2021-2022 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Greg Whittington'ı keşke tekrar katabilsek kadroya. Denver'la kısa bir macerası olmuş ama kısa sürede serbest bırakılmıştı yanlış hatırlamıyorsam. Yerli rotasyonuna da Erdi Gülaslan'ı isterim. Ribaund katkısı iyi, fena olmayan bir 3 sayı tehdidi var, gerekirse 4'e çekebileceğin, gerekirse kısa savundurabileceğin, rotasyonda her türlü işine yarayacak oyuncu. Telekom'la kontrat durumu nasıl acaba?

Şu yerli guard kıtlığında her ne kadar bayılmasam da Kenan'a burun kıvırmam. Bizim seviyelerde bugüne kadar hep belli ölçüde katkı verdi. En azından topa baskıyı iyi yapıyor.

Mert en son bağlarını koparmıştı. Kartal burdan teklifler almasına rağmen İspanya'ya gitti, Orda da tutundu sayılır. Geleceğini sanmıyorum.

Kadroya alamadığın 6.yabancıdan ne kadar fayda sağlayacaksın? Kanat 3 yerine, 4 e kayabilen bir 3 daha faydalı olur gibi. Eray kalıyordur umarım. 2 yabancı pg lazım Can gelmiyorsa. Kenan Sipahi'nin ucuza anlasacagini sanmam o parayı farklı pozisyondaki kaliteli bir yerliye bağlamayı tercih ederdim. Kenan' nın çoğu zaman yararı kadar zararı da oluyor istikrarlı net bir katkı verir mi güven vermiyor bana.

Seçimlere hazırlanan Galatasaray'da görevi bırakmaya hazırlanan yönetim basketbolda elini çabuk tuttu. Ekrem Memnun ile yeniden anlaşan Galatasaray kaptan Göksenin Köksal'a 3 yıl kapalı kontrat verdi.

PETKİM'den eski oyuncusu Ege Arar'ı geri alan Galatasaray, İstanbul'a dönmek isteyen Canberk Kuş ile de anlaştı ancak transferin tamamlanması oyuncunun PETKİM'de devam eden sözleşmesinden dolayı tarafların bonservis bedeli üzerinde anlaşmalarına bağlı. Galatasaray'ın ilgilendiği Telekom'dan Can Korkmaz ise kulübünde kalıyor.

Tahminen geçen sene ile bütçemiz aynı olacak bence başlangıç olarak 20 milyon tl gelirimiz var sponsor bulsak dahi en fazla 10 milyon tl olur ki max bütçenin 3 milyon dolar olması demek ki öyle bir durum da ekrem hocayla devam etmezler bence hocaya verilecek bütçe 1.5 milyon dolar diye düşünüyorum herkes hamamciogluna kızdı ama adam doğruları söyledi bence bu sene ki kadar kötü olmaz ama tofasla yarışırız bence 4 5 olmak için seneye

Bütçe kısıtlıyken ortalama oyunculara bonservis ödemek özel durumlar haricinde garip geliyor bana. Zamanında Savovic' e, Ayberk'e bonservis ödemiş külübüz. Canberk ' e ödenecek fesih bedeli düşüktür ama ya oyuncuya çok inanmak lazım yada plansizligin göstergesi (boşta muadil oyuncu bulunmadığını varsayarak)

Galatasaray kulübünün kültüründe yarışmacılık vardır. 1.5M € bütçe verip yetiştirici bir takım olmaktansa 3-4M € bütçelerle yarışmacı olmayı tercih ederim. Burası Galatasaray, ismi bile çok büyük bir marka ve basketbol özelinde potansiyeli olan bir camia. Toplamı 1.5M olan adamlarla her derbi 35-40 sayı fark yerken de yarışmacı olmama düşüncesine sahip taraftar varsa görüşüne saygı duyacağım. Ancak ben takımımın düşük bütçeyle, kabiliyetsiz oyuncularla derbileri geçtim Danimarka takımından fark yiyebilecek noktada bir kadro kurulmasını doğru bulmuyorum.

Boş bir Pazar günü yine kadro kurmak geldi içimden

Tremont Waters - Mert Akay- Eray Aydoğan
Quinndary Weatherspoon - Yiğit Arslan
Elgin Cook - Tolga Geçim
Jarrell Brantley - Berk Demir
Alpha Kaba - ?

4 Milyon Dolar civarına bu kadro kurulabilir. 5 Yedeğini bilerek boş bıraktım çünkü Samet Geyik'in Telekom'da kalmasıyla içime sinen biri gelmeyecek oraya. 600 Bin TL'den fazla almayacaksa Ege Arar gelebilir, fazla istiyorsa Berke'de kalabilir. Kadro bu şekilde olduktan sonra hiç sorun değil. Yeter ki yetenekli yabancıları alalım işe yaramayan yerlileri (Göksenin - Ayberk) kovalım ve Yiğit'i kadroda tutalım .

Ama bu kadro asla Ekrem Memnun'a emanet edilmemeli. Artık Galatasaray Basketbol Takımı'nın başında işi bilen yabancı bir koç olmalı.

Klubün başkanı belli değil, yönetimi belli değil, takımın sorumlu olduğu yönetici belli değil, koç belli değil. Kiminle sözleşme imzaladılar ki? Malzemeci mi bunlara karar verdi? Ayrıca yeni yönetim geldikten sonra "Ben bu oyuncuların imzaladığı sözleşmeleri tanımıyorum. Bu oyuncuların takımda bulunmasını istemiyorum." derse ne olacak?

Ne olursa olsun kovulması gerekiyor Göksenin'in. Takımda 1 gün daha kalmayı ve 1 TL daha kazanmayı hak etmiyor.

2 milyon dolar bütçemiz varsa başarı bence siz 4 milyon dolarlardan bahsediyorsunuz bana göre 1.5 milyon dolar bütçemiz ancak olur o konu da eşref bey hakli idi o açıdan fener ve efes dışında 20 milyon tl üstü bütçesi olacak klüp yok şu an için

Klubün başkanı belli değil, yönetimi belli değil, takımın sorumlu olduğu yönetici belli değil, koç belli değil. Kiminle sözleşme imzaladılar ki? Malzemeci mi bunlara karar verdi? Ayrıca yeni yönetim geldikten sonra "Ben bu oyuncuların imzaladığı sözleşmeleri tanımıyorum. Bu oyuncuların takımda bulunmasını istemiyorum." derse ne olacak?

Ne olursa olsun kovulması gerekiyor Göksenin'in. Takımda 1 gün daha kalmayı ve 1 TL daha kazanmayı hak etmiyor.

Yerli oyuncu konusunda pek bakmıyor kimse ne olduğuna. Göksenin - Ege gitse yerine alabileceğin zaten fazla adam yok. Sen olduğunu düşünüyorsun ama işler senin dediğin ya da istediğin gibi yürümüyor maalesef Erdal. kadın takımı voleybol takımları hepsi hazır mesela. Yabancı konusu ayrı bütçeye göre hareket edilir ama yerlide zaten yapabileceğin pek bi şey yok. Bütçen yükselirse 1-2 tane fırsat transferi yapabilirsin 2 sene önce yaptığın Yiğit gibi ama Ege'yi gönderip Muhsin'i alma durumun yoksa mecburen Ege ile imzalayacaksın zaten.

2 milyon dolar bütçemiz varsa başarı bence siz 4 milyon dolarlardan bahsediyorsunuz bana göre 1.5 milyon dolar bütçemiz ancak olur o konu da eşref bey hakli idi o açıdan fener ve efes dışında 20 milyon tl üstü bütçesi olacak klüp yok şu an için

Karşıyaka, Bahçeşehir, Tofaş'ın bütçeleri 20 milyon TL civarında ya da oralara çok yakın. 20 milyon TL bugünün kuruyla 2,5 milyon dolar falan yapıyor ki nerdeyse 12-13 milyon TL bu şubenin kendi geliri. Sponsor mevzusu açılmadan "bütçemiz 1,5 milyon olacak" demek haklı olmak değil, kolaya kaçmaktır.

Yerli oyuncu konusunda pek bakmıyor kimse ne olduğuna. Göksenin - Ege gitse yerine alabileceğin zaten fazla adam yok. Sen olduğunu düşünüyorsun ama işler senin dediğin ya da istediğin gibi yürümüyor maalesef Erdal. kadın takımı voleybol takımları hepsi hazır mesela. Yabancı konusu ayrı bütçeye göre hareket edilir ama yerlide zaten yapabileceğin pek bi şey yok. Bütçen yükselirse 1-2 tane fırsat transferi yapabilirsin 2 sene önce yaptığın Yiğit gibi ama Ege'yi gönderip Muhsin'i alma durumun yoksa mecburen Ege ile imzalayacaksın zaten. Koç da belli bu arada hoca kalıyor zaten daha önce söylemiştim.

Berke ve Eray kaldı mı Berke'nin sözleşmesi 2 yıllıktı sanırım Eray'i hatırlamıyorum. Ege ve Berke 5 numara olmasına rağmen 4 numaraya bir yerli uzun daha almaya gerek yok bana kalırsa, yabancı uzunlari eldeki uzunlara seçmek yeterli olacaktır. 5 - 4/5 - 3/4 oynayan 3 yabancı gibi.

Eray ve Berke'nin kalması, Canberk ve Ege'nin kadroya katılması halinde bile en az bir kaliteli yerli daha alınması gerekir .

Sezon bittiğinde buraya yazdığım kadrolarda Jacksonlar,Crawfordlar,Dekkerlar,Jaitehler havada uçuşuyordu :) Baya yüksekten uçmuşum.Yeni bir kadro yapayım dedim.Bu sene Euroleague,BSLve biraz da Eurocup dışında çok takip edemedim.O yüzden BSL ağırlıklı oldu yine kusura bakmayın.
Lamar Peters-Kenan (maalesef)-Eray
Sek Henry-Yiğit
Semaj Christon-Göksenin
Rashard Kelly-Metin Türen
Olaseni-Ege-Berke