2019-2020 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Toney Douglas fikrine ben de katılıyorum. Her ne kadar ilk istediğimiz döneme göre 2-3 sene yaşlanmış olsa da eurocup seviyesinde hala iyi işler yapabilir bence

Galatasaray Doğa Sigorta, 4 numara pozisyonu için ABD'li Greg Whittington ile görüşüyor.
(@NeoRock06 )

Sportando ve Eurohoops da girmiş haberi.
Geçen sene ki istatistikleri 18.4 sayı 9.6 ribaund

4 numara için çok az bir bütçemiz kalmıştı. Arapovic'ten sonra en az kazanacak oyuncu olarak düşünülüyordu bu da tercih listenizi epey daraltıyor haliyle. İsrail, İtalya gibi başaltı takımlarda oynayan oyuncuları kovalamak durumunda kalıyorsunuz. Whittington'un NBA, EL ya da EC tecrübesi yok. Yetenekli bir oyuncuya benziyor ama oyun bilgisi ve savunma ritmi konusunda belli sıkıntıları olduğu belli oluyor. Kağıt üstünde iyi istatistikleri var ama bu istatistiklerin takım kimyasına nasıl yansıyacağı önemli. Auguste ile birlikte savunma bilgisi düşük iki oyuncunun 4-5 numara oynayacak olmasından biraz çekincem var. Ama yine de bütçe öncelikli bir hamle gibi görünüyor. Umarım Douglas'la kapatırız transferi.

greg whittington çok iyi transfer olur bence. avrupa’daki en iyi tempo arttırıcı uzunlardan grab&go özelliği sayesinde. geçen sezon 4.5 numara gibi kullanıldı israil’de. çember çevresinde bitirişlerini geliştirdi, pnr uzunu olarak iş yaptı.

(via@ugur77sen)

Ben bu oyuncuya ısınamadım açıkcası. Daha önce Patric Young dışında NBA,EL,EC yapmayıp direkt bize gelen hiçbir oyuncu tutmadı bizde. Savunma defosu artık normal geliyor bana. Takımdaki hücum silahları çoğalsa da bence bu kadar savunma eksikliği başımızı çok ağrıtır. Hopson gibi hızlı giriş yapıp tel tel dökülüp çok sayıp söveceğimiz bir oyuncu olacak gibi ama umarım yanılırım.

Büyükçekmece,Ormanspor ya da Afyon Basket bu transferi yapsa takdir edebilirdik ama geçen sezonu averaj farkla 4. bitiren takımımıza kesinlikle yakışmıyor bu transfer.Onu bırakalım Eurocup'ta hedefi olan bir takıma da yakışmıyor bu transfer.Yante Maten,Axel Toupane,Malcolm Thomas,Lance Thomas gibi oyuncular boştayken ve Eylül ayında NBA'den boşa çıkacak bir dolu oyuncu varken bu kadar düşük seviye bir transfer yapmamızı anlayamıyorum. Sekizincilik hedefiyle mi yapıyoruz transferleri?

Toney Douglas'da 2-3 yıl önce gelse takımın ilk 5 oyuncusu olurdu.Ama onunda seviyesi net şekilde düştü ve almamamız gereken oyunculardan biri.En azından ligde ve Eurocup'ta ilk 4'ü hedefliyorsak...

Ben oyununu all-around 4,5 olarak görüyorum, oyun yelpazesi çok geniş ve izlemesi epey keyifli. P&R’ı iyi oynuyor, hem kısa hem uzun devrilme sonrası korneri buluyor, iyi bir alçak post silahı da var. Ancak saha dışındaki gidişatı sezonun hikayesini çizer.

(via@EuroZonecom)

4 numara için çok az bir bütçemiz kalmıştı. Arapovic'ten sonra en az kazanacak oyuncu olarak düşünülüyordu bu da tercih listenizi epey daraltıyor haliyle. İsrail, İtalya gibi başaltı takımlarda oynayan oyuncuları kovalamak durumunda kalıyorsunuz. Whittington'un NBA, EL ya da EC tecrübesi yok. Yetenekli bir oyuncuya benziyor ama oyun bilgisi ve savunma ritmi konusunda belli sıkıntıları olduğu belli oluyor. Kağıt üstünde iyi istatistikleri var ama bu istatistiklerin takım kimyasına nasıl yansıyacağı önemli. Auguste ile birlikte savunma bilgisi düşük iki oyuncunun 4-5 numara oynayacak olmasından biraz çekincem var. Ama yine de bütçe öncelikli bir hamle gibi görünüyor. Umarım Douglas'la kapatırız transferi.
Furkan, 1'e Douglas gelecekmiş gibi takımı kurup ufak bir analiz yapma şansın var mı?

Furkan, 1'e Douglas gelecekmiş gibi takımı kurup ufak bir analiz yapma şansın var mı?

Abi bu konularda pek dilim dönmez ama en azından beklediklerimi yazayım tabi ki.

Öncelikle geçen seneki takıma baktığımızda bireysel olarak iyi savunmacısı olmayan, yarı sahada oyunu kontrol edecek oyuncusu olmayan bir takımdık. Sezonu iki farklı kısma bölersek ilk bölümde Webster'in de hücumdaki rolünü benimsediği, çok iyi savunma yapamasa da iyi hücum etmeye çalışan bir takımdık. Kritik anlarda takımın birbirini tanımaması ilk haftalarda epeyce maç kaybetmemize neden oldu. İkinci yarıdan itibaren takım savunmasını (özellikle yardım savunması konusunda epey gelişme kaydettik) çok iyi yaptık. Hayes gibi çok iyi savunmacı olmasa da pas kanallarını okuyabilen en azından savunma yapma gayreti içinde olan bir oyuncunun elimizde olması bizim hücumda Auguste'yi kullanabileceğimiz geçiş oyunlarında bize önemli bir getiri sağladı. Yani 2019'un ikinci yarısında eli yüzü düzgün bir oyun oynayan bi takım olduk sezonun geri kalanına göre.

Douglas - Can - Emir
Webster - Yiğit
Harrison - Caner - Göksenin
Withingtton - Arapovic - Ayberk
Auguste - Ege

Sezon başı planladığımız yarı sahayı kontrol ederken, savunmada fiziksel olarak sert takım olabilme isteğini gittiğimiz oyunculardan olumsuz yanıt aldığımız için rafa kaldırdık gibi görünüyor. Hoca bundan sonra oyuncular konusunda risk almak yerine iskeleti tutmayı tercih etti. (Her ne kadar ben katılmasam da) Tercihinin ne kadar doğru olduğunu sezon içinde göreceğiz.

Douglas-Klobucar değişiminden zararlı çıkmamıza imkan olmadığını, Yiğit gibi bir oyuncuyu da kaptığımızı düşünürsek, kısa rotasyonu açısından takımda gelişme var. Bu rotasyondaki en önemli artımız Dougas, Yiğit gibi savunma yapabilen kısalar olur. Kısa rotasyonunu bütünüyle düşündüğümüzde Topsuz oynayabilen, savunmacı bir kanat beklediğim üç numara yine "Harrison(zaman zaman 2 numaraya kayacak)-Göksenin-Caner" üçlüsüyle geçilecek. En azından Webster-Harrison varken savunmada delik oluşturabilecek (Kalnietis gibi) 3.bir kısayı almamış olacağız.

Uzun rotasyonuna gelirsek, Hayes'in pasörlüğü ve oyun zekası yerine Whittington'un atletik özellikleri ve skor/ribaund potansiyelini tercih ettik gibi görünüyor. Savunma konusunda isteksizliği ve saha dışı etkenler Whittington'un sezon performansını etkiler. Özellikle Whittington - Auguste ikilisinin savunmada nasıl duracağı bence sezonun anahtarlarından biri olacak. Arapovic'in ise geçen sezona göre daha istikrarlı olacağını düşünüyorum. Ege ve Ayberk'e dair pek bir beklentim yok.

Eğer Douglas'la takımı tamamlarsak, netice itibariyle Beşiktaş ve Karşıyaka'ya göre daha iyi takım olacağız ancak, onların da kendi içlerinde geliştiğini düşünürsek, BSL'ye ağırlık vediğimiz takdirde Eurocup'tan yine kopabileceğimizi düşünüyorum. (Daha önceki yazımda belirtmiştim; EC başarısızlığı final yapamayacağımızı düşünürsek sezonu başarısız kılar.)

Açıkçası beklentilerimden uzak bir takım kurduk. Bunda çoğu oyuncudan red yememizin büyük katkısı da var tabi. Yiğit dışında Milli Takım'a oyuncu vermeyeceğimizi de düşünürsek takım halinde çokça antrenman yapma vaktimiz olacak. Kadro iskeletini büyük ölçüde koruduğumuzu düşünürsek, sezon başında oynayacağımız oyun bence sezon ortasında çok büyük bir değişime uğramaz.

Abi bu konularda pek dilim dönmez ama en azından beklediklerimi yazayım tabi ki.
Eline sağlık. Bu benim için kafi. Açıkçası 3-6 arasından playoffa girdiğimiz takdirde ligdeki sıralamanın çok bir önemi yok. Eurocup'a asılıp ligde de yarı finale çıkmak ana planımız olacaktır ki olmalı da. ondan sonra yarı finalde rakibin eksik/formsuz olmasına dua edeceğiz. Umarım gurur duyacağımız bir mücadele sergiler takım.