Bütün İslam aleminin Ramazan ayı hayırlı olsun.

amin canım teşekkür ederiz..
4 yıldan sonra ilk defa ramazan ayını evde geçireceğim ve bunun için çok mutluyum.

Ben de 5 senedir ailemle beraber olamıyorum Ramazan ayında.. Bu Ramazanda'da sahursuz oruçlara yelken açıyorum, iftarlarada Mc donalds'a talimiz :) tezata bak ya oruç tutuyoruz iftarı Mc Donalds'ta yapıyoruz hiç tutmasam daha iyi :)

bu sene sahursuz oruç tutmayı pek önermiyorum.. günler çok uzun olacağı için,günün yarısında yığılıp kalabilirsin bir yerlere.. o nedenle bir şekilde sahurda bir şeyler yemeye çalışmalısın bence.

Ramazan gerçektende 11 ayın sultanı, daha bir farklı oluyor.Aile içi kaynaşma , iş güç yüzünden toplu yemek yeme kültürünün yavaş yavaş kaybolduğu çoğu evde sofraya ayrı bir tat , oruçlu gidilen maçlar ve bir çok şey ramazanı seviyorum.Hepimize hayırlı olsun.

ramazanxe9.jpg

Ramazan Ayı?ın ilk gecesinde CENNET ve SEMA Kapıları açılırda;
Ramazan?ın son gecesine kadar kapanmaz
Hadis-i Şerif

Hayırlı Ramazanlar arkadaşlar.
Bazıları tarafından da bugünün tam olarak idrak edilemediğini anladım.Sadece burayı kastetmiyorum.İnşallah günahlarımızdan sıyrılırız.
O pide sırasını ve bazen kavgasını arkadaşlarla iftar etmeyi özlemişim. :)

Herkese hayırlı ramazanlar...

Umarım forumda kimse orucum başıma vurdu vb ifadeler kullanmaz. Ne de olsa ibadetin gizli yapılanı değerlidir.

Umut ve Hüseyin ne alaka ?

Oruç tutanlara derken ?

Oruç tutamayacak durumda olanlar ne yapacaklar? Hastalar, yolcular vb. bu tür durumlar içinse dinimiz fitre yolunu öneriyor.

O yüzden ikinizinde yazılarını dehşetle karşılıyorum !

Ramazan Oruç ayı değil paylaşma Ayıdır bunu da söylemiş olayım.

Burak Barut' Alıntı:

Oruç tutanlara derken ?

Oruç tutamayacak durumda olanlar ne yapacaklar? Hastalar, yolcular vb. bu tür durumlar içinse dinimiz fitre yolunu öneriyor.

tabii istisnalar dışında.bi hastalığı olur tutmaz anlarım ama 16-17 yaşına gelmiş fuzuli oruç tutmayanları anlamıyorum.

Burak Barut' Alıntı:

Oruç tutanlara derken ?

abi ben Allah oruç tutan herkese kolaylık versin dedim.bunda acayip bir durum yok.bende öss olduğundan oruç tutmayacağım.o yüzden ramazan ın bana olumsuz bir etkisi olmuyor.oruç tutanlarda bir sinir hali oluyor.o yüzden Allah oruç tutanlara kolaylık versin dedim.buna neden böyle tepki verdiğini anlayamadım açıkcası.

Burak Barut' Alıntı:

Oruç tutanlara derken ?

Umutcum sana herhangi bir artniyetim yoktu sadece Ramazan ayının oruç olmadığını anlatmak istedim kardeşim.

Oruç tutamazsın belki Öss'den dolayı ancak Teravih'e gidebilirsin ya da yolda gördüğün dilenciye para verebilirsin.

Ramazan'da oruç tuttum büyük sevaba girdim gerisi girmedi diye bir mantık yok Hüseyincim.Dinimiz kendine zarar vermemek şartını koymuştur.16-17 yaşındaki delikanlılarımız kardeşlerimiz dayanamayabilirler.Bunlara sinir olmak gibi bir hakkımız malesef yoktur.

Allah ile kul arasına kimse girmesin..Herkes kendi işine baksın Hüseyincim...

Umut Ramazan Ayının yüzü hürmetine inşallah istediğin yer olur kardeşim...

Not: Sadece Kadir Gecesi oruç tutup o gün tuttuğun oruç 30 gün sayılıyor diyen bazı zihniyetler duyuyorum :) Bunlar çok yanlış çok :) Zekeriya Beyaz hocamı çağırtırmayın bana:)