18 Mart 1915 Bir Destandır Çanakkale

:)

Doğru siteyi yakalamışsın.

Bende geçen aralık ayında keşfettim bu siteyi takvim istemiştim. Anında takvim yolladılar, Cd ve resimli kitapta gönderdiler.

Güzel ve özverili bir çalışma yapıyorlar.

Takvimleri,CDleri ve resimli kitaplarıda çok güzel hatta onların yanında site sönük kalıyor :)

O kadar çarpıcı bir çalışma yapmışlarki, etkilenmemek elde değil. Hatta görenler CD ve resimli kitabıma el koydular siz yenisini istersiniz diye :cry:

Mükemmel olmuş herşeyiyle süper Tarihin sayılı direnişlerinde biri yüzyıl bu sefer Türkiye de değişti o kişi de M.K ATATÜRK'tü bu KADERİN BÜTÜN BİR DÜNYAYA CİLVESİYDİ.......

CANAKKALE SEHIDLERINE
Suheda govdesi, bir baksana daglar taslar...
O, ruku olmasa, dunyada egilmez baslar,

Vurulmus temiz alnindan uzanmis yatiyor;
Bir hilal ugruna ya Rab, ne gunesler batiyor!

Ey, bu topraklar icin topraga dusmus, asker!
Gokten ecdad inerek opse o pak alni deger.

Ne buyuksun ki kanin kurtariyor Tevhid'i...
Bedr'in aslanlari ancak, bu kadar sanli idi...

Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsin?
"gomelim gel seni tarihe!" desem, sigmazsin.

Herc u merc ettigin edvara ya yetmez o kitab...
seni ancak ebediyyetler eder istiab.

"Bu, tasindir" diyerek Kabe'yi diksem basina;
Ruhumun vahyini duysam da gecirsem tasina;

Sonra gok kubbeyi alsam da, rida namiyle,
Kanayan lahdine ceksem butun ecramiyle;

Mor bulutlarla acik turbene catsam da tavan;
Yedi kandilli Sureyya'yi uzatsam oradan;

Sen bu avizenin altinda, burunmus kanina,
Uzanirken gece mehtabi getirsem yanina,

Turbedarin gibi ta fecre kadar bekletsem;
Gunduzun fecr ile avizeni lebriz etsem;

Tullenen magribi, aksamlari sarsam yarana...
Yine bir sey yapabildim diyemem hatirana.

Sen ki, son ehl-i salibin kirarak savletini,
Sarkin en sevgili sultani Salahaddin'i,

Kilic Arslan gibi iclaline ettin hayran...
Sen ki islami kusatmis, doguyorken husran,

O demir cemberi gogsunde kirip parcaladin;
Sen ki, ruhunla beraber gezer ecrami adin;

Sen ki; a'sara gomulsen tasacaksin... Heyhat,
Sana gelmez bu ufuklar, seni almaz bu cihat...

Ey sehid oglu sehid, isteme benden makber,
Sana agusunu acmis duruyor Peygamber.

Mehmet Akif ERSOY

walla Çanakkale savaşındaki en önemli cephelerden 1i olan Kumkale köyünde cocukken yaz tatilerinde gitip gördüğüm son 6 yıldır aralıksız olarak Gelibolu ya giden ve her sene Şehitliği ziyaret eden 1i olarak herkese buraları görmelerini öneriyorum...

Bugün; 1. Dunya Savası içinde vuku bulan Çanakkale Savaşları Zaferi' nin 92. yıldönümü.

18 Mart 1915' de zaferimizle sonuçlanan savaşta hayatlarını kaybeden şehit askerlerimiz rahat uyusunlar.

Her Türk evladının hayatlarında bir kez bile olsa Çanakkale Şehitliğini ziyaret edip yaşananları hisssetmesi gerekir.

Son söz olarak; tamam bu Türk milletinin çok önemli bir zaferidir ama Britanyalılar ( İngiltere, İrlanda ve Iskocya ) ve Anzaklar ( Avustralya ve Yeni Zelanda ) ne işiniz vardı Çanakkale' de ??????

Yaşanmış bir olay var; aşağıya direk aklımdan yazacagım, eksik kalan detaylar varsa kusura bakmayınız ve düzeltiniz.

Çanakkale Savaşları sırasında Yarbay rütbesine sahip olan Mustafa Kemal ATATÜRK; savastan yıllar sonra katıldıgı bir resepsiyonda bir Ingiliz subayının kendisine defalarca nefretle baktıgını görür. Bunu hisseden Mustafa Kemal ATATÜRK, yanındaki görevliyi "Sorar mısın neden böyle bakıyormuş bana?" diyerekten subayın yanına gönderir.

Subay soruyu yöneltip tekrardan Mustafa Kemal Paşa' nın yanına geldiğinde "Efendim Çanakkale' de babasını kaybetmiş, bakışların sebebi buymuş" demiş.

Bu cevaba karşılık da Mustafa Kemal ATATÜRK' ün yorumu düşündürücüydü. "Tekrar sorar mısın; babasının Çanakkale' de ne işi varmış?"

sabah kışlamızda saygı duruşu ve konuşmalarımızı yaptık ve çarşı iznimize çıktık
yer olarak batı cephesi askeri olduğumdan dolayı daha derinden anlamam mümkün oldu
ruhları şad olsun
mekanları cennet olsun

Arda abinin dediği gibi herkesin gezmesi gerekiyor.Gezerken müthiş duygular hissediyorsun.İnanılmaz bir his.Zaten bir kere gezince yüzlerce kez daha gezmek istiyorsun
şehitlerimizirahmetle anıyorum

Bugun bir İngiliz, bir Yunan bayrağının altında yaşamıyorsak hepsi onların sayesinde.

Ne kadar teşekkür etsek az size, hakkınız iade edilemez.

Ruhlarınız şad olsun.

ŞEHİTLER ÖLMEZ !