Aslantepe'ye Basketbol Salonu Projesi

Maç biletlerinin fiyatlarına ağlayanlara gülüp geçiyorum zaten.

Fakat fener bizden tesisleşme anlamında çok gerilerde iken şimdi bizden ileride.

Sponsor bulmak, kazandırmak bir yöneticilik becerisidir. Büyük kulüp yönetmek bu olsa gerek.

Bu sene iyi sponsorlar bulmaya başladık. Bence Galatasaray gibi dünya markası olmaya aday bir kulübün bahanesi olamaz.

Ayrıca hiçbir şekilde basketbol maç biletleriyle yatırım işine girilemez. Futbolda en düşük bilet 50 TL iken basketbolda 5-10 TL cvivarında.

derbi maçlarda ve geçen yılki Eurolig maçlarındaki sıkıntıyı yaşadınız mı bilmiyorum.

Ayrıca F8 rezaleti de cabasıydı....

Salon bizim olsaydı karşı takım soytarıları o hareketleri yapabilir miydi, güvenlik gel geç deyip patlayıcı sokulmasına müsade edebilir miydi....
F8'te evsahibi malesef Galatasaraydı. Ama melesef yüzümüze gözümüze bulaştırdık. Şu an Hacettepe maçını izliyorum ve salonda 500 kişi ya var ya yok. Salon yapmaktan önce halledilecek çok sorun var ya neyse. Bu tartışma uzar gider.

Başkan bugün yaptığı açıklamada hem basketbol,hemde voleybol şubesinin ortak kullanacağı bir salon yapımının en önemli projelerinden biri olduğunu söyledi.Tek sorun salonun yapılacağı yer sanırım T.T.arena'nın yanına yapılmasında alt yapısal sorunlar varmış.Bununla ilgili bir rapor hazırlatıp yerine öyle karar vereceklermiş.

Başkan bugün yaptığı açıklamada hem basketbol,hemde voleybol şubesinin ortak kullanacağı bir salon yapımının en önemli projelerinden biri olduğunu söyledi.Tek sorun salonun yapılacağı yer sanırım T.T.arena'nın yanına yapılmasında alt yapısal sorunlar varmış.Bununla ilgili bir rapor hazırlatıp yerine öyle karar vereceklermiş.
TT Arena'nın yanında uygun yer yok. Stad yapılırken bile yüzlerce kazık çakılmak zorunda kalındı, arazi uygun değil. Dahası devletin Galatasaray'a başbakanın tabiri ile bir allah kuruşu daha tahsis etmeye niyeti yok. Bu salon konusu taraftarı heyecanlandırmak ve talepleri sakinleştirmek için kullanılıyor bence. Daha projesi, bütçesi, kaynağı, yeri hiçbir şey yok ortada.
Daha önce yazdığım gibi gerek de yok bence. Hele bir Abdi İpekçi'yi dolduralım da. Bu akşam 11.000 olalım bir okadar da dışarda kalsın da...

Türk Telekom Arena Spor Kompleksi diye geçiyor ya stadın resmi adı. O zaman burayı gerçek bir spor kompleksi yapmak bölgeyi sürekli yaşanan bir yer kılmaz adına salon ve hatta içinde bir avm'siyle yapılacak bir salon Galatasaray'ın ve salon sporlarının geleceğidir.

Türk Telekom Arena Spor Kompleksi diye geçiyor ya stadın resmi adı. O zaman burayı gerçek bir spor kompleksi yapmak bölgeyi sürekli yaşanan bir yer kılmaz adına salon ve hatta içinde bir avm'siyle yapılacak bir salon Galatasaray'ın ve salon sporlarının geleceğidir.
O stadın adı açılış yapılacağı gün Ali Sami Yen adı korunsun diye apar topar ASY Spor Kompleksi TT Arena olarak değiştirildi. Sadece futbol stadı olan bir yere spor kompleksi demek ne kadar abes ise o adı koyan yönetimin plansız programsız işleri nedeniyle TT ile de sponsorluk krizi yaşandı.
Yani diyeceğim o ki konuşulan salon işi 96-97 yılında başlayan yeni stad söylemleri ile aynı kaderi paylaşır.

İpekçiyi dolduramıyoruz diyenler eski Samiyen'de 15bin olan seyirci ortalamasının yeni stadla birlikde 30bine çıkdığını hatırlasınlar, elbetde basketbolda yüzde yüzlük bir artış söz konusu olamaz ancak basketbol şubesinin ayağa kalkması için bize ait olan bir salon şart bu konu tartışılamaz bence

salonu doldurma konusunda ise yönetimin yapabileceği çok şey var

İpekçiyi dolduramıyoruz diyenler eski Samiyen'de 15bin olan seyirci ortalamasının yeni stadla birlikde 30bine çıkdığını hatırlasınlar, elbetde basketbolda yüzde yüzlük bir artış söz konusu olamaz ancak basketbol şubesinin ayağa kalkması için bize ait olan bir salon şart bu konu tartışılamaz bence

salonu doldurma konusunda ise yönetimin yapabileceği çok şey var
ASY ile Abdi İpekçi kıyas bile kabul etmez. O salonda dünya şampiyonası yapıldı. O kriterleri karşılayan bir salonla eski, köhne, girişi çıkışı berbat, ulaşımı zor, koltuğuna oturulamayan ASY'i bir tutmak ayıp olur.

ASY ile Abdi İpekçi kıyas bile kabul etmez. O salonda dünya şampiyonası yapıldı. O kriterleri karşılayan bir salonla eski, köhne, girişi çıkışı berbat, ulaşımı zor, koltuğuna oturulamayan ASY'i bir tutmak ayıp olur.

Ali Sami Yen'e ulaşım zor muydu? Stadın bina olarak ömrünü tamamladığı doğruda ulaşım konusunda zerre sorun yoktu.

Düşünün stad ve salonunuz yan yana. Bir çarşamba akşamı hem ŞL hem de EL maçınız peş peşe ve salondan çıkıp stada geçiyorsunuz. Bunu akıl edecek ticari kafa var yönetimde.

Ali Sami Yen'e ulaşım zor muydu? Stadın bina olarak ömrünü tamamladığı doğruda ulaşım konusunda zerre sorun yoktu.

Düşünün stad ve salonunuz yan yana. Bir çarşamba akşamı hem ŞL hem de EL maçınız peş peşe ve salondan çıkıp stada geçiyorsunuz. Bunu akıl edecek ticari kafa var yönetimde.
Korkarım siz hiç TT Arenaya gitmemişsiniz. Salon yapacak yer yok orada.

yukarıdaki yazımda İpekçi-Samiyen kıyaslaması yapmadım kıyaslama yapmış olsak bile İpekçinin Galatasarayın ihtiyaçlarını karşılamadığını düşünüyorum
İpekçiyi sahiplenenleride çok iyi anlıyorum yıllarca bir orada bir burada sürünüldükden sonra İpekçide büyük maçlar kazanıldı şubenin toparlanmaya başlması İpekçi dönemine denk geldi atmosferide iyi
ancak Galatasarayın hedefi basketbol ekolü olmaksa "kendisine ait" bir salon farzdır parkesinden tavanına kadar Galatasaray ahengi taşıyan, işletmesi tamamen Galatasarayın elinde olan ,locaları olan ,maç esnasında görsel şov sunabilecek saha içi/sahaya yakın koltukları peşkeş çekilmeyen ,içerisine dışarısına asılan reklamlardan gelir getirecek, isim hakkı satılabilecek vs ...

maçlarımızı İpekçide yapmak başka birşey -bir salonumuzun olması başka bir şey bunu anlamak çok zor olmamalı

yukarıdaki yazımda İpekçi-Samiyen kıyaslaması yapmadım kıyaslama yapmış olsak bile İpekçinin Galatasarayın ihtiyaçlarını karşılamadığını düşünüyorum
İpekçiyi sahiplenenleride çok iyi anlıyorum yıllarca bir orada bir burada sürünüldükden sonra İpekçide büyük maçlar kazanıldı şubenin toparlanmaya başlması İpekçi dönemine denk geldi atmosferide iyi
ancak Galatasarayın hedefi basketbol ekolü olmaksa "kendisine ait" bir salon farzdır parkesinden tavanına kadar Galatasaray ahengi taşıyan, işletmesi tamamen Galatasarayın elinde olan ,locaları olan ,maç esnasında görsel şov sunabilecek saha içi/sahaya yakın koltukları peşkeş çekilmeyen ,içerisine dışarısına asılan reklamlardan gelir getirecek, isim hakkı satılabilecek vs ...

maçlarımızı İpekçide yapmak başka birşey -bir salonumuzun olması başka bir şey bunu anlamak çok zor olmamalı
Sırf taraftarın egoları tatmin olsun diye lig maçında 500 kişinin bile gitmediği, Avrupa maçlarına ıkına sıkına 5.000 bin taraftarın zar zor getirilebildiği, boşuboşuna milyonlarca doların akıtılıp boş boş beklediği salonlar yapılmasını istemek, hem ülkenin hem kulübün üstelikte kaynağı olmayan paralarını sokağa atmayı istemek nasıl bir duygudur anlamak zor. Basketbol takımına isim hakkı için para verecek sponsor bulunamazken, isim sponsoru olup parasını ödemeyen şirketlerle uğraşırken bu salonu yapıp reklam vermek için şirketlerin kuyruğa gireceğini düşünmek de hayalperestlikten başka birşey değil.
Bunları görmek ve anlamak da çok zor olmamalı...

İpekçi yüzünden kulübün TBF ile yaşadığı sorunları biliyor musunuz? 2 senedir ciddi ciddi Sinan Erdem'e geçme fikirlerinin nereden çıktığını biliyor musunuz? Sinan Erdem'İn de aynı şekilde zorluk çıkarması yüzünden eli mahkum İpekçide durulduğunun (ki iyi ki de İpekçi'de duruluyor)

GS'nin kendi salonunu yapması şart oğlu şarttır. Bunun tartışmaya açılmasına gerek bile yok. Bizim tartışmamız gereken salonun nasıl olacağı üzerine olmalı.

Burası bir tartışma forumu fikir birliği yapma ya da belli fikirleri kabul etme platformu değil.

Ben lig maçına neden 500 kişinin geldiğini, Eurocup'ta en büyük rakibin ile oynarken 7.480 kişiyi zar zor toplayabildiğimizi ve bu şartlar, gerçekler ortadayken neden 15.500 kişilik bir salon istendiğini merak ediyorum.
TT Arena konusunda da birçok sorun varken yeni bir stadı kulübün kaynakları ile yapma fikrini nasıl savunamıyorsak geri dönüşü çok uzun zaman alacak bir salon yatırımının çok da gerekli olmadığı ortada.
Bu ülkenin Atatürk Olimpiyat Stadı gibi, Formula 1 pisti gibi yüzmilyonlarca doları sokağa atabilecek gücü yok, Galatasaray Kulübünün hiç yok.

Salon yapılmasın diyen arkadaşları anlamıyorum gerçekten. Amatör şubelerin kendi yağıyla kavrulması için kendi salonumuz şart. Stadın yanına adam gibi bir mühendislik ile çokta güzel bir salon yapılır ve stat ile bağlantısı bile kurulabilir. Futbol maçları ile aynı gün illaki bir salon sporu denk getirilir.

Fenerbahçe Ataşehir arazisini peşkeş ile aldı ortada, ama salonu beş kuruş vermeden Ülker'e yaptırdılar. Bizde böyle bir yol izleyebiliriz peşkeş kısmı hariç.

Bunun haricinde, stat yanı dışında bir yere salon yapılmasına kesinlikle karşıyım. Bir anlamı olmaz. İpekçi yada Sinan Erdemde devam edelim yapamayacaksak. Önemli olan Aslantepeyi gerçek bir spor kompleksi haline getirmek ve insanların orada geçirdiği zamanı artırmak.

Burası bir tartışma forumu fikir birliği yapma ya da belli fikirleri kabul etme platformu değil.

Ben lig maçına neden 500 kişinin geldiğini, Eurocup'ta en büyük rakibin ile oynarken 7.480 kişiyi zar zor toplayabildiğimizi ve bu şartlar, gerçekler ortadayken neden 15.500 kişilik bir salon istendiğini merak ediyorum.
TT Arena konusunda da birçok sorun varken yeni bir stadı kulübün kaynakları ile yapma fikrini nasıl savunamıyorsak geri dönüşü çok uzun zaman alacak bir salon yatırımının çok da gerekli olmadığı ortada.
Bu ülkenin Atatürk Olimpiyat Stadı gibi, Formula 1 pisti gibi yüzmilyonlarca doları sokağa atabilecek gücü yok, Galatasaray Kulübünün hiç yok.

Şimdi soru sorayım bir kaç tane...

1- GS erkek basketbol takımı antrenmanlarını nerede ne sıklıkla yapıyor? İstediği saat ve günde antrenman yapabiliyor mu?
2- Yukarıdaki sorunun aynısını Kadın basketbolu için soruyorum
3- Yukarıdaki sorunun aynısını Alt yapı basketbolu için soruyorum
4- Voleybol takımlarımız maçlarını nerede yapıyor?
5- Voleybol erkek-kadın takımları ve alt yapı takımları antrenmanlarını nerede yapıyor?
6- Aynı gün voleybol ve basketbol maçlarımız olduğunda yönetim neden maç saatlerini ayarlayamıyor?
7- Kadın basket-Erkek basket maçları (veya kadın-erkek voleybol) hafta içi maçlarını neden bazen aynı gün oynayamıyor
8- Misal Kadın voleybol ve kadın basket maçı aynı güne denk geldiğinde iki maça da gidebiliyor musunuz?
9- Sami Yen´de 20 bin kişiyi zor buluyorduk stat yapıldığında 52 bin çok diyenler ne düşünüyor günümüz şartlarında?
10- Salon yapıldığında salonun sağlayacağı ek gelirlerin farkında mısınız?
11- Eğer Salon ASY Spor kompleksine yapılırsa oranın 7/24 kullanılır alan haline gelmesi kulübe + değer sağlar mı?
12- TBF'nin İpekçi üzerindeki hakları dolayısıyla kulübe yaptığı baskıyı biliyor musunuz?
13-TBF ve TVF'nin şube gelirlerinden bu anlamda pay aldığının farkında mısınız?
14- GS'ye salon istemek ayıp mı?
15- İpekçi'de taraftarın ne şartlarda salona girdiğini biliyor musunuz? Misal son maçta 18´deki maça kapıların 17:30´da açıldığını insanların soğuktan dışarıda donduğunu biliyor musunuz?

Bunun gibi bir ton detay var. Bu hazırlanmış bir yazı olmadığı için ilk aklıma gelenleri yazdım. Biz kulübe 4 senedir baskı yapıyoruz genel kurulda veya gördüğümüz herhangi bir yerde baskı yapmaları için arkadaşları örgütlüyoruz. Yaklaşık 6 senedir bu olaya kafa yoruyoruz.

Salonun kulübe ek bir masrafı yok. Zaten GSYİAD'ın taslak proje için ayırdığı 8 milyon € para var. Gerekirse salon için bu parayı aktaracaklar. Ki salonla beraber kompleks 7 gün yaşayan bir yer haline gelecek. Böylece taraftarın ayağı oraya alışacak. Dinamizm parayı da beraberinde getirecek. Ki İstanbul'da "Kuruçeşme Turkcell Arena" kapandığı için açık hava konser alanı arandığından şu anki Aslanlı Yol denen bölgede açık hava konser alanı haline getiriliyor. Yani orayı canlandırma yaşatma projesinin parçasıdır bu olay.

Edit: Kulüp kendi parası ile stada yakın bir yerde arazi topluyor. Stada kuş uçuşu 800 metre kuzey batıda bir yerde. Arena bölgesine salon yaptırılmaz ise salonun oraya yapılması gündemde. Eğer salon Arena bölgesine yapılırsa o zaman o araziye alt yapılarımız ve Florya taşınacak.

Refik Arkan birkaç gün önce söylemişti yeni salonla ilgili.

Gayrimenkullerle ilgili olarak çalışmalarımız var. Kesin olarak Florya'dan çıkmayı, Stada yakın bir yere kamp tesislerimizi taşımayı düşünüyoruz ve Florya arazisine de Avrupa'nın en üst düzey klasmanına haiz yapılanmaya düşünüyoruz. Stada yakın bir yerde Kapalı bir spor salonu düşünüyoruz. Türkiye'de eşi benzeri olmayan bir yapı olacak. Şimdiden bunun sözünü veriyorum. Yapılanları gördük. Galatasaray olarak bir şeyi yaparsak her zaman farkımız olur.

Bu açıklamayı yapmıştı ve sanırım örnek olarak Japonyadaki bir salonu örnek alıyoruz.O salon 20bin kişilik açılıp kapanabiliyor.Maç oynanırken Konser vb aktiviteler yapılabiliyor hedef o demişti .

Salon konusu bize hem Euroleague lisansında yardımı olur hem de diğer branşlar içinde iyi olur diye düşünüyorum Yanlış hatırlamıyorsam Voleybol branşında Antreman tesisi ve Salon sorunumuz mevcut.

Salonun maliyeti sağlam bir sponsor desteğiyle halledilebilir. Son zamanlarda başarılarla paralel olarak kulübümüz pek çok sponsorluk anlaşması imzalıyor. Salon için de pekâla bulunabilir. Sağlam sponsor için de Euroleague'in müdavimi olmamız lazım.

Bence Beko'dan iyi sponsor olur adamlar pek çok lige sponsor, basketbolu bilen ve basketbolun potansiyelinin farkında olan insanlar var başlarında. Hem onlar kazanır hem biz:)