Justin Dentmon

Oyuncu transfer ederken çizdiğimiz yol belli; Tanıdık tavsiyesi ve youtube videosu . Oyuncuyu canlı olarak izlemek/izlettirmek zaten bize ters hem masraf hem de zaman kaybı (!) Oyuncunun karakteri, takım kimyasına uyup uymayacağı, vb. konular zaten bizi pek ilgilendirmiyor. Sonucunu da hep beraber görüyoruz...

Aslında çok da kızamıyorum kendisine. Düşünün gittiğiniz takımda takımın lideri olacağını düşünürken takım antrenörü tarafından dışlanmış hatta kadro dışı bırakılmışsın Zaten tam olarak uyum sağlamadığın takımından daha da uzaklaşmışsın. Her oyununun bunu aşması kolay olmayabilir. Ve maalesef Dentmon da bunu aşamadı...

Sonuç; Dentmon da olmadı önümüzdeki yeni transferlere bakacağız(!)

Aidiyet sorunu hissettiği çok belli. Bu sadece kadro dışı olayıyla ilgili değil,daha sene başında başlayan bir maaş olayı tweeti vardı, daha o zamandan başlayan sonrasında da iyice alevlenen bir olay oldu.
Bu olaylarda sadece Ergin hocaya suç atmak bence doğru değil, Dentmon da hiç rahat durmuyor açıkçası. Dünkü yenilgi sonrası tweetleri var yine, hatta olayın kaynağını oranlasak yüzde 70 Dentmon, yüzde 30 staffa suç bulurum ben.

Bu saatten sonra Dentmon ya yeni transfer olmuşçasına her şeyi unutup tamamen odaklanacak ya da gidecek. Böyle kulübe ısınamadım tribiyle performans vermeden, ciddiyetsiz oynayıp sezon sonuna kadar maaşımı alırım kafasındaysa kadro dışı kalmasının da bir mahsuru yok. İlla parası ödenecekse sahaya umursamaz tavırlarla çıkıp zarar vermesindense kadro dışı kalıp oynamadan para alsın daha iyi.

Bu takımda oynamaya gönlü yoksa ne bizim zamanımızı çalsın ne de oyuncu olarak kendi sezonunu kaybetsin

Dentmon'un kötü bir oyuncu oldugunu kesinlikle düsünmüyorum . Dün macın kaybedilmesinde önemli payı var . Bedeni burda ama manevi olarak hicbir aidiyet hissetmiyor . . Aslında Ted kolejler macından sonra bu macta süre bile verilmemeliydi . O macta bile cok fazla sırıtmıştı bencil tavırlarıyla . Takım ile herhangi bir bag hissetmedigi 30 km ' den belli oluyor . Ayrica sosyal medya faktörü ne kadar sanal olsa da oyuncunu psikolojisini ciddi anlamda etkiliyor . Dün kendisine edilen küfür ve hakaretlerden sonra Block party diye bir tweet atti ve yine bu tweet'in altinda öfkeli taraftarlar hakaret ve küfürlere devam etti.

Asıl sorulmasi gereken bu oyuncu bu noktaya nasıl geldi ? Dentmon'un bu durumda olmasinda Ergin ataman'ın payı azımsanmayacak kadar fazla . Ama şu bir gercek ki ; Ergin ataman oyuncunun ne düsündügünü ,ne yapmak istedigini gayet net anlayabilecek tecrübeye sahip . Buna en net örnek iş ahlakı konusunda dünya markası olan Alman pivotumuz Tibor pleiss . İlk geldiginde korkunc bir görüntüsü vardi ve koc 2-3 dakikada onu oyundan alıp azarlıyordu . O ne yapti ? Calisti ve formayi kapti . Şimdi ataman'ın belki de en güvendigi oyunculardan biri konumuna geldi .

Artık kabak tadı verdi . Oyuncu transfer edilirken potansiyeli ve yeteneklerinden önce KARAKTER analizi yapilsin ... Her sene 2-3 fire veriyoruz ...

Dentmon kötü oyuncu değil kesinlikle. Yoksa Zalgiris'i tek başına sırtladığı dönemi de biliyoruz. Lakin o takımda sadece Dentmon'a dayalı bir sistem vardı. Ve haliyle o sistemde bireysel yeteneklerini sergileyebiliyordu. Burda daha çok takım olarak bir şeyler yapmamız gerekiyor. Çünkü Dentmon harici diğer oyuncularımız da topla oynamayı seven, skor bulmasını bilen oyunculardan oluşuyor. Dentmon'un Zalgiris'teki haline dönerek ondan verim alabilecek şekilde kullanabiliriz ama bu sefer de diğer oyuncularımızın verimi düşecek. Bu yüzden PG'ye bireysel oyundan çok takım oyunu oynayabilecek bir guard lazımdı. Bundan sonra da nasıl ve ne kadar katkı verebilir, zor.

yahu russ birinci oyun kurucum deyip dentmonu arkaya attı, sonra hem russ hem dentmonı kaybetti.. Ben oyuncu performanslarını koça yazarım. Artanları da azalanları da.

Milyonları alıpta, amatörce davranan bir oyuncudan verim almak bir hayli müşkül çünkü evvela sahadaki performansının sadece bu camiayı değil, takım arkadaşlarını da alakadar ettiğinin şuurunda olmalı lâkin gayr-i ciddi tavırlarıyla, ne aldığı parayı ne de bulduğu dakikaları hak ediyor.
Diebler'a bakıyorum; sanırım 9/1 atmış lâkin mücadeleyi bırakmıyor çünkü sporcunun hem hücum hem de savunma yönünün olduğunu biliyor ve paralelde himmet ediyor lâkin bizim Dentmon ise hücum ne savunma ne de ciddiyet hakim!

Şu haliyle kadroda tutulması dahi lüzumsuz.

Ne Dentmon'u kaybetmesi, oldu olacak beyfendi için psikolojik danışman da tutalım. 30 yaşında adam, 950 bin dolar para kazanıyor. Hayatı boyunca hep yüksek kontratların peşine gitmesini biliyor.

Daha sezon başında maaş konusunda attığı twit ortada. Dün gece yine aynı. Neymiş, hoca ikinci planda tutmuş. Russ'tan sonra da birinci plana aldı, oynasın o zaman. Ama yok, bu sefer de psikolojisi bozulmuş, hadi canım ordan.

Pleiss, 5 dakika süre alamıyordu, Thompson'un arkasındaydı. Onun niye psikolojisi bozlumuyor

Ne Dentmon'u kaybetmesi, oldu olacak beyfendi için psikolojik danışman da tutalım. 30 yaşında adam, 950 bin dolar para kazanıyor. Hayatı boyunca hep yüksek kontratların peşine gitmesini biliyor.

Daha sezon başında maaş konusunda attığı twit ortada. Dün gece yine aynı. Neymiş, hoca ikinci planda tutmuş. Russ'tan sonra da birinci plana aldı, oynasın o zaman. Ama yok, bu sefer de psikolojisi bozulmuş, hadi canım ordan.

Pleiss, 5 dakika süre alamıyordu, Thompson'un arkasındaydı. Onun niye psikolojisi bozlumuyor

Pleiss'in Barcelona'da ortalama dakikası 13, NBA'de 12 maç 6.8 dakika.

Sezon başında attığı tweet gayet normal bir tweetken altında küfür edenler vardı bence bu Dentmon'un problemi bizde Amerikalı oyuncular Türkçe anlamıyor diye altında saçma sapan tweetler atmanın manasının olmadığını ne zaman öğrenirsek o zaman bir şeyler değişir belki.

Sene başında süre almıyordu. Süre aldığı ilk maçta Maccabi maçını kazanma noktasına getirdi, nasıl kaybettiğimiz ortada. Keza Olympiakos maçında oynadığı oyun ortada. Zalgiris deplasmanında kadro dışı kaldı. Sebep Otel'den izinsiz ayrılması. Bence bu hareketler normal değil.

Hoca'nın oyuncularla sürekli tartışma halinde olması bence pek sağlıklı bir durum değil. Daha dün hepimiz canlı gördük Deon Thompson'la girdiği diyaloğu. Ben salonda canlı şahit oluyorum genelde bu şekilde konuşuyor. Ama bunu herkese yapamıyor nedense.

Pleiss'in Barcelona'da ortalama dakikası 13, NBA'de 12 maç 6.8 dakika.

Pleiss ortalama 5 dakika süre alıyordu derken Galatasaray'daki sezon başlangıcından bahsettim. Ha sen diyorsan ki Pleiss zaten kısıtlı dakikalarda oynamaya alışık orası Barcelona ve NBA.

Pleiss da Galatasaray'a gelirken takımın en önemli oyuncularından birisi olacağını umarak geldi. Hatta Ergin hocanın kendisiyle telefonda görüştüğünü ve ikna ettiğini biliyoruz. Ama adam bu beklentilerle gelirken bir anda takımın 3. pivotu oldu. Bir ara 3-4 dakika süre alıyordu. Ama yıkılmadı, kendisini hocaya ispatladı. Şimdi takımın en önemli 2 oyuncusundan birisi.

Dentmon'un da aynı karakteri göstermesi lazım. Şans bulduğu zamanlar Maccabi ve Oly performanslarını sahaya yansıtması lazım. Ha şutu girmeyebilir, hücumda gününde olmayabilir. Pleiss'in 2 hafta önce hücumda gününde olmadığında nasıl mücadele ettiğini hepimiz biliyoruz.Dentmon da hücumda gününde değilse savunmada kendini yerden yere atacak, mücadele edecek. Ama mücadele anlamında takım arkadaşlarının gerisinde, takımdaki mevcut durumunu çok dert ediyormuş gibi görünmüyor

Pleiss ortalama 5 dakika süre alıyordu derken Galatasaray'daki sezon başlangıcından bahsettim. Ha sen diyorsan ki Pleiss zaten kısıtlı dakikalarda oynamaya alışık orası Barcelona ve NBA.

Pleiss da Galatasaray'a gelirken takımın en önemli oyuncularından birisi olacağını umarak geldi. Hatta Ergin hocanın kendisiyle telefonda görüştüğünü ve ikna ettiğini biliyoruz. Ama adam bu beklentilerle gelirken bir anda takımın 3. pivotu oldu. Bir ara 3-4 dakika süre alıyordu. Ama yıkılmadı, kendisini hocaya ispatladı. Şimdi takımın en önemli 2 oyuncusundan birisi.

Dentmon'un da aynı karakteri göstermesi lazım. Şans bulduğu zamanlar Maccabi ve Oly performanslarını sahaya yansıtması lazım. Ha şutu girmeyebilir, hücumda gününde olmayabilir. Pleiss'in 2 hafta önce hücumda gününde olmadığında nasıl mücadele ettiğini hepimiz biliyoruz.Dentmon da hücumda gününde değilse savunmada kendini yerden yere atacak, mücadele edecek. Ama mücadele anlamında takım arkadaşlarının gerisinde, takımdaki mevcut durumunu çok dert ediyormuş gibi görünmüyor

Söylediğim gibi kariyeri boyunca hiç öyle bir oyuncu olmadı Dentmon. EL'de kariyer yılını geçirip, Çin'e geçmesinden bile anlaşılabilir bu. Şuanki durumundan ben de memnun değilim ama bu durumda olmasının nedeni ne kadar kendisi ise o kadar teknik ekip. Nasıl bir oyuncu olduğunu Maccabi deplasmanında gördük bence. Ben hocanın da açıkçası Dentmon'u kazanmak istediğini sanmıyorum. Göndermenin yolunu arıyor sadece.

Justin Dentmon açıklamalarda bulunmuş..

Ergin Ataman hakkında konuşan Amerikalı oyuncu, “Benim gibi oyuncu tiplerini takdir etmeyen bir coach için oynamak çok zordu. Çoğu zaman başarılıydım ama böyle durumlar yaşanması oyunu sevmiyormuşum gibi hissettirdi. Ben üst düzey bir oyuncuyum ve bana üst seviyede hiçbir şey yapamayan biri gibi davranıldığını hissettim, sanki daha basketbola yeni başlamış gibi” ifadelerini kullandı.

Oyun stilinin serbestliğine değinen Dentmon, “Sahada ben olmama izin vermelisiniz, benim gibi bir oyuncuyu robot gibi kontrol edemezsiniz. Ben bu şekilde kazandım ve profesyonel bir sporcu olarak başarılı oldum.” derken Galatasaray’ı kabul ettiğinden pişman olduğunu söyleyerek “Galatasaray’a bu şansı verdiği için teşekkür ederim ama böyle olacağını bilseydim onları kariyerimde 4. kez reddederdim.” dedi.

Coach Ataman’ın sürekli kendisini suçladığından şikayet eden 31 yaşındaki oyuncu, “Kariyerimde ilk kez böyle şartlar altında kaldım. Şimdiye kadar hiçbir zaman her yenilgide ben suçlanmadım ya da her hatamda oyundan alınmadım. Bir oyuncu böyle şartlarda nasıl oynar?” şeklinde konuştu.

Dentmon, Galatasaray formasıyla Euroleague’de 8 maça çıkmış ve bu maçlarda 12.3 sayı ve 2.3 asist ortalamalarıyla oynamıştı.

basketball.com.tr

Haklı .. Olympiakos Barcelona Daçka maçlarını kazanıp biraz olsun mutlu olduysak bu ateşi yakan, müsebbibi Dentmon'dır.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Maalesef kısmen haklısın ama senin de Ataman'ın da, basketbolun bencili olarak hafızamda ikame ettiniz. Biri takımı oynatmak ziyade, şahsi takılan bir profili sergilerdi; diğeri ise tüm dünya eleştirisine ve hususen taraftarının tepkisini hiçe sayacak kadar mağrurluk timsali...

Senden kurtulduk, inşeAllah nefret ettiğin eski koçundan da kurtuluruz.