2023-2024 Kadınlar Euroleague

Rakip erkek basketbol, kadın basketbol, erkek voleybol, kadın voleybolun hepsinde “düzenli olarak” yatırım yapıp yurt içinde ve avrupada zirveye oynayıp kupalar kaldırıyorken, sen bu branşların hepsinde nal toplayıp sadece futbola yatırım yapıyorsan; o zaman iddialı olduğun tek branş olan futbolda Şampiyonlar Liginde gruptan çıkacaksın! Bu sezon herkesin tokatladığı Münih’ten puan alamıyorsan, Kopenhag/Prag gibi takımlar karşısında aciz duruma düşüyorsan, sadece Türkiye liginde şampiyonluk kovalayıp kendine “başarılıyım” demeyeceksin.

Son düzenleme:
Rakip erkek basketbol, kadın basketbol, erkek voleybol, kadın voleybolun hepsinde “düzenli olarak” yatırım yapıp yurt içinde ve avrupada zirveye oynayıp kupalar kaldırıyorken, sen bu branşların hepsinde nal toplayıp sadece futbola yatırım yapıyorsan; o zaman iddialı olduğun tek branş olan futbolda Şampiyonlar Liginde gruptan çıkacaksın! Bu sezon herkesin tokatladığı Münih’ten puan alamıyorsan, Kopenhag/Prag gibi takımlar karşısında aciz duruma düşüyorsan, sadece Türkiye liginde şampiyonluk kovalayıp kendine “başarılıyım” demeyeceksin.
Katılmıyorum. Türkiyede şampiyon olmak 35 milyon euroyu cebe indirmek demektir. Bu parayı her sene alsak hem borç azalır hem de zaten amatörlere de daha çok para harcanır.

Ligde şampiyon olunca 35 milyon Euro falan almıyorsun.

Lig şampiyonluğundan 7-8 milyon Euro alıyorsun.

Eğer CL play-off turunu geçebilirsen 25 milyon Euro alıyorsun.

Basketbol ve voleybolda yatırım ve başarı şart.

Galatasaray vizyonu her branşta zirveye oynamayı gerektirir.

Ligde şampiyon olunca 35 milyon Euro falan almıyorsun.

Lig şampiyonluğundan 7-8 milyon Euro alıyorsun.

Eğer CL play-off turunu geçebilirsen 25 milyon Euro alıyorsun.

Basketbol ve voleybolda yatırım ve başarı şart.

Galatasaray vizyonu her branşta zirveye oynamayı gerektirir.
Onların toplamı ne kadar yapıyor? Ve artık şampiyon play-off oynamadan direk şampiyonlar ligine kalıyor haberiniz yok galiba?

2011'de Dolmabahçe'deki bir sinemada çalışan Fenerbahçeli görevli; ülkenin en popüler kulübü Fenerbahçe, ülkenin en başarılı ve en büyük kulübüyse Galatasaray demişti. 2024'ün ortası itibariyle kendisinin bu tahliline dair değişen bir durum görmüyorum.

Tartışma çok derin, keyifli bir içerik. Tercihen de Galatasaraylılar ve Fenerbahçelilerin bir arada olduğu bir ortamda tartışılması hem tasnif etme, hem de kısmen sonuca ulaşma şansı verirdi. Gel gelelim ki geçmişten bugüne Gsbasket ve Fenerbasket üyelerinin bir araya geldiği ortamlar uzun soluklu olmadı, sinir uçları üzerinden erken koptu. Tribündergi forum da takriben 3 yıldır aktif değil.

Galatasaray futbolda Avrupa'nın ikinci kupasını kazandı. Galatasaray futbolda Avrupa Süper Kupası'nı kazandı. Galatasaray, bu başlığın konusu olan kadın basketbolda Fenerbahçe'ye karşı derbi galibiyetiyle Avrupa'nın bir numaralı kupasını kazandı. Galatasaray erkek basketbolda Avrupa'nın ikinci kupasını kazandı. Galatasaray kadın basketbolda Avrupa'nın ikinci kupasını 2 kez kazandı.

Galatasaray, kadın voleybolda Avrupa'nın birinci kupasını iki kez yarı finalde kaybetti. Galatasaray, kadın voleybolda Avrupa'nın ikinci kupasını üç kez finalde kaybetti. Galatasaray, erkek voleybolda Avrupa'nın ikinci kupasını finalde kaybetti.

Galatasaray, erkek ve kadın sutopu takımlarıyla branşta var oluyor. Erkek sutopu takımı, Avrupa'nın üçüncü kupasını kazanmak üzere. Fenerbahçe'nin ise sutopu takımları yok. Galatasaray, kadın futbolda ilk şampiyonluk için Fenerbahçe'nin de olduğu ligde bugün itibariyle favori.

Böyle bir başlangıç yaptım. Argüman yaratmak isteyen herkes için dingin bir su olduğunu düşünüyorum. :)

Son raddede, bu içerik Galatasaray'ın 2024-2025 sezonu ve gelecekteki sezonlar için sonuç almayı; kupa kazanmayı işaret eden sinerji yaratmaya dönük bir içerik olacaktır.

Abi bu yorumunun voleybol kısmına katılmıyorum.
Mesela fb geçen sene Euroleague Women kupasını almasa Euroleague’de başarılı olamayacaktı.
Her ne kadar 4 kere finale çıkmış olsa da asıl başarı ölçütü kupa olduğu için kupa kazanmasa başarılı sayılmayacaktı.
Bizim kadın ve erkek voleybolda Avrupa kupasını almamız gerekiyor. Yoksa yarı final oynamak tarihte kalıcı olmayan bir argümandır diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Benim de söylemek istediğim buydu.
Galatasaray her branşta zirveye oynamalıdır diye düşünüyorum.
Ama görüyorum ki erkek futbolda yerel lig şampiyonluğunun tek başarı kıstası olduğu bir Galatasaray var.
Ben Galatasaray’ın Türkiye’nin en büyük SPOR kulübü olduğuna inanan biri olarak bu durumu kabullenemiyorum.

Abi bu yorumunun voleybol kısmına katılmıyorum.
Mesela fb geçen sene Euroleague Women kupasını almasa Euroleague’de başarılı olamayacaktı.
Her ne kadar 4 kere finale çıkmış olsa da asıl başarı ölçütü kupa olduğu için kupa kazanmasa başarılı sayılmayacaktı.
Bizim kadın ve erkek voleybolda Avrupa kupasını almamız gerekiyor. Yoksa yarı final oynamak tarihte kalıcı olmayan bir argümandır diye düşünüyorum.
Temel bir başlangıç yapmayı arzu ediyorken, voleybol bölümünde yorumdan ziyade bir tarihsel döküm ortaya koydum. Yoksa kadın voleybolda 2011-2014 aralığı; erkek voleybolda 2008-2009, 2014-2015 ve 2019-2020 sezonları ruh temelli bakacak olduğum takdirde keyifle hatırladığım yegane zaman dilimleri. :) Erkek voleybolda Ankara'da yarı yarıya oynanan derbide Türkiye Süper Kupası'nı kazanmıştık 2019-2020'de.

Fenerbahçe'nin, basketbol ve voleybolun futbolu bir ölçüde buzlama ihtimali; hatta var olmadıkları sutopuna, hem bizim hem de Fenerbahçe'nin var olmadığı hentbola bir şemsiye olarak kullanılması üzerinden meşhur slogana zemin aradığını düşünüyorum. Bu bakış açısında, anlaşılabilir şekilde Olimpik takım sporlarını Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında Galatasaray-Fenerbahçe rekabeti üzerinden görüp yorumluyor olmanın da payı var.

Bir sporda var olmak, devamında o sporda kazanmak bence de birincil ölçüt. Tarih ikincileri pek nadiren yazıyor, hatırlatıyor. Bu bölüm muhakkak.

Geçe sene de şampiyon oldular ama berbat bir kadro kurduk. Seneye de birşey değişmeyecek. Bu arada üstüne koyarak yatırıma devam ediyorlar ve ne yazık ki onlarla başa çıkabilecek kadro hiçbir takımda yok. Final maçını bile ellerini kollarını sallaya sallaya 33 sayı fark ile kazandılar.

Geçe sene de şampiyon oldular ama berbat bir kadro kurduk. Seneye de birşey değişmeyecek. Bu arada üstüne koyarak yatırıma devam ediyorlar ve ne yazık ki onlarla başa çıkabilecek kadro hiçbir takımda yok. Final maçını bile ellerini kollarını sallaya sallaya 33 sayı fark ile kazandılar.
Çünkü ruslar yok. Bu sayede iki şampiyonluk kazandılar. Bütçe olarak yanlarına yaklaşabilen bir takım bile yok.