2018/2019 EuroLeague

Efes’e ve Ergin hocaya tebrikler. Yaptıkları çok çok büyük iş. Ben gelecek senede buralarda yer alabileceklerini düşünüyorum. Çünkü tepe üçlü haricinde oraya en yakın takım yine Efes olabilir. Barça, Oly falan gitmesi gereken çok yolu var. Ne yapıp edip Micic ve Larkin’i elde tutmalı yalnız. Üstte arkadaşlar yazmış Motum, Pleiss, Beabouis yerine dişlilere oturacak kalitede oyuncu lazım doğru ama bütçeyi nereden baksan 30 milyona yaklaştırır o hamleler. Efes’in tahminimce 25 milyon civarı bütçesi var.

Biz Türkiye'yi en iyi şekilde temsil ediyoruz. Bugün buraya gelen f.bahçeli taraftarlar şahsıma karşı ağır hakaret ve küfürler etti. bu beni çok üzdü. Fenerbahçe başkanı Ali Koç, fair play anlayışıyla yola çıktı. Herhalde bu konuda bana bir özür borcu var.

Ergin Ataman

Obra'nın sistemimize uymaz diye transfer etmediği Larkin, o sistemin içinden geçti. Obra, Avrupa'nın en kariyerli, en başarılı antrenörü ancak bu sıfatları Fb kariyeri ile değil, öncesiyle hakediyor. Fb kariyeri ise ortalama, Avrupa'nın en büyük 3 bütçesinden biriyle 6 yılda 1 şampiyonluğun çok da övülecek bir tarafı yok. Laso ve İtoudis 5'te 2 sanırım.

Obra'nın Fb'de 6'da 1'de kalmasının en önemli sebebi her sene yaptığı major bir transfer hatası. Bu sene Larkin'i tercih etmeyişi, geçtiğimiz yıllarda Udoh'un yerine Thompson tercihi, Bogdanovic'İn yerine buyout verip Guduric'i alması onu şampiyonluklardan etti.

Efes'e gelecek olursak yaptıkları çok büyük iş. Geçen senenin Euroleague sonuncusu, bu seneyi finalde noktaladı. Euroleague'de bir daha böyle bir olay yaşanır mı sanmıyorum. Üstelik bunu yaparken ortalamanın biraz üstü bir bütçe ve 9 yeni oyuncu transferi vardı.

Önümüzdeki yıl temel dişlileri tutup, Beaubois yerine Nedovic tarzı savunmada sert, fizikli bir skorer

Anderson yerine Kuzminskas, Hanga tarzı pis işleri yapan oyuna sertlik katan reboundcu bir forvet

Motum yerine de J O'Bryant gibi atletik bir 4 numara bulurlarsa önümüzdeki sene rahatlıkla yine buralarda olurlar

Obra'nın sistemimize uymaz diye transfer etmediği Larkin, o sistemin içinden geçti. Obra, Avrupa'nın en kariyerli, en başarılı antrenörü ancak bu sıfatları Fb kariyeri ile değil, öncesiyle hakediyor. Fb kariyeri ise ortalama, Avrupa'nın en büyük 3 bütçesinden biriyle 6 yılda 1 şampiyonluğun çok da övülecek bir tarafı yok. Laso ve İtoudis 5'te 2 sanırım.

Obra'nın Fb'de 6'da 1'de kalmasının en önemli sebebi her sene yaptığı major bir transfer hatası. Bu sene Larkin'i tercih etmeyişi, geçtiğimiz yıllarda Udoh'un yerine Thompson tercihi, Bogdanovic'İn yerine buyout verip Guduric'i alması onu şampiyonluklardan etti.
Yalnız sene başında Delaney’i almak istedikleri konuşuldu programlarda. O Çin’e gidince Larkin ile temasa geçmişler fakat pahalı gelmiş. Sonra Gherardini vatandaşı Ennis’i getirdi :) Hayat işte. Bu yaz hareketli geçer.

İspanyol bir gazetenin haberine göre Efes'in oyuncu bütçesi 10,5m euro toplam bütçe 18m euro, Fb'nin oyuncu bütçesi 18m euro toplamı 30m euro, Cska'nın da oyuncu bütçesi 18m euro ve toplam bütçesi 36 m euro idi ki Cska'nın oyuncu bütçesi de eskiye göre azalmış durumda, Rodriguez - De Colo hariç abartı alan yok demek ki. Efes'in öyle uçuk kaçık değil yani oyuncu bütçesi olarak, Larkin'in aldığı ücret 1,7 m dolar civarında, kalan oyuncuların senelikleri normal seviyede.

Yukarıda arkadaşların yazdığı gibi Larkin - Micic - Moerman - Dunston tutulup kalan parçalar nokta olursa orada kalmaya devam eder Efes ama Larkin'i tutma ihtimali düşük bence.

Yalnız sene başında Delaney’i almak istedikleri konuşuldu programlarda. O Çin’e gidince Larkin ile temasa geçmişler fakat pahalı gelmiş. Sonra Gherardini vatandaşı Ennis’i getirdi :) Hayat işte. Bu yaz hareketli geçer.

Bildiğim kadarıyla Obra, Larkin'i ikili oyun savunmasında adam değiştiklerinde fazla kısa kalacağı için tercih etmedi ve oraya daha fizikli bir kısa istedi. Yıllık 1.7 milyon doların Fb'ye çok geleceğini sanmıyorum. Kaldı ki ilk başta ilgilendikleri Delaney, Larkin'den daha pahalı

Bildiğim kadarıyla Obra, Larkin'i ikili oyun savunmasında adam değiştiklerinde fazla kısa kalacağı için tercih etmedi ve oraya daha fizikli bir kısa istedi. Yıllık 1.7 milyon doların Fb'ye çok geleceğini sanmıyorum. Kaldı ki ilk başta ilgilendikleri Delaney, Larkin'den daha pahalı
Fb'nin kısalarının hepsi küçük kalıyor zaten rakipler karşısında. (Bobby-Erick-Sloukas-Melih) Şöyle bir bakıyorum tek elle tutulur savunma yapabilen Guduric, ötekiler vasat savunmacı. Ama bu dezavantajı hem uzunlar hem de takım taktiğiyle bir şekilde kompanse ediyorlar. Ne olursa olsun Goudelock gibi çıtkırıldım oyuncular hariç böyle bir yeteneğe ihtiyaçları var.

Ali Koç yaptığı açıklama ile arsızlıkta çığır açmış. Sen hocayı tahrik et, sonra küfür edince "ama küfür etti" diye üste çıkmaya çalış. Fenerlilerin "mola alsana" tezahüratını aklı sıra önemsiz göstermeye çalışmış. Bir de üstüne aba altından sopa göstermiş. "Ligde de karşılaşacağız, Ataman bizim salona gelecek. Kendine çeki düzen versin. Böyle devam ederse taraftarı ne biz, ne de emniyet güçleri yönetemeyiz." demiş.

AY bile bunun yanında fair play timsali kalır.

https://www.ntvspor.net/basketbol/ozur-beklemesi-isin-arsizlik-boyutudur-5ce2f4750d78cc12e4bc9a4b

Ne Atamanmis yahu ? Nasil koymussa artik 1000 kisi birlik olup cikartamadilar. Tabi ki kolay degil, Yari finalde kendinden cok daha tecrubeli Hoca ve daha fazla butceli takima 20 fark atiyorsun. Kim cikarabilir ki bunu ? Kendine guvenen gelsin buyursun cikarsin ;)

Her branşta babayı almak, vizyon aromalı yalı çocuğunun psikolojisini bozmuş anlaşılan. Eee bu kadar rezilliğini örtmek için tek yol kalıyor; nefret söylemleri ile taraftara şirin gözükmek. Zamanla iç yüzü iyice ortaya çıkacak jr. aziz'in. Geçecek bu fair play masallarını.

Onları da anlayın biraz. Hayatlarının en kötü hafta sonlarına bi yenisini daha eklediler. Galatasaray şampiyonluğu ve Ergin hocanın ağır tokatlaması.

Higgins'i CSKA bırakmaz. Teodosic geleceği için DeColo ya da Rodriguez'in birisinden vazgeçerler. Higgins de piyasasını iyice yükselttikten sonra CSKA'dan iyi bir maaş koparır

Ergin hocanın euroleague finali görmesinin sonunda yine FB ile girdiği polemikle gündeme gelmesi çok saçma bir olay,Ergin hoca seviyor sanki bunu ama gerek yok.

Ali Koç'a gelince FB tarihinin en kötü sezonunu geçirmiş,aynı sezonda Galatasaray şampiyon olmuş kalkıp Ergin hocayla uğraşıyorsunuz,bu dahada saçma bir şey.

Ergin Ataman yıllardır aynı hatayı yapıyor. Hala bütünleştirici olmayı deniyor ama onu da tam beceremiyor. Bu adamlar sen ne yaparsan yap sevmeyecek seni, her zaman köstek olacaklar. Fatih Terim de bu hataya düşmüştü ama baktı artık bu düzende bu olmuyor ona göre davranmaya başladı yani kendi gibi.

Bütçe konusunda önemli olan sezon içinde parlattıgın oyuncuların yükselen maaşlarını karşılayabilmek ve kurdugun kemik kadroyu eklemelerle devam ettirebilmek. Mesela cska higgins'i ilk getirdiginde aldıgı ücret ile su an isteyecegi ücret çok farklı olması gibi..

Efes bu açıdan micic ve moerman'ın maaşlarında artış yaşayabilir.. Oyuncu kaptırma durumlarıda olabilir, sözleşme sürelerini bilmiyorum.. Larkin'in sözleşmesi bitiyorsa; 1.7 lik maaşı 2.5 olsa kimse şaşırmaz sanırım.. Fenerin oyuncu maaşları bu sekilde artmıştır, her sezon final yapıp oyuncu parlatınca haliyle tutmak istedigin oyuncularda zam istiyorlar.. Onlardada sloukas melli vesely datome gibi oyuncular yüksek maaş alıyorlardır..

Sayın Ergin Ataman bu şikeciler iyilikten anlamaz. yarı final maçında yirmi vurdun bak deliye döndüler. Final maçında Moskovayı desteklediler.

Finalde efes gibi herkesin sempati ile baktığı bir türk takımı varken kim gidip rus takımını desteklerse haysiyetsizdir.

Efes'in yapması gereken micic, larkin, moermann ve dunston çekirdeğini koruyarak gerekli takviyelerle takımı güçlendirmektir. Fener de ilk final four katılımında şampiyon olamadı gayet normal bunlar. Önemli olan fenerin yaptığı gibi her sene burada olabilmek.

Ataman'ın yerinde olsam forvet için Furkan Korkmaz'ı da düşünürdüm. Hem atletik olması hem de Efes'in sıkça kullandığı geçiş hücumlarında ve tempolu hücumlarda yüksek yüzdeyle şut atabilecek olması ayrıca yerli pasaportuyla lig için sağlayacağı avantaj düşünüldüğünde Efes için biçilmiş kaftan