Home / Erkek Takımı / Telefon İtalya’dan; Pietro Aradori

Telefon İtalya’dan; Pietro Aradori

Pietro Aradori, 12 Eylül 1988, Brescia doğumlu son dönem İtalya’nın yetiştirdiği değerli kısalardan biri. İlk çıkışını 2007’de U20 Avrupa Şampiyonası ile yapan Aradori, turnuvayı üçüncü bitiren İtalyan takımının en skorer ikinci ismi olarak dikkat çekiyordu. Luigi Datome ve Daniel Hackett ile beraber takımın ana silahlarından biri olan Aradori, skorer özellikleri ön plana çıkıyordu. O İtalya takımı, yarı finalde Teodosic’li Tepic’li Sırbistan’a kaybetmişti, ki ardından o Sırbistan finalde İspanya’yı yenerek şampiyon olmuştu. Kulüpler bazında ise Milano ve Roma’da oynadıktan sonra esas çıkışını Biella ile yapan Aradori, ardından Siena’nın yolunu tutmuştu. Siena’da arzuladığı süreleri bulamayan Aradori’nin Galatasaray’a gelmeden önceki son durağı ise Markoishvili ile takım arkadaşlığı da yaptığı Cantu oluyordu. Cantu ile ilk sezonunda Euroleague de oynayan Aradori, takımın ana skor opsiyonlarından biri haline geliyordu. Cantu’da iki başarılı sezon geçiren, bu arada İtalya Milli Takımı’nın da değerli parçalarından biri haline gelen Aradori’yi bu sene formamız altında izleyeceğiz.

Pietro Aradori’nin Son Sezondan İstatistikleri

İtalya’da;

Normal Sezon: 29 Maç, 30.0 Dakika ortalama süre alarak, 15.1 Sayı 4.6 Ribaund 2.7 Asist ( 2P %50.5; 3P %38.9; 1P %85.5 )
Play-Off: 3 Maç, 35.7 Dakika ortalamala süre alarak, 15.0 Sayı 3.7 Ribaund 2.3 Asist ( 2P 40.6; 3P %37.5; 1P %92.9 )

Eurocup’ta;

15 Maç, 28.53 Dakika ortalama süre alarak, 13.8 Sayı 4.5 Ribaund 2.9 Asist ( 2P %54.4; 3P %40; 1P 90.2 )

İtalya Ligi ve Eurocup Seviyelerine Soru İşareti ile Bakanlar İçin

2012-2013 Euroleague Sezonu Performansı: 8 Maç, 30.02 Dakika ortalama süre alarak, 15 Sayı 4 Ribaund 1.5 Asist ( 2P %49.1; 3P %56.5; 1P %78.1 )
EuroBasket 2013 Performansı: 8 Maç, 22.6 Dakika ortalama süre alarak, 11.9 Sayı 3.9 Ribaund 1.8 Asist ( 2P %47.9; 3P %36.7; 1P %73.7 )

Pietro Aradori, skorer yönü ile öne çıkan, İtalya Ligi’nin en iyi skorerlerinden biri. Aslında bir iki numara olmasına rağmen, güçlü fiziği onu 2.5 numara gibi tanımlamamıza neden olabilir. Şut yönü oldukça gelişkin olan Aradori, bunun yanı sıra sadece hazırlanan pozisyonları bitirmekte maharetli değil, oynadığı birebirler ile de skorunu kendi yaratabiliyor. Bunun yanı sıra güçlü bir fiziğe ve top hakimiyetine sahip olduğundan takım oyununa da katkıda bulunabiliyor. Rakip savunmacıya karşı fiziksel üstünlüğü bulunduğu anlarda bunu değerlendirmeye çalışıyor. Çok atletik ve delici bir oyuncu olmasa da, gücünü kullanarak dribblingi kesmeden içeri etkili penetreler yapabiliyor. Hücumda bir çok opisyonu bulunan Aradori, hücumda önemli bir rahatlatıcı olacaktır. Bunun yanı sıra ortalama üstü bir savunmacı kimliğine sahipken, pozisyonuna göre de oldukça iyi bir ribaundçu olarak da dikkat çekiyor.

Geçen sene Arroyo odaklı oyunumuzda, skora ortak olacak, yükü hafifletecek oyuncu bulmakta sıkıntılar yaşıyorduk. Aradori, bu konuda ilaç olabilecek bir isim. Tabi oyununu biraz daha üst seviyeye upragade etmesi lazım. Euroleague ve EuroBasket 2013 performansları aslında buna bir işaret. Üst seviyede de o birebirleri oynayabildiğini, etkili olabildiğini gösterdi. Sadece kendi bitirmesi değil, topu da yönlendirmesi bizim için önemli bir durum. Arroyo, Pocius, Micov gibi oyuncularla beraber topu yönlendirmede etkili olacaktır. Bu da bizim çok daha tempolu, boş şut bulmaya ve onları yüzdeli kullanmaya yatkın bir takım olmamızı sağlayabilir. Bunun yanı sıra Aradori’nin pozisyonuna göre ribaund özelliğinin fazla olması, zaman zaman kullanabileceğimiz dört kısalı beşlerde bu konuda sıkıntı yaşamamızı engelleyecektir.

Pietro Aradori’nin Euroleague “EN”leri

  • Index rating |Asseco Prokom Gdynia vs. Montepaschi Siena | 33
  • Sayı | Asseco Prokom Gdynia vs. Montepaschi Siena | 23
  • Toplam Ribaund | Pallacanestro Cantu vs. Khimki Moscow Region | 8
  • Asist | Pallacanestro Cantu vs. Panathinaikos Athens | 4

Takımda zaten rakiplerin telefonlarını rahat bırakmayan “Arroyyoo” vardı, şimdi bir de İtalya taraflarından “Ara”dori geliyor! Başarılarla dolu uzun yıllar dileriz.

 

Forum bağlantısı: http://www.gsbasket.org/forum/erkek-takimimiz/10169-pietro-aradori.html

About Burak Uğur Yılmaz

Check Also

Galatasaray Yönetiminden Basketbol İçin Beklentiler

Temmuz ayının üçte ikisi geride kaldı. FIBA’nın resmi sitesine göre Galatasaray basketbolunun sadece erkeklerde dört …