Temmuz ayının üçte ikisi geride kaldı. FIBA’nın resmi sitesine göre Galatasaray basketbolunun sadece erkeklerde dört dosyadan transfer yasağı bulunuyor. Altı ay takımda kalmasına karşın bir maaş alan Oktay Mahmuti ve geçen sezon parası ödenmeyen diğer oyuncuların dosyaları eklenmedi üstelik. Elimizde geçen yıldan sözleşmesi devam eden, sadece iki oyuncumuz var: Altyapımızdan yetişmiş Göksenin Köksal ve Ege Arar. Erol Can Çinko’yu transfer ettiğimiz duyuruldu, ancak FIBA’daki transfer yasağından dolayı onu da resmen kadromuza katabilmiş değiliz. Sözleşmeli antrenörümüz, parasını zamanında ödemediğimiz için serbest kalma hakkını kullandı. Başkanımız 22 milyon lira (yaklaşık dört buçuk milyon Euro) borç olduğunu telaffuz etti. Menajerler geçmiş borçlardan dolayı Galatasaray’a oyuncu vermek istemiyorlar. Hâlâ bir antrenörümüz yok. Oyuncumuz yok. Sponsorumuz yok. Salonumuz yok. Yönetimimizin ısrarla vurguladığı üzere paramız yok. Ve daha da kötüsü, planımız yok. Umudumuz yok. Peki taraftar kısa ve uzun vadede ne bekliyor?

1- Sponsorluk Konusu
“Sponsor Amazon ormanlarında kabile değil ki gidip keşfedelim. Aslında kuyruklu yıldız gibi parlıyoruz. Sponsorların bizi bulması gerekiyor. Yeter ki bizim markamızı taşıyabilecek kalibrede olsunlar.” diyor sayın başkanımız. Sayın başkan, 2018 yılında ezeli rakiplerimizle sadece saha içinde yarışmıyoruz. Yönetiminizden beklentimiz; şirketlerin kapısını teker teker çalıp, sponsorluk konusunda Galatasaray basketbolunun bir markaya ne değer katacağını anlatmanız. Neden Beşiktaş’a ya da Fenerbahçe’ye değil de, Galatasaray’a sponsor olmaları gerektiğini anlatmanız. Eğer sadece “Galatasaray markası yıldız gibi parladığı için sponsorlar gelsin bizi bulsun” diye bir beklentiniz varsa, yönetimde neden başkası değil de siz varsınız? Galatasaray yönetiminin en önemli görevlerinden biri, bu kulübe gelir yaratmaktır. Sizden bir an önce sponsorluk için acil eylem planı bekliyoruz.

2- Antrenör Konusu
Oktay Mahmuti hocamızla ilgili gelinen nokta, her Galatasaray taraftarını üzüyor. Garanti kontratı olan antrenörümüzden, sözleşmedeki ücretinin tamamını verecek olmamıza rağmen yararlanamıyoruz. Üstelik yeni antrenör getirmek istesek, bütçeye ayrı bir kalem daha eklemek zorunda kalacağız. İdeali, borç yükünden kurtulup Oktay hocayı yeniden başa getirmek. İki taraf için de en güzeli bu. Ancak yaşananlar sonrasında ilişkiler onarılamayacak noktadaysa bunu da anlayışla karşılarız. Fakat beklentimiz, yeni antrenörümüzün “ucuz olmak” dışında da kriterleri olmasıdır. Galatasaray’la birlikte büyüyecek, sahada agresif oyun planını uygulayacak, Avrupa ve Dünya basketbolunda saygı duyulan, yükselişteki oyuncuları takımımıza kazandıracak ve taraftarla iletişimi doğru kuracak bir antrenör istiyoruz.

3- Kadro Konusu
TBF’nin yeni uygulamasıyla, 12 kişilik maç kadrosunda 6 yerine 5 yabancı kullanılabilecek. Bu, yedi Türk oyuncunun kadromuzda olması gerektiği anlamına geliyor. Geç kaldığımız için milli takımlar havuzundaki oyuncuların birçoğu transfer yaptı, ancak hâlâ piyasada ulaşabileceğimiz oyuncular var. Beklentimiz, o seviyedeki oyuncuların sayısını artırmak veya o seviyeye çıkabilecek oyuncuları takımımızda görmek.

4- Scouting Konusu
Günümüzde Avrupa’nın en yüksek bütçeli takımları bile transfer yapmakta zorlanıyor. Bunun sebebi, Avrupa’daki oyuncuların çoğunlukla NBA’e gitmesi. Bu yüzden genç oyuncuları bulmak, onlarla uzun vadeli kontrat yapabilmek çok önemli. Bunu başarabilmek için scouting sisteminin doğru kurulmasını, profesyonellerin hazırlayacağı raporlarla kulübümüze uzun vadede artı bir değer kazandırılmasını istiyoruz.

5- Euroleague Konusu
Galatasaray, Avrupa’nın en büyük kulüplerinden biri. Futbolda yerimiz nasıl Şampiyonlar Ligi’yse, basketbolda da Avrupa’nın bir numaralı kupasında olmamız gerekiyor. A Lisansı için çalışmalarımızı uzun vadeye yayıp Euroleague’in bir parçası olmamız gerekli. Avrupa’nın en büyük taraftarına sahip takımının kendi salonunda oynaması ve ödemelerde sorun yaşamamasıyla birlikte, Euroleague’in büyük markalarından biri olma potansiyeli ortada. Son beş sezonda bir Euroleague çeyrek finali ve bir Eurocup şampiyonluğu yaşamış bir kulübün, doğru yapıyla nerelere çıkabileceğini önce yönetimizin görmesi, sonra da Euroleague yönetimine bunu anlatması en büyük isteğimiz.

Sayın başkan ve yöneticilerimiz…

Görevde olduğunuz sürece, sizden geçmişte ne gibi hatalar yapıldığını dinledik. Artık geçmişin yanlışlarını değil, sizin doğrularınızı konuşmak istiyoruz. Bu yolda atacağınız her adımda, Büyük Galatasaray Taraftarı’nın arkanızda olacağını bilmeniz gerekir.

Yoruma kapalı.

İlginizi Çekebilir

Taraftarın Gözünden-Brooklyn Nets

1) Oğuzcan röportaj teklifimi kabul ettiğin için çok teşekkür ederim. Röportaja Brooklyn N…