2023-2024 Kadınlar Euroleague

Bildiğim kadarıyla son 3 yıldır İigimizin Normal sezon 3.sü ön elemeye çağrılıyor, bizde mutlaka çağrılacağız. Zaten elemeyi geçemeyenler Eurocup'ta yoluna devam ediyor. Önemli olan hedefi nereye koyacağımız?

Son düzenleme:
Ekrem memnun gelirse heyecanlaniriz uzun yıllar sonra. yok gelmezse rastgele devam. geçen yıl ki gibi aaa maç mi vardı diyip salağa yatmaca.

Adamlar Türkiye'nin en büyük 2. futbol kulübü bile değiller ama kabul etmek lazım dünyanın en büyük spor kulübü. Bu kadar fazla branşta yarışıp hemen her branşta en büyük Avrupa kupasına aday takımlar yapmak bizim gibi spor kulübü olduğunu iddaa eden kulüpler için ancak ders çıkarılması gereken hususlar. Tabii futbolda bizi bu ülke sporunun bataklığından tartışmasız lider çıkaran lise kültürü amatör branşlarda her zaman ayak bağı olarak kaderimizi belirlemeye devam edecektir ama bir gün yeniden buralarda Fenerbahçe'ye rakip olup ellerinden kupaları toplamak güzel rüyalar olarak aklımızda yer etmeye devam edecektir.

Adamlar Türkiye'nin en büyük 2. futbol kulübü bile değiller ama kabul etmek lazım dünyanın en büyük spor kulübü. Bu kadar fazla branşta yarışıp hemen her branşta en büyük Avrupa kupasına aday takımlar yapmak bizim gibi spor kulübü olduğunu iddaa eden kulüpler için ancak ders çıkarılması gereken hususlar. Tabii futbolda bizi bu ülke sporunun bataklığından tartışmasız lider çıkaran lise kültürü amatör branşlarda her zaman ayak bağı olarak kaderimizi belirlemeye devam edecektir ama bir gün yeniden buralarda Fenerbahçe'ye rakip olup ellerinden kupaları toplamak güzel rüyalar olarak aklımızda yer etmeye devam edecektir.
Dunyanin en buyuk spor kulubu?!?!
Spor kuluplerinde 3 esas mevcuttur, sportif basari, tesislesme, mali başarı...
Voleybol ve baskette başarılılar diye ki onda da lokal liglerde evet ama enternasyonelde üste oynuyorlar diyelim en büyük demek büyüklük kavraminin ne oldugunu bilmemektir.
Tesis ve mali acidan zaten konusmaya gerek bile olmadığını düşünüyorum o yuzden tamamen kendi kendilerine yarattıkları hayali bir olgu yine.

Futbolda fb Galatasaray’ın yanına bile yaklaşamaz. Bu durumu istatistiklere bakan herkes zaten biliyor. Ama tesisleşme ve mali başarı olarak fb ile aramızda uçurum olmadığını düşünüyorum.

Son KAP açıklamasında biz -944 milyon TL özkaynak açıklamışız, fb ise -1 milyar 341 milyon TL açıklamış. Aradaki fark Euro cinsinden 11 milyon Euro’ya denk geliyor.

Bizim özkaynak olarak 9 aylık süreçte fbden daha başarılı olmamızın en büyük etkeninin CL geliri değil,Boey satışı olduğunu düşünüyorum. CL’den de yüksek bir gelir geldi ama bu gelirin hepsi mevcut kadro maliyetine gitti.

Voleybol ve baskette başarılılar diye ki onda da lokal liglerde evet ama enternasyonelde üste oynuyorlar diyelim en büyük demek büyüklük kavraminin ne oldugunu bilmemektir.
Tesis ve mali acidan zaten konusmaya gerek bile olmadığını düşünüyorum o yuzden tamamen kendi kendilerine yarattıkları hayali bir olgu yine.

Amatör branşlar mali başarı için yapılmaz. Sporcu yetiştirme, ülke bayrağını dalgalandırma, antrenör kazandırma için yapılır. Yetiştiricilik konusunda çok iyi değiller onu anlarım da tesisleşme ve başarı konusunda kadın futbol ve belki erkek voleybol hariç Avrupa'nın en üst seviyeleriyle yarışmadıkları branş pek bilmiyorum. Kadın voleybolda 2 kültün önünde Avrupa yarı finali oynadılar, büyük ihtimal 2'sini de geçip yerel ligi kazanacaklar. Kadın basketbolu ülke içinde tamamen domine ettiler, Rusların aradan çıkmasıyla kendileri batırmazsa gene Avrupa'nın en büyük kupasını alacaklar. En zor yarışmada yine son 8'e kaldılar ve yüksek ihtimal Monaco'yla da başabaş oynayıp belki ufak detayları avantajına çevirip ŞL'den sonra kıtanın en zorlu spor organizasyonunda son 4'e kalacaklar. Real'in bile Barca'ya rezil olduğu hentbol branşı, Barca'nın varlığından bile belki pek haberdar olmadığı voleybol şubeleri var.

Bu kadar fazla branşta yarışıp %90'ında kıtanın en üst seviyelerinde temsil edilen başka bir spor kulübü ben bilmiyorum. Varsa da anca Real'dir, Barca'dır. Bu kulüplerle son 3'e kalıp kendilerine dünyanın en büyük spor kulübü diyorlarsa da hak veririm, biz nasıl 2000'de 3 ay içinde önce Arsenal, sonra Real'i yenip dünyanın en büyük futbol kulübü olarak gösterilmiş ve benimsenmişsek Fenerbahçelilerin de kendilerini en büyük spor kulübü olarak görmelerinde bir problem yok. Ortada yatırım var, istikrar var, başarı var. Bunu Fenerlilerin futbolda yaptığı gibi olgu filan diye küçümsemek yerine ders çıkarıp adına yaraşır bir ezeli rekabet yaratmak bizim için tek çıkış yolu olmalı.

Peki bu hikayede Galatasaray nerde? Diyelim ki fb en büyük spor kulübü değil dünyadaki ama her türlü bizim çok önümüzde değil mi? Düşünsenize fb bir branşta Gsnin çok çok gerisinde sizce bunu dert etmezler mi? Galatasaray ise Fbnin en büyük spor kulübüyüz açıklamalarına cevap bile veremiyor! Galatasaray gerçekten büyükse bu duruma tepki gösterip fbyi geçmelidir